TOPlist

Velká recenze HTC P4350 (Herald): Prcek s klávesnicí

Velká recenze PocketPC s výsuvnou QWERTY klávesnicí, Wi-Fi, Bluetooth a 2Mpx fotoaparátem

HTC HeraldV poslední době se stále častěji setkáváme s komunikátory, které disponují vlastní hardwarovou klávesnicí. Mezi uživateli se tento typ zařízení stal velice oblíbeným, a není se čemu divit. Klávesnice dokáže urychlit psaní sms zpráv nebo vyřizování e-mailů. Dnes se o vaši přízeň bude ucházet HTC Herald, který se u nás prodává pod označením P4350. Tento model dokáže zaujmout svým designem i vybavením, pokud se o něm chcete dozvědět více, přečtěte si naši recenzi.

Za zapůjčení přístroje děkuji firmě AH Mobile s.r.o., u které si tento produkt můžete zakoupit.

Testovaný model obsahoval ROM ve verzi 1.8.405.1 (s AKU3.2), lokalizace operačního systému do naší mateřštiny je zajištěna aplikací Sunnysoft InterWrite 9.1.

Klady (+)
Kvalitní displej
Design a rozměry
Výsuvná QWERTY klávesnice
Wi-Fi 802.11 b/g
2Mpx fotoaparát
AKU3.2
 
Zápory (-)
zastaralý procesor

 

Obsah balení
V netradičním balení, které díky atypickému systému otevírání tak trochu připomíná hlavolam, naleznete tyto položky:
– HTC P4350
– Li-ion baterie s kapacitou 1130mAh
– Cestovní nabíječka
– Synchronizační USB kabel
– dva stylusy
– kožené pouzdro
– stereo headset + molitanové polštářky
– 2 disky CD ROM
– příručka pro rychlý start (anglicky)
– uživatelský manuál (anglicky)

Jak je patrné ze seznamu, v příslušenství nic zajímavého, či dokonce nadstandardního, nenajdeme. Osobně mě velice zaujala konstrukce krabice, ve které je přístroj společně s příslušenstvím prodáván. Prvotní vybalení proto může připomínat rozlousknutí vajíčka; po otevření hlavní bílé krabice uvidíte jen samotný přístroj, veškeré příslušenství je schováno v dalších dvou boxech, které se vysouvají z boku.

- -
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Dodávané černé pouzdro nikterak nevybočuje ze zaběhnutých standardů předchozích modelů. Je vyrobeno z pevné kůže, horní a spodní díl jsou k sobě přichyceny gumovými proužky, překlápěcí klipsa s magnetickým uchycením pak zabraňuje nechtěnému vypadnutí přístroje. Na překlápěcí klipse je vyražené logo HTC, okraje pouzdra jsou lemovány pevným švem. Na zadní straně je kryt pro uchycení za opasek. Přístroj se v pouzdru nosí dobře, ale díky gumovým proužkům najdeme na bocích poměrně velké otvory, kvůli kterým se při pádu značně zvyšuje riziko poškrábání nebo poškození krytu přístroje.

- -

Stylus je klasické (nikoliv tedy teleskopické) konstrukce (90mm délky). Tělo je vyrobeno z kovu, hrot i špička z plastu. Držení a práce se stylusem je bezproblémová a díky jeho délce s ním nebudou mít problém pracovat ani uživatelé s většími prsty.

- -

- -

Stereo headset se k Heraldovi připojuje pomocí ExtUSB konektoru, do kterého se připojuje také synchronizační kabel nebo nabíječka. Díky tomu bohužel není možné například poslouchat hudbu ve sluchátkách a zároveň přístroj dobíjet. Na tenkém kablíku sluchátek nalezneme poměrně rozměrnou plastovou krabičku, na které je umístěno tlačítko pro příjem/přidržení hovoru a posuvník pro regulaci hlasitosti. Pokud budete chtít kabel uchytit například za košili, můžete k tomu využít malé plastové spony. Sluchátka mají klasický peckovitý tvar a v uších sedí poměrně dobře. Pokud by vás náhodou tlačila, můžete na ně navléci molitanové polštářky. Kvalita reprodukce zvuku je průměrná, pro telefonování samozřejmě zcela dostačující, pro poslech hudby bych se ale raději porozhlédl po něčem jiném.

 

Konstrukce, provedení a design
HTC Herald je velice líbivé a stylově vypadající PocketPC; tento fakt navíc podtrhuje černá barva a matný plast, které přístroji dodávají ten správný šmrnc. Díky matnému plastu navíc nejsou na těle komunikátoru vidět žádné otisky prstů (narozdíl od HTC Trinity). V ruce se Herald drží velice příjemně, jeho rozměry nejsou nikterak přehnané (109 x 59 x 17 mm), a rovněž hmotnost (170 gramů) je v normě. 17mm tloušťky je na zařízení s výsuvnou klávesnicí opravdu dobrý parametr, a pokud budete přístroj v ruce držet poprvé, vůbec vás nenapadne, že se v druhé polovině schovává právě výsuvná QWERTY klávesnice. Samotný mechanismus a provedení výsuvné, respektive vystřelovací klávesnice, si ale popíšeme až v další kapitole, nyní se budeme věnovat designu zařízení.

- -

- -

Přední straně dominuje transreflexní QVGA displej s úhlopříčkou 2.8\”. Na spodní části se setkáme se stříbrným pásem tlačítek, které tvoří hlavní ovládací prvky celého zařízení (v zavřeném stavu). Uprostřed je čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. I když by se mohlo zdát, že díky nedostatečnému zapuštění potvrzovacího tlačítka bude práce s joystickem trochu komplikovanější, vůbec tomu tak není – pohyb do stran a následné reakce jsou dostatečně rychlé a přesné. Na okrajích narazíme na tlačítka pro příjem a ukončení hovoru (zelené a červené sluchátko), a samozřejmě nesmějí chybět dvě softwarové klávesy pro snadné ovládání systému jednou rukou. Zapomenout nesmím ani na tlačítko s logem Windows, po jehož stisknutí se rozbalí nabídka Start. Za krok správným směrem považuji klávesu Ok, se kterou budete jednoduše potvrzovat dialogy na displeji.

- -

- -

Mezi pásem tlačítek a displejem našlo své místo logo společnosti HTC, které vyplňuje jinak zcela prázdný pruh. Nad displejem se nachází malý oválný otvor telefonního reproduktoru, který je obklopený dvojicí signalizačních led diod. Pravá dioda informuje o aktivní technologii Wi-Fi a Bluetooth, levá upozorňuje na aktivní GSM modul, případně na slabou baterii nebo její nabíjení.

- - -

Zadní stranu tvoří kompletně odnímatelný kryt baterie a SIM karty, na kterém nalezneme otvor pro čočku 2Mpx fotoaparátu. Tomu navíc nechybí zrcátko pro pořizování autoportrétů. Je škoda, že výrobce zapomněl na přisvětlovací diodu, která by našla své uplatnění zejména v horších světelných podmínkách. Dále zde nechybí drobná gumová záslepka, pod kterou se schovává konektor pro připojení externí GSM antény, a samozřejmě ani hlavní systémový reproduktor. Z něj vycházejí zvuky například při poslechu audia nebo sledování filmů, a taktéž při zapnutém hlasitém odposlechu. Aby bylo jasné, kdo je výrobcem tohoto zařízení, přidala společnost HTC své logo pro jistotu i na zadní stranu.

- - -

Na levém boku našel své místo posuvník sloužící k regulaci hlasitosti, otvor pro softwarový restart a také tlačítko pro spuštění fotoaparátu. S tím jsem měl při pořizování snímků trochu problémy; vzhledem k tomu, že je tlačítko celkem dost zapuštěné do těla telefonu, nepodařilo se mi ho občas úplně zmáčknout. Z této strany se rovněž vkládají paměťové karty typu microSD, samotný slot je opatřený pevnou plastovou záslepkou. Společně se spodní stranou sdílí zakulacený roh rovněž otvor pro uchycení na šňůrku nebo klíčenku; ale ruku na srdce, opravdu byste takové zařízení jen tak pověsili \”na provázek\”?

- -

Protější, tedy pravá boční strana působí oproti ostatním trochu znuděně, narazíme zde pouze na tlačítka pro spuštění Správce připojení a Voice Commanderu. Naštěstí lze jejich funkci v nastavení předefinovat. Na horní hraně se v levé části schovává tlačítko Power, se kterým se vypíná dotekový displej (krátký stisk – vypne/zapne displej, dlouhý stisk – vypne/zapne podsvícení). Na spodní straně jako obvykle nalezneme extUSB (miniUSB) konektor, do kterého se připojuje nabíječka, synchronizační kabel nebo headset (samozřejmě ne vše najednou, i když už je možné dokoupit rozdvojku). Své místo zde má i malý posuvník, kterým se odemyká/zamyká zadní kryt. Malý otvor vedle extUSB konektoru slouží jako mikrofon pro záznam zvuků a telefonování.

 

Hardwarová QWERTY klávesnice
Jak již bylo zmíněno v perexu, integrované klávesnice se v posledních letech těší stále větší oblibě, důkazem čehož je i stále stoupající počet komunikátorů vybavených vlastní, výsuvnou či vyklápěcí klávesnicí. Sám se také řadím mezi spokojené uživatelé PocketPC s klávesnicí, a při budoucím nákupu nového zařízení to pro mě bude jeden z klíčových parametrů. V této kapitole si podrobně rozebereme klávesnici HTC Heralda, která má rozhodně co nabídnout. Během recenzování jsem se již setkal se spoustou zařízení s podobnou konstrukcí, a proto se své zkušenosti pokusím zhodnotit právě při srovnání s jinými modely.

-

HTC Herald má trochu jiný výsuvný mechanismus, než například Wizard, TyTN nebo E-Ten M700. U předešlé trojice zařízení bylo potřeba klávesnici vysunout za použití vlastní síly, u Heralda vám tuto práci usnadní vystřelovací mechanismus, který při mírném zatlačení jednoduše vystřelí spodní díl klávesnice, stejný proces se pak opakuje při zasouvání, vše je navíc doplněno zvukovým upozorněním, které je ale možné v případě potřeby vypnout. Z týdenního testování nemohu dělat závěry o kvalitě mechanismu, subjektivně se mi ale jeví jako velice pevný; uvidíme, zda tomu tak skutečně bude i po několikaměsíčním používání. V zavřeném stavu vykazuje výsuvný díl malou vůli, rozhodně se ale nemusíte bát, že by se při nechtěném zavadění klávesnice sama vysunula.

- - - 

Psaní na klávesnici je pohodlné, a dle mého názoru se jedná o jednu z nejlepších klávesnic, kterou můžeme u PocketPC nalézt. V tomto směru tedy Herald rozhodně nechává klávesnice Wizarda, TyTNa nebo E-Tena M700 o několik stupínků níže (čímž jejich kvality nechci nikterak shazovat). Sám jsem zvyklý psát na velice pohodlné klávesnici mého Qteka 9000, a přesedlat na Heralda mi nedělalo vůbec žádný problém. Materiál, ze kterého jsou tlačítka vyrobena je u obou zařízení téměř totožný (tvrdší guma), u Heralda je povrch o něco hrubší. Velikost jednotlivých kláves je dostatečná, díky čemuž nehrozí, že byste nechtěně stiskli dvě klávesy najednou.

- - -

Samotná klávesnice je rozdělena do čtyřech řad, ve kterých naleznete celkem 41 tlačítek (včetně softwarových kláves). Na okrajích a ve spodní řadě nalezneme speciální klávesy jako Shift, Fn, Win, Ok, Tab, Mezerník, Enter nebo kurzorové šipky. Do horní řady se zakously dvě softwarové klávesy, které jsou trochu nezvykle umístěny více na pravé straně (u většiny zařízení bývají pěkně na středu). To ale rozhodně nedělá při používání žádné problémy, jelikož takto jsou klávesy umístěny symetricky s displejem. Až na klávesu Enter nabízí každá také sekundární znak, na který se dostanete přes klávesu Fn (to je ta s modrou tečkou v levém dolním rohu). Specialitou klávesnice je dvojice modrých LED diod, které signalizují aktivní Caps Lock nebo klávesu Fn, což považuji za velice dobrý nápad, a snad se s tím budeme setkávat i u dalších zařízení.

- -

Bíle podsvícení klávesnice není nikterak výrazné, ale na druhou stranu je rovnoměrné po celé délce klávesnice. Bíle jsou podsvíceny hlavní znaky každé klávesy, modře potom (díky jiné barvě potisku) znaky sekundární. To opět značně usnadňuje orientaci a psaní při horších světelných podmínkách. Herald bohužel nenabízí žádný světlocitlivý senzor (jako u Qteka 9000), který by dokázal podsvícení aktivovat jen v šeru nebo tmě.

Celkově jsou mé pocity z klávesnice více než dobré, materiál je příjemný na dotek, klávesy jsou dostatečně velké a jejich rozmístění mi naprosto vyhovuje. Díky barevnému odlišení sekundárních znaků vám nebude hledání znaků jako ! ? nebo % dělat vůbec žádné problémy.

 

Srovnávací tabulka       
  HTC Herald (P4350) HTC TyTN E-Ten M700
Obrázek 

- 

- 

- 

Operační systém  WM5.0 AKU3.2 Phone ed. WM5.0 AKU2.3 Phone ed.  WM5.0 AKU3.2 Phone ed.
Displej  QVGA 2.8\”, 65k barev  QVGA 2.8\”, 65k barev   QVGA 2.8\”, 65k barev 
Procesor  TI OMAP 850 201Mhz Samsung S3C2442 400Mhz  Samsung S3C2440 400 MHz
Paměť 128MB ROM, 64MB RAM  128MB ROM, 64MB RAM  128MB ROM, 64MB RAM 
Hmotnost 170 gramů 176 gramů  165 gramů 
Rozměry  109 x 59 x 17 mm 112,5 x 58 x 22 mm  117.5 x 59 x 19.8 mm 
Klávesnice  Výsuvná QWERTY Výsuvná QWERTY  Výsuvná QWERTY 
Podporované sítě  Quadband GSM,
EDGE, GPRS (třída 10) 
Quadband GSM, UMTS/HSDPA,
EDGE, GPRS (třída 10) 
Quadband GSM,
EDGE, GPRS (třída 10)  
Datové funkce  Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, IrDA  Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0
Fotoaparát  2Mpx (1600x1200px)  2Mpx s přisvětlovací diodou,
přední VGA kamerka pro videohovory 
2Mpx (1600x1200px)
Baterie  Li-ion 1130mAh  Li-lon 1350mAh  Li-ion 1530mAh 
Slot pro pam.karty  microSD microSD  microSD
    Zobrazit recenzi  Zobrazit recenzi 

 

Srovnání s HTC Trinity, E-Tenem M600+, M700 a Qtekem 9000
- - -

- - -

- -

 

Videopohled na HTC Heralda

 

Operační systém, technické parametry, výkon
HTC Herald nabízí operační systém Windows Mobile 5.0, který navíc dostal vylepšení v podobě AKU3.2. To s sebou přináší několik bonusových aplikací, o kterých si podrobněji povíme až v další kapitole. HTC se v Heraldovi rozhodlo použít procesor TI OMAP850 taktovaný na 201Mhz. S tímto typem jsme se již setkali u celé řady jiných zařízení, a proto mi většina z vás dá za pravdu, že se nejedná o žádný extra výkonný procesor. Přesto jsem se během testování nesetkal s žádnými závažnějšími problémy co se výkonu týče, naopak mě Herald překvapil svižnou prací v systému i v aplikacích. S problémy jsem se nestkal ani při přehrávání videa (v rozlišení 320x240px).

SPB Benchmark
- - -

O zobrazování se stará dotykový displej s dnes už nikoho nepřekvapujícím rozlišením 240x320px (QVGA) a úhlopříčkou 2.8\”, který dokáže zobrazit 65536 barev. Jedná se o transreflexní displej s diodovým podsvícením, a jeho kvalita je opravdu výborná. Barvy jsou velice věrohodné, rozhodně lepší než u HTC Wizarda nebo TyTNa. Podsvícení displeje je rovnoměrné, a je možné jej regulovat ve čtyřech stupních, samozřejmě odděleně pro napájení z baterie a nabíječky.

- -

Telefonní funkce u Heralda zastupuje čtyřpásmový GSM modul (850/900/1800 a 1900Mhz), s podporou EDGE a GPRS třídy 10. Na UMTS si nechme zajít chuť. Telefonování s přístrojem je bezproblémové, i v hlučném prostředí díky dostatečné hlasitosti reproduktoru druhou stranu zřetelně uslyšíte (hlasitost je samozřejmě možné plynule regulovat). Žádný problém nenastal ani při použití hlasitého odposlechu (kdy se hlas druhé strany line ze zadního reproduktoru směrem od vás), a ani při telefonování přes headset. U některých zařízení se před přijetím hovoru utvořilo několikavteřinové ticho – tímto problémem ale Herald netrpí.

Co se týče paměti, je na tom Herald stejně jako většina dnes dostupných zařízení. Nabízí klasickou kombinaci 64MB operační paměti RAM a 128MB ROM. Při prvním spuštění (bez CZ lokalizace) bylo volných 22.5MB RAM a téměř 33MB uživatelské paměti; po nainstalování plné lokalizace a následném restartu se hodnota RAM snížila na 21.8MB a uživatelská paměť na 29.7MB. Necelých 30MB vám rozhodně pro běžné použití nepostačí, a proto velmi rychle budete muset sáhnout po nějaké paměťové kartě; HTC P4350 si poradí s formátem microSD.

- -

Výrobce Heralda vybavil bezdrátovými moduly Bluetooth 2.0 a Wi-Fi 802.11b/g. Díky implementaci AKU3.2 u Bluetooth nechybí podpora protokolu A2DP (naopak EDR chybí), a podobně jako u Trinity, i zde nalezneme trochu vylepšený Bluetooth Manager od Microsoftu. V systému také přibyla zajímavá aplikace Bluetooth prohlížeč, díky které můžete přes Bluetooth \”nasdílet” libovolnou složku ve vašem zařízení, do které mohou přistupovat uživatelé, se kterými jste se spárovali (samozřejmě jen tehdy, pokud jejich přístroj tuto funkci podporuje). Úspěšně jsem sdílení souborů a práci s nimi otestoval mezi Heraldem a Trinity a vše fungovalo bez sebemenších problémů. Bluetooth jsem dále vyzkoušel při párování s GPS modulem G-Sat BT328, a ani zde jsem nenarazil na žádné komplikace. Při připojování do Wi-Fi sítí také nenastaly žádné komplikace a příjem signálu byl dostatečný. Tam, kde můj Qtek 9000 hlásil jen slabý Wi-Fi signál (případně nezachytil žádný), se Herald bezpečně připojil.

-

Ve svých nových zařízeních HTC sází na upravený extUSB konektor, který se od toho klasického miniUSB liší v tom, že nemá seseknuté obě hrany. Přes toto rozhraní se připojuje cestovní nabíječka, synchronizační kabel i dodávaná sluchátka. Papírově Herald podporuje USB verze 1.1, data se tak z PC do zařízení přes USB kabel kopírují rychlostí okolo 350kB/sekundu, opačným směrem proudí rychlostí zhruba 530kB/sekundu (testování při přenosu souboru o velikosti 11MB).

Co se týče výdrže, je na tom Herald velice dobře. Přísun energie mu zajišťuje Li-ion baterie s kapacitou 1130mAh, a díky úspornému procesoru vám na jedno nabití při běžné zátěži vydrží dva až tři dny. Pokud ale protelefonujete několik desítek minut denně, případně hojně využíváte bezdrátového připojení, musíte počítat se znatelně vyšším úbytkem energie.

Jako vždy tuto kapitolu zakončíme zhodnocením fotoaparátu. Herald dostal do vínku 2Mpx fotoaparát, který je tedy schopný produkovat snímky v maximálním rozlišení 1600x1200px (BMP, JPG). V případě potřeby je samozřejmě možné nastavit rozlišení nižší. Kvalita fotografií je velice dobrá; téměř železným pravidlem se stalo, že při dostatku světla není problém vytvořit velice pěkné fotografie, Herald ale nezklamal ani v horších světelných podmínkách, a i takto pořízené snímky vypadají velice dobře. Vlastní obrázek si můžete udělat z přiložených fotografií v původním rozlišení.

-

Kromě focení můžete nahrávat i video, to se ukládá ve formátu MPG nebo 3GP (včetně zvuku); překvapilo mě ale maximální rozlišení videa, které je pouze 176x144px. Nevidím důvod, proč by kamerka neměla zvládnout i 320x240px, snad se dočkáme opravy v některé z novějších ROM. Podobně jako u Trinity, i zde nalezneme vylepšenou aplikaci pro obsluhu fotoaparátu. Veškerá nastavení se provádějí přímo z hlavní obrazovky kamery, a díky dostatečné velikosti ikon můžete měnit nastavení i bez nutnosti vytažení stylusu. V aplikaci můžete využít několika doprovodných efektů, případně si objekt digitálně přiblížit.

Fotografie pořízene HTC Heraldem
- - -

- - -

- - -

Ukázka videozáznamu

Další snímky pořízené HTC P4350 naleznete v Galerii.

 

Software a bonusové aplikace
HTC nepatří mezi společnosti, které svá zařízení vybavují větším množstvím bonusových aplikací, ovšem díky balíčku AKU3.2 u Heralda přece jenom něco navíc nalezneme. Popis většiny aplikací jsem si vypůjčil z recenze HTC P3600 (Trinity), jelikož nepovažuji za nutné jejich kvality znovu vypisovat, snad mi to prominete :-).

- - -

- -

Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

- -

Další novinkou je Bluetooth prohlížeč, který jakoby z oka vypadl klasickému Správci souborů. Funkce této aplikace jsem už popisoval v odstavci věnovanému technologii Bluetooth. Zajímavou utilitou je Přístup k SIM přes BT; tato aplikace nasdílí přes Bluetooth (protokol SAP) kontakty vaší SIM karty, což se hodí například pro Car Kit sady.

V telefonu dále nalezneme jednoduchý MIDlet manager (prostředí pro spouštění JAVA aplikací). Nečekejte od něj ale žádné zázraky, poradí si opravdu jen s těmi jednoduššími Midlety (GiboSMS, Oskárek, OperaMini 3). Pro práci s archivy se nabízí ZIP Manager, který dokáže zip soubory otevírat (rozbalovat) i vytvářet. Pro rychlé vyhledávání kontaktů v aplikaci Phone (Telefon) je připravena tradiční utilita Smart Dialing.

- - -

Pro zálohování je připravený Sunnysoft Backup Manager 4, který je ale bohužel jen v demoverzi (na CD ale naleznete plnou verzi Sprite Backupu). Díky AKU3.2 přibyl velice povedený Správce úloh (HTC X-Button), ve kterém můžete změnit funkci křížku v pravém horním rohu. Můžete si například navolit, že se aplikace budou minimalizovat krátkým stisknutím křížku, a ukončovat při delším přidržení.

- - - -

Pro přehrávání je k dispozici program Knihovna médií; aplikace na mě ale moc velký dojem neudělala – uspořádání nabídek je trochu chaotické, což rozhodně k dobré orientaci v programu nepřispěje. Pro pořizování zvukových nahrávek může využít nový Hlasový záznamník od HTC, který nahrávky ukládá do formátu AMR.

- -

Dále zde máme utilitu pro Today obrazovku, která nese název HTC HomePlug. Jedná se o velice jednoduchý plugin, který zobrazí na hlavní obrazovce čtyři zástupce (Napájení, Rotace displeje, Správce komunikace a Podsvícení displeje). Je škoda, že v něm jsou tyto položky nastaveny napevno, navíc HomePlugu chybí jakákoliv další konfigurace. Na druhém přiloženém CD naleznete ještě programy Spb GPRS Monitor (měření přenesených dat) a Sprite Backup (software pro zálohování).

 

Celkové hodnocení
V době psaní recenze se cena HTC Heralda pohybovala okolo hranice 14000 Kč včetně DPH, což není za poměrně dobře vybavené zařízení částka nikterak vysoká. Herald umí Wi-Fi, Bluetooth, nabídne vám špičkovou klávesnici a velice dobrý fotoaparát, a i když má jen displej s QVGA rozlišením, nemusí se za jeho kvality vůbec stydět. Vzhledem k integrované klávesnici mě příjemně překvapily také rozměry.

Někomu ale může vadit absence GPS přijímače nebo technologie UMTS, a především pak 200Mhz procesor Texas Instruments OMAP. Přesto si myslím, že se jedná o výborně vyladěné zařízení, a to jak po stránce hardwarové, tak i té softwarové.

Věřím, že vám tato recenze pomohla při případném rozhodování a výběru nového zařízení. V případě nesrovnalostí a dotazů můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše příspěvky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku