TOPlist

HTC HD7: Multimediální telefon s Windows Phone 7 a výklopným stojánkem

Velká recenze telefonu s Windows Phone 7, výklopným stojánkem a WVGA displejem.

HTC HD7 může na první pohled působit jako zcela obyčejný telefon bez špetky inovace, při detailnějším seznámení si ale všimnete několik pozoruhodných detailů, které z něj dělají svým způsobem jedinečný stroj. Určitě vás zaujme vyklápěcím stojánkem, který spolu s velkým displejem naznačuje jeho přednostní využití. Pokud se tedy poohlížíte po multimediálním telefonu a zamilovali jste si nový operační systém Windows Phone 7, bude se vám HD7 líbit.

- - -

Klady (+)
dílenské zpracování
velký SLCD displej
rychlý operační systém
výklopný stojánek
provázání kontaktů s Facebookem
Zápory (-)
průměrná kvalita fotografií a videa
vůle tlačítek pro ovládání hlasitosti
omezení operačního systému
absence české lokalizace

 

Vzhled a zpracování
HTC HD7 působí velmi solidním dojmem a použité materiály, včetně plastových prvků mají kvalitní provedení a nevypadají jako levný plast. Hlavním pilířem konstrukce je kovový rámec s lesklou povrchovou úpravou připomínající černý perleťový lak. Přední stranu tvoří 4,3″ kapacitní Super LCD displej a pod ním jsou tři senzorová tlačítka, která jsou usazena do stejného krycího skla jako displej. Při horním okraji přední lícové strany se ještě nachází reproduktor pro telefonní hovory a proximity senzor. Displej sice není zapuštěný, ale okrajový rám konstrukce ho nepatrně převyšuje, tudíž nehrozí poškrábání při běžném odkládání na stůl.

- - -

Levá strana neobsahuje žádné ovládací prvky, naopak na pravé najdete dvoupolohové tlačítko fotoaparátu a pár tlačítek pro ovládání hlasitosti. U těch se musím na chvilku pozastavit, neboť měla na mnou testovaném kusu dost velkou vůli a při jemném zatřesení cvakala o kovový rámec. Nemohu s jistotou potvrdit, či vyvrátit, jestli to byla vada pouze tohoto kusu, jiní uživatelé psali, že jim tlačítka necvakají, ale i tak mají mírnou vůli. Na horní straně se nachází tlačítko, které jedním stiskem zapíná a vypíná displej a při podržení zařízení zcela vypne. Do dolní hrany je vsazena trojice otvorů, ve kterých se nachází klasický microUSB konektor pro nabíjení a synchronizaci, 3,5mm audio konektor a telefonní mikrofon.

- - -

Na zadní straně upoutá vaší pozornost čočka fotoaparátu, který má rozlišení 5 MPx, vlevo od ní se nachází dvojitá přisvětlovací LED dioda a po pravici pak najdete systémový reproduktor. Co se týče reproduktoru, není to žádná jednička. Od mobilního reproduktoru neočekáváme zázraky a málokdo asi přehrává hudbu především interním reproduktorem, nicméně i při sledování filmů byla znát absolutní převaha výšek a zvuk byl občas až nepříjemně řezavý. Tyto tři zmíněné prvky na zádi telefonu jsou pak obklíčeny oválným kovovým plátem, který vypadá jako pouhá estetická ozdoba, ve skutečnosti se však jedná o stojánek. Po jeho vyklopení můžete zařízení v poloze na šířku postavit na pevnou podložku, což vám umožní snadné sledování videa či čtení článků. Před vybalením jsem se obával, že bude stojánek slabinou konstrukce, že bude hrozit vyviklání kloubu, či snad dokonce jeho ulomení. Byl jsem ale mile překvapen, protože opěrka i kloub jsou kovové a samotný mechanizmus se zdá být pevný. Během dvou týdnů testování jsem nezaznamenal sebemenší vůli, a tudíž předpokládám, že by mohl kloub spolehlivě sloužit dlouhou dobu.

- - -

Kryt baterie sejmete poměrně netradičně. Je totiž uchycen malými plastovými háčky, takže místo klasického vysouvání musíte víko jemně vypáčit ve vyznačeném žlábku a podobný manévr zopakovat po celém obvodu. Není to nijak složité, ale velice nepatrná tloušťka tohoto krytu vytváří důvod obávat se o jeho ohnutí a poškození. Povrchová úprava plastových prvků je matná a na dotek působí jako tvrdá guma, takže se telefon příjemně drží v ruce, nehrozí jeho sklouznutí a nezůstávají tam téměř žádné otisky prstů. Naopak přední strana telefonu je přímo pastvou pro různé nečistoty a otisky, a tak vám nezbude, než čas od času displej očistit.

- - -

Celkově však hodnotím konstrukci komunikátoru kladně, všechny díly perfektně lícují, nic nevrže a až na zmíněnou vůli tlačítek pro ovládání hlasitosti nelze konstrukci takřka nic vytknout.

Windows Phone 7: Systém plný omezení, avšak se slibnou budoucností
Poslední dobou se kolem Windows Phone 7 vytvořily prakticky dva protichůdné tábory. Jedni nový produkt Microsoftu chválí, druzí zdůrazňují nedostatky mnoha funkcí, které u jiných platforem považujeme za nutný základ. Svým způsobem se dají obě strany pochopit. Microsoft udělal za svou předchozí mobilní platformou tlustou čáru a začal znovu od píky. To s sebou nese výhody i nevýhody. Konečně se přestalo nabalovat další a další grafické prostředí na staré jádro, díky čemuž je systém velice rychlý a reaguje prakticky okamžitě. Zároveň přišel Microsoft s originálním designem a nemůžeme mu již vytýkat, že zkopíroval grafiku u konkurence.  Bohužel je znát, že byl nový systém vydán předčasně, aby rezervoval Microsoftu místo na stále se rozrůstajícím mobilním poli. Některé funkce tedy současně chybí nebo nejsou dotaženy do perfektního stavu, což hodlá společnost postupně opravovat v updatech. Kromě často diskutované funkce Copy & Paste bych zmínil například nemožnost zjištění MAC adresy přímo v zařízení (lze zjistit pouze z logu routeru), chybí manuální nastavení IP adresy, na taskbaru budete marně hledat stav signálu a tak dále. Microsoft by měl ale v budoucnu nedostatky odstranit, pokud tedy máte trpělivost a systém jste si jinak zamilovali, nebude to pro vás překážkou.

Videopohled na HTC HD7

Při spuštění telefonu vás uvítá plocha tvořená živými panely (Live Tiles), které si můžete rozmístit podle svého gusta. Panely jsou aktivní a dokážou zobrazovat doplňující informace k dané aplikaci. U panelu s kontakty se například animují miniatury profilových obrázků, u Xbox Live zase vidíte svůj avatar. Nepotřebné panely můžete odstranit a po doinstalování aplikací naopak na hlavní plochu můžete připnout nové; ne vždy jsou ale interaktivní. Měl jsem ale menší problémy, když jsem se pokoušel přesunout panel například z horní části menu na úplný konec. Při dosažení okraje displeje se totiž menu moc nechtělo posouvat a musel jsem přenášený panel vysloveně pošťuchovat prstem, aby se prosunul dále.

- - - -
Uzamčená obrazovka, hlavní nabídka, huby Obrázky a Hudba

Není to bohužel jediné místo, kde mi chyběla intuitivnost ovládání. Pokud si pustíte video a budete se chtít přesunout o několik minut dopředu či dozadu, zcela intuitivně sáhnete po linii s běžícím kolečkem a chcete ho přesunout na potřebný časový úsek, to bohužel ale nejde. Musíte na displeji stisknout symbol vpřed/vzad a držet jej, pak se video začne převíjet jako na starém videopřehrávači. Na další problém ale narazíte, budete-li se chtít vrátit na začátek videa; můžete buďto donekonečna čekat při pomalém převíjení zpět, nebo zavřít video, spustit jiné a pak opět spustit předchozí, což mi zdaleka nepřipadá intuitivní. Jinak je správa multimédií řešena celkem šikovně. Velice rychle si zvyknou především ti, kterým se někdy dostal do rukou přehrávač Zune HD. Softwarové rozhraní pro práci s multimédii je zde prakticky totožné a například u prohlížení fotografií nechybí ani populární funkce „pinch and zoom”, neboli přibližování a oddalování pomocí gesta dvou prstů.

Za celkem důležitou funkci u chytrých telefonů lze považovat univerzální vyhledávání. Každý komunikátor s Windows Phone 7 musí mít podle Microsoftu tlačítko pro vyhledávání, to ale funguje zatím jen pro hledání na internetu pomocí služby Bing, globální hledání v systému chybí. Ve starších Windows Mobile například stačilo z hlavní obrazovky zadat několik počátečních znaků jména kontaktu či telefonního čísla a ze zobrazených výsledků jste mohli rovnou volat. U WP7 je tento postup malinko složitější. Po odemčení zařízení musíte nejprve přejít do hubu Lidé, kde najdete v jedné ze záložek adresář kontaktů. Pak již můžete hledanou osobu najít buďto ručně, přejít na některé počáteční písmeno adresáře, či zadat úryvek jména do vyhledávacího pole. Potěšilo mě ale, že při vyhledávání v kontaktech systém nachází i jména s diakritikou. Čili když budete mít v adresáři někoho s příjmením „Šedý” a do vyhledávání zadáte jen „Sedy”, tak se stejně zobrazí hledaný pán Šedý.

- - - -
Herní hub, Office Mobile, textové zprávy a nabídka s aplikacemi

Tahle pozitivní vlastnost ale bohužel souvisí s tou negativní. Windows Phone 7 zatím totiž postrádá českou lokalizaci, a to jak v systému, tak i u softwarové klávesnice. Při psaní SMS vám zřejmě diakritika chybět nebude, ale u emailů to může být pro někoho značný problém. Naštěstí to lze vyřešit neoficiální úpravou, pro kterou je však nutné mít zařízení odemčené.

Ale abychom se nevěnovali jen nevýhodám, pojďme se podívat, co nám mobilní Windows mohou nabídnout. Systém samotný je rozdělený do několika hubů, které si nyní představíme:

Lidé – seznam kontaktů, který v plné míře využívá napojení na sociální sítě. To znamená, že u vašich položek nemusíte mít jen základní údaje, ale můžete u nich například načítat statusy a obrázky z Facebooku. Provázání Facebooku a Windows Phone 7 je velmi dobře zvládnuté, navíc lze „svázat” pod jednu položku údaje o daném kontaktu z Exchange, Live ID či Facebooku. Pokud v kontaktech nechcete zobrazovat všechny vaše přátele z Facebooku, lze v nastavení tuto možnost vypnout a zobrazovat pouze ty, které máte „svázané” s položkami v klasickém telefonním seznamu. V horizontu několika měsíců by do hubu Lidé měla přibýt podpora sociální sítě Twitter (oznámeno to bylo na keynote Steva Ballmera na MWC 2011).

-

Obrázky – galerie obrázků a videí uložených v telefonu. Pokud máte systém provázaný s Facebookem, načítají se zde také nové fotografie přátel z této sociální sítě, což je velmi pohodlné. V obrázkovém hubu si rovněž můžete nastavit vlastní pozadí (snímek z fotoaparátu nebo stažený obrázek), stačí přidržet prst na nadpisu „pictures” a vybrat položku „change background”.

-

Hudba a video – v případě tohoto hubu se Microsoft rozhodl zúročit zkušenosti z vývoje přehrávače Zune a jeho prostředí integroval do nové verze systému. Přehrávat můžete nejen hudbu a video, ale také poslouchat FM rádio. Stejně jako obrázky, i hudbu a video můžete synchronizovat s počítačem přes zmíněný program Zune Software, který mimochodem existuje také ve verzi pro Mac OS X.

-

Office – tento hub je tvořen balíčkem aplikací Word, Excel, PowerPoint, OneNote a nabízí také napojení na službu SharePoint pro online sdílení dokumentů. Do zařízení můžete dokumenty dostat pouze přes Sharepoint, SkyDrive nebo jako přílohu k e-mailu. Synchronizaci Office souborů přes kabel systém bohužel nepodporuje, což je veliká škoda.

-

Marketplace – skrze Marketplace můžete do telefonu stahovat nové hry a aplikace. Kvůli omezením na nemožnost nákupu se však zatím budete muset spokojit pouze s freeware a trial verzemi. Marketplace je jediná oficiální cesta, skrze kterou se do telefonu dají instalovat programy. V USA skrze Marketplace funguje také nákup hudby, v České republice a na Slovensku však tato služba kvůli licenčním podmínkám opět oficiálně není dostupná. V průběhu léta bychom se měli dočkat zpřístupnění nákupu aplikací na Marketplace, tak doufejme, že se to nijak nezkomplikuje a za pár měsíců už si budeme moci programy do telefonu konečně kupovat.

-

Hry – Windows Phone 7 můžete synchronizovat s vaším Xbox Live účtem. Z konzole se vám tak do telefonu přenese váš avatar, herní statistika, achievementy a další položky. Z Marketplace je možné stáhnout celou řadu zajímavých her, některé podporují také multiplayer.

-

Windows Phone 7 doporučuji používat s Live účtem, jehož vytvoření vám systém automaticky nabídne při prvním spuštění. Pokud už Live ID máte, můžete se jednoduše přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Bez Live účtu nebudete moci využívat celé řady systémových služeb (Marketplace, Xbox Live). Před koupi telefonu s Windows Phone 7 je také důležité brát v potaz, že bez datového tarifu u operátora si funkcí opět nebudete moci užívat naplno. Do jisté míry to samozřejmě může suplovat připojení přes bezdrátové sítě, avšak ty veřejné nejsou vždy dostupné, proto je investice do datového tarifu téměř nutností.

Multitasking
V případě Windows Phone 7 se rozhodně nedá hovořit o plnohodnotném multitaskingu. Zatím totiž chybí možnost zobrazit právě spuštěné aplikace a přepnout na některou z nich. Multitasking funguje v omezené míře pomocí tlačítka „Zpět”. Pokud tedy spustíte aplikaci, můžete se stiskem centrálního „Windows” tlačítka vrátit na hlavní obrazovku a spustit další aplikaci, opět přejít na hlavní obrazovku a postup opakovat. Opakovaným stiskem tlačítka „Zpět” dokáže systém přepínat mezi několika naposledy spuštěnými programy v obráceném sledu, než byly spouštěny. Časem se na to dá zvyknout, ale rozhodně to není ideální řešení. Naštěstí Steve Ballmer na keynote během Mobile World Congressu v Barceloně představil nový způsob přepínání běžících aplikací, který je znatelně lepší a velice se podobá tomu, jak vypadá multitasking na komunikátorech s operačním systémem Web OS, a měli bychom se ho dočkat pravděpodobně během letního updatu.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Phone 7
Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250, 1 GHz
Displej: kapacitní, 4,3″, WVGA (480 × 800 px), 16 milionů barev, technologie Super LCD
Paměť: 576 MB RAM, 8 GB ROM (7,4 GB přístupných pro vaše data)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP), Wi-Fi 802.11b/g/n, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, přisvětlovací LED dioda, autofocus, záznam videa v HD rozlišení (720 p);
Rozměry: 68 x 122 x 11.2 mm
Hmotnost: 162 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1 230 mAh
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor

Příslušenství
Pro účely recenze jsem měl zapůjčené balení s nekompletním příslušenstvím, ve kterém byl mimo telefonu USB kabel, univerzální nabíječka s USB konektorem, do kterého se zapojí USB kabel, takže si při cestování vystačíte pouze s jedním. Dále se v balení nacházela základní sluchátka HTC, která sice nejsou úplně pohodlná a zvuk je také průměrný, ale díky standardnímu 3,5mm konektoru si budete moci připojit libovolná kvalitnější sluchátka.

- - -
Dodávaná sluchátka mají na kabelu malé ovládací centrum

- - -
Cestovní nabječka a USB kabel

Displej
Pro displej byla použita technologie Super LCD, která sice nedosahuje na dnes špičkové Super AMOLED displeje, oproti kterým má především menší kontrastní rozsah. I tak ale displej tohoto chytrého telefonu nabídne poměrně široké pozorovací úhly a při maximálním podsvícení celkem uspokojivou čitelnost i na slunci. Velká úhlopříčka 4,3 palce spolu s rozlišením 480 x 800 px pak zaručí příjemné sledování videa či čtení článků. Mrzelo mě ale, že v systému není více stupňů nastavení jasu displeje. Můžete totiž nastavit jen tři stupně, zatímco paradoxně hlasitost můžete ovládat ve třiceti krocích.

Výdrž
Telefon je dodáván s baterií o kapacitě 1 230 mAh, což není zrovna maximum na trhu. Při běžném používání mi HTC HD7 vydržel jeden až dva dny na jedno nabití. Při využití pouze multimediálních funkcí a s vypnutým GSM modulem jsem se dostal na 3 dny výdrže, při připojení k Wi-Fi síti se pak baterie odporoučí zhruba po šesti hodinách používání.

Fotoaparát
Nápis u čočky fotoaparátu sice hlásí 5MPx rozlišení snímače, samotná optika a následně kvalita pořízených snímků ale odpovídá spíše slabému průměru. Po vyfocení archu bílého papíru se bohužel projevil i starý známý neduh HTC ve formě růžového nádechu uprostřed snímku.

- - -
S focením makra nemá optika sebemenší problém

Fotografie pořízené za denního světla nejsou zcela ostré a je objevuje se i znatelný šum, barvy také nejsou úplně věrohodné. Naopak v dobrém slova smyslu překvapilo focení v režimu „Makro”, tedy zblízka. I při nasvícení stolní lampičkou najednou makro fotky vykreslovaly každičký detail fotografovaného předmětu, obraz byl ostrý a bez šumu, o čemž se můžete přesvědčit na přiložených fotografiích. Dá se tedy předpokládat, že na celkovém nezdaru má určitý podíl i softwarová část, která by se dala ještě vypracovat.

- - -
Kvalita fotografií při běžném focení je pouze průměrná

- - -

Jako částečná útěcha poslouží utilita Photo Enhancer, která se nachází již v základu systému a pomocí ní pak můžete nechat automaticky vylepšit pořízené snímky (zaznamenal jsem především úpravu kontrastu a zaostření obrazu) a také přidávat různé umělecké filtry, které dokážou ze zdánlivě nepovedené fotografie udělat celkem zajímavý kousek. Po vytvoření snímku si jej můžete prohlédnout, upravit nebo odeslat emailem či na Facebook, což je při dnešní popularitě sociálních sítí užitečnou funkcí.

- -
Snímky opatřené efektem z aplikace Photo Enhancer

Video je možné nahrávat v HD rozlišení (720p), kvalita se ale opět dá označit spíše za průměrnou, obraz při pohybu čas od času poskočil a někdy jsem zaznamenal problémy se zaostřením. Pro ryze dokumentační účely fotografií a videa tedy HD7 obstojí, nečekejte ale zázraky; celkově mě fotoaparát zklamal a rozhodně bych očekával mnohem kvalitnější snímky.

Synchronizace a konektivita
Telefon můžete s počítačem synchronizovat přes USB kabel a Wi-Fi. Na PC je nutné mít nainstalovaný programu Zune Software. Co se týče nastavení synchronizace přes Wi-Fi, stačí v aplikaci na PC pouze spustit průvodce, který se o konfiguraci postará. Na synchronizaci kontaktů, kalendáře a e-mailů s Outlookem přes kabel si nechte zajít chuť, tuhle funkci Windows Phone 7 nepodporují a řešením je Exchange či synchronizace s Live nebo Google účtem. Při použití Exchange můžete synchronizovat s několika účty najednou (například firemní Exchange + osobní účet na Hotmailu). Kvůli omezením systému telefon zatím nepoužijete ani jako hardwarový modem.

- - - -
Detail kontaktu, nastavení operačního systému, kalendář

Citlivost bezdrátového Wi-Fi modulu byla v pořádku, co by ovšem někomu mohlo vadit, je komplikovaný způsob zjišťování MAC adresy, kterou přímo v zařízení nikde nenajdete a můžete ji tedy vypátrat pouze v logu Wi-Fi routeru, ke kterému je zařízení aktuálně připojeno. Další problémy pocítíte, pokud máte z nějakých důvodů vypnuté automatické přiřazování IP adres na svém routeru. V systému totiž nelze zatím manuálně nastavit IP adresu. Na další problém narazíte, budete-li chtít spárovat komunikátor s dalším telefonem přes Bluetooth. Windows Phone 7 totiž aktuálně podporují jen připojení bezdrátových Bluetooth sluchátek (A2DP profil), při pokusu o spárování s jiným zařízením, či o přijetí souboru přes Bluetooth, na vás vyskočí hláška „Not supported”, neboli „Nepodporováno”. Fixace GPS pozice funguje bez problémů, zatím se ale neobejdete bez aktivního datového tarifu, protože chybí plnohodnotný offline navigační software. Neoficiální cestou sice opět můžete navigační program do Windows Phone 7 dostat, ne každému se ale chce zařízení odemykat.

Jestliže máte kontakty a události z kalendáře uložené v Outlooku, doporučuji nainstalovat utilitu Outlook Hotmail Connector, skrze kterou je možné data synchronizovat s Live účtem, který si můžete provázat s telefonem.

Internetový prohlížeč
Internet Explorer ve Windows Phone 7 je výrazně modernější než jeho předchůdce u Windows Mobile 6.5. Je poměrně rychlý, i když ve srovnání se Safari na iPhone či výchozím prohlížečem u Androidu stále trochu zaostává. Prohlížeč využívá jádro z PC verze Internet Exploreru 7 a bohužel si neporadí se standardem HTML5, což by se ale mělo v budoucnu změnit. Chuť si musíme nechat zajít i na podporu Flashe či Silverlightu a chybí mi i správce RSS kanálů, což lze naštěstí vyřešit stažením vhodného klienta na Marketplace.

Mobilní Internet Explorer podporuje až 6 otevřených záložek, umí ukládat stránky do oblíbených, vyhledávat text a umístit odkaz na oblíbený web na hlavní obrazovku (Live Tile). Adresy můžete bohužel zadávat pouze v portrait režimu (nastojato), když telefon přetočíte do horizontální polohy, zobrazí se web přes celý displej a žádné ovládací prvky prohlížeče nejsou dostupné. Pokud tedy budete chtít přejít na jinou webovou adresu, budete vždy muset telefon přetočit do portrait režimu, aby se vám zobrazil řádek pro zadání URL. To je dost nešikovné. Řešením může být stažení trial verze prohlížeče Metro Browser z Marketplace, který nabízí podstatně více funkcí než výchozí systémový prohlížeč (jádro však používá stejné).

Závěrečné hodnocení
HTC HD7 je rozhodně zajímavý telefon, který ocení především příznivci velkých displejů a ti, kteří si rádi před spaním na mobilním zařízení pouštějí filmy či prohlížejí web. Díky velkému displeji se i celkem příjemně píše na softwarové klávesnici, jen mi občas připadala citlivost až příliš velká a postrádal jsem možnost jejího podrobnějšího nastavení. Samotný systém je velice svižný a spolehlivý, během dvou týdnů testování se ani jednou nezasekl, což je velice příjemná změna oproti předchozím Windows Mobile.

Nemohl jsem v sobě ale upřít pocit, že mám v rukou „neúplnou” verzi systému, kterému zatím chybí celá řada důležitých funkcí, které jsou u konkurence samozřejmostí. Doufejme ale, že Microsoft splní své sliby, veškeré nedostatky vychytá v budoucích aktualizacích a ti, kteří si nové mobilní „sedmičky” zamilovali, se nebudou muset omezovat. Spolu s pořizovací cenou telefonu doporučuji automaticky počítat i s pořízením datového tarifu, protože bez něj HTC HD7 nevyužijete naplno a i sám systém na vás bude ze všech koutu hlásat, že by se rád připojil k internetu.

Tip: O operačním systému Windows Phone 7 se můžete dozvědět více z našeho diskuzního fóra.

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku