Domů » Bleskovky » HTC má za sebou katastrofální čtvrtletí: Spasí značku HTC 10 a virtuální realita?

HTC má za sebou katastrofální čtvrtletí: Spasí značku HTC 10 a virtuální realita?

Společnost HTC zveřejnila své hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku a bohužel musíme konstatovat, že už tak špatná finanční situace se ještě zhoršila. Zatímco loni touto dobou zaznamenala firma svůj poslední provozní zisk (byť velmi, velmi hubený), poslední čtyři čtvrtletí včetně toho posledního se potácí v červených číslech.

Bohužel HTC netrápí pouze provozní ztráta, ale rovněž výrazně padající tržby. Loni v prvním kvartále společnost utržila 41,5 miliard tchajwanských dolarů, letos to bylo pouze 14,8 miliard, tedy o 64 procent méně. Ředitelka HTC Cher Wang slibuje do budoucna zefektivnění procesů a optimalizaci zdrojů, avšak tyto kroky větší tržby nezajistí.

htc_logo

Spasiteli tchajwanské značky mají být vlajkový smartphone HTC 10 a virtuální realita HTC Vive; prodeje těchto zařízení se v prvním čtvrtletí letošního roku ještě neprojevily. Jejich komerční (ne)úspěch ale prozradí až finanční výsledky z aktuálního čtvrtletí, které mohou za čtvrt roku naznačit, zda je existence firmy ohrožena nebo částečně zachráněna.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. Tak Vive je běh na dlouhou trať a je ještě otázka, zda vůbec běží správným směrem, tam nemá smysl nejbližší další kvartály cokoli řešit, investice do budoucího trhu.
  HTC 10 je jiná písnička, jenže tam by to chtělo ještě doplnit nabídku, což se prozatím neděje (nějaká odlehčená varianta a nějaká plus (větší) a dual sim). Jeden solitér toho mnoho nezmůže, je potřeba vrhnout na trh produktové portfolio.

  • Johny (neregistrovaný)

   Ale dyť už to nikdo nechce… HTC si pod sebou dávno podřezalo větev falešnými sliby a podvody na zákazníka. Od začátku to jeli bez plánu s vizí jen na ten danej rok a co přijde pak jim bylo jedno a podle toho to teď taky vypadá.

  • To jo no, samozřejmě několik posledních let už nemá moc smysl HTC řešit, to je fakt. Ale 10ka se jim podařilo, to zase ne že ne (tedy dle prezentace a specifik).

  • Tak desítka je snad první HTC, u kterého bych uvažoval o koupi. Má totiž super parametry, oproti konkurenci podle mě nenabízí nic navíc, ale design podle mě taky neni k zahození.

  • Menty: Tak jen občas se objeví nějaká technologie, která je aspoň po nějakou dobu unikátní. Vloni to byly výkonné úložiště a na tlak citlivé displeje, před tím TouchID. Letos si nic nevybavuji, nicméně zrovna HTC prostě nemá na nějaké inovace, montuje co je na trhu. Teď ro rozhodli, že smontují to nejlepší dostupné, ne vše dostupné, už takhle je cena vyšponovaná do TOP sféry. V zásadě nikdo nemá něco navíc, ale jsou různé skladby vlastností a uživatel si vybere. Žádný über telefon ale není.

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   UNI: Tak že sa zrovna displeje citlivé na tlak stali nejak unikátne sa povedať nedá.

 2. pet (neregistrovaný)

  nemůžou se divit vždyť jejich telefony jsou nejhorší že všech.
  Prorok stačí tak málo. Jeden mobil za rok případně rok a půl a starší modely prodávat za nižší cenu místo vyroby levnějších modelu

  • Starší modely nemůžeš prodávat za nižší cenu. Máš více méně stále stejné náklady na výrobu (nemůžeš kalkulovat s pohybem komodit a komponent, kalkuluješ to pi zadání výroby a pak to může jít dolu, ale taky nahoru). Navíc prodej původního HW nese vyšší náklady na podporu-vývoj FW. Tohle nedělá prakticky nikdo, jen Apple (jenže jeho ziskovost je taky někde jinde že) a i takový Samsung má spočítáno, že radši vydá nový model (např. Neo, Value Edition apod. kraviny) s tím, že se sníží náklady na výrobu (nenápadně nižší specifikace, efektivnější výrobní proces, optimalizace návrhu,…).

  • SLOVovca (neregistrovaný)

   pet (neregistrovaný) 9.5.2016 v 15:03
   100% nevyrábí nejhorší telefony, vždyť tu máme ještě Lumie …

  • Lumie je dobrý telefon, ale produkt je to mizerný:)

  • SLOVovca (neregistrovaný)

   :-)

  • A tak určite, ovečka.

 3. Tak hlavně HTC má v řadách hroznej bordel, já teda jeho modely nějak nezkoumám, ale jako je to snad jediná značka, kde se v tom člověk ani nijak moc neoreintuje. Všichni ostatní Samsung, Sony, LG to mají nějak přehledně (záměrně vynechávám Apple, ten totiž vyrábí jen vyšší třídu). Navíc mi u smartphonů HTC nějak chybí důvod, proč ho prostě koupit.

  • petras (neregistrovaný)

   Právě,že HTC má to portfolio celkem přehledné. Modely ONE Mx jako vlaková loď a pak řada Disere jako zbytek portfolia lišící se akorát podle pořadového čísla. Čím nižší číslovka na počátku tím snad i nižší třída. Nic víc nenabízí tak co je na tom nepřehlednýho? A Apple? Ten vyrábí jen jeden max dva modely ročně,ale pořád je to jen derivát jedné a téže řady. Jen se mění číslovka a buď je tam ještě písmenko S nebo nevím jaký tak v tom se musí vyznat i Apple ovce. Apple je jen předraženej krám o ničem. Ale když se to někomu líbí tak ať si to koupí jsou to jeho peníze a je to jeho věc když je vyhazuje za cokoliv co ho napadne. U HTC je asi problém,že naslibuje hory i s Horákama a skutek je někde jinde. A moc inovací taky nepřináší. Škoda. Kdysi to bývalo lepší.

  • Johny (neregistrovaný)

   Tak HTC bylo skvělý hlavne Sensem. Tam dokázali nabídnout mrtě zjednodušení a spousta z jejich zlepšováku se převedli na samotný android a převzali je ostatní. Ale dneska? Sense zabalili a rozhodli se balamutit zákazníky. Možná ani ne schválně, nepochybuju, že pro číňany ten jejich foťák byl fakt úspěch, ale kde je to proti konkurenci. I huawei se dal dohromady s Leicou aby dělal lepši foťáky ( dobře, ten výsledek je zatim rozporuplnej, ale Leica? to je pokem! Však s Panasonicem stála za boomem optického zoomu ) a HTC? Co má oproti konkurenci proti slibům. Proč si dnes HTC koupit. Myslim že nejlepší by měli vychytat android a udělat nejlepší podporu ze všech. Zapracovat na contentu a odlišit se… složit z puzzle HW x řad telefonů, to umí i Asus dneska :DDD

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   Tak hlavne samsung má poriadok v modelových radách, to áno :D :D

 4. Johny (neregistrovaný)

  Meli tam dat Android. Tyhle experimenty se nevyplaci.

  • johny (neregistrovaný)

   Me by zajimalo, co cloveka vede tohle delat :D Sad life, bitch :D

  • Jan (neregistrovaný)

   To bude urcite to pako steeplechase.

  • a (neregistrovaný)

   Petr Valach z Data3s :-) [odkaz]

  • SLOVovca (neregistrovaný)

   a (neregistrovaný) – co to je za směšnýho strejdu ? Ten svetřík :D D D

  • Johny (neregistrovaný)

   Jo, uznávam že sme se Steelspacem měli nesmyslný rozepře a tenhle souboj v okopávání kotníků osobními posměškami stejně začal on, ale zas ho tu nemusíme šikanovat :D Myslim že co si zasel to už sklidila jestli si nezvolil novou přezďívku, narozdíl odemě už se umírnil v diskuzích :D Skoro mam teď pocit že bych sem měl nahrát svojí fotku aby se score vyrovnalo :D Jenže já všude vypadam na 25, bych ztratil všechen respekt :DDD

  • SLOVovca (neregistrovaný)

   Johny (neregistrovaný) 10.5.2016 v 10:04
   pokud máš nějaký slušivý svetřík, tak se ti nikdo smát nebude :D

  • Johny (neregistrovaný)

   Tak kvůli tobě to tedy zvážim :DDDD

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   Je to síce už otrepané, ale len reakcia na výroky určitých odborníkov v diskusiách.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).