Domů » Bleskovky » HTC v prvním čtvrtletí vydělalo méně než jeden milion dolarů za měsíc

HTC v prvním čtvrtletí vydělalo méně než jeden milion dolarů za měsíc

HTC zveřejnilo své finanční výsledky za první čtvrtletí, zisk byl 2,8 milionu dolarů (56 mil. Kč) což není v průměru ani jeden milion dolarů za měsíc. Na druhou stranu, řada výrobců pravidelně reportuje ztráty, ale pro HTC je to již šesté čtvrtletí v řadě, kdy klesá. Rád bych připomenul, že zisk je vykoupen i škrty, o kterých jsme psali dříve. Vztahy se zaměstnanci nejsou v současné podobně dlouhodobě udržitelné. 

 
Prodeje telefonů HTC v milionech kusů

Jinak řečeno, pokles zisku ve srovnání s prvním čtvrtletím 2012 byl 98 procent. Což vypadá na první pohled hrozivě, ale v reálných číslech se jedná o malé peníze. Horší je propad celkových příjmů, a to o 37 procent. Příjmy společnosti dosáhly 1,42 miliardy dolarů (28,4 mld. Kč). Pokud předpokládáme průměrnou prodejní cenu 300 dolarů za telefon, budou se prodeje pohybovat okolo pěti milionů zařízení. Další čtvrtletí se dají prodeje očekávat lepší, jelikož bude dostupný vlajkový model HTC One (podrobná recenze). Ten nepřišel na trh včas kvůli nedostatku komponent do fotoaparátu a pomalé výrobě hliníkového těla. 

 
Vývoj příjmů HTC

David Podzimek

18 komentářů

 1. Trochu smutný fakt pro fanoušky HTC je, že se vůbec nespekuluje o příp. koupi této společnosti. Není důvod, ve společnosti není prakticky žádné know-how.

  • David Podzimek

   Jedna spekulace proběhla, ale není ničím položena, netroufl sem si ji zmínit v článku. Kupec by byl z pevninské Činy…

  • @UNI – aha, takže HTC léta patří ke špičce, ale nemá žádné know-how? To, že se jí obchodně nedaří neznamená, že pořád není předním výrobcem dobrých zařízení. Občas by to chtělo používat hlavu, sídlí v ní mozek :-)

  • -pekr-: Nápodobně, jen použij pls. jen ten mozek, hlavou se blbě píše:-). HTC není výrobce zařízení, on je jen navrhuje a prodává. Výrobu si objednává u dodavatelů.

  • Jasně, takže Apple nemá žádné know-how, protože vše vyrábí na taiwanu, LOL. Jistě jsi taky navštívil HTC osobně, abys tohle vše zaručeně věděl, že nemají žáden interní vývoj :-)

  • -pekr-: Sakra chlape co to meleš? Apple má bambiliardu patentů, kód k OS (OSX, iOS), navrhuje ARM čipy, vlastní výrobce flash (SSD), nejvýznamnější distribuční distribuční kanál digitálního obsahu,…. to je úplně jiná rozprávka.

 2. T.Z. (neregistrovaný)

  Podpora kterou poskytovala byla katastrofální. Teď se dočkaly toho samého z druhé strany…dobře jim tak. Můžou se chytit s nokií za ruce a odejít do křemíkového nebe..

 3. ach jo to nie je dobré čim viac konkurencie tým lepšie Samsung vykazuje rekordné zisky a ostatný výrazne zaostávajú ešte že sú tú aj mladý čínsky výrobcovia ktorý tlačia na cenu lebo monopol respektíve duopol neprospeje zákazníkom

  • konkurence měla být především v podobě Motoroly, která měla těžit z možnosti bližšího vztahu s Google, což nečinila. Navíc k tomu měla mizerný marketing (zvláště pro Evropu). Veškeré naděje padly odkoupení Googlem. Teď by teoreticky byla naděje u Sony, ale co s výrobcem, co ti do telefonu za 17k dá TN displej?

 4. Včera vyšel na OSNews dobrý článek – redaktor se podivoval nad tím, co stojí za obchodním úspěchem Samsungu … no a souhlasit se dá s tím, že design a kvalita od S3/4 není natolik odlišná od toho, co reprezentují OneX/One, takže to bude zřejmě někde v marketingu, a také v tom, že se Samsungu povedlo vytvořit jistý iSamsung ovčí efekt …

  • David Podzimek

   Marketing, vlastní výroba a vývoj komponent a robustní distribuční síť (včetně vztahů s operátory). To je recept Samsungu. HTC nemá (nikdy nemělo) šanci ho napodobit.

  • Tony (neregistrovaný)

   HTC takto funguje niekoľko rokov, prečo sa im prestalo dariť až minulý rok?

  • David Podzimek

   HTC se přestalo dařit v roce 2011, 2 roky – proč? Samsung zjistil jak dělat pořádné telefony a přišel s řadou Galaxy S. Plus zdola začala tlačit Čína.

  • TONY: No minulý rok… Co si tak vybavuji, dolu jdou o dost déle. Vybavuji si, že už kolem MWC2011 byly otazníky, kam kráčí HTC a pak už do vzalo rychlý spád. Resp. ještě v roce 2010 představovali dobré přístroje, které budili zájem a jistě i prodeje, pak se něco zvrtlo.

  • ad viz. David:-)

   „…budily…“ pardon:-(

  • presi (neregistrovaný)

   Samsung přišel na to, že než podporovat inovaci (way to go), tak je lehčí vykrádat apple (jak hardwarově, tak softwarově) a zjistil, že lidi jsou ovce které nemyslí a jdou po reklamách…

 5. JohnSaw (neregistrovaný)

  Je to smutné, značka HTC je u mňa viac obľúbená ako Apple alebo Samsung, HTC predáva neuveriteľne kvalitné zariadenia, škoda že to nejde na trhu. V kútiku duše dúfam, že HTC One ich trochu zdvihne.

  • No neuvěřitelně kvalitní… zpracováním ano, ale parametry…, trvale je kritizován za displeje (nízká rozlišení, TN matrice, neplatí u One řady), fotoaparáty (růžovka, model One dává korunu mizernou konstrukcí u prvních kusů), kvalitu audio výstup („napravováno“ SW mršítkem) a jejich grafická nadstavba je dost kontroverzní (i přes restart vývoje-One). Ano, One v sobě obsahuje takový „HTC 2.0), ale dělají strašné kiksy (tlačítka, foťák, opět Sense…) a i mě osobně to strašně mrzí, tohle není o nezkušenostech, ale o debilních rozhodnutí někoho někde.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).