Domů » Články » Huawei Mate X2 zaujme neobvyklým tvarem, 10× zoomem a astronomickou cenou

Huawei Mate X2 zaujme neobvyklým tvarem, 10× zoomem a astronomickou cenou

Přestože má společnost Huawei při vývoji nových smartphonů velmi omezené možnosti, chce až do posledního dechu dokazovat, že v mobilním světě patří k absolutní technologické špičce. Posledním důkazem je právě představený skládací smartphone Mate X2, který navazuje na první generaci, avšak její základy obrací doslova o 180°.

huawei mate x2 1 1

Huawei Mate X2: netradiční klínový tvar

Základní princip zůstal zachován, Huawei Mate X2 je telefon poměrně standardních rozměrů, který lze rozložit do velikosti malého tabletu. Způsob otvírání se však změnil – u první generace se ohebný displej ohýbal po vnější straně, u představené novinky se ohýbá dovnitř. To má poměrně zásadní dopad na celkovou odolnost; ohebný displej je v zavřeném stavu uschovaný a není tak náchylný na poškození vnějšími vlivy. Na druhou stranu ale museli v Huawei vybavit svoji novinkou vnějším sekundárním displejem pro situace, kdy chcete zařízení používat jako standardní telefon.

huawei mate x2 6

Huawei Mate X2 tak velmi připomíná Samsung Galaxy Z Fold 2, ovšem o přímou kopii se nejedná. Zatímco telefon od Samsungu je v rozloženém stavu placka o jednotné tloušťce, v Huawei zvolili klínovitý tvar, u kterého se tloušťka mění od 8,2 do 4,4 mm. V zavřeném stavu má pak zařízení v pase 14,7 mm, což je méně než v případě korejské konkurence, ovšem více než u předchozího modelu Mate Xs s tloušťkou 11 milimetrů. Pravděpodobně se jedná o daň za sekundární displej.

huawei mate x2 9

Ohýbá se dovnitř

Když je řeč o displejích, vnější OLED panel má úhlopříčku 6,45“, rozlišení 1 160 × 2 700 pixelů a obnovovací frekvenci 90 Hz (dotyková vrstva má dokonce obnovovací frekvenci 240 Hz). Hlavní hvězdou Huawei Mate X2 je bezesporu vnitřní 8“ OLED displej, který se pyšní rozlišením 2 480 × 2 220 pixelů, obnovovací frekvencí 90 Hz a věrným zobrazením barev v kompletním gamutu DCI-P3. Huawei se také chlubí optickou nanovrstvou, která minimalizuje odrazy světla.

huawei mate x2 2 1

Pro účely ohýbání vyvinuli v Huawei speciální pant, který v místě ohybu tvaruje displej do tvaru kapky a dodává panelu potřebný rádius ohnutí. Toto řešení minimalizuje riziko pokrčení a vznik nerovností, i přesto ale bude ohebný displej nejcitlivější součást telefonu, neboť Huawei nedisponuje technologií ultratenkého skla.

huawei mate x2 5

Samotný kloub je navržen tak, aby šlo obě křídla dovřít a nevznikla mezi nimi žádná mezera. Pant má být vytvořen z tekutého kovu na bázi zirkonu a panely z uhlíkových vláken, což má mít za následek nejen vysokou pevnost, ale i nízkou hmotnost. I když 295 gramů je stále pořádná váha.

Huawei Mate X2 Unboxing, Experience and Much More

Na tiskových snímcích to až tak patrné není, nicméně z videa, kde je vidět reálný produkt, je jasně zřejmé, že rámečky okolo ohebného panelu nejsou nijak malé. Galaxy Z Fold 2 je má o něco menší.

První ohebný telefon s periskopickou kamerou

Použitý klínový tvar s sebou nese jednu ohromnou výhodu – do tlustšího křídla mohl výrobce osadit fotoaparát zcela bez kompromisů. Huawei Mate X2 je prvním skládacím smartphonem, v jehož výbavě najdeme periskopickou zoomovací kamerku. Sestava kamer s puncem značky Leica je následující:

  • Hlavní 50MPx fotoaparát s RYYB maticí, světelností objektivu f/1.9 a optickou stabilizací
  • Širokoúhlá kamera s rozlišením 16 MPx a světelností f/2.2 sloužící i jako makro fotoaparát od vzdálenosti 2,5 mm
  • 12MPx fotoaparát s 3× optickým přiblížením se světelností f/2.4 a optickou stabilizací
  • 8Mpx fotoaparát s 10× optickým přiblížením (100× digitálním) se světelností f/4.4 a optickou stabilizací

Ohniskové vzdálenosti fotoaparátů jsou 17, 23, 70 a 240 mm. Selfie kamerku najdete v oválném otvoru sekundárního displeje, nachází se v něm 16Mpx snímač a teplotní senzor. Vnitřní ohebný displej není narušen žádným fotoaparátem, takže selfíčka a videohovory budete muset vyřizovat přes menší zobrazovač. Biometrické ověření uživatele zajišťuje čtečka otisků prstů umístěná na pravé straně zařízení.

Vysoký výkon a podpora 5G

Huawei Mate X2 pohání čipset Kirin 9000, který najdeme například i v podzimní řadě Mate 40. Jedná se o výkonný 5nm čipset, který disponuje podporou moderních bezdrátových sítí včetně 5G. Čipset doplňuj 8 GB RAM, vnitřní úložiště bude nabízeno v kapacitách 256 nebo 512 GB. Dodatečný prostor pak může dodat paměťová karta vlastního formátu NM Card. Ta se zasouvá do hybridního šuplíku, pokud tedy jejích služeb nevyužijete, můžete v telefonu nosit dvě SIM.

Akumulátor rozdělený do dvou křídel má souhrnnou kapacitu 4 500 mAh, o jeho dobíjení se stará přiložený akumulátor podporující výkon až 55 Wattů. Bezdrátové nabíjení podporováno není, stejně tak na těle telefonu nenajdete sluchátkový konektor. NFC naštěstí nechybí, i když kvůli absenci Google služeb jej stejně nebude možné využít k placení skrze službu Google Pay. Telefon běží pod taktovkou operační systému Android 10 s prostředím EMUI 11 a balíkem služeb od Huawei.

huawei mate x2 8

Cena a dostupnost

Huawei Mate X2 bude dostupný pouze v domovské Číně od 25. února. K dispozici bude v bílé, černé, modré a růžové barvě, cena je stanovena na 17 999 CNY (asi 60 tisíc korun bez DPH) za 256GB variantu, nebo 18 999 CNY (asi 63 tisíc korun bez DPH) za 512GB verzi. Na globálním trhu se s ním zatím nepočítá.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.