TOPlist

Velká recenze HTC Touch Diamond2

Velká recenze zařízení s WVGA displejem, 288 MB RAM, GPS, Wi-Fi, 5 MPx fotoaparátem a novým TouchFLO rozhraním…

-V loňském roce patřil mezi nejlépe prodávané komunikátory HTC Touch Diamond, který si našel cestu k více než dvěma milionům uživatelů a stal se tak nejúspěšnějším zařízením v historii systému Windows Mobile. Inženýři v HTC proto pečlivě připravovali jeho nástupce, který před nedávnem dorazil také na pulty našich obchodů. Změn je mnoho a snad ve všech ohledech k tomu lepšímu. Vyzdvihnout si zaslouží například WVGA displej, 5 MPx fotoaparát, 288 MB RAM, zcela nové TouchFLO 3D prostředí a několik dalších softwarových vylepšení.

Diamond2 obsahoval finální WWE verzi ROM s označením 1.39.405.2. Česká verze přístroje by měla být dostupná v průběhu května, nicméně přesný termín zatím stanoven nebyl. Diamond2 se nyní prodává s operačním systémem Windows Mobile 6.1, ale výrobce oficiálně potvrdil, že bychom se v průběhu srpna měli dočkat oficiálního upgrade na Windows Mobile 6.5.

Klady (+)
rychlost optimalizace systému
jemný WVGA displej
hardwarová výbava
dobrá výdrž akumulátoru
kvalitní fotoaparát a dostatek RAM
nové TouchFLO 3D prostředí
bonusové aplikace a nové nápady
Zápory (-)
absence čtyřsměrového ovladače
umístění microSDHC slotu
lesklý kryt

Kapitoly recenze
Obsah balení
Konstrukce, zpracování a design
Operační systém, výkon a hardware

hardwarové parametry
procesor a paměť
přehrávání videa
WVGA displej
telefonní funkce, Push Internet
Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.0
FM rádio
pohybový senzor
GPS navigace
baterie a výdrž
5 MPx fotoaparát

Nové TouchFLO 3D a bonusové aplikace
Závěrečné hodnocení

Diamond2 jsem používal relativně dlouhou dobu a už před finálním kusem jsem krátký čas testoval předprodukční vzorek, který mě rovněž příjemně překvapil. Jsem rád, že se výrobce poučil z chyb a nedostatků, které se objevily u staršího Diamondu a na trh uvedl zařízení, které je dostatečně výkonné a plné zajímavých nápadů zpříjemňujících každodenní používání. Také TouchFLO 3D prostředí dospělo do stádia, kdy mu není téměř co vytknout. Pokud se podíváme do historie, tak zhruba ve dva roky starých recenzích jsem většině zařízení od HTC vytýkal slabou softwarovou výbavu. Nyní je to ale zcela opačně a v komunikátorech tohoto výrobce najdete obrovské množství aplikací, které rozhodně nejsou jenom do počtu, ale mnohdy dokážou usnadnit práci a používání zařízení. O tom si ale podrobněji povíme až předposlední kapitole, nyní se podíváme, co se skrývá v základním balení.

Obsah balení
Diamond2 je dodáván v poměrně malé krabičce, ve které kromě telefonu najdeme základní příslušenství. Držák do automobilu, ochranné pouzdro nebo synchronizační kolébku si v případě potřeby budete muset dokoupit, alespoň že fólie na displej v základní výbavě nechybí. Zde je kompletní obsah:
– komunikátor HTC Touch Diamond2
– stereo sluchátka s molitanovými polštářky
– 1100 mAh Li-ion baterie
– fólie na displej
– dva stylusy
– cestovní nabíječka (zdroj)
– synchronizační/dobíjecí USB kabel
– příručka pro Rychlý start
– několik dalších letáčků s volitelným příslušenstvím
– dvojice CD-ROM disků (synchronizační nástroje, manuál, trial verze MS Outlook 2007)

Dodávaná sluchátka se k telefonu připojují přes HTC ExtUSB konektor. Jedná se o klasické pecky, na které lze nasadit molitanové polštářky. Na kabelu se nachází malý ovladač se zabudovaným mikrofonem a tlačítkem pro příjem/přidržení hovoru. Hlasitost sluchátek je dostatečná, ale kvalita reprodukce zvuku by rozhodně mohla být lepší. Výšky jsou celkem výrazné, někdy až přespříliš, basy se naopak ztrácejí. V HTC umějí dělat i lepší sluchátka, tato sice pro běžný poslech postačí, ale náročnější uživatelé si asi budou muset velmi rychle opatřit redukci na 3,5 mm jack a připojit vlastní řešení.
Tradičně v balení nechybějí dva klasické stylusy. Každý je dlouhý 80 mm; hrot a konec je vyrobený z plastu, samotné tělo z kovu. Stylus je velmi lehký a díky svým poměrně malým rozměrům může uživatelům s většími prsty způsobovat drobné komplikace, ale zvyknout se na něj určitě dá.

- -

Cestovní nabíječka je stejná, jako v případě původního Diamondu. Opět se skládá z několika dílů, které si do sebe sami poskládáte (zdroj, koncovka a samotný kabel). Povrch adaptéru je matný, což možná nevypadá tak efektivně, ale po praktické stránce je to mnohem užitečnější. Kabel s klasickým USB konektorem na jedné straně a ExtUSB na druhé, využijete i pro synchronizaci s počítačem. Délka je standardní, 120 centimetrů.

- -

Příslušenství doplňuje ochranná fólie na displej, kterou doporučuji na zařízení nalepit co nejdříve, ať se vyhnete nechtěnému poškrábání při prvním seznamování. Na CD-ROM discích se nachází uživatelský manuál, trial verze aplikace Microsoft Outlook 2007 a samozřejmě také synchronizační nástroje pro Windows XP, 2000 a Vista. V přibalených letáčcích pak najdete tipy na další příslušenství, které si k telefonu můžete dokoupit (redukce, konektory…).

Konstrukce, zpracování a design
Diamond2 oproti svému předchůdci výrazně dospěl. Přední strana se liší především v uspořádání ovládacích prvků a zadní kryt nedisponuje výstupky. Díky tomu se telefon se v ruce drží o poznání lépe. Slícování jednotlivých dílů je, jak už u HTC bývá zvykem, na výborné úrovni. Když jsem před několika měsíci testoval předprodukční vzorek, disponoval matným krytem baterie. U prodejní verze se však zadní kryt změnil zpět na lesklý, proto je nutné počítat s častým čištěním otisků prstů. Diamond2 je oproti původnímu modelu o několik milimetrů větší na každé straně. Mírné navýšení rozměrů je zapříčiněno použitím displeje s úhlopříčkou 3,2 palce, který se může pochlubit velmi jemným WVGA rozlišením (480×800px) a tradičně se nachází v jedné rovině s předním krytem. Diodové podsvícení lze regulovat automaticky pomocí světelného senzoru, který je umístěný na přední straně. Hodnoty si v nastavení systému můžete změnit také manuálně, a to zcela nezávisle pro napájení z baterie a ze sítě. Ruční regulací lze zvýšit výdrž zařízení, protože světlocitlivý senzor při denním používání automaticky nastavuje silné podsvícení displeje.

- - -

Prostor pod displejem nabízí kromě kvarteta tlačítek i zcela nový prvek, kterým je zoomovací lišta. Její povrch je tvořen senzory a používat ji můžete například v internetovém prohlížeči, kancelářských aplikacích, e-mailovém klientu, fotoaparátu nebo správci obrázků. Jednoduchým pohybem prstu po liště můžete okamžitě přibližovat nebo oddalovat obsah na displeji, typicky třeba obrázky. V některých programech nebyla citlivost lišty úplně ideální. Jedná se jistě o zajímavý prvek, který příjemně usnadní ovládání vybraných aplikací, ale stejně jako u chystaného modelu Touch Pro2, bych zde raději viděl normální čtyřsměrové tlačítko nebo řešení, které nabízel původní Diamond.

- - -

Čtveřice kláves pod displejem se nachází v tenkém proužku, který je dobře přístupný i v případě, že telefon držíte pouze v jedné ruce. Podsvícení je bílé a nikterak neruší ani při používání ve tmě. Krajní klávesy slouží pro příjem a ukončení hovoru. Klávesa pro ukončení hovoru nabízí ještě další možnosti; pokud se budete nacházet v libovolné systémové aplikaci, dostanete se jejím stiskem na základní obrazovku Dnes. Při dlouhém stisku se objeví tzv. Rychlá nabídka, odkud můžete aktivovat tichý profil, zamknout zařízení nebo třeba přerušit datové přenosy (případně lze přímo vybrat jednu z těchto akcí na delší stisk). V nastavení ovládání lze dále předefinovat funkci pro dlouhý stisk tlačítka pro příjem hovoru. Rozhodně bych uvítal více funkčních kláves, vždyť na bocích přístroje je místa dostatek, výrobce na to ale stále nějak zapomíná.

- - -

Prostor nad displejem vyplňuje telefonní reproduktor se signalizační diodou. Nechybí zde ani malá VGA kamerka pro videohovory. Zadní kryt je odnímatelný a pod ním najdeme slot pro vložení SIM karty a prostor pro baterii. V malém kovovém trojúhelníku je umístěn otvor 5 MPx fotoaparátu s autofocusem, přisvětlovací dioda chybí.

- -

Na levé boční straně narazíme na dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti (a to je opravdu vše). Protější hrana je vybavena otvorem pro vložení paměťových karet microSDHC, pro výměnu karty je nutné sejmout zadní kryt baterie, což není úplně ideální řešení. V telefonu jsem vyzkoušel 8 GB a 16 GB SDHC kartu a nenarazil jsem na žádné problémy, telefon je vždy správně rozpoznal a dokázal s nimi pracovat. Trochu netradičně je zde umístěný také hlavní systémový reproduktor, jehož hlasitost je velmi dobrá. Využijete jej například při hlasitém handsfree, poslechu hudby nebo sledování filmů. V dolní části má své místo stylus,který už není uchycen magneticky. Diamond2 ale stejně jako jeho předchůdce rozpozná, pokud stylus vyjmete. Během telefonního hovoru tak po vysunutí stylusu dojde ke spuštění aplikace Poznámky, což je velmi praktické. Komu by to nevyhovovalo, můžete tuto vlastnost opět deaktivovat. V otvoru pro stylus najdeme i speciální červené tlačítko pro softwarový restart. To je ale plně přístupné pouze v případě, že opět sundáte zadní kryt baterie.

- -
Srovnání s původním Diamondem

Na spodní straně nechybí HTC ExtUSB konektor, což je lehce upravená verze klasického miniUSB. Tento konektor slouží pro připojení nabíječky, synchronizačního kabelu a stereo headsetu. Běžný 3,5 mm výstup pro připojení sluchátek bohužel chybí, ale to se dá vyřešit nákupem již zmíněné redukce. Vedle něj se v malém otvoru nachází mikrofon a výřez pro uchycení na poutko. V horní části zařízení najdeme klávesu Power, která při normální stisku vypne/zapne displej, a při delším rovnou celé zařízení.

- -

Konstrukční zpracování je opravdu velmi dobré, ale tlačítek by mohlo být více. Přítomnost vlastní klávesy pro fotoaparát by jistě uvítala řada uživatelů. Celkové rozměry komunikátoru jsou 107,85 x 53,1 x 13,7 mm, hmotnost včetně baterie je příjemných 117,5 gramů. Diamond2 svým vzhledem a velikostí už téměř nepřipomíná klasické PDA, kterým ale uvnitř stále je, nýbrž stylový telefon. Bez problémů jej můžete nosit v kapse u kalhot, poměrně malé rozměry zajistí, že o něm nebudete téměř vědět.

- -
Srovnání s HTC Touch Cruise ´09 a T-Mobile G1

- -
HTC Touch Cruise ´09, Diamond2 a Touch HD

Operační systém, výkon a hardware
Diamond2 nabízí velmi podobné hardwarové parametry jako starší model Touch HD, který jsme si podrobně představili v této recenzi. I v tomto případě je srdcem celého zařízení čipová sada od Qualcommu (MSM7200A) s 528 MHz procesorem. V HTC si rozhodně zaslouží pochválit za velmi dobrou optimalizaci celého operačního systému a nabídky TouchFLO 3D. Pro srovnání, Diamond2 s prodejní verzí ROM je výrazně rychlejší, než Touch HD s poslední oficiální verzí ROM. Tím rozhodně nemám na mysli, že by byl Touch HD pomalý, i on je v systému příjemně svižný, ale u nového Diamondu je to dovedeno téměř k dokonalosti. Načítání systémových nabídek a dialogových oken je téměř vždy okamžité, stejně jako vykreslování ikonek a dalších grafických prvků.

-

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (později bude dostupný upgrade na Windows Mobile 6.5)
Displej: Aktivní TFT WVGA (480×800 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3,2 palce, dotekový
Procesor: Qualcomm MSM7200A 528 MHz
Rozměry: 107,85 x 53,1 x 13,7 mm
Hmotnost: 117,5 gramů včetně baterie
Paměť: 288 MB RAM, 512 MB Flash ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS/EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP, HTC ExtUSB (USB 2.0)
GPS: Qualcomm GPS, aGPS, 20 kanálů, možnost stažení dat o satelitech z internetu
Digitální fotoaparát: 5,0 MPx, autofocus; přední VGA CMOS kamerka pro videohovory
Baterie Li-Ion 1100 mAh
Pohotovostní režim: 360 hodin v GSM, 500 hodin v UMTS
Max. doba hovoru: 340 minut v GSM, 300 minut v UMTS
Slot pro pam. karty: microSDHC
Další informace: Push Internet, Nové TouchFLO 3D prostředí, Zoom bar pod displejem, podpora gest v operačním systému, pohybový senzor, FM rádio

S novým TouchFLO 3D se vylepšení dočkaly i běžné ikony aplikací v nabídce Programy. V HTC ty klasické nahradili vlastními, které vypadají o poznání lépe. Pokud budete používat TouchFLO 3D plugin na obrazovce Dnes, můžete se těšit na velké kontextové nabídky, které se budou v celém systému nově zobrazovat (ve všech aplikacích). Komu by to nevyhovovalo a raději by chtěl systém ovládat stylusem (rozumějte používal klasický vzhled Windows Mobile), může si TouchFLO 3D plugin vypnout a kontextové nabídky se poté převedou do standardního vzhledu (bez nutnosti softwarového restartu). Samotná rychlost spuštění TouchFLO 3D pluginu na obrazovce Dnes je také velmi dobrá a nikdy jsem nemusel čekat déle, než několik málo vteřin. K TouchFLO 3D a všem jeho novým funkcím se ještě vrátím na konci recenze.

- - -
Panel počasí; hudba a obrázky

Procesor a paměť – dobře zvolená kombinace
Jak jsem již zmínil v úvodu, procesor pracuje na frekvenci 528 MHz. Zásluhu na rychlosti celého zařízení má také dobrá správa operační paměti, která se může pochlubit kapacitou 288 MB (RAM). Po spuštění systému bylo volných okolo 96 MB RAM s TouchFLO 3D pluginem. Pokud jej vypnete, můžete se dostat až na 115 MB RAM a to je velmi příjemné číslo. Velikost vnitřní paměti je 512 MB ROM, ze kterých je pro vaše data použitelných okolo 270 MB. Je možné, že s vydáním dalších verzí ROM (nyní mám na mysli operační systém) se tato čísla mohou mírně lišit, ale Diamond2 v tomto směru rozhodně nabízí nadprůměrné hodnoty.

- - -
Informace o paměti; nová podoba nabídky Start v TF3D; klasické zobrazení

Přítomnost microSDHC slotu jasně říká, že s nedostatkem volného místa bojovat nebudete. Diamond2 si poradí i s 16 GB kartou, na kterou se vejde opravdu velké množství dat.

Přehrávání videa
Určitě vás bude zajímat, jak si zařízení poradí s přehráváním videa. Vyzkoušel jsem několik klipů v různých rozlišeních s odlišným bitrate (šlo o videa, která jsem už dříve použil k testování Touche HD), a pokud bych měl obě zařízení porovnat, tak Diamond2 podával o něco lepší výsledky, i když rozdíl lze počítat v jednotkách procent. K přehrávání jsem použil přehrávač Core Player 1.3.2 (build 6909) a pro renderování videa byl nastaven QTv plugin s vysokou (High) kvalitou přehrávání.

1. testované video
Rozlišení videa: 800×480px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 2049kbps
Bitrate audia: 128Kbps
– Diamond2 tento klip kvůli vysokému bitrate nepřehrával plynule a obraz byl trhaný. Pokud nastavím kvalitu renderování v Core Playeru na střední (Medium), je již video plynulé, ale na úkor kvality obrazu. Při snížení bitrate videa na 1500kbps už byl obraz plynulý, při konverzi klipů v tomto rozlišení je tedy vhodné volit nižší bitrate.

2. testované video
Rozlišení videa: 624x352px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 1076kbps
Bitrate audia: 80Kbps
– video s těmito parametry se přehrávalo zcela plynule i při nastavení vysoké kvality QTv renderování.

Qualcomm by rozhodně měl zvládnout více, alespoň papírové hodnoty tomu napovídají, ale bohužel tomu tak zatím není (to platí globálně pro všechny komunikátory postavené na této platformě). Důležité ale je, že Diamond2 bez nutnosti konverze přehraje třeba nový díl seriálu Prison Break (tomu odpovídají parametry 2. testovaného videa), takže ve finále jsem s jeho grafickým výkonem spokojený, ale rezervy zde ještě určitě jsou.

Dotykový displej s WVGA rozlišením
I v tomto směru se Diamond2 od starších modelů poučil. Jeho předchůdce nabízel zobrazovací jednotku s VGA rozlišením a poměrně malou úhlopříčkou 2,8″. Zde se setkáváme s WVGA rozlišením (480×800px) a úhlopříčkou 3,2″, což je mnohem příjemnější. Displej je jemný a skvěle se hodí nejen pro prohlížení internetových stránek, ale také pro práci s dokumenty. Kvůli omezení operačního systému zvládne zobrazit jen 65k barevných odstínů; to je ale vlastnost, kterou mají všechny Windows Mobile komunikátory (zde se dozvíte, proč tomu tak je).

- -
Podsvícení displeje

Barvy jsou velmi věrohodné a při normálním světle je displej dobře čitelný. Na přímém slunci je to ale o poznání horší a orientace je pak složitější. Zařízení můžete díky TouchFLO 3D prostředí celkem dobře ovládat prsty, ale občas se dostanete do nabídek, kde bude nutné pro pohodlnější práci vytáhnout stylus. Citlivost displeje je výborná a díky tomu, že se nachází v jedné rovině s předním krytem, jsou všechny nabídky dobře přístupné.

Kompatibilita aplikací s WVGA rozlišením je také velmi dobrá. Většina programů byla již výrobci pro potřeby WVGA optimalizována, problémy se tedy mohou objevit spíše u herních titulů. Mnohem více ale v tomto případě bude vadit absence čtyřsměrového prvku, který některé hry vyžadují k ovládání.

Telefonní funkce, datové přenosy, Push Internet
Komunikační schopnosti Diamondu2 uspokojí každého, zařízení lze používat jak v klasických GSM, tak i UMTS/HSDPA/HSUPA sítích. GSM modul je čtyřpásmový (850/900/1800/1900MHz), samozřejmostí je podpora datových přenosů přes GPRS a EDGE (třída 12). Mnohem zajímavější je ale používání v sítích třetí generace, a to zejména díky technologii HSDPA/HSUPA, která dovoluje data stahovat rychlostí až 7,2Mbps. Pokud není dostupná technologie HSDPA, ale jen klasická UMTS, počítejte s maximální rychlostí okolo 384Kbps. Přední VGA kamerku můžete používat pro videohovory, a pokud nechcete aby vás snímala, můžete protější straně podstrčit obrázek, který se bude místo záběru kamery zobrazovat.

- - -
Telefonní aplikace v novém kabátku

Velkých změn doznala telefonní aplikace. Během aktivního hovoru se nad funkčními tlačítky zobrazuje tmavý obdélník, který můžete tahem dolů skrýt a tlačítka se stanou aktivní. Diamond2 nedisponuje proximity senzorem, který by po přiložení telefonu k uchu automaticky vypnul displej, tato nabídka je však jistou alternativou k tomu, aby během hovoru nedošlo k nechtěnému kliknutí na nějaké tlačítko. Nová je rovněž nabídka pro příjem a ukončení hovoru. Při příchozím volání se objeví posuvník, kde tahem doleva hovor přijmete, tahem doprava naopak odmítnete. V dolní části se ještě objevuje tlačítko pro ztlumení vyzvánění. Hovor lze samozřejmě přijímat i přes tlačítka pod displejem.

- - -
Příchozí hovor; kontakty; textové zprávy v TouchFLO 3D

Hlasitost během hovoru je dostatečná, nabízí se i možnost využití hlasitého handsfree (které je opravdu velmi hlasité), a telefonovat můžete i přes dodávaný headset případně vlastní Bluetooth sluchátko. V nastavení telefonní aplikace lze kromě typu melodie a vibrací aktivovat třeba funkci pro automatické přijetí hovoru po nastaveném čase. Hodit se může také nabídka pro automatické odeslání textové zprávy v případě, že hovor nepřijmete.

- - -
Oblíbené kontakty v TF3D; nastavení hovorů a videokomunikace

V internetové záložce TouchFLO 3D pluginu můžete využívat nové funkce Push internet, kterou jsem si velmi oblíbil. Do připraveného seznamu si uložíte webové adresy oblíbených stránek a nastavíte si, v jakém časovém intervalu se mají stránky aktualizovat. Ideální je nastavit 6 nebo 12 hodin. Telefon se následně sám připojí na internet a stáhne nová data, vy si pak třeba před spaním kliknete na vybrané záložky a během několika vteřin se vám zobrazí kompletní webová stránka. Podmínkou pro využívání této technologie jsou opět neomezené datové přenosy, v opačném případě by mohla být částka na faktuře od operátora celkem nepříjemná :-).

- -
Nastavení TouchFLO 3D; záložka Internet a Push stránky

Bezdrátové moduly Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.0
Wi-Fi připojení jsem otestoval se svým domácím routerem od D-Linku, kde s připojením do zabezpečené sítě nebyly žádné problémy. Citlivost na signál je velmi dobrá (srovnatelná s Touchem HD a původním Diamondem). S konfigurací bezdrátové sítě vám pomůže integrovaný průvodce, který se nově převlékl do TouchFLO 3D kabátku a jednotlivé nabídky proto působí o poznání přehledněji.

- -
Nový box notifikací; e-maily v TouchFLO 3D

Pro připojení dalšího příslušenství a periférií využijete Bluetooth rozhraní ve verzi 2.0. Tomu nechybí podpora známých profilů EDR, A2DP, PAN, AVRCP, SAP a dalších. Zařízení jsem v automobilu používal s Bluetooth reproduktorem JustMobile Bluetune, který používám k testování všech zařízení, a na žádné komplikace jsem nenarazil. Spolehlivě fungovalo i přehrávání hudby přes A2DP sluchátka. Bluetooth můžete využít jak k přenosu zvuku a telefonování, tak třeba i pro posílání souborů mezi dostupnými zařízeními. Se stolním počítačem lze přes Bluetooth synchronizovat stejně pohodlně jako přes klasický USB kabel.

FM rádio
Diamond2 disponuje integrovaným FM modulem s podporou RDS (pomocí této neoficiální utility je možné využívat také technologie TMC). Pro spuštění je nutné mít k telefonu připojena sluchátka, ta slouží jako anténa a bez nich nic nenaladíte, zvuk lze přesměrovat do systémového reproduktoru a vhod může přijít funkce pro automatické vypnutí rádia po nastaveném čase. V programu si můžete uložit až 20 oblíbených stanic. Kvalita příjmu rádiového signálu je dobrá, ale je škoda, že z FM rádia nelze přes základní aplikaci vysílání nahrávat. Rozhraní ovládacího programu je opět optimalizováno pro vaše prsty, stylus tedy potřebovat nebudete.

Pohybový senzor je užitečný pomocník
Po vzoru starších zařízení z Touch série je Diamond2 vybavený gravitačním senzorem. Ten slouží k překlápění obrazu na displeji podle aktuálního natočení telefonu, bohužel nefunguje v celém operačním systému, ale jen v některých aplikacích (internetový prohlížeč, správce obrázků, e-mailový klient…). Pokud by senzor nefungoval úplně ideálně, můžete vyzkoušet kalibrační utilitu, která nastaví optimální hodnoty podle polohy telefonu. Senzor využijete i pro zábavu, konkrétně ve hře Teeter, kde máte za úkol provést kuličku labyrintem do cíle.

- -
Hra Teeter a kalibrace senzoru

Spolehlivá GPS navigace
Součástí čipové sady od Qualcommu je 20 kanálový GPS modul s velmi dobrou citlivostí. Rychlost zaměření a fixace pozice byla vždy otázkou několika desítek vteřin (v husté městské zástavbě zaměření trvalo okolo minuty). Pokud využijete aplikace QuickGPS, která stahuje aktuální informace o pozicích satelitů z internetu, je zaměření ještě rychlejší. QuickGPS v systému opravdu není jen jako aplikace do počtu, ale jeho služeb doporučuji využívat (za předpokladu, že máte neomezený datový tarif, případně si pozice můžete aktualizovat přes internetové připojení na PC).

Z navigačních programů jsem otestoval TomTom Navigator ve verzi 6 a iGo 8. Obě aplikace fungovaly korektně a vykreslování obrazu během navigace bylo plynulé. U iGo 8 jsem provedl několik drobných úprav v souboru sys.txt a doinstaloval nativní WVGA skin, kde už ale pohyb kurzorové šipky byl mírně trhaný. S Diamondem2 by měly fungovat i další navigace (McGuider, Dynavix, Destinator…).

- - -
Google Maps 3.0; TomTom Navigator 7 a QuickGPS

V systému najdete předinstalovaný software Google Maps ve verzi 3.0, který pro jednoduchou navigaci také postačí. V případě Google Maps se ale veškeré mapové podklady stahují z internetu, opět je tedy potřeba počítat s neomezeným datovým připojením. Software nově podporuje i funkci Latitude, se kterou můžete informace o vaší aktuální pozici sdílet s přáteli. V nastavení programu určitě potěší informace o množství aktuálně přenesených dat nebo nabídka oblíbených položek, kam si můžete uložit místa, která nejčastěji navštěvujete.

Sečteno a podtrženo, s Diamondem2 se v terénu rozhodně neztratíte, GPS navigace funguje velmi dobře a během jejího používání jsem nenarazil na žádné potíže, které by mi cestu komplikovaly.

Baterie a výdrž
Diamond2 disponuje Li-ion baterií s kapacitou 1100 mAh hodin, což je o poznání více, než u staršího Diamonda. Výrobce ve specifikaci uvádí maximální délku hovoru až 340 minut a pohotovostní režim 360 hodin (v GSM síti). To jsou mezi komunikátory parametry lehce nadprůměrné, nás ale bude zajímat především reálně naměřená výdrž.

Při běžném používání, které čítá okolo 20 hovorových minut, občasném surfování na internetu a stahování pošty přes datové přenosy mi telefon vydržel téměř 3 dny na jedno nabití. V nastavení jsem měl úroveň podsvícení displeje nastavenou na poloviční hodnotu (světlocitlivý senzor byl vypnutý). Dále jsem provedl test přehrávání MP3 souborů při maximálním a neustále zapnutém podsvícení displeje, zde se Diamond2 vybil po 4 hodinách a 45 minutách (zvuk byl přenášen do stereo sluchátek, nikoliv do systémového reproduktoru). Při testu přehrávání videa ve VGA rozlišení se zařízení vybilo po 3 hodinách a 30 minutách. Procesor v Diamondu2 pracuje na frekvenci 528 MHz, ale pro úsporu energie je možné přes neoficiální aplikaci nueClockControl kmitočet snížit.

5 MPx fotoaparát a video ve VGA
Fotoaparát rozhodně patří mezi prvky, kterým se inženýři v HTC při vývoji opravdu pečlivě věnovali. Diamond2 disponuje 5 MPx snímačem, který dovoluje pořídit fotografie v maximálním rozlišení 2592×1944 px (JPEG). Zároveň zvládá nahrávat video ve VGA rozlišení (640×480 px) při 30 snímcích za vteřinu. Záznam se ukládá do formátu MP4, ukázkové video si můžete stáhnout z tohoto odkazu. Výsledná kvalita fotografií rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co můžeme u Windows Mobile v současné době pořídit. Pokud bychom komunikátor srovnali s lepšími fotomobily, asi by ještě trochu zaostával, ale celkově mě fotografie příjemně překvapily.

-

-
Nastavení fotoaparátu

V základním nastavení fotoaparátu lze měnit vyvážení bíle barvy, ISO citlivost, jas a případně aktivovat časovou spoušť (2, 5 nebo 10 vteřin). V podrobnější konfiguraci, do které se dostanete přes tlačítko na displeji, lze měnit rozlišení fotografie, aktivovat ostření na vybraný bod nebo zvuk spouště, případně vybrat jeden z několika efektů (šedivé barvy, sépiový nádech, negativ). V nastavení doporučuji vypnout širokoúhlý formát fotografie, protože jinak přijdete o část snímku (algoritmus při tomto nastavení upravuje velikost tak, aby se na širokoúhlém displeji Diamondu2 zobrazila přes celý displej bez černých pruhů na okrajích), ve finále se tedy obrázek při 5 MPx zmenší na rozlišení 2592×1552 px.

- - -

Během fotografování můžete pomocí křížku na displeji vybrat, kam má fotoaparát ostřit (jednoduše kliknete na objekt v záběru). Vyfocení probíhá opět přes virtuální tlačítko na displeji a uložení fotografie v maximálním rozlišení trvá necelou vteřinu. Klasická klávesa spouště fotoaparátu mi zde rozhodně chybí, stejně jako přisvětlovací dioda, která by přišla vhod za horších světelných podmínek. Optika si velmi dobře poradí s focením textu a drobných předmětů, o čemž se můžete přesvědčit z velkého množství snímků v naší Galerii.

- - -

V aplikaci fotoaparátu využijete také zoomovací lišty, která v tomto případě poslouží pro přibližování záběru. Snímky pořízené při maximálním přiblížení (3× digitální zoom) nevypadají vůbec špatně, přitom konkurenční zařízení s tím celkem bojují.

Nové TouchFLO 3D a bonusové aplikace
Jak již bylo několikrát zmíněno, Diamond2 disponuje zcela novým TouchFLO 3D rozhraním, které oproti své starší verzi výrazně dospělo. Přepracování se dočkala téměř všechna dialogová okna a nabídky, zcela nový je správce kontaktů, textových zpráv a historie hovorů. TouchFLO 3D je nyní mnohem hlouběji integrováno do systému. Součástí je také prostorná softwarová klávesnice, která svou velikostí zabere téměř polovinu obrazovky, ale bez komplikací si poradí se zadáváním českých znaků (stačí na vybraném písmeně podržet prst nebo stylus a zobrazí se vám další dostupné symboly). Při stisku klávesy telefon vibruje, tuto vlastnost lze v nastavení vypnout, stejně jako anglický slovník slov Xt9.

- - -
Hlavní obrazovka a s několika tapetami

TouchFLO 3D se skládá z několika prvků – pluginu na obrazovku Dnes, bonusových programů a podpory gest v systému. TouchFLO 3D zabere celou plochu obrazovky Dnes, není jej tedy možné používat s dalšími pluginy (alespoň ne oficiální cestou). Celý motiv se nese v černém kabátku, což vypadá velice elegantně. Od výrobce máte k dispozici několik pěkných tapet, které můžete použít na pozadí. Plugin je rozdělený do několika nabídek (Doma, Kontakty, SMS, E-maily, Internet, Kalendář, Akcie, Obrázky a videa, Hudba, Počasí a Nastavení). Mezi nimi se můžete snadno posouvat pomocí dolní lišty a pohybových gest. V nové verzi TouchFLO 3D lze měnit pořadí jednotlivých záložek, ty nejméně používané je možné vypnout.

- - -
Průvodce nastavením e-mailu; nová podoba kontextových nabídek; dialogové okno

Ve starší verzi TouchFLO 3D byla k dispozici ještě záložka Programy. Ta zde ale chybí, respektive nahradila klasickou nabídku Start. Pokud tedy v systému kliknete na logo Windows v levém horním rohu, objeví se panel se zástupci v TouchFLO 3D pluginu. Do něj lze umístit celkem 24 zástupců na vaše aplikace. Abyste se dostali do klasické nabídky Programy, budete muset TouchFLO 3D plugin vypnout. Z počátku jsem si na tuto novinku nemohl příliš navyknout, ale po čase používání musím uznat, že to nebyl vůbec špatný nápad. Do nabídky jsem si přiřadil své oblíbené aplikace a zbytek naleznu pod levou kontextovou klávesou (All Programs – Všechny programy).

- - -
Softwarová klávesnice; vypnutí zařízení; správce komunikačních modulů

Podobně řešený je také přístup do Nastavení. V TouchFLO 3D se zobrazuje jen několik základních nabídek a do klasické nabídky se dostanete až přes kontextové tlačítko All Settings – Všechna nastavení. Tady už to ale trochu brzdí při práci. Je pravda, že do nastavení nechodíme zas tak často, ale oproti klasické nabídce ve Windows Mobile nás TouchFLO 3D nutí dělat několik zbytečných kliknutí navíc.

- - -
Všechny programy; nový kalendář v TouchFLO 3D (měsíční a denní náhled včetně počasí)

Tip: Pokud se chcete seznámit se všemi novinkami v TouchFLO 3D, odkážu vás na samostatný článek, kde jsem jednotlivé položky detailně rozebral.

Opera Mobile 9.5
Kromě klasického Internet Exploreru v systému nechybí ani Opera Mobile 9.5, která je nastavena jako výchozí prohlížeč a rovněž je propojena s TouchFLO 3D. Opera nabízí lepší možnosti pro zobrazení webových stránek, plynulé zoomování (k tomu můžete využít také zoom baru), více otevřených stránek najednou, blokování reklamy, podporu pro RSS a spoustu dalších užitečných funkcí.

- -

Album
Vylepšený prohlížeč obrázků a videí ve formátu MP4, který podporuje pohybová gesta a rovněž spolupracuje s pohybovým senzorem. V aplikaci si fotografie můžete spustit jako slideshow prezentaci nebo vybrané snímky označit jako oblíbené. Postrádám zde možnost pro upload videí na server YouTube, kterou starší Touch HD s oficiální verzí ROM disponoval.

-

Remote Desktop
Vítaným zpestřením je klient pro přístup ke vzdálené ploše, která se na WVGA displeji velice dobře vykresluje. Nastavení aplikace je velmi přehledné, proto s první konfigurací nebudou mít problém ani méně zkušení uživatelé.

RSS Hub
Jednoduchá čtečka RSS kanálů, do které si můžete přidávat své vlastní oblíbené servery.

HTC Task Manager
Jednoduchý správce aplikací, který můžete vyvolávat ze základní obrazovky Dnes. Dokáže zobrazit aktuálně spuštěné programy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat.

-

HTC Audio Booster
Jednoduchý systémový ekvalizér, který ale funguje pouze při připojených sluchátkách.

Calculator
Vylepšená kalkulačka od HTC, která v portrait režimu zobrazuje základní funkce, ale pokud telefon přetočíte do horizontální polohy, dojde k automatickému přepnutí na vědeckou kalkulačku.

- -

YouTube
Pro snadné přehrávání videí ze serveru YouTube je k dispozici tato aplikace, ve které si můžete nechat zobrazit oblíbená videa případně vyhledávat vlastní podle svého gusta.

-

Adobe Reader 2.0
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

JBlend JAVA
V telefonu dále nalezneme jednoduchý emulátor JAVA aplikací. Nečekejte od něj ale žádné zázraky, poradí si opravdu jen s těmi jednoduššími midlety (OperaMini).

-

V Diamondu2 dále nechybí balík kancelářských aplikací Office Mobile (Word, Excel, Powerpoint), hry Solitaire a Bubble Breaker, File Explorer, utilita pro sdílení internetu z telefonu do PC (přes Bluetooth a USB rozhraní), správce SIM karty, kalendář, úkoly, poznámky, správce komunikačních modulů, ActiveSync, Live Messenger a Windows Media player.

Závěrečné hodnocení
V HTC komunikátory opravdu vyrábět umějí a Diamond2 je toho dalším důkazem. Telefon mi po téměř měsíčním používání přirostl k srdci a neměl bych žádné problémy s tím používat jej jako své hlavní zařízení. Bohatá hardwarová výbava a dobrá softwarová optimalizace přispívá k svižnému chodu celého zařízení.

Diamondu2 opravdu není příliš co vytýkat, jedná se o komunikátor se spoustou pokročilých technologií a konečně i dobrým fotoaparátem. Jen je škoda toho nevyužitého místa na bocích přístroje, kam se klidně mohlo vejít několik funkčních tlačítek. Bez zoomovací lišty pod displejem bych si život také dokázal představit a mnohem raději bych zde viděl klasický ovládací prvek nebo malý touchpad, který by usnadnil navigaci v celém operačním systému.

V době psaní recenze se Diamond2 v anglické verzi prodával za cenu okolo 12 000,- Kč včetně DPH. Cena za lokalizovanou verzi by se neměla příliš lišit. Na závěr bych rád poprosil všechny čtenáře, aby případné dotazy týkající se nastavení systému a funkčnosti aplikací, směřovali přímo do diskuzního fóra. V komentářích se takové otázky často ztratí a ve fóru je navíc mnohem větší šance, že vám na ně někdo odpoví.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku