Velká recenze HTC TyTN II: Legenda se vrací

Velká recenze Pocket PC s netradiční konstrukcí, hardwarovou klávesnicí, podporou UMTS/HSDPA, GPS, Wi-Fi a 3MPx fotoaparátem

HTC TyTN IIHTC TyTN II je jedním z nejočekávanějších zařízení letošního roku a svými funkcemi dokáže uspokojit i ty nejnáročnější uživatele. Výrobce tuto novinku vybavil operačním systémem Windows Mobile 6 Professional, nechybí ani výkonný procesor, dostatek operační paměti, citlivý GPS přijímač, podpora UMTS/HSDPA, 3MPx fotoaparát nebo výsuvná QWERTY klávesnice; komunikátor se navíc může pochlubit trochu netradiční konstrukcí. Zajímá vás, jaký TyTN II doopravdy je? Přečtěte si naši recenzi, která vychází z téměř měsíčního testování.

Za zapůjčení přístroje děkuji agentuře CoLin, která v České republice zastupuje společnost HTC. Testovaný vzorek obsahoval anglickou verzi ROM 1.56.405.5 (z 28.8.2007). U finálních vzorků určených pro český trh dojde při prvním spuštění k nainstalování české lokalizace (Sunnysoft InterWrite).

Klady (+)
rychlý procesor
128MB RAM
výbava (GPS, Wi-Fi, 3MPx fotoaparát)
hardwarová klávesnice
konstrukce
ovládání pomocí TouchFLO
množství tlačítek 
 
Zápory (-)
hmotnost
cena

Zobrazit hardwarové parametry HTC TyTNa II

Obsah balení
– HTC TyTN II
– dva stylusy
– baterie Li-ion 1350mAH
– cestovní nabíječka 240V
– synchronizační USB kabel
– stereo headset + molitanové polštářky
– uživatelský manuál
– příručka pro rychlý start
– ochranné pouzdro
– ochranná fólie na displej
– 2 CD-ROM disky

-
Tip: Klikněte na obrázek pro zobrazení jeho plné velikosti

Samotné balení působí velice luxusním dojmem, v horní části je do pevné pěnové hmoty zasazený telefon, pod ním se nachází zbytek zmíněného příslušenství. Dodávané pouzdro dokáže Kaisera spolehlivě ochránit před nechtěným pádem. Jedná se o klasickou kapsičku, do které se přístroj vkládá po odklopení přezky, která je uchycena suchým zipem. Pouzdro lze přichytit i za opasek, opět je k tomu ale potřeba odklopit přezku, která obepíná velkou část pouzdra. Uvnitř je pouzdro vystláno jemným plyšem, ve kterém se telefon bude cítit jako v bavlnce. Vnější materiál je pravděpodobně imitací kůže a na dotek působí velice příjemně. Pevné švy lemující hrany by měly zajistit dostatečnou životnost, a celkově je pouzdro velice dobře provedené.

- - -

Stylus je klasické (nikoliv tedy teleskopické) konstrukce a na délku měří 91mm. Tělo je vyrobeno z kovu, hrot i špička z plastu. Držení a práce se stylusem je bezproblémová a díky jeho délce s ním nebudou mít problém ani uživatelé s většími prsty. Stereo headset se ke Kaiserovi připojuje pomocí ExtUSB konektoru, do kterého se zasouvá také synchronizační kabel nebo nabíječka. Kvůli tomu není možné například poslouchat hudbu ve sluchátkách a zároveň přístroj dobíjet. Na tenkém kablíku sluchátek nalezneme poměrně rozměrnou plastovou krabičku, na které je umístěno tlačítko pro příjem/přidržení hovoru a posuvník pro regulaci hlasitosti. Pokud budete chtít kabel uchytit například za košili, můžete k tomu využít malé plastové spony. Sluchátka mají klasický peckovitý tvar a v uších sedí poměrně dobře. Pokud by vás náhodou tlačila, můžete na ně navléci molitanové polštářky. Kvalita reprodukce zvuku je průměrná, pro telefonování samozřejmě zcela dostačující, pro poslech hudby bych se ale raději porozhlédl po něčem jiném. Do ExtUSB konektoru rovněž existuje redukce na klasický 3,5mm jack, ten ale není součástí balení.

-

Li-ion baterie má kapacitu 1350mAh a při běžném používání vám s ní telefon vydrží i tři dny na jedno nabití, což je u Pocket PC nadstandardní parametr. Je jasné, že pokud budete využívat datových přenosů v sítích třetí generace nebo připojení přes Wi-Fi, výdrž rapidně klesne a dobíjet budete muset už po několika hodinách. Já jsem zpravidla dobíjel obden, přičemž denně jsem uskutečnil cca 20 minut hovorů v GSM síti, zhruba hodinu poslouchal hudbu, připojil se do Wi-Fi sítě a v průběhu dne vyřizoval e-mailovou korespondenci přes GPRS/EDGE (+ surfování na internetu).

- - -

- - -

Na prvním CD „Začínáme“ naleznete synchronizační aplikaci ActiveSync a také trial verzi Microsoft Outlook 2007, druhý disk nabízí navigační software TomTom 6 s možností stáhnout si jednu mapu zdarma, zálohovací nástroj Sprite Backup Tool a GPRS Monitor pro měření přenesených dat.

Konstrukce, provedení a design
HTC TyTN II nabízí zcela ojediněle řešenou konstrukci, která se trochu podobá klasickým notebookům. Převážná část krytu telefonu je vyrobena z tmavého plastu, na zadní straně navíc najdeme i antibakteriální úpravu (podobně jako u HTC Touche), což by mělo zabraňovat hromadění bakterií na povrchu. Jednotlivé díly jsou do sebe výborně slícovány, nikde nic nevrže ani se nijak nepříjemně nehýbe, kvality výsuvného mechanismu si však podrobněji zhodnotíme až v další kapitole. Zadní kryt je snímatelný a naleznete pod ním baterii. Kdo by zde hledal i zdířku pro vložení SIM karty, pravděpodobně by odešel s nepořízenou. Slot SIM karty je totiž ukrytý ve vnitřní části horního dílu s displejem. Dvířka otvoru jsou jištěna pevným zámkem, což zabraňuje nechtěnému vypadnutí karty. Přední část je z větší části vyrobena z kovu, který telefonu dodává eleganci a styl, boky Kaisera jsou pak lemovány lehce zvlněným plastem, jež přispívá lepšímu držení v rukou. Na krytu telefonu nejsou naštěstí příliš vidět otisky prstů, a při čištění tak postačí několik tahů jemným hadříkem nebo jinou tkaninou. Konstrukčně se přístroj dělí na dvě části – horní s displejem a několika ovládacími tlačítky, a spodní, s výklopným kloubem a hardwarovou klávesnicí. Celkové rozměry přístroje jsou 112 x 59 x 19 mm, ukazatel hmotnosti se zastavil na hodnotě 190 gramů včetně baterie. Hmotnost je oproti jiným komunikátorům trochu vyšší, což je ale dáno přítomností hardwarové klávesnice a použitými materiály.

- - -

Přední straně dominuje 2.8″ veliký displej, nad ním se nachází úzký proužek, pod kterým se ukrývá telefonní reproduktor a signalizační diody, které informují například o aktivním telefonním modulu, Bluetooth, Wi-Fi nebo dalších událostech systému. Nalevo od reproduktoru je malý objektiv kamerky pro videohovory a své místo si zde našlo i logo výrobce. Pod dotykovým displejem se nacházejí hlavní ovládací prvky celého přístroje. Ty jsou vyrobeny z plastu a liší se i povrchovou úpravou. Prostřední prstenec slouží jako čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Práce s ním je naprosto bezproblémová, stisk je přesný a dostatečně citlivý, stejně jako u dalších tlačítek. Mezi ně patří dvojice softwarových kláves, které slouží ke snadnějšímu ovládání systému pomocí jedné ruky, dále zde najdeme klávesy pro spuštění Internet Exploreru a aplikace pro správu SMS/e-mailů (jejich funkce je ale možné v nastavení systému předdefinovat). Zmíněná tlačítka lemuje stříbrný ovál, ve kterém našly své místo i klávesy pro příjem a ukončení hovoru (červené a zelené sluchátko), a nechybí ani klávesa Win (pro rychlý přístup do nabídky Start) nebo potvrzovací klávesa Ok; funkce těchto dvou kláves je rovněž možné změnit k obrazu svému.

- - -

Na zadní straně se příliš mnoho prvků nenachází, za zmínku ale stojí objektiv 3MPx fotoaparátu, který je společně s hlavním systémovým reproduktorem zasazen do stříbrného oválu. Své místo zde má i konektor pro připojení externí GPS antény, který je schovaný pod gumovou záslepkou. Ta by dle mého názoru mohla být o něco lépe vyřešena, ke krytu je sice připevněna velice pevně, nicméně odnímatelná část vám u krytu příliš dlouho držet nebude a po čase hrozí, že se začne nechtěně odklápět.

- - -

- -

Nejnudnější částí celé konstrukce je horní hrana, která nenabízí vůbec žádné tlačítko. U některých komunikátorů zde nalezneme alespoň tlačítko Power, to se ale u Kaisera přestěhovalo na pravý bok, který sdílí ještě s tlačítkem pro spouštění fotoaparátu a otvorem pro zasunutí stylusu. Pokud tlačítko Power podržíte několik vteřin, objeví se dotaz na to, zda si přejete zařízení úplně vypnout. Samotný stylus drží v telefonu velice pevně, a ani po třech týdnech intenzivního používání se jeho stav nikterak nezměnil, problém s vypadávajícími stylusy, který se dříve u některých komunikátorů HTC objevoval, by již tedy měl být nadobro pryč.

- -

Na protějším levém boku najdeme tlačítko pro spuštění hlasového ovládání (krátký stisk) nebo záznamníku (dlouhý stisk). Nechybí zde ani druhá klávesa Ok, funkce je ale opět možné předefinovat v nastavení systému. Poměrně užitečné je i rolovací kolečko, které je zasazeno mezi zmíněnými dvěma tlačítky. S ním se můžete snadno pohybovat v nabídkách systému a případně jeho zmáčknutím potvrzovat různé akce. V kombinaci s technologií TouchFLO přináší toto kolečko velice zajímavé možnosti ovládání systému, zejména pohyb v různých seznamech a položkách je díky němu opravdu bleskový.

- -

- -

Spodní hrana nabízí již tradičně otvor pro připojení nabíječky, synchronizačního kabelu nebo stereo headsetu. Jedná se o konektor ExtUSB, nemusíte se ale bát, jelikož do něj bez problému připojíte i klasický miniUSB konektor. Zajímavá je možnost vypnout nabíjení při připojení telefonu k PC, což trochu zvyšuje životnost baterie, zvláště pokud jste zvyklí připojovat své zařízení během dne hned několikrát. Dále zde narazíme na otvor pro mikrofon, tlačítko pro provádění softwarového restartu a malý otvor pro provlečení poutka. Pod nenápadnou gumovou záslepkou najdeme rovněž otvor pro vložení paměťových karet typu microSD (SDHC). Z gumové krytky příliš dobrý pocit nemám, při častém odklápění hrozní možnost utržení.

Celkově mě Kaiser svou konstrukcí opravdu mile překvapil, u zařízení s hardwarovou klávesnicí musíme počítat s drobnou vůlí, která mezi obě díly je, nicméně zde si dal výrobce záležet, díky čemuž téměř nepoznáte, že se pod displejem nachází výsuvný mechanismus a klávesnice.

Videopohled na HTC TyTNa II

Hardwarová QWERTY klávesnice
Snad každý výrobce kapesních počítačů má ve své nabídce alespoň jedno zařízení s hardwarovou klávesnicí, je to zkrátka trend poslední doby, a především se tato řešení stala mezi uživateli velice oblíbená, jelikož i zařízení s výsuvnou klávesnicí si může zachovat kompaktní rozměry.

Kaiser má trochu jiný výsuvný mechanismus, než například Herald, TyTN nebo E-Ten M700. U předešlé trojice zařízení bylo potřeba klávesnici vysunout za použití vlastní síly (vyjma Heralda), zde vám tento úkon usnadní vystřelovací mechanismus, který při mírném zatlačení jednoduše vysune spodní díl klávesnice; stejný proces se pak opakuje při zasouvání, vše je navíc doplněno zvukovým upozorněním, které je ale možné v případě potřeby vypnout nebo přenastavit. U dříve testovaného HTC Heralda byl tento způsob vysouvání klávesnice trochu agresivnější, stačilo trochu zatlačit, a klávesnice vyjela ven. U Kaisera mechanismus konstruktéři vyladili téměř k dokonalosti. Navíc po vysunutí můžete využít výklopného kloubu, který vám umožní polohovat s displejem, což je u Pocket PC ojedinělá vlastnost a Kaiser je v tomto ohledu velkým průkopníkem.

- -

Přístroj tedy nabízí hned tři režimy používání – buď jako klasické Pocket PC, kdy je klávesnice schovaná pod displejem, nebo si ji můžete vysunout, a pokud budete chtít psát například na stole, můžete si k tomu ještě natočit displej do takového úhlu, který bude vašemu zraku nejlépe vyhovovat. Poslední režim s vyklopeným displejem oceníte rovněž při videotelefonii, Kaisera díky tomu nemusíte vůbec držet v rukou, stačí jej položit na pevný podklad a nasměrovat kamerku na váš obličej. Kvůli vystouplému objektivu fotoaparátu a gumové krytce GPS konektoru na zadní straně však přístroj nestojí ani na rovné ploše zcela pevně a trochu se houpe.

- -

Výsuvný mechanismus je zvládnutý opravdu na výbornou, a žádné závažnější nedostatky jsem neobjevil ani na výklopné části, i když jedna věc mi trochu vadila – často jsem zvyklý psát na hardwarové klávesnici texty v leže, kdy komunikátor držím nad obličejem; bohužel kvůli drobné vůli výklopného mechanismu se v takovém stavu displej samovolně odklápí od roviny, kterou by měl držet s klávesnicí, a přitom by stačilo jen pod displej umístit dva malé magnety, které by v takovém případě displej přidržovali u klávesnice. Nemusíte se bát, že by se displej odklápěl úplně, ale určitá vůle zde prostě je.

Samotná klávesnice je zcela totožná jako u HTC Heralda, s tím rozdílem, že nabízí i světlocitlivý senzor, který reguluje podsvícení klávesnice podle okolního světla (senzor je možné úplně vypnout, pak bude klávesnice při každém stisku svítit, což snižuje celkovou výdrž přístroje). Psaní na klávesnici je opravdu pohodlné, a dle mého názoru se jedná o jednu z nejlepších klávesnic, kterou můžeme u Pocket PC nalézt. Jednotlivé klávesy jsou vyrobeny z tvrdší gumy, která je velice příjemná na dotek. Velikost jednotlivých kláves je dostatečná a rozhodně nehrozí, že byste nechtěně stiskli dvě klávesy najednou.

- - -
Podsvícení klávesnice je dostatečné

Samotná klávesnice je rozdělena do čtyř řad, ve kterých naleznete celkem 41 tlačítek (včetně softwarových kláves). Na okrajích a ve spodní řadě nalezneme speciální klávesy jako Shift, Fn, Win, Ok, Tab, Mezerník, Enter nebo kurzorové šipky. Do horní řady se zakously dvě softwarové klávesy, které jsou trochu nezvykle umístěny více na pravé straně (u většiny zařízení bývají pěkně na středu). To ale rozhodně nedělá při používání žádné problémy, jelikož takto jsou klávesy umístěny symetricky s displejem. Až na klávesu Enter nabízí každá také sekundární znak, na který se dostanete přes klávesu Fn (to je ta s modrou tečkou v levém dolním rohu). Specialitou je dvojice oranžových diod, které signalizují aktivní Caps Lock nebo klávesu Fn. Podsvícení klávesnice je příjemné na oči a rovnoměrné po celé délce klávesnice. Bíle jsou podsvíceny hlavní znaky každé klávesy, modře potom (díky jiné barvě potisku) znaky sekundární. To opět značně usnadňuje orientaci a psaní při horších světelných podmínkách.

-

Na hardwarové klávesnici lze samozřejmě psát i písmena s diakritikou, stačí v adresáři /Windows upravit soubor sym.0409.txt.

Sečteno a podtrženo, jedna z hlavních zbraní Kaisera – hardwarová klávesnice, zcela splnila má očekávání a pracuje se s ní opravdu dobře. Prsty vás nebudou bolet ani při psaní delších textů nebo rychlé komunikaci přes nejrůznější chatovací programy.

 

Srovnávací tabulka     
  HTC TyTN II (Kaiser) HTC TyTN (Hermes)
Obrázek 
HTC TyTN II
HTC TyTN

 

Operační systém WM6 Professional WM 5.0 Phone edition AKU2.3, oficiální WM6 Pro upgrade
Displej Aktivní TFT 240×320px, 65 536 barev, úhlopříčka 2.8\“ Aktivní TFT 240×320px, 65 536 barev, úhlopříčka 2.8\“
Procesor Qualcomm MSM7200
1. jádro 400MHz, 2. jádro 274MHz
Samsung S3C2442 400MHz
Rozměry 112 x 59 x 19mm 112,5 x 58 x 22mm 
Hmotnost (včetně baterie 190 gramů 176 gramů 
Paměť 128MB SDRAM, 256MB ROM 64MB RAM, 128MB ROM 
Podporované sítě UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (850/900/1800/1900MHz)
EDGE a GPRS (třída 10)
UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (850/900/1800/1900MHz)
EDGE a GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, IrDA 1.2
GPS Qualcomm chipset (20 kanálů) – 
Digitální fotoaparát 3.0MPx (Auto Focus, makro režim)
přední kamerka pro videohovory
2.0MPx s přisvětlovací diodou, max. 1600×1200px
přední kamerka pro videohovory
Baterie Li-Ion 1350 mAh Li-Ion 1350 mAh 
Pohotovostní režim 400 hodin 300 hodin 
Max. doba hovoru  360 minut v GSM, 300 minut v UMTS 300 minut v GSM, 250 minut v UMTS 
Slot pro pam. karty microSD/SDHC microSD 
Další informace výsuvná (vyklápěcí) QWERTY klávesnice
pohybové kolečko Jog Wheel, HTC ExtUSB konektor
výsuvná konstrukce, hardwarová QWERTY klávesnice
pohybové kolečko Jog Wheel, HTC ExtUSB konektor

- - -
Srovnání se Symbolem MC35 a MobiNote G800

- - -
Srovnání s E-TENem M700 a M600+

- - -
HTC TyTN II a Qtek 9000 + video

 


Operační systém, technické parametry, výkon

HTC TyTN II je vybavený poslední verzí operačního systému Windows Mobile 6 Professional. U některých modelů se po uvedení na trh setkáváme s trochu méně odladěnými ROM, které k dokonalosti dovedou až další updaty od výrobce. U TyTNa II tomu tak ale rozhodně není. První ROM se mi jevila jako velice rychlá a stabilní (a to jsem ještě první týden přístroj používal s předprodukční verzí systému), v tomto ohledu mě komunikátor opět příjemně překvapil.

- -

Procesor
Společnost HTC ve svých modelech dříve používala převážně procesory TI OMAP, které neoplývaly příliš vysokým výkonem. Vzhledem k integraci UMTS a dalších periferií bylo ale u Kaisera potřeba sáhnout po jiném řešení, a tím se ukázal právě \“dualcore“ procesor od Qualcommu (MSM7200). Ano, skutečně se jedná o CPU se dvěma jádry; první jádro je taktované na 400MHz, a používá se pro běh operačního systém a aplikací. Druhé jádro pracuje na 274MHz a slouží k obsluze hardwarových periférií, jako UMTS modul, Wi-Fi, Bluetooth, GPS a další.

Tip: Více si o procesoru použitém v HTC TyTNovi II můžete přečíst na blogu Radka Hulána.

Kaiser tak díky procesoru a dostatečně velké kapacitě operační paměti RAM nabízí výborný výkon, který oceníte zejména při více spuštěných aplikacích, videotelefonii nebo připojení na internet. Není vůbec problém mít na pozadí spuštěných několik desítek aplikací, včetně internetového prohlížeče, přehrávače hudby nebo e-mailového klienta; přístroj bude i v takovém případě reagovat velice svižně. Problémy mu nedělá ani přehrávání videa/filmů v rozlišení 320×240px při 30FPS za vteřinu.

Výsledky benchmarků v programu SPB Benchmark 1.6
SPB Benchmark HTC TyTN II

Paměť
U 90% zařízení, která jsou dnes na našem trhu dostupná, najdeme operační paměť RAM s kapacitou 64MB. Není to málo, ale pro potřeby dnešních aplikací tato hodnota již pomalu přestává stačit. Toho jsou si zřejmě velice dobře vědomi i inženýři v HTC, a Kaisera proto vybavili 128MB RAM. Jak již bylo zmíněno v předchozích odstavcích, s takovou kapacitou je práce v operačním systému o poznání svižnější, a to i při více spuštěných aplikacích. Paměť ROM má kapacitu 256MB, avšak poměrnou část si z ní ukousne samotný operační systém (stejně jako po nastartování z RAM), při prvním spuštění (WWE ROM bez CZ lokalizace) je uživateli přístupných okolo 127MB ROM a 71MB RAM; a to jsou parametry opravdu výborné. Vnitřní paměť ale pravděpodobně velmi rychle zaplníte, a proto bude potřeba poohlédnout se po nějaké paměťové kartě. TyTN II si rozumí s microSD/SDHC kartami. Otestoval jsem v něm klasickou 2GB microSD kartu a rovněž 4GB microSDHC kartu, a nikde se neobjevily žádné komplikace. Při kopírování dat na paměťovou kartu se rychlost zápisu pohybovala okolo 390kB/sec (při přenosu přes ActiveSync, respektive WinCE plugin pro Total Commander).

- -

Displej
Dotykový displej nabízí standardní QVGA rozlišení (240×320px), jeho úhlopříčka je 2.8″ a dokáže zobrazit 65 534 barevných odstínů. Spousta uživatelů v diskuzích vytýká právě QVGA displej; je pravda, že VGA rozlišení by takovému high-endovému komunikátoru slušelo daleko více, ale pro úhlopříčku 2.8″ je QVGA zcela dostačující, a celkově musím displej u TyTNa II pochválit. Jeho svítivost je dostatečná, intenzitu lze samozřejmě regulovat v několika stupních nezávisle pro napájení z baterie nebo ze sítě, úplně ztlumit jej ale nelze. Po vysunutí hardwarové klávesnice dojde k překlopení displeje do Landscape režimu (320×240px). Tento proces je velice svižný a můžete si jej navíc doplnit některým ze zvukových upozornění.

Telefonní část, datové přenosy
Komunikační schopnosti Kaisera jsou na výborné úrovni, přístroj je totiž možné používat jak v klasických GSM, tak i UMTS/HSDPA sítích. GSM modul je quad-bandový (850/900/1800/1900MHz), samozřejmostí je podpora datových přenosů přes GPRS a EDGE (třída 10). Mnohem zajímavější je ale používání v sítích třetí generace, a to zejména díky technologii HSDPA, která dovoluje data stahovat rychlostí až 3,6Mbps. Pokud není dostupná technologie HSDPA, ale jen klasická UMTS, počítejte s maximální rychlostí okolo 384Kbps. Vzhledem ke svému bydlišti jsem nemohl použitelnost v sítích třetí generace otestovat, nicméně náš čtenář uiqjirka mi s tím trochu pomohl.

Podle jeho zkušeností je na tom Kaiser s citlivostí a kvalitou přijmu lépe, jak nedávno recenzovaný komunikátor HTC X7500 Advantage nebo původní HTC TyTN. Na stejných lokacích indikuje Kaiser více signálu, než předchozí dva modely. A i v místech s horším pokrytím UMTS se rychlost stahování během celého dne pohybuje stabilně okolo 95-105kB/sec.
Během telefonního hovoru je zvuk čistý, nicméně hlasitost by mohla být o něco vyšší. Ani protější strana si během hovoru nestěžovala na žádné rušení nebo jiné nedostatky. V případě potřeby je možné aktivovat hlasité handsfree, zvuk pak bude vycházet z reproduktoru na zadní straně telefonu.

- -

Díky výklopnému kloubu dostávají videohovory nový rozměr. Kaisera stačí jednoduše postavit na rovnou plochu, vyklopit displej a už jste snímání jeho přední kamerou – při videohovorech tak telefon vůbec nemusíte držet v ruce, což je velice pohodlné.

Bezdrátové technologie
Ani v tomto směru Kaiser nijak nezaspal dobu, nabízí totiž jak Bluetooth ve verzi 2.0 (EDR/A2DP), tak i Wi-Fi 802.11b/g. Přes Bluetooth lze velice snadno synchronizovat s PC, připojit stereo sluchátka, odesílat soubory nebo sdílet složku se soubory ostatním zařízením. Bluetooth jsem otestoval s několika dalšími Pocket PC, přenosným GPS modulem i stereo reproduktorem Just Mobile Bluetune, a nikde jsem nenarazil na žádné komplikace, vše fungovalo korektně. Pokud vlastníte Bluetooth tiskárnu, můžete si přímo z telefonu vytisknout e-maily a další textové dokumenty.

Výtky nemám ani k integrovanému Wi-Fi modulu; připojení do WPE/WPA zabezpečených sítí bylo po vyplnění potřebných údajů úspěšné a stěžovat si nemohu ani na kvalitu signálu. Tam, kde jsem zvyklý se připojovat se svým notebookem, jsem se bez problémů připojil i s Kaiserem.

TouchFLO
I když Kaiser nepatří do skupiny tzv. Touchphonů (Touch, Touch Dual), je přesto vybavený technologií TouchFLO, která znatelně usnadňuje pohyb v prostředí systému. Rotační kostku, známou například z Touche u Kaisera sice nenajdeme (i když kdo ví, zda se s ní nesetkáme v novějších ROM), přesto můžete pro listování v nabídkách používat různých gest.
Velice efektivní jsou například vertikální tahy prstem po displeji, které fungují ve všech aplikacích, ve kterých vidíte skrolovací lištu (kontakty, nabídka Programy, internetový prohlížeč…), a musím říci, že jsem si na tuto možnost celkem zvykl, a když jsem později vzal do ruky jiné Pocket PC, marně jsem tahal prstem po displeji ;o). V základu je posouvání pomocí tahu prstem doprovázeno trochu nepříjemným cvakáním, tento zvuk lze ale v nastavení systému vypnout.

Technologie TouchFLO v praxi

- - -

- -

GPS navigace
HTC TyTN II uspokojí i příznivce GPS navigace, výrobce jej totiž osadil dostatečně citlivým čipem, který je integrovaný přímo v chipsetu od Qualcommu, a podle dostupných specifikací by se mělo jednat o ještě citlivější modul, než jakým je SiRF Star III (což mohu z praxe potvrdit). Přímo v balení naleznete CD s navigačním software Tom Tom Navigator ve verzi 6, a rovněž možnost stáhnout si do něj zdarma jednu mapu. Rychlost zaměření a fixace pozice mě příjemně překvapila, po prvním spuštění a konfiguraci navigačního software (pro TomTom defaultně Jiná NMEA, COM4, rychlost 57600) trvala fixace zhruba 25 vteřin, což je velice dobrý parametr. Když jsem GPS zkoušel v centru města, trvalo zachycení satelitů o něco déle (45 – 60 vteřin). S Kaiserem jsem najezdil více než 1000km, během kterých jsem zaznamenal jen na minimální výpadky signálu, výborná byla kvalita příjmu i ve městě, kdy mě přístroj dokázal spolehlivě navést až… „dojeli jste na místo určení.“ :-)

- - -

Pokud chcete fixaci pozice urychlit, můžete využít výrobcem dodávanou aplikaci QuickGPS, která stáhne aktuální informace o satelitech z internetu (GPRS, ActiveSync).

-

Fotoaparát
Na zadní straně telefonu najdeme objektiv 3MPx fotoaparátu s Auto Focusem, a nechybí ani podpora režimu makro. Je ale škoda, že výrobce zapomněl na přisvětlovací diodu, která by své uplatnění v horších světelných podmínkách určitě našla. Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 2048×1536px (formát JPG, BMP), a v případě potřeby lze v nastavení fotoaparátu vybrat rozlišení nižší. Kvalita výsledných snímků je velice dobrá; fotografie jsou pěkně ostré, i když v základním nastavení je intenzita jasu poměrně vysoká (to lze ale změnit). Při nedostatečném světle jsou fotky trochu méně vyhlazené a objevuje se celkem znatelný šum. Focení textu není pro Kaisera žádný problém, snadno si s ním vyfotíte například jízdní řád nebo důležitý odstavec z nějaké publikace.

Pokud chcete vyfotit snímek, je potřeba tlačítko pro obsluhu fotoaparátu přidržet – přístroj zaostří, a poté domáčknutím zachytíte fotografii. Při dostatku světla je optika Kaisera poměrně rychlá, při focení ve tmě ale bude ostřit klidně i několik vteřin.

- -

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu je velice dobře přizpůsobena ovládání pomocí prstů, na základní obrazovce vidíte aktuální režim (k dispozici jsou i další – Panorama, Sport, Burst), nastavené rozlišení, počet snímků podle volné paměti, vyvážení bílé, blesk a další položky. K dispozici je i digitální zoom, ovšem snímky pořízené s přiblížením nejsou příliš kvalitní.
Komunikátor zvládne i záznam videa a zvuku, a sice v maximálním rozlišení 320×240px; video se ukládá do formátu MP4. Záznam je celkem plynulý, ovšem kvalita je spíše průměrná, a při záznamu v horších světelných podmínkách se připravte i na poměrně výrazný počet FPS (video se trhá).

Ukázky fotografií pořízených 3MPx fotoaparátem
- - -

- - -

- - -

Všechny snímky naleznete v naší Galerii

Bonusové aplikace
Kromě základních aplikací operačního systému Windows Mobile najdeme v TyTNovi II i několik bonusových aplikací.

-

SPB GPRS Monitor
Velice užitečná aplikace, která slouží k měření přenesených dat.
Citace z webu výrobce: „Spb GPRS Monitor je kompletní řešení pro měření přenosu dat přes GPRS, CDMA nebo GSM/HSCSD připojení a kalkulaci nákladů s tím spojených. Spb GPRS Monitor sleduje všechny datové přenosy a počítá náklady s přihlédnutím k používanému tarifu nebo nastavení služby.\“

Sprite Backup
Kompletní záloha systému se vždycky hodí, a právě pro tyto účely je v zařízení připravený Sprite Backup. Aplikace dokáže zálohovat různé části operačního systému (složku Dokumenty, e-maily, SMS zprávy, obsah paměťové karty a spousty dalších adresářů).

HTC Task Manager 1.5
Užitečný nástroj, který dokáže zobrazit aktuálně spuštěné procesy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat. Dále umí změnit funkci křížku v pravém horním rohu pro dlouhý a krátký stisk. Například lze nastavit, že při kliknutí se aplikace minimalizuje, při přidržení ukončí.

Adobe Reader 2.0 LE
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

HTC Audio Manager
Pro přehrávání je k dispozici program Audio Manager (Knihovna médií); jedná se o jakéhosi konkurenta pro originální Windows Media Player. Audio Manager je mnohem lépe uzpůsobený pro snadné ovládání pomocí prstů a jeho uživatelské rozhraní je celkově velice příjemné, nicméně na pokročilé funkce, jako je například ekvalizér, si opět budeme muset nechat zajít chuť. Společně s Audio Managerem můžete využívat jednoduchý záznamník Voice Recorder.

- -

HTC Home
Tento plugin na obrazovku dnes se vůbec poprvé objevil u modelu HTC Touch, který přišel s technologií TouchFLO na trh jako první. Jedná se o šikovnou aplikaci, která na základní obrazovce zobrazuje aktuální čas, informace o počasí a odkazy na rychlé zástupce (lze nadefinovat). Dále je z ní možné přistupovat do SMS zpráv a historie hovorů.

WorldCard Mobile
Kaiser nabízí kvalitní fotoaparát, tak proč toho nevyužít naplno, i když… S WorldCard Mobile můžete snadno snímat vizitky, které program poté převede do Kontaktů. Bohužel je zde celkem velký problém, a sice že aplikace neumí pracovat s českými znaky (a to ani v případě nainstalování lokalizace). Snad bude tato chyba později opravena, jelikož snímání vizitek je rozhodně rychlejší, než data do zařízení ukládat ručně.

-

3GNetOpt
Tato aplikace rovněž pochází přímo z dílen společnosti HTC, a je určena pro všechna zařízení, která jsou vybavena UMTS/HSDPA modulem. Neinstaluje se do zařízení, pouze ji stačí spustit na vašem PC, s její pomocí pak můžete Kaisera snadno proměnit v UMTS modem pro váš PC.

-

Connection setup
Po vzoru jiných výrobců nyní nalezneme v nových komunikátorech HTC aplikaci, která vám pomůže s nastavením datových účtů a MMS zpráv. Program se při prvním spuštění zařízení automaticky zeptá, zda chcete provést automatickou konfiguraci, v případě potřeby je ale možné Connection setup vypnout (například pokud si chcete datové profily nastavit ručně).

-

Esmertec JAVA Manager
Pro spouštění JAVA Midletů je v telefonu připraven jednoduchý emulátor Esmertec Java. Osobně se mi ale původní Intent Midlet Manager, který byl integrován do starších modelů společnosti HTC, zamlouval daleko více. Například ovládání Opery Mini s ním bylo naprosto bezproblémové, což se o aplikaci Esmertec Java říci nedá, a program se chová, jako kdyby nevěděl, že je nainstalovaný v zařízení s dotykovým displejem. Žádné skrolování pomocí prstů nebo stylusu se proto nekonalo, jedinou možností pro posuv stránky byl integrovaný joystick (respektive skrolovat po stránce lze, pokud stylusem kliknete kamkoliv na pravém okraji displeje, nicméně citlivost a reakce emulátoru je v takovém případě dost zběsilá, a proto raději doporučuji zůstat u joysticku). Dost často se také stávalo, že softwarová klávesnice v emulátoru jednoduše zatuhne a neschová se, díky tomu pak překrývá třetinu okna se spuštěným midletem; tuto chybu bylo potřeba řešit opětovným spuštěním programu. Kdyby výrobce v ROM použil starý a osvědčený Intent Midlet Manager, rozhodně by udělal lépe, Esmertec mi pro kapesní počítače přijde jako dost nedodělaný produkt.

Jistých změn pro ovládání pomocí prstů doznaly i aplikace CommManager a Phone. Tlačítka pro jednotlivé volby jsou lépe uzpůsobena pro snadné ovládání pomocí prstů, a rovněž grafický jejich grafický kabátek vypadá o poznání lépe. S Windows Mobile 6 přišla také nová verze služby Windows Live (vyhledávání na portálu Live, MSN a další služby). Live MSN klient je velice propracovaný a oproti starší verzi poskočil o pěkný kus kupředu. Velice užitečná je možnost přidat si na Today kvalitní Live plugin, ve kterém vidíte například uživatele, kteří jsou přihlášeni v síti MSN.

- -

Celkové hodnocení
HTC TyTN II je pravděpodobně vůbec nejzajímavější a především nejočekávanější zařízení tohoto roku. Během třítýdenního testování mě telefon přesvědčil, že mu pochvalné komentáře a vysoká hodnocení v zahraničních recenzích právem náleží. TyTN II totiž nabídne téměř vše, co si jen u vyspělého komunikátoru můžeme přát. Exceluje jak po stránce výkonu, tak i v případě nabízených funkcí. Využívat s ním můžete jak rychlého připojení přes UMTS/HSDPA, tak i bezdrátových sítí Wi-Fi a díky velice citlivému GPS čipu se s ním neztratíte ani na cestách.

Hardwarová klávesnice nabízí dostatečný komfort pro vyřizování e-mailů nebo úpravu dokumentů na cestách; Kaiser je opravdu výborným komunikátorem, a ač jsem pátral sebevíce, žádné větší nedostatky jsem u něj neobjevil. Pokud přemýšlíte o novém zařízení, kterým byste si třeba udělali radost pod vánoční stromeček, je možná vhodná šance začít uvažovat právě o TyTNovi II.

V době psaní recenze se cena produktu pohybovala okolo hranice 17 500,- Kč včetně DPH. V případě nesrovnalostí a dotazů můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše příspěvky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

165 komentářů

 1. Anonymous (neregistrovaný)

  Nic proti Kaiserovi, ale jestli jeho procesor je „dual core“, tak všichni používáme DC CPU už od dob i486DX.

  Tohle je klasické master – slave koprocesorové uspořádání dvou různých obvodů v jednom chipu, pojem dual core se používá pro uspořádání typu „SMP on the chip“, nemluvě o tom, že Windiws CE SMP ani neumí.

 2. Anonymous (neregistrovaný)

  A co podpora mass storage? Je nebo neni? Martin

 3. Anonymous (neregistrovaný)

  Chtěl jsem se zeptat na volání s HF sadou v autě,mám problém že telefon se s ní spojí ale nepřenese informace(hlas ani zvuk)a pořád musím volat jen s telefonu a ne přes HF.Má s tím někdo zkušenosti.Děkuji Tomáš

 4. Anonymous (neregistrovaný)

  mass storage není, to by autor nepsal o použití WinCE pluginu pro TC.

 5. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Tondap: Děkuji za upřesnění, ty srovnávací tabulky jsou snad prokleté , už je to v pořádku – opraveno.

 6. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Nicméně pokud chcete obsah paměťové karty TyTNa II (a jiných WM zařízení) vidět v PC jako pevný disk, stačí si z naší Download sekce stáhnout program WM5torage (freeware), který to umožní.

 7. Anonymous (neregistrovaný)

  Opravdu výborná recenze, děkuji autorovi a jdu objednávat

 8. Anonymous (neregistrovaný)

  dobry den, mel uz nekdo moznost vyzkouset verzi T-M tedy T-Mobile MDA Vario III? jsou v teto verzi nejake znacne rozdily proti volne distribuci?

 9. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Verze od T-Mobilu se v hardwaru neliší vůbec v ničem, rozdílný je pouze kryt přístroje.

 10. MrViki (neregistrovaný)

  Zeptám se zkušenějších. Chci si Kaisera koupit, ale asi je lepší počkat na další verze až budou vychytané všechny mouchy, že? Nebo má už cenu kupovat teď, když ho budu stejně nutně potřebovat až v příštím roce? Jsem na vážkách, sice ho už chci, abych si ho vyladil, ale zase abych to zbytečně neuspěchal. A nevíte, kdy ho bude nabízet Vodafone? Díky moc za info.

 11. milan.smart (neregistrovaný)

  Skoda ze tu nejsou obrazky zarizeni v ruce nebo fotky s jinymi pda, abych mohl porovnat velikost.. ale jinak fajn recenze. Dik

 12. p.a.Ť.o (neregistrovaný)

  …stačí si z naší Download sekce stáhnout program WM5torage, který to umožní…

  ee, bez nainstalovaného card export(u) II wm5torage nebude fungovat!

  btw: k zařízení mám jen jednu jedinou výtku – tlačítko „power“ je umístěno úplne na h****. než rozsvítím displej abych se podíval, kolik je hodin, tak to je totální porod. fuj!

 13. p.a.Ť.o (neregistrovaný)

  2 MrViki: další verze čeho? tytna? nebo ROMky? jestli tytna, tak to nemusíš kupovat nic, protože vždy bude na trhu něco, co bude dokonalejší jestli ROMky, tak ty už se „vaří“ a řekl bych, tak jak Jirka psal, že už dodávaná ROMka je naprosto bez chyb. takže jestli máš „pár“ zbytečných peněz, tak není nad čím váhat- fakt to stojí za to!

 14. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  milan.smart: Myslím že fotek s jinými Pocket PC je tu celkem dost

 15. MrViki (neregistrovaný)

  p.a.Ť.o: Jasně, že ROM . Uvidíme, možná se fakt odhodlám už teď, jen čekám na Vodafone, jakou nabídne cenu a jak pozmění Tytn k obrazu svému

 16. Anonymous (neregistrovaný)

  Máte někdo zkušenost se synchronizací s Hands Free Parrot? Jedná se mi o to, zda umí synchronizovat i kontakty, příchozí a odchozí hovory a pod. Díky.

 17. Anonymous (neregistrovaný)

  Je hardwarová klávesnice výhodou i pro nekorporátní uživatele, nebo je lepší dbát na co nejmenší hmotnost a počkat třeba na htc polaris? Moc mailů nevyřizuju a chatovací freak taky nejsem. Vyplatí se na surfování?
  Jak se hmotnost tytna II subjektivně jeví těm, kdo ho už používají? Není těch 190 g fakt moc?

 18. milan.smart (neregistrovaný)

  a jo, tak promin, ja uz jsem asi slepej Ale fotka v ruce by se hodila abych si to lepe predstavil

 19. Anonymous (neregistrovaný)

  to milan.smart:
  máš tam videa jak to frží v ruce, to ti nestačí?

 20. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Zkusím ještě nějaké fotografie přidat

 21. ARow (neregistrovaný)

  uz na me ceka v obchode jen za 16950 doporucuju http://www.mshop.cz a odeslat jim garanci nejnizsi ceny )) jsem na to zvedavy bude to moje prvni ppc..

 22. Radek Hübl (neregistrovaný)

  Wow super recenze…a velice pekne skryta reklama na firmu ve ktere delam

 23. Anonymous (neregistrovaný)

  Kontrolni otazka, porad mi to vrta hlavou. USB konektor ma zvlastni tvar. Je to jen a pouze kvuli sluchatkum? Pro nabijeni a synchronizaci je konektor kompatibilni s beznym USB kablikem? Diky.

 24. AndyS (neregistrovaný)

  jak bylo napsano – ExtUSB je bezny miniUSB rozsireny o druhou stranu – pripojeni sluchatek a lze pripojit bezny miniUSB kabel.

 25. Anonymous (neregistrovaný)

  Problém… Po nahrátí bonusového programu Sprite Backup jsem následně po první záloze s politováním zjistl, že mi přestalo fungovat levé dolní tlačítko pro vyvolání IE a též i pravé dolní se symbolem pošty. Po zmáčknutí tlačítek se mi objeví hláška: Soubor nelze otevřít a žádá reinstalaci. Pane Hrma, prosím Vás, poradil by jste mi, co s tím. Díky Vašek

 26. Anonymous (neregistrovaný)

  Hard reset pomuze

 27. Anonymous (neregistrovaný)

  Bude ti prodávat Vodafone? Máte někdopotvrzene info? Díky

 28. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Sprite Backup a nefunkční tlačítka: Hard reset bych nechal až jako krajní možnost, nejprve bych zkusil mrknout do nabídky Start/Settings/Buttons (Start/Nastavení/Tlačítka), a zde nadefinovat pro dané klávesy zástupce, kterého chcete (případně vybrat ze seznamu původní).

 29. Anonymous (neregistrovaný)

  Perfektní! Moc děkuji za radu!!! Už to maká. Vašek

 30. Anonymous (neregistrovaný)

  Jsem nováčkem ve světě PPC, chtěl jsem se zeptat pokud jde o ty verze ROM, je možné ji upgradovat na vyšší, nebo je prostě verze daná. Děkuji

 31. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Ano, pokud výrobce vydá novější upgrade ROM (operačního systému), je samozřejmě možné tento image stáhnout a do zařízení dohrát – přeflashovat.

 32. Anonymous (neregistrovaný)

  Nejočekávanější zařízení ??? A uspokojí i nejnáročnější uživatele ??? Tak to asi moc velký nároky nemaj Jestli tohle je Kaiser (císař), tak to nás bůh chraň Tomuhle se Asie směje až se za břicho popadá . No pro „nejnáročnějšího“ evropskýho zákazníka to, ale stačí

 33. Anonymous (neregistrovaný)

  Zklamání roku , pořád to zastaralý QVGA, průměrnej procesor, malá integrovaná paměť …. žádná revoluce, ale evoluce. Jen to už nevypadá tak levně jako TyTN I.

 34. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím lidičky,
  dá se pužit take na VOIP volani dekuji za odpovedi

 35. p.a.Ť.o (neregistrovaný)

  2 Anonymní: tvé komentáře jsou opravdu věcné (že by jenom pouhá závist?). každopádně jsem se minimálně po ránu hezky pobavil
  jaký displej, procesor a paměť bys tedy doporučil, aby zůstala zachována velikost, hmotnost, výkon a cena?

 36. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevím jak vy, ale já když narazím na někoho kdo chce VGA, tak jde většinou o člověka kterej neviděl WM ani z jedoucího vlaku.

 37. Matrix44 (neregistrovaný)

  Toto je naozaj skvela masinka, a pravdepodobne nastupca mojho Orange SPV M3100 (HTC TyTN)
  To @Anonymní – predpokladam ze si velky odbornik na WM a na PPC, kedze si Kaisera zmitol zo stola na pockanie. Mne je jasne ze z tvojou Nokiou co mas vybratu v akcii za korunu sa neda Kaiser porovnat, ale pre nas ostatnych je to super pomocnik

 38. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím, už ten dotaz zde padl, nicméně odpověd byla dle mého soudu částečná….k hardwaru. Operátor T-Mobile přístroj nabízí pod názvem Vario III, jak se softwarově liší oproti Kaiser? Dík za odpověď

 39. p.a.Ť.o (neregistrovaný)

  má kompletně přeloženou ROM do češtiny (takže není třeba žádný sunnysoft). jinak mají jinak nadefinovaná tlačítka na předním panelu (např. walkntalk). jinak nevím- možná chybí htc home today (?)

 40. Anonymous (neregistrovaný)

  No tak QVGA je již dnes skutečně směšné, to mají i běžné telefony, kde to vypadá dobře, ale na PDA je to příliš málo, nejvíce je to citelné v excelu, kde napč. Hires (320×320) odvádí 2x lepší službu. VGA by mělo být u takových zařízení standardem, spolu s výkonou grafickou akcelerací.

 41. Anonymous (neregistrovaný)

  Ta čeština je od Sunnysoftu…takže ho trochu zpomaluje…

 42. Holda (neregistrovaný)

  a na 2.8″ displeji ti bude VGA k cemu prosim?

 43. Anonymous (neregistrovaný)

  Kaiser je super a konecne uz umi fotit…(mam Vario-hruuza). Ten display VGA a pamet taky nechapu-u stroje za 17000,- je to dost na povazenou. A na co ze nam to je? Navigace, foceni(kdyz chci neco vyfotit tak musim zavrit programy),cumeni na filmy na zachode atd. A k tomu VGA-mam jeste Dell Axim VGA a ten obraz je nesrovnatelny. I blby nokie maji daleko lepsi displeje-a pamet? 128MB je opravdu minimum pro cloveka ktery to vyuziva naplno. Takze mozna jeste rok pockam… Taky proc s tou pameti tak skrblej nechapu-o kolik by to bylo drazsi kdyby tam bylo 512MB?

 44. Anonymous (neregistrovaný)

  Jeste jsem zapomnel-CTENI KNIZEK!
  Na tomhle 320xxxpaskvilu bych si oci ani nekurvil.
  Ale ten stolni posez s naklonenym displejem je na to jak delany. No ale co by nam cpali za rok, kdyz by ted vylezli se super strojem a nebylo by co zlepsovat. Proste nam to hazi po drobeckach…

 45. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím lidičky,dá se pužit take na VOIP volani dekuji za odpovedi

  Ano da, na PPC existuje programek jmenem SJ-Phone a funguje i na WM2003 (odzkouseno).

 46. AndyS (neregistrovaný)

  eh… me to nejak neprihlasilo… to o sjphone sem psal ja…

 47. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den, mam pár hodin nového kaisera a nepřišel jsem na jednu věc. Jak to udělat aby mi bezobrazoval kontakty ze SIM, ale jen z telefomu. Dík.

 48. Anonymous (neregistrovaný)

  noo.. nekdo se tady ptal jestli jej bude prodavat i Vodafon. Jo. Ode dneska by jej mel mit na sklade a nahodou zrovna prechazim ke zminovanemu operatorovi tak sem nevahal a objednal si jej za dotovanou cenu – zhruba 11 a pul tis…. Uz se na nej mooc tesim

 49. Anonymous (neregistrovaný)

  A odkud je ta informace o tom, že ho má Vodafone? Na jeho stránkách ani v samoobsluze v sekci telefonů pro stávající zákazníky nic není!

  Díky.

 50. Anonymous (neregistrovaný)

  Objednat ho leze u Vodafonu přes infolinku. Dle informací přímo od operítora by měl být dnes kladem a v pondělí by ho měli dostat ti co jej mají objednaný

 51. Anonymous (neregistrovaný)

  Aha, tak to jo, proto to ještě není na netu . A nebojíš se toho, že ROM nebude vyladěná a bude plná chyb? Mám z toho strach a proto budu pár měsíců radši čekat…

 52. Anonymous (neregistrovaný)

  Ja si na nej chci pockat az tak do Vanoc, mozna az do ledna 2008.

 53. Anonymous (neregistrovaný)

  Co znám lidi kolem sebe, tak jsou naprosto spokojeni. Přecházím z VOXe a rozhodně se mi čekat nechce. Navic ROMka se kdyžtak updatne

 54. Anonymous (neregistrovaný)

  Já jsem slyšel, že má Kaiser tragickou výdrž baterie. Jeden den bez používání a dost.

 55. Anonymous (neregistrovaný)

  Jiz tu byl dotaz ohledne rozdilu mezi TyTN II a T-Mobile MDA Vario III. Jenže odpověď byla hodně odbytá. Zmiňovala pouze HW. O SW nebyla ani zmínka. Přitom již na první pohled je do T-mobile edice naočkováno jiné startovací prostředí. Nemáte tedy někdo konkrétní infomace ohledně rodílů mezi těmito dvěma edicemi. Děkuji.

 56. Anonymous (neregistrovaný)

  nevíte někdo jestli má stereo reproduktory

 57. Anonymous (neregistrovaný)

  Zajímalo by mne, zda GPS modul je možno použít jako externí pro jiné BT zařízení. V aute se mi jako navigace válí ACER n30, ke kterému jsem doteď používal Nokii LD-3W externí GPS přijímač s BT.

 58. SPIKEBOY (neregistrovaný)

  Škoda, že recenzia vyšla 2 tyždne po tom, čo ho už mám. Nevadí, zatial sa nesťažujem a zisťujem len samé novinky (z recenzie)o ktorých som ani netušil.

 59. Anonymous (neregistrovaný)

  V nedeli 14.10.letos jsem ho koupil u T-Mobil. Fotak ma tragicke prekreslovani, ale kdyz se urcitym zpusobem zapne (natrikrat), pak se obvykle rozjede se a fotky fakt dobre. Jenze za tu cenu se mi takovy zpusob zapinani fakt nelibi. Paty den pouzivani, ve ctvrtek, mi vzdy pri vypinani fotaku, a nekdy i behem jeho pouzivani, zacala startovat GPS a mel jsem co delat, abych vcas zrusil pripojeni na GPRS. Navic jedna ikona nejde vubec spustit. Pevne verim, ze jsem mel smulu, nebot pristroj s lepsimi parametry neznam, a Kaisera proste chci mit. Nicmene funkcniho.

 60. Anonymous (neregistrovaný)

  Pane Hrmo, recenze se mi líbí, mám TyTn (dále jako 2), Qtek 9090 (dále jako 1)a HTC 710 (dále jako 3), nejhůře hodnotím (2), oba ostatní se doplňují. Pochopte mé obavy z pořízení TyTn II, když 2 je při vyhledávání asi ze 3000 kontaktů nejmomalejší, při použití na nabíječce v automobilu sám vypíná spojení BT, neznámo proč se přestává dobíjet, až se úplně vybije, na příjem hovoru klávesou z 20% nereaguje a příchozí hovor jde do schránky,… Moje hodnocení po 1 výměně přístroje a 2 opravách, kdy hlášení ze servisu O2 zní : „nebylo shledáno závad“ je „Bastard!“ Na (1) se mi podařilo po získaných zkšenostech vše (=komunikaci v automoibilu i navigaci) zprovoznit s výjimkou kvality hovorů. (3) nemá dotykový displ., ale je to zatím nejpříznivější přístroj, který jsem kdy měl, nejde na něm však navigace ve voze.
  Zajímám se o TyTnII, protože má integrovány všechny funkce, které potřebuji. Zkušenosti s provozem TyTn ve voze mne však od jeho koupě odrazují a největší překážkou je mi nekompetentnost servisu O2. Poraďte co s tím? Nebo mi dejte vědět, na koho se obrátit. Čtvrtý přístroj je luxus. hzi@wo.cz

 61. Anonymous (neregistrovaný)

  V recenzi mi chybí hodnocení displeje. Na TYTN – HTC 9600 ze za světla na displej nedá dívat a pro práci se musíte uchýlit do stínu. Má TYTN 2 v tomto ohledu zlepšení? V čem je problém, když u jiných přístrojů není tento extrém tak výrazný?

 62. SPIKEBOY (neregistrovaný)

  K tomu display-u na priamom slnku. Ak tu tu nebolo spomenuté, stačí si prečítať fóra . Ja som sa na ce4you.cz dočítal, že na slnku velmi dobrá viditelnosť. Sám som tomu neveril, až kým som to nevyskúšal sám

 63. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj, zajímalo by mě, zda si mám koupit Kaisera od HTC třeba od sunysoftu a nebo si ho mám koupit od Vodafonu se slevou…
  Jak je to potom s upgradem ROM??? Mohu použít oficiální Romky od HTC do Kaisera od Vodafonu?
  Jak moc se mezi sebou liší po softwarové stránce?
  A jakého zakopaného psa nebo problém mohu očekávat, když si ten telefon koupím od Vodafonu???
  Bóďa

 64. Anonymous (neregistrovaný)

  No mít to VGA displej, tak neváhám ani sekundu, ale to výrobce musí napadnout až příští rok… Tak sorry letos si ho nepořídím…

 65. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevíte někdo jak to bude s dostupností Kaisera u O2?

 66. Anonymous (neregistrovaný)

  zdravím, super recenze, čekal jsem na ní a hned po přečtení jsem si nechal poslat MDA Vario III. Protože jsem potřeboval nový komunikátor, (N9300 dosloužila, E90 je paskvil) zvolil jsem na základě studia tohoto webu MDA Vario III. Tedy lépe řečeno, dostal jsem budget na tři kusy do firmy na základě přestupu k T – Mobilu. První kus jsem si nechal poslat a hraji s i s tím celý víkend. Rozhodně je to fantastické zařízení a nelituji přestupu od Symbianu, který hodně zaspal dobu ( i když, Psion 5MX a i potom N9300 mi ve své době také vyhovovaly) k WM6. Jediné, co nejsem schopen strávit je to, že pokud je zařízení v provozu na baterii, pracuji na něm na plně podsvícený display a někdo mi zavolá, po skončení hovoru mi display skočí do podivného útlumu ( síla podsvícení je potom zhruba podobná jako když zamknu klávesy) . V tomto slabém podsvícení zařízení dále pracuje i reaguje. Je to ale nevyhovující, protože pokud mám něco rozepsaného, po hovoru už musím zmáčknutím tlačítka power zvolit režim spánek a druhým zmáčknutím power přejít do režimu práce s běžným podsvícením displaye jako před telefonátem. Pokud pracuji se zařízením v režimu napájení z počítače či sítě, po ukončení telefonátu display naskočí do úrovně osvětlení jako před začátkem telefonátu a nikoli do podivného útlumu, jako při provozu na baterii. Měkký reset nepomohl. Je to normální situace, nebo je můj kus vadný? Předpokládám, že Kaiser je kromě obalu stejný. Tvrdý reset se mi zatím nechce dělat, i když kromě Sunnysoft contacts, kalendáře a úkolů v zařízení nic nemám.

  Dík za pomoc

  Josef

 67. Anonymous (neregistrovaný)

  Děkuji za velmi pěknou recenzi, k dokonalosti uz chybí jen opravdu malo.
  Napřiklad možnost nabíjet a poslouchat hudbu ze sluchátek (pokud tedy neuvazuji nejaky BT prenos), VGA display a sikla by se i prisvelovaci dioda … klidne bych ozelel kamerku pro videohovory …

 68. Anonymous (neregistrovaný)

  Hola, nevíte někdo , jak je to se synchronizací kontaktů, výpisů volání a pod. s Hands Free Parrot? Díky

 69. Anonymous (neregistrovaný)

  1. Dostupnost u O2 by měla být od 11/2007 (Zdroj: Radiocom), 2. Výměna dat s Parrot je horší, když je zařízení plné dat, synchreonizuje se jen část, ale Parrot využívám tak, že volím přímo ze zařízení z výsuvné klávesnice a příchozí hovory beru z tlačítka na Parrotu. Hlasová volba je také lepší přímo z HTC, potom nemusejí být dvě. Rád se podělím o zkušenosti: hzi@wo.cz

 70. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj

  nikde jsem se nedocetla mozna jsem prehledla, jestli se nekomu na tehle hracce podarilo rozchodit blackberry. Nahrali jsme aplikaci a zkouseli to rozchodit na T-mobile, ale ani nam to nenechalo provest aktivaci a po cca 8s to rozpojilo pripojeni. Jinak net na tom sel. Na T-mobile ani na O2 mi nikdo neporadil (klasika – neprodavame = nepodporujeme = nevime).
  Mame vlastni BB server, na standardnich BB zarizenich i na SE P1i to jede, ale na tomhle nevim proc ne.

  Kdybyste s tim mel nekdo zkusenosti a poradil, dekuji predem.

  Lyo

 71. Anonymous (neregistrovaný)

  Narazil jsem u Kaisra okamzite na problem s pripojenim pres Bluetooth – respektive se synchronizaci. V Bluetooth settings na NTB se TyTN II hlasi, stejne tak je zarizeni sparovane i na TyTN II. Microsoft ActiveSync ale hlasi Not connected a veskere pokusy o pripojeni jsou marne. Po stisknuti Connect se zacnou skenovat porty 1-20 a pote nasleduje hlaska Device not found. V napovede jsem nasel ze komunikace probiha pouze na portech 1-20, ja mam ale Bluetooth na portu 40. Nevim jak je mozne, ze autor nemel zadny problem … Kdyby jste mel nekdo nejaky tip na reseni, sem s nim, urcite nebudu sam kdo tento problem ma.

 72. Anonymous (neregistrovaný)

  S Kaiserem, zatim ;) nemam zkusenost, ale pred lety jsem zazil neco podobnyho.
  Nainstaloval jsem si tenkrat na pocitac modry zub a hodlal jsem tim synchronizvat telefon od SE.
  Modrozub mi pri instalaci vyrobil par virtualnich COM portu.
  Ty jsem si pak pres Mobil Phone Monitor musel jednak povolit a druhak zarezervovat.
  Do ty doby na sebe modrozub a telefon videli, sparovani probehlo, ale neslo prenaset soubory a synchronizovat.
  Jestli to nebude neco podobnyho.

 73. Anonymous (neregistrovaný)

  Jaka je podpora přenosu souborů/sms/kontaktů/úkolů pod GNU/Linuxem?
  Lze na zařízení flashnout GNU/Linux?
  Doporučujete TyTN II nebo smartphone bez klavesnice a BT externi klavesnici?

 74. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim vsechny, kteri se ptali, kdy ho bude mit v nabidce O2. Koukal jsem se na jejich nabidku vcera vecer a uz tam byl

 75. Anonymous (neregistrovaný)

  Dik za reakci k mymu prispevku o problemech s BT. Pro upresneni jeste uvadim ze pristroje jsou spojene, treba fotky si muzu transferovat, problem je pouze se synchronizaci. Je to presne jak pises, ale bohuzel na PC nejsem schopen zmenit cislo virtualniho portu 40 (nevim jak) a Microsoft ActiveSync komunikuje pouze na portech 1-20.

 76. Anonymous (neregistrovaný)

  Ovladace k modrozubu ktery momentalne pouzivam udelaly v OVLADACICH PANELECH aplikaci BT CONFIGURATION. Tu kdyz otevru, tak v zalozkach LOCAL SERVICES a CLIENT APLICATIONS muzu menit prirazeni virtualnich COM k BT SERIAL PORT.

 77. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry den,
  tak uz jsem TyTN II objednal.Vzhledem k tomu, ze toto je me prvni Pocket PC, muzete mi nekdo doporucit dobry soft pro filtrovani prichozich hovoru, zasifrovani sms nebo prostoru na karte pripadne aplikaci pro nahravani telefonnich hovoru (diktafon)? Uvitam i upozorneni na jine prakticke softy pro toto zarizeni. Diky za radu. Martas

 78. Anonymous (neregistrovaný)

  Koukám že jste zavítal k nám na letiště (Nové Město nad Metují), byl jste si dát tandem?

  (C)

 79. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  to (C): Zdravím, ne, já jsem bohužel neskákal, ale těším se na to příští rok. Tentokrát se do toho „obula“ moje mamina a bylo to parádní.

  Pro ostatní čtenáře: Přátelé, technické dotazy, informace o softwaru a další věci prosím směřujte do fóra, komentáře pak jsou zbytečně nepřehledné a ve fóru je daleko vyšší pravděpodobnost, že vám na dotaz někdo odpoví. Díky

 80. Anonymous (neregistrovaný)

  Fitrovani hovoru – MagiCall 1.2.2 od mobiion.com. Pouzivam ve spojeni s PhoneWeaver 1.1 od sbsh.net. Tyto dve app mi plne nahradily (+neco navic) MagicProfiles, ktery jsme mel na Symbianu.

 81. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahojte,

  pridavam par postrehu jakozto uzivatel Tytn 1 a nyni mam nove tytn 2. Pokud vas (majitele tytn 1) zajimaji nejake podrobnosti a rozdily tak sem s nima. Ja to prozatim vidim nasledovne: vetsi pamet – super, rychlost – cca stejna spise nemeritelny rozdil pri beznem pouziti, pouzdro – nove pouzdro je uplne na houby a (podle me) vypada i malo reprezentativne narozdil od telefonu, ktery je opravdu skvost… Doporucuji si spise ponechat pouzdro od Tytnu 1. GPSka super- konec BT poloresenim, ovladani – tj touchflo- pokud navstevujete xda-developers a mate tytn1 updatnuty na WM6 vcetne HTC home a jinych Kaise r like aplikaci tak vam velky rozdil ani tolik neprijde. Navykove je crollovani prstem, to prozatim na Tytn1 pokud vim neni. Kdyz to shrnu, Tytn 2 nabizi nekolik „drobnosti“ navic a je samozrejme na kazdem z nas jestli to za zmenu stoji. Ja ji realizoval a rozhodne to stalo za to

 82. Anonymous (neregistrovaný)

  Co se tyka pametovych karet.Jake max. kapacity a jake znacky v tom chodi? Zvazuji o 8 GB Kingstonu. Muzete se podelit o zkusenosti?

 83. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim,
  velice pekne napsana recenze .
  Mam prosbu (help).
  Chci si koupit ovy telefon a rozhoduji se mezo Nokii N95 a TYTN II.
  CO byste mi poradili vy? (clenove fora)?
  Dik
  M.

 84. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj vsem mel bych dotaz ? Nejde mi spustit opera mini na TyTN II nevite co stim? Zkousel jsem stare verze i nove jako beta verzi a kdyz kliknu na mini operu v midletech tak se objevi jen bezec a okamzite se to prepne na hlavni stranu .Díky za tip co stim

 85. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Ja jsem mel s Esmertec midlet managerem podobne problemy. Pomohlo az stazeni nove verze (z xda-developers.com ), pak mi Opera Mini fungovala bez problemu.

 86. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry den, chtel jsem se zeptat, jestli je v pristroji standardne nainstalovan balik office, tak jak to je treba u HTC P3330. Velice dekuji za odpoved.
  Martin.

 87. Anonymous (neregistrovaný)

  Office je- word, excel, powerpoint, pdf…

 88. Anonymous (neregistrovaný)

  uvazuju o zmene ze sveho Artemise na tento kousek ,jen koukam zde ze v HW parametrech uvadi prisvetlovaci dioda ,ale jak tak koukam na zadni stranu nejak ji nemuzu najit!??

 89. Anonymous (neregistrovaný)

  Díky moc za radu juknu na to sice tomu moc nerozumim ale snad to zvladnu .Libor

 90. Anonymous (neregistrovaný)

  pane Hrma nebyl by primo odkaz na ten Esmertec midlet manager kde se to da hned stahnoout ja to nemohu najit díky a hlavne mam problem neumim anglicky Díky moc Libor

 91. Anonymous (neregistrovaný)

  Kvalitni vecer preji, pane Hrma, nevite, prosimprosim, kde sehnat by se dala – at uz za penize ci zdarma – aplikace pro rozpoznavani pisma (psani rukou perem na displeji..)? Pri koupi toho stroje me absolut nenapadlo, ze to tam proste neni…Pristroj vazne sqely, tohle jsem ale pro me vada, a jeste navic moje chyba, mel jsem si to zjistit. Tak kdybyste o necem vedel, dekuji silne predem.

 92. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj vsem tak jsem uspesne nainstaloval novou verzi Esmertec midlet manager id:20070802.2.1 a stejne mi mini opera nejde spustit nejde ani 3.1 ani mini opera 4 beta tak uz nevim co stim asik to hodim oskarovy na hlavu at si stim dela co chce zlaty vario tam fungovalo vsechno Pane Hrma jak je mozne ze vam to fungovalo !? Libor

 93. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj vsem tak jsem se nasral a nainstaloval jsem vsem znamy Java Midlet manager který jsem mel ve Variu a slapal bez problemu nainstaloval jsem Mini Operu verzi 3.1 a slape to jako hodinky tak ze kdyby nekdo mel problem spustit mini operu tak je tu tahle moznost ,na jinou jsem neprisel.Zkousel jsem nainstalovat i beta verzi ale bohuzel neuspesne. Kdyby nekdo vedel jak na to napiste to jsem diky. Libor Tady je odkaz na stahnuti midlet manazeru http://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=23630&fi=0

 94. Anonymous (neregistrovaný)

  Kaisera používám již pár týdnů a musím říci, že zatím vše funguje super. Jedině snad, že mnoho z aplikací či samotných součástí WM6 není rekompilováno tak, aby optimálně využilo nového procesoru od Qualcommu MSM 7200.

 95. Anonymous (neregistrovaný)

  K té kartě: Používám SanDisk 6GB Micro SDHC a v pohodě.

 96. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj lidi, tak jsem si ho take poridil a zatim jsem velice zklaman. Marne hledam program „klient terminalovych sluzeb“ pres ktery jsem se u HTC P3300 pripojoval na firemni windows server 2003. Navic, co je horsi, se mi pristroj nedari sesynchronizovat pres USB prave s firemnim serverem a to i po instalaci priloznoho active syncu 4,5. Asi bude problem u Microsoftu, ale zase u HTC P3300 to slo vse bez problemu. Kdyby jste mi nahodou nekdo umel poradit, byl bych velice rad. Martin R.

 97. Anonymous (neregistrovaný)

  Mám dotaz. Prosím Vás mám HTC TyNT ( Qtek 9600 ). Chci do něj micro SD kartu 4 GB. Nemáte s tím někdo zkušenosti, jestli se domluví se 4GB kartou. S kartou o velikosti 2 GB jede. V recenzi je, že TyNT II pracuje dokonce s6 GB. Poraďte. Díky. ( feber@volny.cz )

 98. aeon101 (neregistrovaný)

  V recenzi uvadite, ze klavesnice je uplne totozna s klavesnici u HTC Herald. Je tomu opravdu tak? Vlastnim totiz Heralda, dnes jsem mel v ruce predvadeci kus Kaisera a klavesnice se mi zdala trochu vice pogumovana…Docela mi na tom zalezi, pac ta u Heralda se mi jevi malinko tvrdsi a pouzitelnejsi.

  Dan

 99. Anonymous (neregistrovaný)

  K Blackberry 4 Lyo: linky Kysliku a T-mobilu neporadi, ale….
  deaktivovat Pin na Simkatě kvuli rychlemu prvnimu přihlášení na BB apn

  Me pomohla nejprve instalace 4.0.0.67, predvyplnit (vybrat co synchronizovat(kalendar, ukoly) pak restart.
  po restartu se pripoji k BB apn a ceka.
  Vyplnim aktivaci(email a heslo)ale neodeslu.
  pak odinstaluji, zachovam nastaveni zprav. Po restartu nainstaluji verzi BB Connect 4.0.0.90
  Nyni prijde registracni SMS a muzu spustit aktivaci ktera probehne. Vse v cestine samozrejme. Ahoj jay

 100. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak jsem si ho vyzkoušel. Musím říct, že je celkem pomalej. O proti mobilu víc než dost. Myslím, že technologie je už tak daleko, že nabízet tak pomalé zařízení je dost velka zlodějna. Ale proč ne když to lidi kupujou. Alespoň se vyprázdní sklady s necenou pamětí 128 a 256 MB. Navíc mi připadá že HTC 710 je rychlejší. Chtěl jsem si ho koupit z důvodu integrovaného modulu GPS abych měl telefon i GPS pod jednou střechou. Ale nekoupim. Možná jsem narazil jen na kus, ale čekat na každou aplikaci 2s a to jen pokud se mu chtělo je děsný.

 101. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak těch superlativů je dost ale komunikace s HF Parrot 3100,3200 je skutečně děsná až nepoužitelná. Ale zkuste se podívat třeba zde.. http://mobile.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=26273

 102. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj všem majitelům Kaisera, mám ho 14 dní a jsem s ním spokojen až na jednu maličkost: když si chci prohlídnout své e-maily v xxxxx@seznam.cz (připojení WiFi), tak mi je všechny stáhne, ukáže kolik zabírají MB, ale já nevidím text (pouze čtverečky na případné odstranění e-mailu), mohu tu zprávu rozkliknout a zase nic, bez textu!!! Zkoušel jsem různá nastavení, ale nezabírá to. Když vlezu na e-maily v xxxx@volny.cz, tak je všechno OK. Může mi někdo poradit, zda to je nastavením v IE nebo ve WM 6. Díky.

 103. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli se HTC zpomalí, když do něj dám přídavnou kartu? A jak svižná je navigace? Rozhoduji se jestli koupit tohoto fešáka nebo navigaci a mobil.

 104. Anonymous (neregistrovaný)

  Pouzivam HTC Kaiser asi mesic. Pri cteni e-mailu (i pouze hlavicek) je vzdy vymaze na firemnim pop3 serveru. Zadne nastaveni ve WM6 mi neumoznuje pri pouhem precteni (nikoliv mazani) ovlivnit jejich zachovani na serveru. Tato vlastnost zcela degraduje pouziti e-mailu v HTC. Co s tim ?

 105. Anonymous (neregistrovaný)

  Rád bych se zeptal, jakým zbůsobem se zadávají písmena s českou diakritiku?

 106. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim vsechny zkusenejsi. Premyslim o koupi tohoto pristroje. Laka me hlavne GPS navigace. zajimalo by me, zda se musi dokoupit nejaka licence aby mapy behaly. Docetl jsem se, ze baleni obsahuje jen zkusebni GPS software. Co to v tomto pripade znameny? Puvodne jsem mel vybrano N95, ale zklamalo me dokupovani licence na mapy od nokie. Tak doufam, ze i z hlediska kvality tel., je tohle lepsi volba. Dekuji vsem za radu.

 107. Anonymous (neregistrovaný)

  Děkuji všem za nátory, Kaisera jsem objednal a zaplatil (včetně karty 4GB, TomTom, držáku do auta, koženého karuselu, folií cca 23.000,- Kč). Je to sice brutální mazec za „mobil“, ale už se nemůžu dočkat a doufám že splní mé očekávání. No vlastně jsem přesvědčen, protože doteď jsem používal SE P910i. Až se sním zžiju, napíšu zase já své dojmy.

 108. Anonymous (neregistrovaný)

  Mam HTC TyTNII tyden. Zatim si zvykam, ale baterie je slaba – pri intenzivnejsim uzivani nevydrzi ani jeden den – je potreba dobijet v aute, behem jednani. Komunikacni schopnosti super wifi, GPRS,Skype apod. TomTom funguje take skvele. Obtizne se s nim pracuje jednou rukou – odpoved na SMS v aute apod.

 109. Anonymous (neregistrovaný)

  TOMTOM – na http://www.tomtom.cz jsem si stahl vychodni a zapadni evropu za 75.54EUR. Mam jiz nejake zkusenosti s TOMTOM a funguje to velmi dobre.

 110. Anonymous (neregistrovaný)

  Muzu se zeptat vcera jsem si koupil tento mobil a nejak sem nenasel zadnou aplikaci na gps… tak staci jen stahnout na kartu ty mapy od tomtomu a ono to nejak pujde nebo mohl by mi nekdo poradit dat nejakej navod.. sou tam prilozena cd a na jedne je i tomtom 6 ale nejak se se to pokousel nainstalovat do pc normal kdyz byl mobil pripojenej i to zkopirovat do mobilu ale nejak to neslo mohl by mi nekdo nejak poradit dekuji

 111. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,
  Po zcizení notebooku s datovou kartou od T-mobile a mobilního telefonu. Jsem uvažoval o koupi tohoto zařízení které by mohlo jak doufám pracovat jako telefon i modem pro nový notebook. Neboď si platím tarif Premium (4G) chtěl bych se zeptat jestli tento telefon dokáže pracovat s technologií „UMTS TDD 1900/872 MHz“? Předem děkuji za odpověď.

 112. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj. Mám TyTna II a přijde mi hodně pomalý. Obrazovka při používání TomTomu a GPS pomalu scroluje(spíše poskakuje), po vysunutí klávesnice cca 3 sekundy je telefon nečinný. Celkově mi zařízení přijde pomalejší než staré Vario. Má někdo taky podobné problémy? Nemůže to být ROM-kou? Jaká je nejnovější verze softu? Díky

 113. Anonymous (neregistrovaný)

  zajimalo by me, zda nekdo nevite jak velkou pametovou kartu je mozne pouzit. Dekuji za odpoved

 114. Anonymous (neregistrovaný)

  Rozhoduji se mezi SE P1i a TYTN II. Poradí mi někdo?

 115. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry den,
  zakoupil jsem tento pristroj a mam 2 problemy…zatim jen 2
  WiFi pripojeni mi to najde i se to vlastne pripoji, ale kdyz dam vyhledat stranku v Exploreru, tak se k internetu nepripoji. Wifina se tvari jako pripojena, ale na HTCcku internet nejde, pritom na notebooku jedu pres stejnou WiFinu.
  Druha vec.. naistaloval jsem si original software ke spojeni s PC, ale nepripoji se.. Pise, ze se nepodarilo uskutecnit spojeni… Samozrejme pres USB kabel.
  Muzete mi nekdo poradit?
  Diky

 116. Anonymous (neregistrovaný)

  tu wifi vyresis tak ze v nastaveni wifi je rizeni spotreby. tak nastav na max vykon a net se rozjede.resil jsem stejny problem

 117. Anonymous (neregistrovaný)

  dobry den uvazuji o koupi tohoto zarizeni(HTC TyTN 2)ale chci se zeptat na par otazek je pravda ze se nesmi PDA neboli HTC TyTN 2 uplne vybit jinak se pry musi nejak nahazovat.2.jestli se musi k GPS dokupovat softwere.dekuji

 118. Anonymous (neregistrovaný)

  1)Již několikrát se mi stalo že mi baterka úplně klekla ale po zapnutí nebyl žádný problém.2)Pro používání TomTom si musíš koupit mapu oblasti kterou potřebuješ. Na přiloženém CD je aplikace TomTom která ti nabídne ke stažení (po instalaci) zdarma pouze 1 město. Příklad: já jsem si stáhnul Frýdek-Místek a ten obsahoval FM, Havířov, Ostravu, Český Těšín, Třinec, Těrlicko.

 119. Anonymous (neregistrovaný)

  Po Qteku 8310,HTC S710 a kratke epizode se sym. nokii E65 jsem uvazoval co dal,po precteni recenze jsem nevahal a uz se mi hreje v kapse,hmmmmm paradni hracka jsem zvedavy kam pujde vyvoj dal…Jinak touch flo-uzasna vec,baterie vydrzi presne den a to jsem zkousel snad vse co slo vcetne navigace…Jen doufam ze mi vydrzi alespon pul roku nez prijde zase neco noveho

 120. Anonymous (neregistrovaný)

  Prosim Vas, jake mate zkusenosti s rychlosti tohodle zazraku protoze se ve mne prohlubuje pocit ze je to nevyladenej brak – kouknete na linky:

  http://forum.mobilmania.cz/viewtopic.php?t=46464
  http://www.htcwiki.com/page/HTC+TyTN+II+Video+Issues

  Nechapu dale to, proc zarizeni ne prave lacinemu chybi prisvetlovaci dioda za 5,–KC a makro rezim. Radio mi az tak nevadi, ale mohlo by taky byt.

 121. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim všechny Přiznivce i odpurce HTC Tytn
  Panove nevim si rady s gps nemužu to rozběhat pišemi to že nemam žadne zařizeni gps kdýž potvrdim vestavěne gps dam konfigurovat nenajdeho

 122. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdar a silu,v baleni mas CD kde mas program tomtom,hod ho pres pc do mobilu a nainstaluj,pak si zdarma stahnes 1 mapu-ja si dal Prahu, a je to..

 123. Anonymous (neregistrovaný)

  Prosim vas poradte mi,protoze se mi nechce verit,ze vsechny predesle HTC phony to umely a mTyTN2 ze by nic??? Jde o vlastni nastaveni melodie na budik,to co me vcera zahrala mi zkratilo zivot o 5let…Je tam asi 20zvuku ale vybrat vlasti MP|3 nebo tak mi nejde,diky

 124. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj tomtom sem nainstaloval mapu stahnul a nic piše mi to že nemam zařizeni gps jsem stoho ko

 125. Anonymous (neregistrovaný)

  Po nainstalování TOmtoma jsme měl podobný problém jako více lidí tady. Zařízení GPS nenalezeno. Stačilo vyjít ven pod oblohu a za chvíli si tomtom našel jak zařízení tak satelity.

  Ale pořád mi zlobí synchronizace. Po připojení k PC mi activesync zahlásí Retrieving settings…a dál už nic…zůstane tam tato hláška. Přeinstaloval jsem program, změnil usb port…potkal se stím už nekdo?

 126. PULPAN (neregistrovaný)

  nastavení TOMTOMA:jiná GPS,rychl 57600,port:com 4, a pak jdi na vzduch a vše šlape tak, jak má.

 127. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj ptam se jako osel ale kde to mam nastavit když jsem to provedl v ikone externi gps tak neproběhla žadna zmena a to jsemvenku pekně dlouho mrznul

 128. Anonymous (neregistrovaný)

  Parchanti, hromadnou zalobu na ne !

  http://www.HTCClassAction.org

 129. Anonymous (neregistrovaný)

  Pro anonyma z 18.1.2008
  Prosim vas poradte mi,protoze se mi nechce verit,ze vsechny predesle HTC phony to umely a mTyTN2 ze by nic??? Jde o vlastni nastaveni melodie na budik

  >>> Jeste jsem to uplne netestovala, ale verim, ze na Alarm jdou nastavit pouze *.wav fily a mely by byt ulozeny ve slozce Windows.

 130. pedris (neregistrovaný)

  proces „rapimgr.exe“ mi vytezoval PC i kdyz zarizeni nebylo pripojene…
  ActiveSync 4.5 ma problem s keriem..je potreba vypnout „rozsirene funkce siti“ v connections – USB-PC, jak radil kdesi uzivatel Koblih

 131. pedris (neregistrovaný)

  budik melodie
  presne tak jak rika tady pode mnou anonymka…staci nakopirovat jakoukoliv melodii do slozky windows na koreni founu…jakoukoliv .wav nebo .wma ,pozor slozka je standartne skryta

 132. Anonymous (neregistrovaný)

  Složku Windows jsem od chvíle kdy ho mám neměl skrytou nikdy. Jestliže si chci nastavit svůj zvuk tak mi to jde jen když je ve formátu wav (wma nebere – netuší někdo proč?) ve složce zařízení/My Documents/My Ringtones. Až pak se zobrazí v nabídce výběru zvuku. Když ale vložím wma soubor do jakékoli složky Windows, nebo prostě kdekoli, jako by tam nebyl – v nabídce výběru zvuku není. Ani po restartu přístroje.

 133. Anonymous (neregistrovaný)

  vsicni rikaj ze kaiser je pomalej chci toto zarizeni koupit ale newim jestli udelam dobre.poradte

 134. Anonymous (neregistrovaný)

  Kaisera mám 3 měsíce a jsem s ním velice spokojen. Má sice své mouchy (jistě jsi toho na fórech četl hodně), ale pro mě je to skvělý pracant a pomocník. Zařízení s WM je to mé první (předtím UIQ) a jsem mile překvapen. Doporučuji.

 135. Anonymous (neregistrovaný)

  mam kaisera a bomba dneska sem ho koupis spicka

 136. Anonymous (neregistrovaný)

  mam kaisera par dnu a fakt good akorat potrebuji poradit co si mam doinstalovat aa jak abych si s tim nic neudelal fakt dobry zarizeni jiny bych nechtel ale jsem zvedav na SE xperia x1

 137. jjiirrii (neregistrovaný)

  Vše potřebné k tomuto PPC se dozvíš zde: http://smartmania.cz/forum/index.php

 138. Anonymous (neregistrovaný)

  ta GPS asi neni placena treba jako u nokie ze??

 139. jjiirrii (neregistrovaný)

  Záleží na tom kterou používáš. Tom Tom 6 k navigaci nepotřebuje připojení GPRS, takže nemáš další poplatky, (mapy jsou nainstalovány na paměťové kartě). Ale např. Wayfinder potřebuje připojení GPRS/EDGE, protože stahuje mapy ze servru. (v tomto případě napotřebuješ paměťovou kartu).

 140. Anonymous (neregistrovaný)

  no ja sem to myslel jako tim zpusobem jestli si treba nemusis predplatit nekolika tydenni/mesicni/rocni navigaci jak tomu je u ty nokie

 141. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím, měl bych dotaz jen k tomu budíku, opravdu nejde použít mp3 ale jen wav nebo wma? Jsem si zvykl, že mě budí Zpomal od Pehy, ty jejich zvuky vážně zvedaj vlasy na hlavě. Jen k mapě TT,já jsem si stahl kraj Olomoucký, je tam z 99% a i kousek Polska, jo, není jen ČR? a za kolik,myslím, že vých. bo záp. Evropa je pro mě o ničem, díky za odpověď, mám vario III. 14 dní a zatim spokojenej, šlape dobře.

 142. Anonymous (neregistrovaný)

  Když si koupíš mapu tak ji máš na pořád.
  Na TomTom Home jsem našel toto: Detailní navigace mezi dvěma adresami po České republice, Estonsku, Maďarsku, Litvě, Lotyšsku, Polsku, Slovensku a Slovinsku. Mapa navíc nabízí omezený rozsah navigace po Chorvatsku zahrnující velká města a pobřežní oblast. Cena: € 49.95 velikost souboru: 104.2 MB

 143. Anonymous (neregistrovaný)

  mam ipaq 6915 a zacinam vam vsem novym majitelum zavidet, ja to tady laduji na me mini klavesce, jo kdybych tak mel tu recenzovanou,ale to by clovek musel pda menit jak kosile

 144. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj, mam moznost kupit za super cenu TyTn II, ale ma poskrabany kryt…Da sa na tomto pristroji vymenit? Dakujem! adam85@centrum.sk

 145. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den všem uživatelům HTC Kaiser, přemyšlím o koupi a neumím se rozhodnout mezi E-TEN X800 nebo už popsaným HTC Kaisrem. Prosím poraďte. A druhá otázka dá se do Htc Kaisra nahrát nějak FM-rádio(program) to mě tam hodně chybí…. Děkuji za kladné odpovědi.

 146. jjiirrii (neregistrovaný)

  To nevím, ale vím že Kaiser pehrává bez problémů internetové rádia.

 147. Anonymous (neregistrovaný)

  Všechny recenze super, ale nikdo neukazal organizer. Chtela bych vedet, jetli se pri projizdeni dnu na mesicnim rozsahu ukazuje okenko s programem na ten den nebo je treba kazdy den rozkliknout, abych videla, co tam je?

  Pouzivam prvni Vario a kdyby nebylo pomale a nevrzalo uz, nemenila bych. Takhle ale koukam co dal a skenovani vizitek mi prijde do prace super, nevite, jestli vario III uz umi skenovat i ceske znaky?

  Diky a zdravim vsechny! Dasa

 148. Anonymous (neregistrovaný)

  Ano, při projíždění dnů na měsíčním rozsahu se ukazuje okénko s programem na ten den. Aplikace WorldCard Mobile pro snímání vizitek nepodporuje české znaky.

 149. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry den, chtel bych se zeptat zdali se da na TyTn II. zjistit kolik jsem odeslal paketovych dat? dekuju za odpoved. HOnza

 150. Anonymous (neregistrovaný)

  Jeste dodatek…na prilozenem cd je sice program ktery scita peketova data, ale jen u pripojeni GPRS a GSM…a ja bych potreboval na 3G. Byl jsem pripojen az priliz dlouho a jsem uplne na mrtvici, az mi prijde vypis. Prosim pomoc!
  Dekuji Honza

 151. jjiirrii (neregistrovaný)

  To se spíše zeptej tady http://smartmania.cz/forum/viewforum.php?f=28

 152. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdarec,chci se zeptat, jak je na tom Kaiser s grafickým výkonem. Zkoušel na něm někdo spustit nějakou 3D hru? Uživatelská recenze, která vyšla na mobilmanii moc pochvalná není a chtěl bych zjistit, jak si vede doopravdy. Díky

 153. Anonymous (neregistrovaný)

  ahojky, mate nekdo zkusenost s 8Gb pametovou kartou??

 154. jjiirrii (neregistrovaný)

  3D hru používám SkyForce a nejsou s ní žádné problémy.

 155. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj mám dotaz umí HTC TyTN II přiřadit ke kontaktu vyzvaněcí tón i na sms.Děkuji

 156. Anonymous (neregistrovaný)

  Mam 8GB SDHC a funguje dobre

 157. Anonymous (neregistrovaný)

  zdravim. tak uz pouzivam kaisra cca 3 metry a nedam na nej dopustit. nahral jsem si do nej snad vsechny aplikace od firmy SPB a nema to ted chybu. kdyby nekdo chtel,tak at se mi ozve na tohle icq cislo a ja mu rad s par veci prozradim

 158. Anonymous (neregistrovaný)

  pardon,tady je to moje icq cislo 415-552-492

 159. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj
  Mám dotaz: Je možné na tomto PDA nějak vypnout v kontaktech součastné zobrazování telefoních kontaktů na SIM kartě a v telefonu? Přenesl jsem svoje kontakty ze SIM do telefonu a mám je tam (v kontaktech) zobrazeny všechny dvakrát,vždy jednou se symbolem SIM a jednou se symbolem v telefonu.Je to značně nepřehledné a rád bych zobrazoval jenom kontakty v telefonu.Za každý návod nebo radu děkuji.

 160. Anonymous (neregistrovaný)

  Vážení zběhlí uživatelé HTC TyTN II, prosím o radu. Mám přístroj asi týden, myslím, že je výborný, ale dost mi vadí jeden problém. Na čtení potřebuji brýle, které běžně nenosím. Když sám potřebuji s přístrojem pracovat, samozřejmě si brýle vezmu. Problém však je, když mi někdo zavolá, jméno a číslo volajícího na displeji Dnes jsou tak malá, že bez brýlí nemám šanci přečíst, kdo mi volá. Ne vždy mám chuť přijímat všechny hovory a rád bych i bez brýlí zjistil, kdo volá. Je nějaká šance písmo zvětšit? Nastavení písma na maximum na tuto aplikaci, stejně jako na ostatní informační údaje, nereaguje.
  Díky předem za radu
  Jirka

 161. Olin (neregistrovaný)

  Zdravim,
  je pro me moc dulezite, aby na tomto zarizeni fungovala aplikace Skype pri wi-fi pripojeni.
  Majitele – funguje?

  Diky!!!

 162. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Ano, Skype jede na TyTNovi II bez problémů, i přes Wi-Fi.

 163. Anonymous (neregistrovaný)

  Kúpil som si teraz tento model a mám taký problém, že mi stále svieti kontrolka Fn a keď stlačím tlačidlo Fn znova tak svetlo kontrolky len zoslabne ale nezhasne ako napr. pri zapnutom Cap. Kontrolka nezhasne ani pri zasunutí klávesnice pričom kontrolka Cap zhasne. Je to chyba alebo to robí aj vám ?

 164. Anonymous (neregistrovaný)

  Mam HTC TyTN II a problem je, ze mi nejde pri telefonovani mikrofon. Ja pocujem OK ale mna nie. Kde je chyba co s tym je?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *