Domů » Recenze » Recenze smartphonu HTC Touch Viva

Recenze smartphonu HTC Touch Viva

Recenze Pocket PC s 200 MHz CPU, QVGA displejem, Wi-Fi a TouchFLO prostředím


-HTC Touch Viva se nedávno začal prodávat na našem trhu za poměrně zajímavou cenu, která se pohybuje okolo 6000,- včetně DPH. Už tato částka dává tušit, že nepůjde o komunikátor, který by byl určený náročnějším uživatelům. Právě naopak, Viva se snaží zaujmout především běžné uživatele a pro spoustu začátečníků se tak může stát jakousi vstupní bránou do světa Windows Mobile. Pro Touch sérii se stal typický displej, který se nachází v jedné rovině s krytem telefonu; takové umístění napomáhá o něco lepšímu ovládání zařízení bez nutnosti vytahovat stylus. Touch Viva je však prvním zařízením v této sérii, který má displej zapuštěný. Základní nabídky lze stále díky technologii TouchFLO ovládat pomocí prstů, nicméně v hlubších úrovních systému už bude třeba sáhnout po stylusu.

Za zapůjčení přístroje děkuji českému zastoupení společnosti HTC. K dispozici jsem měl zapůjčený finální kus s anglickou ROM s označením 1.27.479.1 WWE. V době psaní recenze ještě nebyla k dispozici česká verze ROM, ta by však měla být uvolněna v průběhu prosince.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Klady (+)
cena
optimalizace systému
Wi-Fi, 128 MB RAM
TouchFLO, Opera Mobile 9.5
 
Zápory (-)
zastaralý CPU
kvalita fotoaparátu
množství tlačítek

Obsah balení
Už na obsahu a zpracování krabice je patrné, že Viva spadá do low-endové kategorie komunikátorů. Nečekejte žádné luxusní zpracování jako v případě Diamondu nebo Touche Pro. Zde je telefon zasazený do průhledného plastového obalu. K dispozici je dále nabíječka, synchronizační kabel, CD se synchronizačními nástroji a několik uživatelským příruček. Tím ale seznam položek končí, k dispozici nejsou ani žádná stereo sluchátka, ochranné pouzdro nebo fólie na displej. To si už bude zákazník muset dokoupit na vlastní náklady.

- -
Obsah balení skutečně nění příliš bohatý


Zpracování a design
HTC Touch Viva svým designem rozhodně nepatří mezi žádné stylovky, drží se spíše ověřeného konceptu pro klasická Pocket PC. Jednotlivé části krytu jsou velmi dobře upevněny a tak se nikde nic neviklá ani nevrže. Kryt je bohužel vyrobený z lesklého plastu, na kterém bude vidět každý otisk prstu. Oproti Touchi 3G se Viva prodává pouze v jedné barevné variantě, které dominuje šedivá barva. Boky jsou pak zvýrazněny světlou linkou. Celkové rozměry přístroje jsou 104.5 × 59 × 15.75 milimetrů, hmotnost včetně baterie je příjemných 110 gramů. Nejedná se tedy o žádný velký telefon a snadno jej schováte třeba do kapsy u košile nebo kalhot.

- -

- -

Na krytu telefonu nalezneme jen několik základních funkčních kláves, což považuji za celkem velkou nevýhodu, nicméně tohle už prostě patří k charakteristickým znakům série Touch. Pod displejem díky tomu najdeme pouze čtyřsměrové tlačítko s potvrzovací klávesou uprostřed a dvojici kláves pro příjem a ukončení hovoru. Na pravém boku se pak nachází dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a na horní straně tlačítko Power pro zapnutí a vypnutí displeje (při delším stisknu zapne/vypne celý telefon). Jeho velikost je poměrně malá a dost často se mi stávalo, že se mi jej nedařilo zmáčknout na první pokus. V nastavení operačního systému si můžete předefinovat jednu jedinou akci, a sice dlouhý stisk tlačítka pro příjem hovoru. To je pro operační systém Windows Mobile trochu málo, design měl ale bohužel přednost před funkčností.

- -

Nad displejem je schovaný telefonní reproduktor, pod jehož mřížkou se nachází signalizační LED dioda. Zadní strana je celá tvořena odnímatelným krytem. Nalezneme zde hlavní systémový reproduktor a objektiv fotoaparátu. Pokud chcete do telefonu vložit paměťovou kartu, musíte zadní kryt sejmout a poté ještě odklopit baterii. Taktéž tlačítko pro softwarový reset bychom na vnějším těle hledali marně, to je totiž schováno až pod zadním krytem baterie. V pravém horním rohu je zdířka pro stylus, který není uchycen magnetem. Ve spodní části je malý otvor pro uchycení poutka, konektor ExtUSB a mikrofon.

- -

- - 


Hardwarové parametry a výkon
Srdcem telefonu se stal poněkud slabý procesor TI OMAP s frekvencí 201 MHz, nicméně výrobce si celkem dobře poradil s celkovou optimalizací systému, a tak se nemusíte obávat toho, že by Viva nezvládala běžnou práci. K dispozici je navíc pěkných 128 MB RAM, díky kterým se ani při spuštění několika aplikací najednou nemusíte obávat varovných hlášek o nedostatku paměti. Při běžném používání mi mimochodem hodnota volné RAM neklesla pod 50 MB. Vnitřní paměť Flash ROM má kapacitu 256 MB, ale poměrnou část si z ní zabere samotný operační systém Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional, pro vaše data tak zbude okolo 65 MB. To není příliš mnoho, ale naštěstí si paměť můžete zvětšit paměťovými kartami microSD/SDHC.


- -
Procesor je sice staršího data, ale co se týče operační paměti, té má Viva na rozdávání

V přehrávači CorePlayer jsem zkusil přehrát video v QVGA rozlišení (320×240px) s datovým tokem 442kB/sec (+ 96kB/sec pro audio). Přehrávání bylo plynulé, nicméně pokud jsem spustil benchmark, dostal jsem se na výslednou hodnotu okolo 109% původní rychlosti, což signalizuje, že u videí s vyšším datovým tokem už bude mít telefon problémy a přehrávání nebude plynulé.

-
Výsledek benchmarku v Coreplayeru

Dotykový displej nabízí obyčejné QVGA rozlišení (240×320px) a úhlopříčku 2.8″. Stejně jako ostatní WM komunikátory, dokáže zobrazit 65k barevných odstínů. Barevné schopnosti displeje jsou dobré, bílá barva je skutečně bílá a žádné žluté nádechy se zde neobjevují. Pokud jste si u nových telefonů zvykli na světlocitlivý senzor, tak tady vás Viva zklame, žádnou takovou funkci nenabízí a podsvícení displeje si budete muset regulovat ručně. Kvůli integrovanému TouchFLO (2D) rozhraní v systému chybí možnost přetočení obrazu do landscape režimu, nicméně to lze poměrně snadno vyřešit pomocí utility Advanced Configuration Tool, kterou je ale nutné do systému doinstalovat.

- -

Telefonní funkce jsou zastoupeny pouze čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS a EDGE třídy 10. Telefonování je bezproblémové, ve sluchátku se neobjevuje žádný nepříjemný šup a hlasitost je rovněž dostačující. K dispozici je i režim hlasitého handsfree. Pro přístup do bezdrátových sítí je k dispozici Wi-Fi modul s podporou standardů 802.11b/g. S Wi-Fi konektivitou nebyly během testování žádné problémy a vše fungovalo korektně. K dispozici je rovněž Bluetooth 2.0 s podporou technologií EDR a A2DP. Pokud byste Vivu chtěli používat pro GPS navigaci, tak příliš neuspějete, navigační modul zde chybí.

- -
Aplikace Phone, správce komunikačních modulů

2.0 MPx fotoaparát na zadní straně dokáže pořizovat snímky v maximálním rozlišení 1600×1200px. I když disponuje funkcí fixního focusu, není výsledná kvalita fotografií nikterak oslnivá. Barvy jsou často zkreslené, objekty málo ostré a problémy se objevují i při focení textu, na který optika příliš dobře zaostřit nezvládne. V nastavení fotoaparátu lze aktivovat několik efektů nebo panoramatický režim. Nekvalitní je i záznam videa, které je možné pořizovat v maximálním rozlišení 176×144px. Bohužel i při takto malých rozměrech není výsledný záznam plynulý a připomíná spíše sledování obrázků, zde je nižší výkon procesoru znát.

- -
Další fotografie pořízené 2 MPx fotoaparátem Touche Vivy najdete v Galerii.

Dodávaná Li-Ion baterie má kapacitu 1100mAh, což není málo a díky malým energetickým nárokům procesoru vám Viva při běžném používání vydrží až tři dny na jedno nabití. Pokud ale zapnete Wi-Fi, dojde k vybití akumulátoru za 8-9 hodin.


TouchFLO a bonusový software
Viva nabízí odlehčenou verzi uživatelského prostředí TouchFLO (někdy bývá označováno také jako TouchFLO 2D). Oproti standardnímu TouchFLO 3D pluginu, kterým disponuje například Touch HD nebo Diamond, nenabízí takové množství funkcí a efektů, ale přesto pro ovládání systému a přístup k základním aplikacím z hlavní obrazovky postačí.

- -
TouchFLO plugin na obrazovce Dnes

TouchFLO se skládá z několika prvků – pluginu na obrazovku Dnes a podpory gest v systému. TouchFLO plugin zabere celou plochu obrazovky Dnes, není jej tedy možné používat s dalšími pluginy. V případě potřeby jej ale samozřejmě můžete vypnout (ušetříte tím okolo 9 MB operační paměti RAM) a na obrazovce Dnes mít aktivní klasické pluginy. Velmi zajímavé je rovněž toto neoficiální řešení. Celý motiv se nese v modro-černém kabátku, což vypadá velice elegantně. Plugin je rozdělený do několika nabídek (Doma, Kontakty, SMS, E-maily, Internet, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Nastavení a Programy), mezi nimi se můžete snadno posouvat pomocí dolní lišty, horizontální tahy (jako u TouchFLO 3D) zde nefungují.

- -
Prohlížení obrázků v TouchFLO, zvětšená nabídka položek v horní liště

Opera Mobile 9.5
I když je v systému stále integrován zastaralý Internet Explorer, jako defaultní prohlížeč, je zde nastavena Opera Mobile, která nabízí mnohem lepší možnosti pro zobrazení webových stránek, plynulé zoomování, možnost více otevřených stránek najednou, blokování reklamy a spoustu dalších užitečných funkcí. I když by se mohlo zdát, že je 200 MHz procesor Vivy pro prohlížení webových stránek nedostačující, tak Opera Mobile funguje překvapivě svižně.

-

HTC Album
Vylepšený prohlížeč obrázků a videí, který podporuje základní pohybová gesta.

HTC Task Manager
Jednoduchý správce aplikací, který můžete vyvolávat ze základní obrazovky Dnes. Dokáže zobrazit aktuálně spuštěné programy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat, a to buď jednotlivě nebo hromadně.

HTC Audio Manager
Pro přehrávání je k dispozici program Audio Manager (Knihovna médií); jedná se o jakéhosi konkurenta pro originální Windows Media Player. Audio Manager je mnohem lépe uzpůsobený pro snadné ovládání pomocí prstů a jeho uživatelské rozhraní je celkově velice příjemné, nicméně na pokročilé funkce, jako je například ekvalizér, si opět budeme muset nechat zajít chuť.

-

Adobe Reader 2.0 LE
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

RSS Hub
Jednoduchá čtečka RSS kanálů, do které si můžete přidávat své vlastní oblíbené servery.

JAVA
V telefonu dále nalezneme jednoduchý emulátor JAVA aplikací. Nečekejte od něj ale žádné zázraky, poradí si opravdu jen s těmi jednoduššími midlety (OperaMini).

Závěr
Jak již bylo napsáno v úvodu, Viva je komunikátor určený zejména nenáročný a začínajícím uživatelům, kterým nejde v první řadě o výkon a funkce. I tak ale telefon dobře poslouží pro pokročilou organizaci času, prohlížení internetových stránek nebo sledování filmů na cestách. Případné zájemce se bude snažit oslovit především cenou, která se v době psaní recenze pohybovala okolo 6000,- Kč včetně DPH.
Všechny fotografie k recenzi si můžete prohlédnout v naší Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

27 komentářů

 1. pk (neregistrovaný)

  som zvedavy dokedy budu v HTC do komunikatorov pchat archaicky procesor TI omap 200 mhz..

 2. ziminix (neregistrovaný)

  Zda se mi to, nebo ten predni kryt vypada jak z E-Tenu V900?

 3. Sir Andrew (neregistrovaný)

  Si delaji srandu, ne? To posbirali soucastky ze starych vyrazenych PDAcek? Vsak to je technologicky tak 4 roky stare. Navic ten trpytkovy kryt vypada strasne levne. Za 6000 si kazdy normalni clovek koupi nejaky starsi/bazarovy stroj s parkrat vyssim vykonem.

 4. kesidiii (neregistrovaný)

  sir andrew: asi tak …vypada to desne, parametry to ma desny – HTC me osobne timhle radost neudelalo.

 5. Anonymous (neregistrovaný)

  To se mě snad jenom zdá. Moje stařičký VARIO se dostává na výsluní.

 6. Anonymous (neregistrovaný)

  Když dáš k TI OMAP s frekvencí 201 MHz, 128 RAM tak to není až tak špatné na běžné používaní to stačí dle mého to může bejt stejně svižný jak TYTN za 6000,- si to kupce najde

 7. Anonymous (neregistrovaný)

  jojo… Radši bych si za 4000 koupil zachovalyho TyTNa jedničku a nebo si k 6000 připlatil +-1000 a bral TyTNa dvojku… oboji mě vyjde levněji… Osobně mám TyTNa jedničku a nemužu si stěžovat

 8. Anonymous (neregistrovaný)

  Co furt mate s tim opovrhovanim (diky pouzitemu procesoru) vykonove slabsich PPC??? Ja osobne sem mel TyTna 1 a ted mam HTC Touch (Elf) a jsem s nim spokojen i diky fantastickym rozmerum a vydrzi vice nez s TyTnem. Pravda trochu chybi klavesnice, ale uz sem si zvyk. Presto co se tyce vykonu, je 200Mhz v Touchovi naprosto dostacujicich. Tak vy kdo nemate vlastni dlouhodobejsi zkusenost, prosim nesudte jen podle papirovych udaju vyrobce. Diky.

 9. ziminix (neregistrovaný)

  Ja osobne mam smartphone s timto procesorem, a je to katastrofa. Od takovehoto PPC bych proto radsi sel dal.

 10. Anonymous (neregistrovaný)

  Souhlasim s nazorem nize. Nekde v clanku je navic napsano, ze je system dobre vyladen coz je tedy lepsi zprava nez kdyby to melo CPU jako v Touch Pro a system nevyladeny/zabugovany.

 11. peter34 (neregistrovaný)

  Nuž ja osobne by som si radšej kúpil za tú istú cenu Touch so 128 MB RAM.Keď vidím tie lesklé plasty

 12. Anonymous (neregistrovaný)

  Iphone je lepsi

 13. Anonymous (neregistrovaný)

  nene, Motorola Razr je lepsi (delam si srandu jako prispevatel podemnou)

 14. Anonymous (neregistrovaný)

  Lidi pochopte, ne každý tady potřebuje nabušené pda, někomu tohle prostě opravdu postačí, a myslím, že se najde spousta lídí, která z Vivy bude mít na Vánoce radost (stejně jako já).

 15. Anonymous (neregistrovaný)

  Nechápu, proč všichni tento přístroj tak odsuzujete .. Ano, jistě, nejedná se o žádnýho „draka“ typu Touch HD, ale pro hodně lidí i toto bude naprosto dostatečný přístroj .. Navíc – který podobný přístroj se dá sehnat hned na začátku za 6000 Kč? Navíc se dá čekat, že cena klesna pod pět tisíc .. třeba klidně i na čtyři ..
  A argument že si radši připlatím za „jetý“ přístroj příliš neuznávám – hodně lidí chce nový přítroj s kompletní zárukou apod..

 16. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím,
  souhlasím s komentáři níže a zbytečným odsuzováním méně výkonných přístrojů. Mám HTC Touch (Elf) s pouze 64MB RAM a nemám problémy. Bez problému zvládá filmy, internet i GPS. Hry nehraji a co potřebuji běží jako hodinky, pravda, nepotřebuji deset programů běžících v pozadí…

  HTC Touch se mi líbí podstatně více ne VIVA i díky rozměrům a povrchové úpravě (pogumovaný plast u TOUCH).

  Zlomte vas při výběru, low-endového PDA bych se nebál a má hodně co nabídnout…nezklame.

 17. lusk (neregistrovaný)

  to uz je Asus p320 lepsi variantou

 18. Anonymous (neregistrovaný)

  lusk: Ja tedy vidim rozdil v cene. Precejen i 1000kc neni pri vyberu lowendovych zarizeni zanedbatelna catka. Nehlede na to, ze jsem nenasel zadny e-shop, kde by byl tento Asus skladem.

 19. lusk (neregistrovaný)

  to: Anonymní 7 Pro 2008
  ta tisicovka rozdilu muze byt pro nekoho rozhodujici, ale zase s p320 dostanes drzak do auta a ma GPS, cili to vyuzijes jako navigaci. Chapu, ze pro nekoho kdo nema auto to ztraci puvab

 20. Anonymous (neregistrovaný)

  Jiste Asus ma oproti Touche i GPS modul, ale Touch je zase o poznani sviznejsi v ovladani pristroje. Sam jsem se mezi obema rozhodoval dost dlouho, nakonec zvitezil (pro mne) hezci Touch, a taky to, ze mel 128/256MB RAM/ROM oproti 64/128MB u ASUSe. Presto ani s jednim za penize za ktere se dnes nabizi chybu rozhodne neudelate.

 21. Anonymous (neregistrovaný)

  Omapy sou jednoduse softwarove taktovatelne. I dynamicky. Mel jsem HTC Artemis a tam to bez problemu jelo na 250 MHz a bylo to good.

 22. Anonymous (neregistrovaný)

  je htc touch viva v češtině ??

 23. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Zatím není, ale brzy by se měl v prodeji objevit i v počeštěné verzi.

 24. Anonymous (neregistrovaný)

  Já si Touch Vivu koupila k Vánocům a moc se na ní těším. Už jen tím, že jsem začátečník a opravdu budu šťastná za to, že se posunuju někam o kousek dál. Líbí se mi i vzhledově a myslím, že poměr k ceně je to supeeer. Jen jsem se chtěla zeptat, když bude počeštěný systémek, dá se to nějak do toho mýho dohrát.. já bych totiž taky ráda češtinu opravdu se v tom nevyznám, tak mi prosím poraďte dííííky Ella

 25. Anonymous (neregistrovaný)

  Já jsem si Vivu na vánoce také objednal.
  S WM jsem také začátečník a na běžnou práci bych řekl vyhovující.
  Před koupí jsem psal prodejci a odepsal že čeština by se tam měla dát dohrát po vydání novější ROM (možná neoficiální)
  Každopádně už se taky těším

 26. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Po novém roce se pokusím zjistit, jak to bude s případnou CZ verzí/lokalizací.

 27. dj.digiman (neregistrovaný)

  ale pujde tam tomtom jen musí bejt externí GPS modul ale na poslední iGo zapomen to ma větší naroky

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *