TOPlist

Velká recenze smartphonu HTC Touch Cruise 09

Velká recenze komunikátoru s Windows Mobile 6.1, TouchFLO 2D, 528 MHz CPU, 256 MB RAM, zajímavými GPS funkcemi a atrktivním vzhledem…

HTC Touch Cruise 09Společnost HTC začala před několika týdny na našem trhu prodávat nový komunikátor HTC Touch Cruise, za jehož názvem se netypicky objevuje ještě číslovka 09. Pokud patříte mezi dlouhodobější uživatele Windows Mobile, pravděpodobně víte, proč tomu tak je. HTC tímto modelem navazuje na předchozí Touch Cruise, který se v prodeji objevil na začátku minulého roku a jehož podrobnou recenzi naleznete zde. Číslovka v názvu slouží pro vzájemné odlišení. Nový Touch Cruise ´09 bývá také někdy označován svým vývojovým názvem, který je HTC Iolite, zatímco starý Cruise se označoval jako Polaris. Tolik tedy pro upřesnění názvosloví a teď už se pojďme pustit do recenze samotné.

Za zapůjčení komunikátoru HTC Touch Cruise ´09 děkuji společnosti Sunnysoft, u které si telefon můžete zakoupit. Telefon jsem měl zapůjčený po dobu jednoho měsíce a byla v něm nainstalována finální anglická verze ROM s označením 1.09.401.3 (40104 WWE), verze radio ROM byla 0.41.30.12. Na stránkách Sunnysoftu lze v současné době stáhnout (zakoupit) trial verzi lokalizace, později by se do prodeje měla dostat přímo česká verze s novým InterWrite 10. Touch Cruise je na našem trhu oficiálně dostupný ve dvou verzích, ta dražší (cena je jen o několik set korun vyšší) je navíc vybavena navigačním software TomTom Navigator 7 a mapami Eastern Europe 8.15.

Kapitoly recenze
Obsah balení
Konstrukce, vzhled a zpracování
srovnání: HTC Iolite vs. HTC Polaris
Operační systém, výkon a hardware
procesor
paměť
komunikace
telefonní funkce
GPS navigace
HTC Footprints
baterie
fotoaparát
TouchFLO 2D a bonusový software
Hodnocení zařízení

Klady (+)
optimalizace systému
zpracovaní a design
dostatek operační paměti RAM
TouchFLO 2D, Footprints
GPS navigace
obsah balení
Zápory (-)
pouze QVGA displej
obyčejný fotoaparát

Obsah balení
HTC Touch Cruise ´09
1GB paměťová karta (v dražší verzi se na kartě dodává mapa Eastern Europe 8.15 pro TomTom 7)
pevný držák do vozu s přísavkou na sklo
autonabíječka
síťová nabíječka s USB konektorem
USB kabel
stereo sluchátka s molitanovými polštářky
nylonové pouzdro
dva stylusy
ochranná fólie na displej
příručka pro rychlý start a další brožury
3 CD ROM disky (manuál, synchronizační nástroje, trial verze Outlooku 2007…)

img img

Obsah balení je poměrně bohatý, nalezneme zde snad veškeré základní příslušenství a díky zaměření telefonu na GPS navigaci nechybí ani držák do automobilu a autonabíječka. Dodávané pouzdro je vyrobené z nylonu a pro základní ochranu telefonu postačí. Jedná se o pružnou kapsičku, do které Cruise snadno schováte a vadit vám nebude ani při nošení v kapse u kalhot. Pouzdro není opatřeno žádnou sponou, která by bránila vyklouznutí telefonu a při pádu tedy hrozí poškození přístroje. Stylus není teleskopický, jedná se o klasickou jednodílnou “tyčinku”, která je vyrobena z plastu a kovu. V balení naleznete hned dva kusy. Stylus není příliš velký a uživatelé s většími prsty si na jeho držení pravděpodobně budou muset nějaký ten čas zvykat.

img img

Dodávaná sluchátka nehrají špatně, i když basy by mohly být výraznější a výšky naopak méně intenzivní. Pokud by vám plastové pecky příliš dobře neseděly v uších, můžete na ně navléci molitanové polštářky, které jsou rovněž součástí balení. Jestliže budete chtít kabel headsetu uchytit za oděv, poslouží vám k tomu přiložená sponka. Na kabelu je umístěný i malý ovládací prvek s mikrofonem, tlačítkem pro přijetí hovoru a regulačním kolečkem hlasitosti. Headset se připojuje přes nestandardní konektor HTC ExtUSB, který slouží i pro synchronizaci a připojení cestovní nabíječky nebo autoadaptéru. Přes utilitu Audio Booster můžete měnit vlastnosti přehrávané hudby, jedná se o jednoduchý systémový ekvalizér, který ale funguje pouze v případě, že máte sluchátka připojena.

img img

Držák do automobilu se skládá ze dvou dílů, které do sebe snadno zacvaknete. Velká část držáku je tvořena “husím krkem”, pomocí kterého si snadno nastavíte vhodnou pozici, i když se hodí doplnit, že ohebná trubice je velmi pevná. Úchytka telefonu je rovněž opatřena malým kloubem, který vám dovolí s telefonem dále pohybovat. Zajímavostí je, že při vložení telefonu do držáku se automaticky spustí aplikace nabízející několik základních možností pro GPS navigaci.

Konstrukce, vzhled a zpracování
Touch Cruise se podobně jako jeho starší bráška nese ve velmi líbivém designu se zakulacenými okraji. Až na kovové ovládací prvky pod displejem je celý kryt vyrobený z plastu. Jednotlivé díly jsou do sebe velmi dobře zapuštěny a při používání se neozývá žádné nepříjemné vrzání. Svými rozměry 102 x 53,5 x 14,5 mm se řadí mezi velmi malé komunikátory a příjemná je také hmotnost – 103 gramů včetně baterie. Rozložením jednotlivých prvků Cruise připomíná spíše klasický koncept Pocket PC zařízení, což je jedině dobře. Díky tomu na jeho těle najdeme dostatek tlačítek a funkčních kláves, a nechybí ani zajímavé multifunkční tlačítko pod displejem.

img img

Dotekový displej na přední straně telefonu je umístěný v jedné rovině s okolním krytem, což přispívá k lepší ovladatelnosti. Vlastně se jedná o trend všech komunikátorů ze série Touch. Bohužel, displej ničím jiným nepřekvapí; nabízí klasickou úhlopříčku 2,8 palce, QVGA rozlišení (240×320px), a co se týče barevného podání, dokáže zobrazit maximálně 65k barevných odstínů, což je standardní parametr pro všechna WM zařízení (proč tomu tak je se dozvíte z tohoto tomto článku). Zpracování barev je na velmi dobré úrovni, bílá je skutečně bílá a vše tedy působí věrohodně. Problémy s čitelností se objeví až na přímém slunečním světle, kde ani nastavení podsvícení na maximální hodnotu příliš nepomůže. To je ale vlastnost technologie, kterou se displeje u Pocket PC vyrábějí.

img img

Nad displejem má své místo telefonní reproduktor, který je z jedné strany obklopený signalizační diodou a z druhé světelným senzorem. Funkce diody asi není třeba příliš detailně popisovat, jednoduše dokáže upozornit na zmeškané události, upomínky nebo vybitou baterii. Senzor se zase postará o automatickou regulaci podsvícení displeje v závislosti na okolních světelných podmínkách, což se v některých případech může negativně promítnout na celkové výdrži. Naštěstí je tuto funkci v nastavení možné vypnout a úroveň podsvícení nastavit vlastní.

img img

Pod displejem se nachází černý pruh, na kterém je pouze logo výrobce. Pod ním nelze přehlédnout čtveřici tlačítek, která jsou spojena v jeden díl a kolem dokola lemují zajímavé rolovací kolečko, které zároveň poslouží jako čtyřsměrová navigační klávesa a potvrzovací tlačítko. Při listování v nabídkách stačí kolečkem otáčet v požadovaném směru. Pohybovat se takto můžete i v Programech, naopak v internetovém prohlížeči plní kolečko funkci lupy. Pokud chcete potvrdit nějaký dialog, jednoduše kolečko stisknete. Využít jej ale lze i pro klasický pohyb do čtyř směrů. Střed kolečka je vyrobený z kovu, okolní prstenec z gumy; to telefonu přidává na atraktivitě. Osobně jsem si tento ovládací prvek velice oblíbil a rád jej uvidím i v jiných telefonech.

img img

Horní dvojice tlačítek slouží pro spuštění navigačního programu a aplikace Footprints (v nastavení je lze přemapovat). Spodní pak pro příjem a ukončení telefonního hovoru. Pokud se budete nacházet v libovolné systémové nabídce, můžete se při stisku červeného sluchátka vrátit na hlavní obrazovku (Domů – Home). Při dlouhém stisku se objeví Rychlá nabídka (Quick list), přes kterou lze aktivovat letadlový režim, tichý profil nebo třeba ukončit datové přenosy.

img img

Zadní strana působí trochu nudně, což se výrobce alespoň částečně snaží kompenzovat nenápadnou metalízou odnímatelného krytu baterie. Na něm najdeme pouze stříbrně zvýrazněny otvor fotoaparátu a hlavní systémový reproduktor. Jak jsem již psal v předchozích odstavcích, zadní kryt drží velmi pevně, ale při správném uchopení není vůbec žádný problém jej sundat. Pod ním najdete baterii, slot na SIM kartu a otvor pro vložení microSDHC karty. Paměťovou kartu je možné vyměňovat za chodu telefonu (není tedy potřeba vyjímat akumulátor). Vedle slotu ještě najdeme malé červené kolečko, které plní funkci softwarového restartu. Vzhledem k dobré stabilitě systému jsem jej ale nebyl nucen příliš často používat.

img img
Diodové podsvícení displeje je rovnoměrné

Levý bok přístroje je osazený pouze dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti. To je nepatrně vystouplé a dobře přístupné. Protější pravá hrana neobsahuje vůbec žádná tlačítka. Alespoň spoušť fotoaparátu by zde být mohla, ale toto tlačítko se vypouští u všech Touch komunikátorů a jinak tomu nebude ani u chystaného Diamonda 2 a Touche Pro 2. V pravém horním rohu je nenápadný otvor pro stylus. Jeho uchycení ale není zajištěno magnetem, to je výsada až dražších modelů od HTC.

img

Horní hrana nabízí mírně vystouplé tlačítko Power, pomocí kterého můžete vypínat nebo aktivovat displej, dlouhým stiskem se telefon vypíná úplně. Spodní část modelu Cruise ´09 ukrývá pouze HTC ExtUSB konektor a telefonní mikrofon. Vzhledem k příjemným rozměrům komunikátoru bych zde uvítal ještě otvor pro poutko, který by byl zajímavým zpestřením. Tolik tedy k prohlídce ladných křivek Touche Cruise, teď se podíváme na hardware.

Srovnání: Nový Touch Cruise a jeho předchůdce

HTC Touch Cruise ´09 (Iolite)

img

HTC Touch Cruise (Polaris)

img

Operační systém Windows Mobile 6.1 Professional Windows Mobile 6.1 Professional
Displej TFT 240×320 px, 65k barev, úhlopříčka 2.8″ TFT 240×320 px, 65k barev, úhlopříčka 2.8″
Procesor Qualcomm MSM7225, 528 MHz Qualcomm MSM7200, 400 MHz
Rozměry 102 x 53,5 x 14,5 mm 110 x 58 x 15.5 mm
Hmotnost 103 gramů včetně baterie 130 gramů včetně baterie
Paměť 256 MB RAM, 512 MB Flash ROM 128MB RAM, 256MB ROM
Podporované sítě UMTS/HSDPA/HSUPA (1900/2100 MHz)
GSM (850/900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 12)
UMTS/HSDPA (850/1900/2100MHz)
GSM (900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP
HTC ExtUSB (miniUSB 2.0 + audio)
Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP
GPS Qualcomm 20 kanálů, podpora A-GPS NMEA 0183 (Qualcomm), 20 kanálů
Digitální fotoaparát 3,2 MPx, fixní focus 3 MPx, autofocus; přední VGA kamerka pro videohovory
Baterie Li-Ion 1100 mAh Li-Ion 1350mAh
Slot pro pam. karty micro SDHC micro SDHC

Srovnání

Operační systém, výkon a hardware
Touch Cruise je po hardwarové stránce průměrně vybavené zařízení, které dobře postačí na běžnou práci a používání. Ve výbavě nalezneme snad všechny důležité technologie a kladné body přičítám za dostatek operační paměti RAM a rychlý procesor, který je sice od Qualcommu, ale nijak negativně se to neprojevuje. Největší slabinou tak zůstává displej s QVGA rozlišením, které v dnešní době může působit trochu zastarale a vzhledem k tomu, že je Touch Cruise cílený také na GPS navigaci, slušela by mu větší úhlopříčka a rozlišení mnohem více.

img img
Srovnání s Touchem HD a Apple iPhone…

img img
…s E-Tenem M700 a T-Mobile G1

Procesor
V zařízení nalezneme operační systém Windows Mobile 6.1 Professional a uživatelské prostředí TouchFLO 2D. Výrobce přidává i několik dalších bonusových aplikací, o kterých si podrobněji povíme až v další kapitole. Reakce systému jsou velmi dobré, otevírání nabídek je okamžité a celkově jsem byl s rychlostí spokojený. Pro lepší představu přikládám výsledky z programů SPB Benchmark 1.6 a VSBenchmark 2007, nicméně naměřené hodnoty prosím berte pouze jako orientační. Grafický výkon jsem otestovat také při přehrávání několika klipů v programu CorePlayer 1.3. U videa v QVGA rozlišení (320×240px) s datovým tokem okolo 2100 kbit/sec (obraz+audio) jsem ani žádné komplikace nepředpokládal, potěšilo mě spíše plynulé přehrávání videa ve VGA rozlišení (640×480px) s takovým tokem 1400 kbit/sec.

img
Výsledky testu v SPB Benchmark 1.6

img
Výsledek z programu VSBenchmark 2007

Paměť
Cruise velmi dobře hospodaří s operační pamětí. Z 256 MB RAM je při prvním spuštění volných téměř 130 MB, což zcela postačí pro spuštění velkého množství aplikací na pozadí. V praxi můžete mít třeba otevřený internetový prohlížeč, několik dokumentů, IM klienta či přehrávač hudby, a paměti budete mít neustále dostatek. Vnitřní paměť Flash ROM má tovární velikost 512 MB, určitou část si z ní zabere operační systém, i tak pro vaše data zůstane téměř 275 MB, což je pěkná hodnota. Paměť pro data si můžete rozšířit také pomocí paměťových karet standardu microSDHC. Já jsem během testování používal 16 GB kartu, se kterou si telefon hravě poradil.

imgimgimg

Konektivita (USB, Bluetooth a Wi-Fi)
Při připojení zařízení k počítači přes USB kabel se zobrazí nabídka s dotazem, zda chcete použit synchronizační režim, připojení jako Flash disk nebo zda chcete sdílet internet ze zařízení do počítače. I když je telefon vybavený HTC ExtUSB konektorem, můžete bez problémů využívat běžné miniUSB kabely, zpětná kompatibilita zůstala zachována. Bluetooth 2.0 také funguje na výbornou, jako vždy jsem vyzkoušel přehrávání se stereo reproduktorem JustMobile Bluetune a vše od párování po přehrávání fungovalo bezchybně. Bluetooth podporuje stereo protokol A2DP, vylepšený režim přenosu dat EDR a profily PAN, FTP, AVRCP, SAM (SIM). Přes Bluetooth můžete rovněž synchronizovat s Windows XP nebo Vista a rovněž přes toto rozhraní můžete sdílet internetové připojení.

img

Pro připojení do bezdrátových sítí se nabízí Wi-Fi modul s podporou standardu 802.11 b/g. Ten je součástí komplexního řešení od Qualcommu a nabízí tedy totožné výsledky, jako předchozí modely od HTC. V defaultním nastavení pracuje modul v úsporném režimu energie, který může v některých případech zpomalovat rychlost přenosu dat. Podobný problém jsem měl i já při připojení na své domácí AP od D-Linku (typ DI-524), po nastavení na maximální výkon v konfigurační aplikaci už bylo připojení bezproblémové, znatelně se ale snížila výdrž telefonu. Při aktivním úsporném režimu Wi-Fi budete moci přes Wi-Fi surfovat 15+ hodin (při polovičním podsvícení displeje) – to je velmi dobré. Při maximálním výkonu se výdrž sníží na zhruba 5 hodin. Celkově mi citlivost modulu přišla velmi dobrá.

Telefonní funkce
Touch Cruise je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS/EDGE třídy 12. K dispozici je rovněž UMTS/HSDPA/HSUPA modul, díky kterému je možné data stahovat rychlostí až 7,2 Mbps. Videohovory provozovat nelze, jelikož na přední straně chybí malá kamerka, která by to umožňovala, ale ruku na srdce, příliš mnoho lidí je stejně nevyužívá, takže to neberu jako žádný výrazný zápor. V nastavení telefonu je možné aktivovat přesměrování, případně lze vybrat, zda chcete používat GSM nebo 3G modul. Vhod může přijít i funkce pro automatické nastavení časového pásma a času podle údajů od operátora.

imgimg

Telefonovat můžete klasicky s přiloženým zařízením u ucha nebo přes hlasité handsfree. V obou případech byla kvalita i hlasitost velmi dobrá a neozývalo se žádné nepříjemné rušení. Hovor lze přijmout přes hardwarové tlačítko nebo nový posuvník na displeji, kde tahem doleva hovor přijmete a tahem doleva odmítnete. Na příchozí hovory dokáže Touch Cruise upozorňovat klasickým/vzrůstajícím vyzváněním případně vibracemi nebo kombinací obojího.

GPS navigace
Jednou z velmi silných zbraní nového Cruise je navigační modul GPS a množství s tím spojených funkcí. Jak jsem již psal v úvodní kapitole, v balení se společně s telefonem dodává také držák do automobilu a autoadaptér. V systému je předinstalován navigační software TomTom Navigator 7. Pokud jste si koupili Cruise v základní verzi, máte nárok na stažení mapy jednoho města zdarma. V případě, že jste se rozhodli několik stovek připlatit, dostanete na paměťové kartě také mapy východní Evropy ve verzi 8.15, které nabízejí poměrně dobré pokrytí:
Plně pokryté státy: Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko.
Částečně pokryté státy: Chorvatsko (největší města a pobřežní oblasti jsou pokryty). Pokrytí se vztahuje i na propojenou síť hlavních komunikací ostatních východoevropských zemí, což umožňuje plynulou navigaci napříč celým regionem.

imgimgimg

Navigace s TomTomem 7 je bezproblémová, při prvním spuštění je potřeba provést základní konfiguraci programu. Potěšilo mě, že samotný GPS modul si navigace našla sama. Co se týče fixace pozice, ve volném prostranství netrvalo zaměření pozice déle, než 30 vteřin. V městské zástavbě byla doba o něco delší, většinou šlo o interval 45-60 vteřin. Citlivost modulu je velmi dobrá a Cruise v tomto směru překonává například Touch HD nebo E-TEN DX900. Pro ještě rychlejší zaměření pozice si můžete přes aplikaci QuickGPS z internetu stáhnout informace o satelitech, což doporučuji. Pro jednoduchou navigaci můžete rovněž využít program Google Maps, který nabízí obyčejné 2D mapy a veškerá data stahuje z internetu. Mimochodem, na Google Maps můžete vyhledávat objekty přímo z TouchFLO 2D pluginu, jednoduše stačí zadat třeba “kavárna Václavské náměstí” a aplikace vám během několika vteřin vyhledá potřebné informace.

imgimgimg
Vyhledávání v aplikaci Google Maps; nastavení akcí při vložení telefonu do držáká

Při vložení komunikátoru do držáku se automaticky spustí NaviPanel, což je obrazovka skládající se z celkem 6 zástupců odkazujících na základní navigační funkce. Snadno díky ní můžete spustit HTC Footprints nebo navigační software TomTom7. Pokud by vás NaviPanel z nějakého důvodu rušil, je možné jej v nastavení systému vypnout. Další zajímavou vlastností je automatické vyhledání a spárování s dostupným Bluetooth headsetem při vložení do držáku. V praxi tedy opravdu stačí jen vložit přístroj do držáku, a pokud máte vše správně nastaveno, automaticky se připojí vaše handsfree sada a jedním klikem na displej už jen spustíte navigační software. Když nebudete mít přístroj přes Bluetooth spárovaný s headsetem, dojde při telefonním hovoru k automatické aktivaci hlasitého režimu, což je sice jen drobný detail, ale v reálném používání dokáže potěšit.

HTC Footprints
Pokud rádi cestujete a chcete si do telefonu ukládat všechna důležitá místa, které jste navštívili, může vám s tím pomoci nová technologie Footprints. Přes nabídku aplikace jednoduše pořídíte obrázek místa, k němu se automaticky přidá GPS souřadnice (při problémech s fixací pozice můžete adresu přidat ručně). Ke každému takovému bodu si ještě můžete přidat krátkou textovou/hlasovou poznámku a případně i telefonní kontakt. Uložená místa rovněž můžete filtrovat do několika kategorií.

imgimg
Zachycení objektu a uložení souřadnic

Footprints je překvapivě dobře propojené s Google Maps a TomTomem. Pomocí několika kliknutí můžete navigačnímu programu poručit, aby vás na požadované místo dovedl. Je dobře, že Footprints nabízí podporu importu a exportu vašich uživatelských dat na paměťovou kartu, alespoň se nemusíte obávat, že o vaše data při obnově továrního nastavení přijdete. Ač jsem si původně myslel, že je Footprints jen jakýmsi reklamním tahákem výrobce, její celkové využité mě mile překvapilo.

imgimg
Doplnění dalších údajů; nově uložený Footprints

Baterie a výdrž
Pod zadním krytem je umístěna Li-Ion baterie s kapacitou 1100 mAh. Při běžném používání, kdy jsem uskutečnil cca 20 minut telefonních hovorů denně, odeslal několik textových zpráv, občas se připojil na internet přes datové přenosy nebo si stahoval e-maily, mi Cruise vydržel dva a půl dne na jedno nabití. Podsvícení jsem měl nastavené na poloviční hodnotu (5. stupeň z 10). Při náročnějším používání, kdy do práce zapojíte i Wi-Fi nebo GPS, budete muset dobíjet téměř každý den. Výdrž modelu Cruise rozhodně patří mezi nadprůměrné.

Fotoaparát
Druhým nejslabším článkem jinak velmi dobrého přístroje je fotoaparát. Ten sice nabízí rozlišení 3,2 MPx, ale výsledná kvalita fotografií se řadí do slabšího průměru. Snímky je možné pořizovat v maximálním rozlišení 2048x1536px / formát JPEG. Video se ukládá ve formátu MP4 při maximálním rozlišení 352×288px. Při dobrých světelných podmínkách jsou snímky alespoň trochu koukatelné a barvy s trochou nadsázky věrohodné. Jakmile ale zmizí sluníčko z dohledu, jde kvalita a především ostrost prudce dolu. Cruise se nehodí ani na focení textu a blízkých objektů, o čemž se snadno přesvědčíte z přiložených fotografií.

img
Ovládací aplikace fotoaparátu

Je škoda, že si s fotoaparátem nedali inženýři v HTC více práce, už kvůli technologii Footprints by to stálo minimálně za uvážení, ale takhle to postačí spíše pro nouzové focení než pro pořizování pěkných snímků z výletů.

img img

img img
Další snímky pořízené 3,2 MPx fotoaparátem naleznete v naší Galerii.

TouchFLO 2D a bonusový software
HTC Touch Cruise ´09 nabízí odlehčenou verzi uživatelského prostředí TouchFLO (někdy bývá označováno také jako TouchFLO 2D). Oproti standardnímu TouchFLO 3D pluginu, kterým disponuje například Touch HD nebo, nenabízí takové množství funkcí a efektů, ale přesto pro ovládání systému a přístup k základním aplikacím z hlavní obrazovky postačí.

imgimgimg

TouchFLO se skládá z několika prvků – pluginu na obrazovku Dnes a podpory gest v systému. TouchFLO plugin zabere celou plochu obrazovky Dnes, není jej tedy možné používat s dalšími pluginy. V případě potřeby jej ale samozřejmě můžete vypnout (ušetříte tím okolo 10 MB operační paměti RAM) a používat základní WM pluginy. Celý motiv se nese v modro-černém kabátku, což vypadá velmi elegantně. Plugin je rozdělený do několika záložek (Doma, Kontakty, SMS, E-maily, Footprints, Internet, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Vyhledávání na mapách, Nastavení a Programy), mezi kterými se můžete posouvat pomocí spodní lišty.

imgimgimg

Součástí TouchFLO je dále několik softwarových klávesnic. Nejlépe se mi psalo na klasickém QWERTY rozložení, ale z nabídky lze vybrat i jednoduchou klávesnici, na které se píše podobně, jako na mobilním telefonu.

Opera Mobile 9.5
Výrobce opět zvolil jako výchozí internetový prohlížeč mobilní Operu ve verzi 9.5, která nabízí spoustu pokročilých funkcí, jako například plynulé zoomování, možnost více otevřených stránek najednou, blokování reklamy a spoustu dalších vlastností. Na QVGA displeji není prohlížení webových stránek úplně dokonalé, je to dáno malou úhlopříčkou a nízkým rozlišením.

img

HTC Album
Vylepšený prohlížeč obrázků a videí, který podporuje základní pohybová gesta.

img

HTC Task Manager
Jednoduchý správce aplikací, který můžete vyvolávat ze základní obrazovky Dnes. Dokáže zobrazit aktuálně spuštěné programy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat, a to buď jednotlivě, nebo hromadně.

HTC Audio Manager
Pro přehrávání je k dispozici program Audio Manager (Knihovna médií); jedná se o konkurenta pro originální Windows Media Player. Audio Manager je mnohem lépe uzpůsobený pro snadné ovládání pomocí prstů a jeho uživatelské rozhraní je celkově velice příjemné.

Adobe Reader 2.0
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo rychlý přechod na požadovanou stránku.

RSS Hub
Jednoduchá čtečka RSS kanálů, do které si můžete přidávat své vlastní oblíbené servery.

JAVA
V telefonu dále nalezneme jednoduchý emulátor JAVA aplikací. Nečekejte od něj ale žádné zázraky, poradí si opravdu jen s těmi jednoduššími midlety (Opera Mini).

Hodnocení
HTC Touch Cruise není žádný extrémně výkonný komunikátor, ale přesto se výrobci většinu prvků povedlo velmi dobře sladit a na trh se tak dostalo vyvážené a stabilní zařízení. Zakulacené hrany podtrhují líbivý vzhled zařízení, které svými rozměry vaši kapsu rozhodně nezatíží. Pochvalu si zaslouží nejen za dostatečný výkon v operačním systému, ale také za komplexní nabídku funkcí spojených s GPS, dobrou správu operační paměti a v neposlední řadě za zajímavý obsah balení. Velmi rychle jsem si dokázal navyknout na rolovací kolečko pod displejem, se kterým se telefon poměrně snadno ovládá.

Největší slabinou je QVGA displej a nepříliš kvalitní fotoaparát. U zařízení v této cenové kategorii bych rozhodně očekával lepší. Celkově mám z inovovaného modelu Cruise dobrý pocit a jeho koupi bych s klidným svědomím doporučil nejen začínajícím uživatelům, ale i těm zkušenějším, kteří třeba přemýšlejí o inovaci. V době psaní recenze se cena dražší verze s kompletními mapami východní Evropy pohybovala okolo 11 800,- Kč včetně DPH, levnější verze bez mapových podkladů se prodávala za 11 500,- Kč.
Na závěr bych poprosil všechny čtenáře, aby případné dotazy týkající se nastavení systému a funkčnosti aplikací, směřovali přímo do našeho fóra. V komentářích, které slouží spíše k obecným dotazům/připomínkám, se takové otázky často ztratí a ve fóru je navíc mnohem větší šance, že vám na ně někdo odpoví :-) . Všechny fotografie publikované v recenzi si můžete prohlédnout v Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku