Recenze smartphonu HTC Touch Viva

Recenze Pocket PC s 200 MHz CPU, QVGA displejem, Wi-Fi a TouchFLO prostředím

-HTC Touch Viva se nedávno začal prodávat na našem trhu za poměrně zajímavou cenu, která se pohybuje okolo 6000,- včetně DPH. Už tato částka dává tušit, že nepůjde o komunikátor, který by byl určený náročnějším uživatelům. Právě naopak, Viva se snaží zaujmout především běžné uživatele a pro spoustu začátečníků se tak může stát jakousi vstupní bránou do světa Windows Mobile. Pro Touch sérii se stal typický displej, který se nachází v jedné rovině s krytem telefonu; takové umístění napomáhá o něco lepšímu ovládání zařízení bez nutnosti vytahovat stylus. Touch Viva je však prvním zařízením v této sérii, který má displej zapuštěný. Základní nabídky lze stále díky technologii TouchFLO ovládat pomocí prstů, nicméně v hlubších úrovních systému už bude třeba sáhnout po stylusu.

Za zapůjčení přístroje děkuji českému zastoupení společnosti HTC. K dispozici jsem měl zapůjčený finální kus s anglickou ROM s označením 1.27.479.1 WWE. V době psaní recenze ještě nebyla k dispozici česká verze ROM, ta by však měla být uvolněna v průběhu prosince.

Klady (+)
cena
optimalizace systému
Wi-Fi, 128 MB RAM
TouchFLO, Opera Mobile 9.5
 
Zápory (-)
zastaralý CPU
kvalita fotoaparátu
množství tlačítek

Obsah balení
Už na obsahu a zpracování krabice je patrné, že Viva spadá do low-endové kategorie komunikátorů. Nečekejte žádné luxusní zpracování jako v případě Diamondu nebo Touche Pro. Zde je telefon zasazený do průhledného plastového obalu. K dispozici je dále nabíječka, synchronizační kabel, CD se synchronizačními nástroji a několik uživatelským příruček. Tím ale seznam položek končí, k dispozici nejsou ani žádná stereo sluchátka, ochranné pouzdro nebo fólie na displej. To si už bude zákazník muset dokoupit na vlastní náklady.

- -
Obsah balení skutečně nění příliš bohatý


Zpracování a design
HTC Touch Viva svým designem rozhodně nepatří mezi žádné stylovky, drží se spíše ověřeného konceptu pro klasická Pocket PC. Jednotlivé části krytu jsou velmi dobře upevněny a tak se nikde nic neviklá ani nevrže. Kryt je bohužel vyrobený z lesklého plastu, na kterém bude vidět každý otisk prstu. Oproti Touchi 3G se Viva prodává pouze v jedné barevné variantě, které dominuje šedivá barva. Boky jsou pak zvýrazněny světlou linkou. Celkové rozměry přístroje jsou 104.5 × 59 × 15.75 milimetrů, hmotnost včetně baterie je příjemných 110 gramů. Nejedná se tedy o žádný velký telefon a snadno jej schováte třeba do kapsy u košile nebo kalhot.

- -

- -

Na krytu telefonu nalezneme jen několik základních funkčních kláves, což považuji za celkem velkou nevýhodu, nicméně tohle už prostě patří k charakteristickým znakům série Touch. Pod displejem díky tomu najdeme pouze čtyřsměrové tlačítko s potvrzovací klávesou uprostřed a dvojici kláves pro příjem a ukončení hovoru. Na pravém boku se pak nachází dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a na horní straně tlačítko Power pro zapnutí a vypnutí displeje (při delším stisknu zapne/vypne celý telefon). Jeho velikost je poměrně malá a dost často se mi stávalo, že se mi jej nedařilo zmáčknout na první pokus. V nastavení operačního systému si můžete předefinovat jednu jedinou akci, a sice dlouhý stisk tlačítka pro příjem hovoru. To je pro operační systém Windows Mobile trochu málo, design měl ale bohužel přednost před funkčností.

- -

Nad displejem je schovaný telefonní reproduktor, pod jehož mřížkou se nachází signalizační LED dioda. Zadní strana je celá tvořena odnímatelným krytem. Nalezneme zde hlavní systémový reproduktor a objektiv fotoaparátu. Pokud chcete do telefonu vložit paměťovou kartu, musíte zadní kryt sejmout a poté ještě odklopit baterii. Taktéž tlačítko pro softwarový reset bychom na vnějším těle hledali marně, to je totiž schováno až pod zadním krytem baterie. V pravém horním rohu je zdířka pro stylus, který není uchycen magnetem. Ve spodní části je malý otvor pro uchycení poutka, konektor ExtUSB a mikrofon.

- -

- - 


Hardwarové parametry a výkon
Srdcem telefonu se stal poněkud slabý procesor TI OMAP s frekvencí 201 MHz, nicméně výrobce si celkem dobře poradil s celkovou optimalizací systému, a tak se nemusíte obávat toho, že by Viva nezvládala běžnou práci. K dispozici je navíc pěkných 128 MB RAM, díky kterým se ani při spuštění několika aplikací najednou nemusíte obávat varovných hlášek o nedostatku paměti. Při běžném používání mi mimochodem hodnota volné RAM neklesla pod 50 MB. Vnitřní paměť Flash ROM má kapacitu 256 MB, ale poměrnou část si z ní zabere samotný operační systém Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional, pro vaše data tak zbude okolo 65 MB. To není příliš mnoho, ale naštěstí si paměť můžete zvětšit paměťovými kartami microSD/SDHC.

- -
Procesor je sice staršího data, ale co se týče operační paměti, té má Viva na rozdávání

V přehrávači CorePlayer jsem zkusil přehrát video v QVGA rozlišení (320×240px) s datovým tokem 442kB/sec (+ 96kB/sec pro audio). Přehrávání bylo plynulé, nicméně pokud jsem spustil benchmark, dostal jsem se na výslednou hodnotu okolo 109% původní rychlosti, což signalizuje, že u videí s vyšším datovým tokem už bude mít telefon problémy a přehrávání nebude plynulé.

-
Výsledek benchmarku v Coreplayeru

Dotykový displej nabízí obyčejné QVGA rozlišení (240×320px) a úhlopříčku 2.8″. Stejně jako ostatní WM komunikátory, dokáže zobrazit 65k barevných odstínů. Barevné schopnosti displeje jsou dobré, bílá barva je skutečně bílá a žádné žluté nádechy se zde neobjevují. Pokud jste si u nových telefonů zvykli na světlocitlivý senzor, tak tady vás Viva zklame, žádnou takovou funkci nenabízí a podsvícení displeje si budete muset regulovat ručně. Kvůli integrovanému TouchFLO (2D) rozhraní v systému chybí možnost přetočení obrazu do landscape režimu, nicméně to lze poměrně snadno vyřešit pomocí utility Advanced Configuration Tool, kterou je ale nutné do systému doinstalovat.

- -

Telefonní funkce jsou zastoupeny pouze čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS a EDGE třídy 10. Telefonování je bezproblémové, ve sluchátku se neobjevuje žádný nepříjemný šup a hlasitost je rovněž dostačující. K dispozici je i režim hlasitého handsfree. Pro přístup do bezdrátových sítí je k dispozici Wi-Fi modul s podporou standardů 802.11b/g. S Wi-Fi konektivitou nebyly během testování žádné problémy a vše fungovalo korektně. K dispozici je rovněž Bluetooth 2.0 s podporou technologií EDR a A2DP. Pokud byste Vivu chtěli používat pro GPS navigaci, tak příliš neuspějete, navigační modul zde chybí.

- -
Aplikace Phone, správce komunikačních modulů

2.0 MPx fotoaparát na zadní straně dokáže pořizovat snímky v maximálním rozlišení 1600×1200px. I když disponuje funkcí fixního focusu, není výsledná kvalita fotografií nikterak oslnivá. Barvy jsou často zkreslené, objekty málo ostré a problémy se objevují i při focení textu, na který optika příliš dobře zaostřit nezvládne. V nastavení fotoaparátu lze aktivovat několik efektů nebo panoramatický režim. Nekvalitní je i záznam videa, které je možné pořizovat v maximálním rozlišení 176×144px. Bohužel i při takto malých rozměrech není výsledný záznam plynulý a připomíná spíše sledování obrázků, zde je nižší výkon procesoru znát.

- -
Další fotografie pořízené 2 MPx fotoaparátem Touche Vivy najdete v Galerii.

Dodávaná Li-Ion baterie má kapacitu 1100mAh, což není málo a díky malým energetickým nárokům procesoru vám Viva při běžném používání vydrží až tři dny na jedno nabití. Pokud ale zapnete Wi-Fi, dojde k vybití akumulátoru za 8-9 hodin.

TouchFLO a bonusový software
Viva nabízí odlehčenou verzi uživatelského prostředí TouchFLO (někdy bývá označováno také jako TouchFLO 2D). Oproti standardnímu TouchFLO 3D pluginu, kterým disponuje například Touch HD nebo Diamond, nenabízí takové množství funkcí a efektů, ale přesto pro ovládání systému a přístup k základním aplikacím z hlavní obrazovky postačí.

- -
TouchFLO plugin na obrazovce Dnes

TouchFLO se skládá z několika prvků – pluginu na obrazovku Dnes a podpory gest v systému. TouchFLO plugin zabere celou plochu obrazovky Dnes, není jej tedy možné používat s dalšími pluginy. V případě potřeby jej ale samozřejmě můžete vypnout (ušetříte tím okolo 9 MB operační paměti RAM) a na obrazovce Dnes mít aktivní klasické pluginy. Velmi zajímavé je rovněž toto neoficiální řešení. Celý motiv se nese v modro-černém kabátku, což vypadá velice elegantně. Plugin je rozdělený do několika nabídek (Doma, Kontakty, SMS, E-maily, Internet, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Nastavení a Programy), mezi nimi se můžete snadno posouvat pomocí dolní lišty, horizontální tahy (jako u TouchFLO 3D) zde nefungují.

- -
Prohlížení obrázků v TouchFLO, zvětšená nabídka položek v horní liště

Opera Mobile 9.5
I když je v systému stále integrován zastaralý Internet Explorer, jako defaultní prohlížeč, je zde nastavena Opera Mobile, která nabízí mnohem lepší možnosti pro zobrazení webových stránek, plynulé zoomování, možnost více otevřených stránek najednou, blokování reklamy a spoustu dalších užitečných funkcí. I když by se mohlo zdát, že je 200 MHz procesor Vivy pro prohlížení webových stránek nedostačující, tak Opera Mobile funguje překvapivě svižně.

-

HTC Album
Vylepšený prohlížeč obrázků a videí, který podporuje základní pohybová gesta.

HTC Task Manager
Jednoduchý správce aplikací, který můžete vyvolávat ze základní obrazovky Dnes. Dokáže zobrazit aktuálně spuštěné programy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat, a to buď jednotlivě nebo hromadně.

HTC Audio Manager
Pro přehrávání je k dispozici program Audio Manager (Knihovna médií); jedná se o jakéhosi konkurenta pro originální Windows Media Player. Audio Manager je mnohem lépe uzpůsobený pro snadné ovládání pomocí prstů a jeho uživatelské rozhraní je celkově velice příjemné, nicméně na pokročilé funkce, jako je například ekvalizér, si opět budeme muset nechat zajít chuť.

-

Adobe Reader 2.0 LE
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

RSS Hub
Jednoduchá čtečka RSS kanálů, do které si můžete přidávat své vlastní oblíbené servery.

JAVA
V telefonu dále nalezneme jednoduchý emulátor JAVA aplikací. Nečekejte od něj ale žádné zázraky, poradí si opravdu jen s těmi jednoduššími midlety (OperaMini).

Závěr
Jak již bylo napsáno v úvodu, Viva je komunikátor určený zejména nenáročný a začínajícím uživatelům, kterým nejde v první řadě o výkon a funkce. I tak ale telefon dobře poslouží pro pokročilou organizaci času, prohlížení internetových stránek nebo sledování filmů na cestách. Případné zájemce se bude snažit oslovit především cenou, která se v době psaní recenze pohybovala okolo 6000,- Kč včetně DPH.
Všechny fotografie k recenzi si můžete prohlédnout v naší Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku