HTC One: Vše, co jste chtěli vědět o nové vlajkové lodi (první dojmy a videopohled)

Nejvybavenější HTC všech dob se dočkalo oficiální premiéry. Jaké jsou naše dojmy z této novinky a na jaká vylepšení se můžeme těšit? První dojmy z Londýna + videopohled.

Před malou chvílí jsme se vrátili z tiskové konference v Londýně, kde HTC představilo svůj klíčový telefon pro letošní rok, model HTC One. Informace o telefonu se opět nepodařilo uhlídat až do oficiální premiéry a design i hardwarové parametry unikly s několikahodinovým předstihem (informovali jsme v tomto článku). 

  
HTC One se bude prodávat ve stříbrné a černé variantě

   

Do Londýna jsme se vypravili především proto, abychom si reálně mohli otestovat zařízení samotné a získat první dojmy. A právě o ně se s vámi v následujících řádcích podělíme a zároveň si zrekapitulujeme vylepšení, která HTC One nabízí. 

Videopohled na HTC One

HTC One: První dojmy z nabušené novinky (tiskovká konference v Londýně)

Design a dílenské zpracování: Zaujme na první pohled

Vzhledem k přítomnosti 4,7″ displeje s fullHD rozlišením jsou rozměry telefonu trochu větší (137,4 x 68,2 x 9,3 milimetrů), ale i tak se v rukou drží velice dobře a příjemná je i hmotnost (143 gramů), takže se rozhodně nemusíte obávat toho, že by to byl nějaký přerostlý obr, který vám utrhne kapsu. Design je při srovnání se staršími modely HTC konečně trochu originální, nelze zde však upřít inspiraci u iPhone 5 a BlackBerry Z10. Je škoda, že HTC One nenabízí odolnost vůči vodě a prachu jako je tomu u Sony Xperia Z (první dojmy). 

- - -
Zahájení tiskové konference, úvodního slova se ujal CEO společnosti – Peter Chou

Kostra telefonu je vyrobena z hliníku, do kterého je zasazena základní deska společně s displejem. Boky telefonu jsou plastové, ale není to téměř poznat. Zadní stranu pak zdobí tenké plastové linky, pod kterými jsou umístěny antény jednotlivých modulů. Ve stříbrné i černé barvě vypadá telefon velice pěkně a příkladné je i dílenské zpracování.

V rukou se také drží velice dobře a díky zaoblené zadní straně nijak neřeže, to samé platí i pro hrany. Jedinou nevýhodu vidím v umístění tlačítka Power, které se nachází v pravé části horní hrany a je hůře uživatelsky přístupné. Asi nejsme jediní, kdo by jej raději uvítali na pravém boku. 

- - -
Kompletní sadu fotografií si můžete prohlédnout v naší galerii

Pod displejem mají svůj prostor dvě senzorové klávesy, mezi kterými je umístěné logo HTC. Tlačítko nalevo slouží jako klávesa Zpět, tlačítko napravo pro návrat na hlavní obrazovku. Pokud jej podržíte déle, zobrazí se Google vyhledávání a v případě dvojstisku se otevře nabídka se seznamem naposledy spuštěných aplikací. Opět bychom uvítali, kdyby sekundární funkce klávesy Domů byly prohozené a na delší stisk se otevírala nabídka posledních aplikací, a zřejmě nejsme sami, tak třeba to HTC změní s některou z dalších aktualizací. 

- - -

Operační systém: Jelly Bean v kabátku HTC Sense 5.0
V telefonech, které byly na konferenci dostupné, se nacházel Android ve verzi 4.1.2, nicméně na trhu by se HTC One měl objevit s verzí 4.2.1. Nad operačním systémem je navlečena zbrusu nová verze uživatelského  prostředí HTC Sense 5.0, které přináší celou řadu funkčních i grafických vylepšení a s předchozími verzemi toho nemá mnoho společného. 

 - - -

První novinkou prostředí je obrazovka s názvem BlinkFeed, která seskupuje nejrůznější informace ze sociálních aplikací, RSS čteček a dalších zdrojů obsahu. Na první pohled připomíná živé dlaždice z Windows Phone. BlinkFeed je součástí hlavní obrazovky a dostanete se na něj posunem prstu zleva doprava. 

Vylepšené podoby se dočkala také Galerie, která působí velice živým dojmem a navíc dokáže zobrazovat klipy z fotografií pořízených pomocí funkce HTC Zoe, jejíž popis naleznete o několik odstavců níže.

- - -

Samotné prostředí HTC Sense 5.0 působí o poznání dospělejším dojmem a snadno se v něm zorientujete. Úpravy doznala také nabídka s programy, kde se nově zobrazují informace o počasí a času, notifikační lišta naopak nabízí minimalistický vzhled, což není vůbec na škodu. Jednotlivé nabídky systému si můžete prohlédnout v přiloženém videopohledu a jakmile budeme mít telefon k dispozici na dlouhodobé testování, připravíme pro vás podrobný videopohled na novou verzi prostředí Sense. 

Hardwarová výbava: Zařadí se mezi elitu

Srdcem telefonu je čtyřjádrový procesor Qulacomm Snapdragon 600 (1,7 GHz pro každé jádro), který byl představený teprve nedávno. Telefon na nás po prvních minutách používání působil velice svižným dojmem a i když obsahoval testovací verzi systému, byly reakce vždy okamžité a maximálně svižné. Výkonu má HTC One na rozdávání a bez problémů si poradí s těmi nejnáročnějšími hrami a aplikacemi. 

- - - 
HTC One vs. iPhone 5, stojany s novinkami v obležení novinářů

Ve výbavě najdeme 2 GB RAM, které doplní 32 GB nebo 64 GB vnitřní paměti, slot na paměťové karty k dispozici není. Kromě toho uživatel dostane 25 GB na cloudovém úložišti DropBox na dva roky zdarma. Displej jsme už naťukli a doplníme, že se jedná o IPS panel, který má díky rozlišení 1080 x 1920 px extrémní jemnost 468 ppi a stejně jako u Xperie Z zde jednotlivé pixely nemáte šanci spatřit. Černá barva je pěkně černá a celkové podání barev je na výborné úrovní, dobré jsou i pozorovací úhly. O ochranu proti poškrábání se stará Gorilla Glass 2. generace. 

Příjemným zpestřením je přítomnost infračerveného portu, který ve spojení s aplikací Sense TV poslouží především jako dálkový ovladač k televizím.

Fotoaparát: HTC sází na UltraPixely

Tajnosti HTC dělalo okolo fotoaparátu a během tiskové konference ani jednou nezaznělo, kolika megapixelový snímač se v útrobách vlastně nachází. Tchaj-wanský gigant se totiž chlubí tím, že fotoaparát disponuje funkcí HTC UltraPixel, která má díky skládání obrazu nabídnou velmi kvalitní snímky. Ze zahraničních zdrojů se nám podařilo zjistit, že zdvojnásobením velikosti jednotlivých pixelů však také dvojnásobně kleslo rozlišení, HTC One tedy u fotografií s největší pravděpodobností nabídne rozlišení 4Mpx. To ale až tak nevadí, světelnost je f/2.0 a každý pixel údajně dokáže zachytit o 300 procent více světla než je tomu u běžných snímačů, což by se mělo pozitivně projevit na výsledné kvalitě fotografií.

 

V horších světelných podmínkách přijde vhod BSI Senzor. Kromě klasického videa ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu telefon zvládne pořizovat také HDR video. Nechybí ani dvouosá optická stabilizace obrazu, kterou známe z modelu Nokia Lumia 920. Přední optika disponuje rozlišením 2,1Mpx a poslouží převážně pro videokomunikaci. Mezi zadní a přední kamerkou se dá v aplikaci Fotoaparát přepínat pouhým tahem prstu po displeji.

HTC One HDR mode camera sample

Video pořízené HTC One s aktivním HDR režimem


Snímky v tuto chvíli nejsou k dispozici v plném rozlišení, ale pouze v takto malých náhledech… 

V tuto chvíli nejsou k dispozici snímky z fotoaparátu, na webu HTC si pouze můžete prohlédnout několik miniatur ukázkových fotografií, odkazy na originální soubory v plném rozlišení bohužel chybí. Mezi další speciální vlastnosti fotoaparátu patří možnost kontinuálního pořizování fotografií, ze kterých pak vyberete ten nejlepší záběr. Tuto funkci tchajwanská společnost pojmenovala jako HTC Zoe; fotoaparát uloží místo jednoho rovnou 15 snímků do stisknutí spouště a 20 po. Vy si pak budete moci vybrat jednu nejpovedenější momentku, nebo celou sérii uložit do třívteřinové sekvence, která má napodobovat fotografickou techniku stop-motion. Nutno dodat, že velice podobnou funkci představilo koncem ledna BlackBerry jako Time Shift.

 - -  -
Srovnání: Stříbrná a černá varianta HTC One

Kromě klasických GSM a 3G modulů HTC One nabízí i podporu 4G LTE sítí, avšak pouze pro vybrané trhy. Ve výbavě dále najdeme Bluetooth 4.0, WiFi 802.11 a/b/g/n, NFC, GPS i Glonass a akumulátor se slušnou kapacitou 2300 mAh. HTC One nabídne i dva mikrofony s duální membránou. Měly by zajistit vysokou kvalitu záznamu zvuku v hlučném prostředí (koncerty, kluby,…) a lepší redukci šumu.

Kdy a za kolik? Chybět nebude ani speciální příslušenství

HTC One se rozhodně povedl a nabízí velmi zajímavý hardware zabalený do pěkného kabátku. Informace o dostupnosti na českém trhu v tuto chvíli nemáme k dispozici, nicméně předpokládáme, že by se u nás mohl začít prodávat v polovině března. Podobný termín má i Xperia Z. O něco později dorazí Samsung Galaxy S4, jež by měl být oficiálně představen 14. března v Londýně a New Yorku.  

   
Pro HTC One bude k dispozici originální příslušenství (zdroj fotografií: Engadget)

V tuto chvíli nevíme, za kolik se telefon v České republice bude prodávat, ale tipujeme, že se cena bude pohybovat okolo hranice 16 000 Kč za 32GB variantu. K dispozici bude nejen ve stříbrné, ale i černé verzi. Na několik hodin se na webu HTC objevila také červená verze, ale jak později sami zástupci tchaj-wanské společnosti přiznali, jednalo se o omyl.

  

K telefonu by měla být dostupná i celá řada originálního příslušenství (různé druhy pouzder, Media Link HD pro bezdrátové streamování multimediálního obsahu do TV či speciální power pack, se kterým bude možné 2x kompletně dobít baterii v telefonu).

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku