Huawei Mate Xs 2 oficiálně: první skládačka s dokonale vyžehleným displejem?

Huawei Mate Xs 2 4
  • Huawei Mate Xs 2 to opět zkouší s ohebným displejem na vnější straně
  • Zobrazovač podporuje stylus a nejsou na něm prý viditelné záhyby
  • Zamrzí starší čipset bez podpory 5G

Huawei už dávno nepatří mezi největší výrobce smartphonů, ovšem ani americké sankce tuto čínskou firmu nepřiměly snahu na tomto poli vzdát. Ba co víc – namísto desítek nemastných a neslaných zařízení nyní Huawei produkuje pouze zajímavě vybavené kousky, které se dokáží odlišit od konkurence. To platí i o čerstvě představeném ohebném smartphonu Huawei Mate Xs 2.

Huawei Mate Xs 2 1

Huawei Mate Xs 2: návrat do minulosti

S novinkou Číňané vzkřísili form-factor, o němž jsme si mysleli, že je dávno zapomenutý. Zatímco na trhu ohebných smartphonů nejen u Samsungu jasně zvítězil koncept uzavírání flexibilního displeje dovnitř, Huawei jde proti proudu a opět zkouší ohýbat displej přes vnější hranu. Telefon tak je (jak ostatně napovídá jeho jméno) přímým nástupcem modelu Huawei Mate Xs z roku 2020.

Huawei Mate Xs 2 1

Huawei Mate Xs 2 přináší několik vylepšení jak v konstrukci, tak ve vnitřní hardwarové výbavě. I přes podobné rozměry tělo prošlo velkou zeštíhlovací kúrou, takže váha už neukáže hodnotu 300 gramů, ale „pouze“ 255 gramů. Působivá je i tloušťka – v zavřeném stavu naměříte 11 mm, v rozevřeném pouze 5,4 mm.

Displej s podporou stylusu. A bez nerovností?

Výrobce rovněž zapracoval na mechanismu kloubu a na ohebném displeji. Nasazen byl unikátní pant zajišťující plynulejší ohýbání, který má být k displeji šetrnější a má zajistit jeho delší životnost.

Kromě toho má být díky tomuto řešení displej v rozevřeném stavu dokonale „vyžehlený“, takže na něm nemají být vidět vůbec žádné nerovnosti. A díky nové polymerové vrstvě je nově podporován stylus Huawei M-Pen 2s rozpoznávající 4 096 úrovní přítlaku. Stejně jako v případě Samsungu Galaxy Z Fold 3 je ale nutné pero nosit zvlášť.

Huawei Mate Xs 2 2

Zobrazovač typu AMOLED se pyšní obnovovací frekvencí 120 Hz. V rozevřeném stavu má úhlopříčku 7,8″ s rozlišením 2 480 × 2 200 pixelů, poměr stran tak má blízko čtverci. Po přehnutí displeje vám pak na přední straně „zbude“ plocha o úhlopříčce 6,5″ a rozlišení 1 176 × 2 480 pixelů.

V pravém rohu zobrazovače je vidět výřez 10Mpx selfie kamerky. Zadní fotovýbavu v podlouhlém modulu tvoří trojice samostatných kamer s následujícími parametry:

  • 50Mpx hlavní s optikou o světelnosti f/1.8
  • 13Mpx širokoúhlá se světelností f/2.2
  • 8Mpx s 3× optickým přiblížením a optickou stabilizací

Huawei Mate Xs 2 3

Vystačíte si bez 5G sítí?

O pohon se stará čipset Qualcomm Snapdragon 888, bohužel ochuzený o podporu 5G sítí. Telefon se bude prodávat v několika paměťových variantách, maximem je 12/512 GB. Na podporu paměťových karet bohužel musíme zapomenout, stejně tak i na přítomnost 3,5mm sluchátkového portu. Na těle se nachází pouze USB-C, primárně pro dobíjení vestavěné baterie o kapacitě 4 600 nebo 4 880 mAh (podle edice). Maximální nabíjecí výkon činí 66 wattů, podpora bezdrátového dobíjení bohužel chybí. Operačním systémem je HarmonyOS 2 založený na Androidu.

Huawei Mate Xs 2 5

Cena a dostupnost

Huawei Mate Xs 2 půjde do prodeje nejprve v Číně, a to v bílé, černé a fialové barvě. Základní konfigurace s 8 GB RAM a 256GB úložištěm přijde na 9 999 CNY (asi 42 700 korun s DPH), vrcholný model s 12 GB RAM a 512GB úložištěm bude stát 12 999 CNY (asi 55 500 korun s DPH). Zahájení prodeje má nastat 6. května, s oficiální dostupností na našem trhu spíše nepočítejme.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku