Domů » Bleskovky » Huawei má zákaz používat Windows. Své notebooky začíná prodávat s Linuxem

Huawei má zákaz používat Windows. Své notebooky začíná prodávat s Linuxem

Zítra se uskuteční tisková konference Huawei, na které budou představeny nové smartphony z řady Mate 30. Otazník visí nad tím, jaký operační systém na těchto strojích poběží, neboť k Androidu se službami Google má čínský výrobce zakázaný přístup; je dost možné, že Huawei vsadí na open source větev Androidu bez služeb Google.

Nepřehlédněte – Huawei Mate 30 Pro jako oběť obchodní války? V Evropě se údajně vůbec nemá prodávat

MateBooky s Linuxem

Stejnou situaci Huawei zažívá i v oblasti počítačů, u nichž nesmí využívat služeb operačního systému Windows, ovšem v případě redmondského systému žádná open source varianta neexistuje. Čínská firma tak musela najít náhradu v systému Linux.

matebook 13 linux

Pokud zavítáte na čínské e-shopy, najdete v nich levnější verze MateBooků 13, 14 a X Pro běžící pod taktovkou linuxové distribuce Deepin, což je čínská obdoba Debianu. Paradoxně součástí této distribuce je nejen spousta proprietárních programů, ale také aplikace Google Chrome, Spotify či Steam, obsažen je i kancelářský balík WPS Office. Nové MateBooky jsou fyzicky totožné jako jejich předchůdci, pouze znak Windows na klávese nahradil čínský nápis pro „Start“.

deepin

MateBooky s distribucí Deepin jsou určeny pro čínský trh, jsme zvědaví, s jakou linuxovou distribucí budou prodávány globálně, pokud se tedy nepodaří v dohledné době zvrátit zákaz americké vlády.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments