Domů » Články » HTC One: Vše, co jste chtěli vědět o nové vlajkové lodi (první dojmy a videopohled)

HTC One: Vše, co jste chtěli vědět o nové vlajkové lodi (první dojmy a videopohled)

Nejvybavenější HTC všech dob se dočkalo oficiální premiéry. Jaké jsou naše dojmy z této novinky a na jaká vylepšení se můžeme těšit? První dojmy z Londýna + videopohled.

Před malou chvílí jsme se vrátili z tiskové konference v Londýně, kde HTC představilo svůj klíčový telefon pro letošní rok, model HTC One. Informace o telefonu se opět nepodařilo uhlídat až do oficiální premiéry a design i hardwarové parametry unikly s několikahodinovým předstihem (informovali jsme v tomto článku). 

  
HTC One se bude prodávat ve stříbrné a černé variantě

   

Do Londýna jsme se vypravili především proto, abychom si reálně mohli otestovat zařízení samotné a získat první dojmy. A právě o ně se s vámi v následujících řádcích podělíme a zároveň si zrekapitulujeme vylepšení, která HTC One nabízí. 

Videopohled na HTC One

HTC One: První dojmy z nabušené novinky (tiskovká konference v Londýně)

Design a dílenské zpracování: Zaujme na první pohled

Vzhledem k přítomnosti 4,7″ displeje s fullHD rozlišením jsou rozměry telefonu trochu větší (137,4 x 68,2 x 9,3 milimetrů), ale i tak se v rukou drží velice dobře a příjemná je i hmotnost (143 gramů), takže se rozhodně nemusíte obávat toho, že by to byl nějaký přerostlý obr, který vám utrhne kapsu. Design je při srovnání se staršími modely HTC konečně trochu originální, nelze zde však upřít inspiraci u iPhone 5 a BlackBerry Z10. Je škoda, že HTC One nenabízí odolnost vůči vodě a prachu jako je tomu u Sony Xperia Z (první dojmy). 

- - -
Zahájení tiskové konference, úvodního slova se ujal CEO společnosti – Peter Chou

Kostra telefonu je vyrobena z hliníku, do kterého je zasazena základní deska společně s displejem. Boky telefonu jsou plastové, ale není to téměř poznat. Zadní stranu pak zdobí tenké plastové linky, pod kterými jsou umístěny antény jednotlivých modulů. Ve stříbrné i černé barvě vypadá telefon velice pěkně a příkladné je i dílenské zpracování.

V rukou se také drží velice dobře a díky zaoblené zadní straně nijak neřeže, to samé platí i pro hrany. Jedinou nevýhodu vidím v umístění tlačítka Power, které se nachází v pravé části horní hrany a je hůře uživatelsky přístupné. Asi nejsme jediní, kdo by jej raději uvítali na pravém boku. 

- - -
Kompletní sadu fotografií si můžete prohlédnout v naší galerii

Pod displejem mají svůj prostor dvě senzorové klávesy, mezi kterými je umístěné logo HTC. Tlačítko nalevo slouží jako klávesa Zpět, tlačítko napravo pro návrat na hlavní obrazovku. Pokud jej podržíte déle, zobrazí se Google vyhledávání a v případě dvojstisku se otevře nabídka se seznamem naposledy spuštěných aplikací. Opět bychom uvítali, kdyby sekundární funkce klávesy Domů byly prohozené a na delší stisk se otevírala nabídka posledních aplikací, a zřejmě nejsme sami, tak třeba to HTC změní s některou z dalších aktualizací. 

- - -

Operační systém: Jelly Bean v kabátku HTC Sense 5.0
V telefonech, které byly na konferenci dostupné, se nacházel Android ve verzi 4.1.2, nicméně na trhu by se HTC One měl objevit s verzí 4.2.1. Nad operačním systémem je navlečena zbrusu nová verze uživatelského  prostředí HTC Sense 5.0, které přináší celou řadu funkčních i grafických vylepšení a s předchozími verzemi toho nemá mnoho společného. 

 - - -

První novinkou prostředí je obrazovka s názvem BlinkFeed, která seskupuje nejrůznější informace ze sociálních aplikací, RSS čteček a dalších zdrojů obsahu. Na první pohled připomíná živé dlaždice z Windows Phone. BlinkFeed je součástí hlavní obrazovky a dostanete se na něj posunem prstu zleva doprava. 

Vylepšené podoby se dočkala také Galerie, která působí velice živým dojmem a navíc dokáže zobrazovat klipy z fotografií pořízených pomocí funkce HTC Zoe, jejíž popis naleznete o několik odstavců níže.

- - -

Samotné prostředí HTC Sense 5.0 působí o poznání dospělejším dojmem a snadno se v něm zorientujete. Úpravy doznala také nabídka s programy, kde se nově zobrazují informace o počasí a času, notifikační lišta naopak nabízí minimalistický vzhled, což není vůbec na škodu. Jednotlivé nabídky systému si můžete prohlédnout v přiloženém videopohledu a jakmile budeme mít telefon k dispozici na dlouhodobé testování, připravíme pro vás podrobný videopohled na novou verzi prostředí Sense. 

Hardwarová výbava: Zařadí se mezi elitu

Srdcem telefonu je čtyřjádrový procesor Qulacomm Snapdragon 600 (1,7 GHz pro každé jádro), který byl představený teprve nedávno. Telefon na nás po prvních minutách používání působil velice svižným dojmem a i když obsahoval testovací verzi systému, byly reakce vždy okamžité a maximálně svižné. Výkonu má HTC One na rozdávání a bez problémů si poradí s těmi nejnáročnějšími hrami a aplikacemi. 

- - - 
HTC One vs. iPhone 5, stojany s novinkami v obležení novinářů

Ve výbavě najdeme 2 GB RAM, které doplní 32 GB nebo 64 GB vnitřní paměti, slot na paměťové karty k dispozici není. Kromě toho uživatel dostane 25 GB na cloudovém úložišti DropBox na dva roky zdarma. Displej jsme už naťukli a doplníme, že se jedná o IPS panel, který má díky rozlišení 1080 x 1920 px extrémní jemnost 468 ppi a stejně jako u Xperie Z zde jednotlivé pixely nemáte šanci spatřit. Černá barva je pěkně černá a celkové podání barev je na výborné úrovní, dobré jsou i pozorovací úhly. O ochranu proti poškrábání se stará Gorilla Glass 2. generace. 

Příjemným zpestřením je přítomnost infračerveného portu, který ve spojení s aplikací Sense TV poslouží především jako dálkový ovladač k televizím.

Fotoaparát: HTC sází na UltraPixely

Tajnosti HTC dělalo okolo fotoaparátu a během tiskové konference ani jednou nezaznělo, kolika megapixelový snímač se v útrobách vlastně nachází. Tchaj-wanský gigant se totiž chlubí tím, že fotoaparát disponuje funkcí HTC UltraPixel, která má díky skládání obrazu nabídnou velmi kvalitní snímky. Ze zahraničních zdrojů se nám podařilo zjistit, že zdvojnásobením velikosti jednotlivých pixelů však také dvojnásobně kleslo rozlišení, HTC One tedy u fotografií s největší pravděpodobností nabídne rozlišení 4Mpx. To ale až tak nevadí, světelnost je f/2.0 a každý pixel údajně dokáže zachytit o 300 procent více světla než je tomu u běžných snímačů, což by se mělo pozitivně projevit na výsledné kvalitě fotografií.

 

V horších světelných podmínkách přijde vhod BSI Senzor. Kromě klasického videa ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu telefon zvládne pořizovat také HDR video. Nechybí ani dvouosá optická stabilizace obrazu, kterou známe z modelu Nokia Lumia 920. Přední optika disponuje rozlišením 2,1Mpx a poslouží převážně pro videokomunikaci. Mezi zadní a přední kamerkou se dá v aplikaci Fotoaparát přepínat pouhým tahem prstu po displeji.

HTC One HDR mode camera sample

Video pořízené HTC One s aktivním HDR režimem


Snímky v tuto chvíli nejsou k dispozici v plném rozlišení, ale pouze v takto malých náhledech… 

V tuto chvíli nejsou k dispozici snímky z fotoaparátu, na webu HTC si pouze můžete prohlédnout několik miniatur ukázkových fotografií, odkazy na originální soubory v plném rozlišení bohužel chybí. Mezi další speciální vlastnosti fotoaparátu patří možnost kontinuálního pořizování fotografií, ze kterých pak vyberete ten nejlepší záběr. Tuto funkci tchajwanská společnost pojmenovala jako HTC Zoe; fotoaparát uloží místo jednoho rovnou 15 snímků do stisknutí spouště a 20 po. Vy si pak budete moci vybrat jednu nejpovedenější momentku, nebo celou sérii uložit do třívteřinové sekvence, která má napodobovat fotografickou techniku stop-motion. Nutno dodat, že velice podobnou funkci představilo koncem ledna BlackBerry jako Time Shift.

 - -  -
Srovnání: Stříbrná a černá varianta HTC One

Kromě klasických GSM a 3G modulů HTC One nabízí i podporu 4G LTE sítí, avšak pouze pro vybrané trhy. Ve výbavě dále najdeme Bluetooth 4.0, WiFi 802.11 a/b/g/n, NFC, GPS i Glonass a akumulátor se slušnou kapacitou 2300 mAh. HTC One nabídne i dva mikrofony s duální membránou. Měly by zajistit vysokou kvalitu záznamu zvuku v hlučném prostředí (koncerty, kluby,…) a lepší redukci šumu.

Kdy a za kolik? Chybět nebude ani speciální příslušenství

HTC One se rozhodně povedl a nabízí velmi zajímavý hardware zabalený do pěkného kabátku. Informace o dostupnosti na českém trhu v tuto chvíli nemáme k dispozici, nicméně předpokládáme, že by se u nás mohl začít prodávat v polovině března. Podobný termín má i Xperia Z. O něco později dorazí Samsung Galaxy S4, jež by měl být oficiálně představen 14. března v Londýně a New Yorku.  

   
Pro HTC One bude k dispozici originální příslušenství (zdroj fotografií: Engadget)

V tuto chvíli nevíme, za kolik se telefon v České republice bude prodávat, ale tipujeme, že se cena bude pohybovat okolo hranice 16 000 Kč za 32GB variantu. K dispozici bude nejen ve stříbrné, ale i černé verzi. Na několik hodin se na webu HTC objevila také červená verze, ale jak později sami zástupci tchaj-wanské společnosti přiznali, jednalo se o omyl.

  

K telefonu by měla být dostupná i celá řada originálního příslušenství (různé druhy pouzder, Media Link HD pro bezdrátové streamování multimediálního obsahu do TV či speciální power pack, se kterým bude možné 2x kompletně dobít baterii v telefonu).

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

28 komentářů

 1. Teda chlapci, klobouk dolů… Docela jste si mákli. Praha – Londýn – Praha a to za jediný den a ještě jste stihli napsat takový pěkný článek…

  Super, díky za informace…

  • Díky za komentář. Byl to hodně náročný den a o to více to potěší :). Tím, že tiskovka začala cca o 25 minut později, jsme přišli o cenný čas pro pořizování fotografií a natáčení, navíc tam byl šílený zmatek a ve výsledku nám málem uletělo letadlo zpět do Prahy (celé novinářské výpravě z ČR). Přijít ke gate o 30 vteřin později, tak už máme smůlu, takže 3x „haleluja“ taxikáři, který stihl nemožné ;-)

   Teď už jen vyčkat, až se HTC One dostane do redakce na recenzi, ať se s vámi můžeme podělit o další zajímavosti, které na tiskovce nejen z časových důvodů otestovat nešly.

 2. Erik (neregistrovaný)

  Nikdy jsem HTC neuznával a nikdy by mě nenapadlo ho vlastnit,ale sen se stává skutečností, moc se mi líbí.Myslel jsem že půjdu do S4 ale zklamalo mě HW tlačítko tak jak to vyřešil HTC u ONE to se mi zamlouvá.Teď už jen cena.

 3. V HTC opět nezklamali, umístit na takhle obří telefon zapínací tlačítko až nahoru, to může vymyslet jen šílenec, měl jsem „maličkej“ Radar a i na něm mě to s*alo :-)

  • Přesně tak, nevim kdo tohle může vymyslet….

  • matěj (neregistrovaný)

   Mám HTC One X který má stejnou uhlopříčku displeje a na zamikací tlačítko dosahnu uplně bez problemů.

 4. Noo som zvedavý ako teraz ospravedlní svoju cenu IPhone5. Posledná jeho argumentácia bola, že je drahý preto lebo používa hliníkové materiály. A tento argument predstavením HTC One padol.

  • Johny8 (neregistrovaný)

   Každý výrobce si cenu svého zařízení nastaví tak, jak chce. Apple se k ceně iPhone nikdy nevyjadřoval. Navíc tento článek je o HTC, tak tu zbytečně nekřič do tmy ;)

  • 32GB verze One se odhaduje kolem 16-17k, iPhone 5 je za 19k. Přičemž HTC je společnost, která potřebuje znovu získat důvěru zákazníků, Apple je v jiné pozici. Podle mě není moc co obhajovat, ale cena iPhone by mohl a o něco klesnout, to je pravda. Apple docela pohnul s cenami MB, třeba zkoriguje i iPhony.

  • Neyzo (neregistrovaný)

   S tou důvěrou si nejsem tak úplně jistý. Meziroční finanční výkazy a výkazy o prodeji HTC zařízení mluví o něčem úplně jiném a pokud se na to podíváme za poslední tři generace mobilů (Sensation – One X – One), tak je HTC dosti progresivní.

   Právě naopak od Apple, kde společnost začala sklízet kritiku na tak silném trhu, jako je USA. Po smrti Stevea Jobse jakoby Apple neměl svou šťávu a není tahounem co se inovací týče. A bohužel teď už může opravdu vsázet jen na to, že lidé jsou na Apple zvyklí či chtějí tak jednoduché UI.

   Což je smůla, protože jsem měl naopak rád, když společnosti přicházeli s něčím „převratným“ a konkurence to musela co nejdříve dohonit. Takhle bohužel Apple už jen kopíruje a to mě mrzí.

 5. Franta (neregistrovaný)

  to půjde vpohodě to tlačítko stačí být pravák a nemačkat to tak divně jak na videu (palcem) Trošku mě mrzí některé vaše osobní názory, které podáváte jako zápory.

  • Jsem pravák, ale telefon ovládám levou (přeučil mě jakýsi Sony s jogdialem vlevo), co teď?:-) A pokud chápu, velmi široký názor na věc je, že u velkých founů tlačítko nahoře je pakárna. Ale přeji ti hodně štěstí s opačným názorem:-)

  • Franta (neregistrovaný)

   hlavní informace mého komentáře spočívala v tom, že to palcem není asi moc šikovný mačkat… ne v tom zda je to vhodně umístěno

  • Proč by palec měl být méně vhodný než jiný prst? Když se podívám na Xperii Z, tam mohu mačkat stejně pohodlně palcem pravé ruky jako ukazováčkem levé ruky…? A je to díky tomu, že je to vhodně umístěno.

  • Tony (neregistrovaný)

   Ale Xperia Z má to tlačítko vpravo, hore ho mačkať u HTC nikto palcom nebude, najlepšie je to ukazovákom.

  • Jasně, já na tom taky nic nepohodlnýho nevidím, prostě když je nahoře, tak pohodlně ukazovákem, navíc v tom tlačítku je ještě infraport.

  • Zlate tlacitko na boku,uz u Titana s tim byl diky velikosti telefonu problem.Umisteni tlacitka nahore je spatne..

  • To je věc názoru a co komu vyhovuje, mě by se pohodlněji u lumie 920 mačkalo tlačítko nad nápisem nokia ukazovákem, než když musim krčit palec, když to teď tak zkoušim.

  • Tak sakra, bavime se o vhodnosti umisteni nebo mackani palcem? Ja mam ruce humanoida, vyhovuje mi probouzeni dole (uprava Desire Z) nebo v miste, kam mi dosahnou prsty, coz u tehle prkynek buďe nekde polovina, tak jak to udelalo Sony. Ale ty na tom z fifiologii muzes byt jinak a jak pises, co komu vyhovuje

 6. HTC One nezklamalo,zde jsou prvni fotky,u hodinek videt klasicka ruzova na pozadi ;-)

  [odkaz]

 7. Roman (neregistrovaný)

  HTC One – zrodila se jednička na trhu, ale umře 14.března po představení Galaxy S4 :-))

  • Nejdříve mu zahájením prodeje podrazí nohy Xperia Z, S4 pak jen do něčeho omylem šlápne:-)

  • Roman (neregistrovaný)

   Asi, tak nějak :-) HTC se asi nikdy nepoučí ze svých chyb, „nevyměnitelná“ baterie, slot pro pamětovku, tlačítko nahoře, atd. Pokud tuto novinku nezačnou prodávat alespoň od 13 tisíc, tak jejich tržby budou klesat i nadále :-))

  • JSP (neregistrovaný)

   No neviem či plasťak s buzidizajnom môže konkurovať Samsungu

  • JSP (neregistrovaný)

   HTC ONE som mal na mysli samozrejme :-)

 8. tomasizi (neregistrovaný)

  a čo keby súdruhovia z HTC oprášili technickú dokumentáciu starého Uniho a prepísali materiálový list šasi na hliníkový materiál. Samozrejme s vyššie spomenutým HW!? :). Myslím, že by si taký stroj našiel dosť fanúšikov ;-)

 9. David (neregistrovaný)

  Jesště jednou díky za článek.

  Prosím, nevíte kdy budou první kousky HTC One v ČR ke koupi? Třeba v HTC shopu? Díky

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).