Výrobci smartphonů snižují náklady: HTC, Sony a další chtějí přesunout výrobu do Indie

Na konci loňského roku odstartoval indický premiér Narenda Modi iniciativu Make In India, která si klade za cíl nalákat rozličné společnosti k výrobě jejich produktů právě na území Indie. Tento program díky daňovým zvýhodněním údajně využije i několik výrobců smartphonů, na nabídku indického ministerstva obchodu již údajně kývla tchajwanská společnost HTC.

  

Ta se již v Indii před třemi měsíci dohodla se společností Global Network Devices, která vlastní výrobní a montážní linku v blízkosti Dillí, kde vyrábí telefony pro místní značku Zen. HTC si zde má nechat vyrábět telefony Desire s cenou mezi 10 – 25 tisíci rupií (asi 3 900 – 9 700 Kč), výroba vlajkových lodí řady One zůstane na Tchajwanu.

  

Kromě HTC uvažují o přesunutí výroby smartphonů do Indie i společnosti LG, Motorola, Xiaomi a vážným zájemcem má být i Sony. Podle generálního ředitele Sony India by mohlo dojít k velkým investicím v Indii v horizontu dvou let. Kromě snížení výrobních nákladů si výrobci smartphonů uvědomují potenciál indického trhu jako velkého odbytiště, podle agentury Gartner bude například letos v Indii prodáno o 40 procent více telefonů než loni. Vybrané modely zde například již nyní vyrábí společnost Samsung. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Kolousek001 (neregistrovaný)

  Takže zachvíli nebude všechno Made in China, ale Made in India? :D Bude zajímavý, jestli to bude mít nějakej vliv a nebo jestli to Čínu, která si na to až moc zvykla a změnila totálně svůj životní styl, nepoloží :D Myslím, že kdyby tam výrobci začali přecházet hromadně, tak je to průser pro Čínu.

  • Jan (neregistrovaný)

   Pruser to pre nich rozhodne nebude. Kedysi bola Cina vyrobnou linkou, ale Europa/USA im uz odovzdali svoje zjavne bezcenne know-how a tak dnes cina dokaze vyrabat konkurencie schopne produkty a byt niecim viac nez len vyrobnou linkou. To iste caka Indiu.

 2. loko (neregistrovaný)

  Pro zajimavost, vcera jsem kupoval nejaky lowend telefon Sony pro dceru a ten byl „made in Vietnam“. Takze zreme uz nyni se castecne upousti od ciny.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *