Domů » Bleskovky » Huawei má zákaz používat Windows. Své notebooky začíná prodávat s Linuxem

Huawei má zákaz používat Windows. Své notebooky začíná prodávat s Linuxem

Zítra se uskuteční tisková konference Huawei, na které budou představeny nové smartphony z řady Mate 30. Otazník visí nad tím, jaký operační systém na těchto strojích poběží, neboť k Androidu se službami Google má čínský výrobce zakázaný přístup; je dost možné, že Huawei vsadí na open source větev Androidu bez služeb Google.

Nepřehlédněte – Huawei Mate 30 Pro jako oběť obchodní války? V Evropě se údajně vůbec nemá prodávat

MateBooky s Linuxem

Stejnou situaci Huawei zažívá i v oblasti počítačů, u nichž nesmí využívat služeb operačního systému Windows, ovšem v případě redmondského systému žádná open source varianta neexistuje. Čínská firma tak musela najít náhradu v systému Linux.

matebook 13 linux

Pokud zavítáte na čínské e-shopy, najdete v nich levnější verze MateBooků 13, 14 a X Pro běžící pod taktovkou linuxové distribuce Deepin, což je čínská obdoba Debianu. Paradoxně součástí této distribuce je nejen spousta proprietárních programů, ale také aplikace Google Chrome, Spotify či Steam, obsažen je i kancelářský balík WPS Office. Nové MateBooky jsou fyzicky totožné jako jejich předchůdci, pouze znak Windows na klávese nahradil čínský nápis pro „Start“.

deepin

MateBooky s distribucí Deepin jsou určeny pro čínský trh, jsme zvědaví, s jakou linuxovou distribucí budou prodávány globálně, pokud se tedy nepodaří v dohledné době zvrátit zákaz americké vlády.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
_qam_
Uživatel
_qam_
Online

Takže neprodejný šit.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Z ČR ano, ale tam kde je funkční distribuce, tam vypadá takto vybavené zařízení, v kvalitě konstrukce a ceně velice zajímavě.

Mz
Anonym
Mz
Offline

Deepin je dobrá volba, používám ho na stolním PC a nemůžu si stěžovat. Windows stojí poslední dobou za ho*no

Q
Anonym
Q
Offline

ale nekecaj

Skylark
Anonym
Skylark
Offline

Neletela tady nedavno zprava o tom, jak se naparovali, ze uz maji hotovy vlastni OS? Asi nemaji, a moc tomu zjevne neveri..

Xaver
Anonym
Xaver
Offline

Samozřejmě, že nemají. Celé to byla jen potěmkiáda, kterou jim leckdo sežral i s navijákem. Teď se pravda konečně ukazuje.