Domů » Bleskovky » Finanční výsledky Huawei za první pololetí 2015: Celkové tržby vzrostly téměř o 70 % (oživeno)

Finanční výsledky Huawei za první pololetí 2015: Celkové tržby vzrostly téměř o 70 % (oživeno)

Společnost Huawei oznámila obchodní výsledky své spotřebitelské divize („Huawei Consumer BG“) za první pololetí roku 2015. Divize Huawei Consumer BG v prvním pololetí roku 2015 nadále vykazovala výrazný obchodní růst, kdy celkové tržby dosáhly 9,09 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 69 %. Tržby z prodeje této divize činily 32 % celkových tržeb mateřské společnosti Huawei Technologies oproti 24 % ve stejném období loňského roku.

Tento text byl aktualizován 4. srpna (doplněno o novou infografiku a další data)

Tržby z prodeje mobilních zařízení firmy Huawei dosáhly v prvním pololetí roku 2015 částky 7,23 miliardy dolarů, což znamená meziroční nárůst o 87 procent. Podle slov zástupců společnosti se tak stalo díky úspěchu strategie divize Huawei Consumer BG spočívající v zaměření na mobilní zařízení střední a vyšší třídy, která přispěla jak k nárůstu odbytu, tak ke zvýšení průměrné prodejní ceny.

  

Růst odbytu chytrých telefonů značky Huawei překonal růst celého trhu

V prvním pololetí roku 2015 dodala divize Huawei Consumer BG celkem 48,2 milionu smartphonů, což představuje meziroční nárůst o 39 %, zatímco celosvětová poptávka po smartphonech vzrostla za stejné období pouze o 7 procent. Odbyt zařízení ve střední a vyšší třídě zaznamenal meziroční nárůst o 70 %, což představuje 31 % celkového odbytu mobilních zařízení a 42,9 % celkových tržeb. Tržby ve střední a vyšší třídě se zvýšily o 388 %, zisk z této kategorie představuje 44 % celkového zisku.

Globální strategie společnosti Huawei nadále podporuje obchodní růst v Číně i na zahraničních trzích. Tržby v Číně vzrostly meziročně o 124 %, některé regiony zaznamenaly nárůst tržeb o více než 40 %.

 

Nárůsty tržeb v jednotlivých regionech:

 • Západní Evropa 45 %
 • severovýchodní Evropa 54 %
 • jižní Tichomoří 41 %
 • severní Afrika 164 %
 • Střední východ 48 %

Podle GFK podíl Huawei na celosvětovém trhu smartphonů po celé první čtvrtletí roku 2015 nadále rostl, a to o 6,7 % v lednu, 7,1 % v únoru, 7,8 % v březnu, 8,1 % v dubnu a 8,8 % v květnu. Na čínském trhu společnost Huawei podle GFK předstihla Samsung a Apple a získala největší podíl na trhu, a to v březnu 12,9 %, v dubnu 13,6 %, v květnu 14,1 % a v červnu 15,2 %. V období leden – květen 2015 se Huawei stal 3. největším výrobcem telefonů na světě.

Důležité údaje za první pololetí 2015:

 • odbyt 48 200 000 kusů smartphonů; meziroční nárůst o 39 %
 • 9,1 miliard USD tržeb; meziroční nárůst o 69 %
 • 7,2 miliard USD tržeb z mobilních telefonů; meziroční nárůst o 87 %
 • 1,5 miliardy USD tržeb z mobilních širokopásmových zařízení pro domácnost, meziroční nárůst o 17 %


Huawei Mate 7 patří k velmi úspěšným modelům čínského giganta

Jak se dařilo jednotlivým modelům?

V prvním pololetí letošního roku bylo celosvětově dodáno 5 milionů kusů vlajkového produktu Huawei Mate 7 (recenze), jenž zaznamenal slušné prodeje ve více než 100 zemích včetně například Číny, států západní Evropy, Středního východu, jihovýchodní Asie a jižního Tichomoří. Kumulovaný prodej zařízení Huawei P7 (recenze) dosáhl počtu 7 milionů kusů a výrobek byl v prodeji ve více než 100 zemích a regionech. Vlajkového modelu Huawei P8 (recenze) se v prvních dvou měsících od uvedení na trh prodalo více než milion kusů a bylo dostupné na více než 52 trzích včetně Číny, Francie, Španělska a Itálie.

Prodeje vlajkových zařízení

 • přes 5 milionů prodaných kusů Mate 7 (prodej ve více než 100 zemích a oblastech)
 • přes 7 milionů prodaných kusů P7 (prodej ve více než 100 zemích a oblastech)
 • přes 1 milion prodaných kusů P8 za první dva měsíce (prodej ve více ne 52 zemích a oblastech)

V květnu 2015 byla společnost Huawei poprvé uvedena v žebříčku stovky nejhodnotnějších značek světa „BrandZ Top 100 Global Brands” pro rok 2015, a to na 16. místě v kategorii věda a technika s hodnotou značky 15,335 miliardy dolarů. Je to další úspěch společnosti Huawei poté, co se v roce 2014 jako první značka z pevninské Číny dostala do seznamu nejlepších světových značek „Interbrand Top 100 Best Global Brands“.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

16 komentářů

 1. Peete (neregistrovaný)

  To je určitě skvělá zpráva. Holt kdo umí-umí a kdo neumí, tak čumí a v horším případě dotuje ;-)

 2. Samone (neregistrovaný)

  Jedou dobře, nedivím se úspěchům…

 3. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Hiawei je nadhernou ukazkou toho, ze kvalitni produkty ve spojeni s dobrou cenovou politikou zajisti vyrobci rust prodeju a profitabilitu. Samozrejme, ve spojeni s OS, ktery zakaznici chteji a ktery jeho vlastni vyrobce neodepsal.

  • TomasSX1 (neregistrovaný)

   Ty si uz riadne na hlavu s tym MS co? :D Neni clanok kde by si svoje depky z MS netahal. Huawei ma akurat tak pekne telefony za dobru cenu. Nic viac vynimocne na nich nie je.

  • vlada (neregistrovaný)

   HTCJirka na tom je podobne :) [odkaz]

  • TomasSX1 (neregistrovaný)

   Vlada: mozno je. Ale pod tym clankom WP zatiahol Menty. HTCJirka poukazal len na milnu myslienku ze Android je vseliek a zaruceny usech, nie je. Ale to je vedlajsie.

  • vlada (neregistrovaný)

   Ani Arakin nemluvi o WP, MS jsi sem zatahl ty, tak se laskave klidni :)

  • Martin (neregistrovaný)

   Přesně tak, nenapsal ani slovo o WP, navíc je to pravda. Paranoia jak vyšitá.

  • TomasSX1 (neregistrovaný)

   Vlada a Martin: nerobte so seba hlupakov, verim ze nie ste. Kazdy vie ako Arakin tu svoju poslednu vetu myslel.

  • wtf (neregistrovaný)

   Čakal som aj ja takých ako Valda alebo Martin.. Dočkal som sa :D

  • wtf (neregistrovaný)

   Aj oni dobre vedia co tým myslel :D no co

  • Martin (neregistrovaný)

   Ale vždyť to s tím souvisí, nedávno šéf Huawei jasně řekl, že na WP nikdo nikdy nevydělal a že ho nebudou využívat a bylo to správné rozhodnutí. O tom se nesmí mluvit, nebo si připadáte, že vám někdo rozdupal bábovičku?

  • TomasSX1 (neregistrovaný)

   Martin: ide o tuto cast vety „ktery jeho vlastni vyrobce neodepsal“.

   To je len vlhky sen Arakina. Nikoliv realita a pisat to pod kazdy clanok co ani len nesuvisi s WP/MS je uz trapne. Ale samozejme Arakina pod clankom o deravosti Androidu neuvidis lebo ta sprava mu nehraje do kariet aky je ten Android hyper super.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *