Domů » Recenze » HTC Evo 3D: Recenze dvoujádrového telefonu s 3D displejem

HTC Evo 3D: Recenze dvoujádrového telefonu s 3D displejem

Recenze dvoujádrového telefonu s 3D displejem s qHD rozlišením a 1,2GHz dual-core procesorem.

Tchajwanský gigant vyslal mezi 3D telefony svého zástupce s označením Evo 3D. Ten se snaží zaujmout nejen možností sledovat a vytvářet stereoskopický obsah, ale nabízí také výkonný hardware, kterému vévodí dvoujádrový procesor, 1 GB RAM a prostorný displej s qHD rozlišením. Evo 3D navíc servíruje novou verzi Androidu obohacenou o uživatelské prostředí HTC Sense.

- - 

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si HTC Evo 3D můžete zakoupit. Telefon jsme testovali s operačním systémem Android 2.3.4 (software 1.20.401.2, HTC Sense 3.0). Veškeré poznatky v recenzi se vztahují k výše uvedené verzi systému a u novějších se mohou lišit. 

Klady (+)
dílenské zpracování a design
Android ve verzi 2.3.4
dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz
4,3″ qHD displej
1 GB RAM
3D zobrazení fotografií a videa
 
Zápory (-)
čitelnost na přímém slunci
vyšší rozměry a hmotnost
průměrná kvalita fotografií
neumí nahrávat fullHD video

Srovnání s konkurencí
HTC Evo 3D nabízí téměř shodné hardwarové parametry a rozměry jako nedávno testovaný HTC Sensation. Oproti němu je navíc vybavený dvojicí fotoaparátů pro tvorbu 3D obsahu, 1GB RAM a obsahuje jiný typ displeje, který 3D obsah umí zobrazit. Evo 3D má také na trhu velkého konkurenta v podobě LG Optimus 3D (zobrazit recenzi). 

Graf ceny produktu HTC EVO 3D poskytuje server Heureka.cz

HTC Evo 3D a LG Optimus 3D umějí 3D obsah nejen zobrazovat, ale samozřejmě i pořizovat. Ve prospěch dnes recenzovaného telefonu hraje kvalitnější a jemnější obraz (díky qHD rozlišení); u LG Optimus 3D s WVGA displejem jsou po přepnutí do 3D režimu pixely přece jenom více viditelné a celkový rastr je hrubší. Evo 3D také vydrží o něco déle při sledování 2D/3D filmů s maximálním jasem displeje, paradoxem ale je, že při normálním používání obou zařízení (telefonování, e-maily, zprávy, web, hudba…) vydržel déle Optimus 3D. Procesor u Optimu 3D (TI OMAP4) se totiž při menší zátěži umí podtaktovat, Qualcomm je naopak energeticky méně náročný při práci s multimédii (srovnání výdrže naleznete o několik kapitol níže). 

Graf ceny produktu LG P920 Optimus 3D poskytuje server Heureka.cz

Ve prospěch LG hraje bohatší softwarová výbava pro práci s 3D obsahem. V systému se nachází nabídka 3D Space, která naplno využívá možností 3D displeje a uživateli nabízí přístup k 3D fotografiím, 3D filmům, 3D hrám a 3D obsahu na YouTube. Navíc máte od LG a Gameloftu v základu připravené tři 3D hry. U HTC Evo 3D bychom podobnou nabídku hledali marně, to samé platí i pro 3D hry.

- - -

LG Optimus 3D rovněž umí v reálném čase přepočítat 2D fotografie a video do 3D, efekt sice není tak výrazný jako u klasického stereoskopického obsahu, ale Evo 3D žádnou takovou funkci nenabízí. Tolik tedy ke srovnání obou rivalů a teď už se pojďme naplno věnovat HTC Evo 3D.

- -   -

Obsah balení, vzhled a dílenské zpracování

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.3.4 + HTC Sense 3.0
Procesor: Qualcomm Snapdragon MSM8260, dual-core, 1,2 GHz
Displej: kapacitní, 4,3″, qHD (540 × 960 px), 16 milionů barev, technologie S-LCD, možnost přepnutí do 3D
Paměť: 1 GB RAM, 1 GB vnitřní paměť, slot na microSDHC karty (až 32 GB, 8GB karta v balení)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 3.0 (EDR, A2DP, FTP, OPP, PBAP), Wi-Fi 802.11 b/g/n, USB 2.0/micro USB, DLNA
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 2 x 5 MPx, duální LED dioda, autofocus, záznam 2D videa v HD rozlišení (720p), záznam 3D videa v HD rozlišení, 3D fotografie max. ve 2MPx rozlišení, přední 1,3MPx kamerka
Rozměry: 126 × 65 × 12,05 mm
Hmotnost: 170 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1 730 mAh
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, FM rádio, gyroskop, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, Wi-Fi hotspot, DLNA, SRS efekt

- - -

- - -

Procesor, paměť a výkon
Evo 3D je stejně jako nedávno testovaný HTC Sensation vybavené dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon MSM8260, u kterého je každé jádro schopné pracovat na frekvenci 1,2 GHz. Asi není nutné pochybovat o tom, že by tenhle čip nenabízel dostatečný výkon. Na HTC Evo 3D spustíte i ty nejnáročnější hry a problémy nenastanou ani při přehrávání videa ve fullHD rozlišení s rozumným datovým tokem. Ve srovnání s HTC Sensation jsme u Eva 3D naměřili o něco nižší hodnoty v programech SmartBench 2011, CF-Bench a Quadrant, ale při běžném používání to jen stěží poznáte a ve výsledku je Evo 3D velmi rychlý telefon. 

SmartBench 2011 (productivity/game)  Quadrant Standard  CF-Bench 
HTC Evo 3D 1 956 / 1 668 2 040 5 246
LG Optimus 3D 2 874 / 2 894 2 482 5 350
LG Optimus 2X 2 819 / 2 623 2 436 5 541
Samsung Galaxy S II 3 839 / 2 164 3 083 7 105
HTC Sensation 2 582 / 1 652 2 248 5 431

Ve výbavě najdeme 1 GB operační paměti RAM, z té má systém k dispozici 808 MB a po prvním spuštění a načtení všech procesů zůstane pro potřeby aplikací volných okolo 380 MB. Pro srovnání – HTC Sensation nabízel jen okolo 160 MB volné RAM. Poměrně velkým žroutem operační paměti je uživatelské prostředí HTC Sense, ale i tak má telefon ve výsledku dostatečné rezervy pro běh dalších aplikací. Pro uživatelská data máte po prvním spuštění k dispozici 1,08 GB prostoru; součástí balení je i 8GB paměťová karta (class 4), kam můžete nahrát další obsah.

- - -
Quadrant Benchmark, CF-Bench a Nena Mark2

Displej: Jemný obraz s možností přepnutí do 3D
Dominantním prvkem přední strany je Super LCD displej s úhlopříčkou 4,3″, který nabízí jemné qHD rozlišení 540 x 960 px (256 PPI). Vzhledem k použité technologii je zřejmé, že čitelnost na přímém sluníčku nebude příliš dobrá, což se mi v praxi potvrdilo. V případě potřeby se u displeje aktivuje speciální vrstva, která při sledování vytváří iluzi prostorového obrazu. Jedná se o stejnou technologii, která byla použita u LG Optimus 3D.

- - - 

Při sledování stereoskopických (3D) fotografií a videa se ve skutečnosti zobrazují dva obrazy – jeden pro levé a druhý pro pravé oko. Budeme-li displej pozorovat ze správné vzdálenosti, mozek v určitém bodě oba dva obrazy spojí a tím se dosáhne prostorové iluze. Každé oko vidí bod v prostoru na jiném pozadí – obraz pro levé oko se zobrazuje na červeném pozadí a obraz pro pravé oko na pozadí modrém. Displej u HTC Evo 3D po přepnutí do 3D režimu využívá pro vytvoření prostorové iluze různých pozorovacích úhlů a jde vlastně o optický klam. Vždy je nutné najít ideální polohu, kdy je 3D efekt nejvýraznější a nedochází ke zdvojení obrazu.

- - - 

V opačném případě vás mohou začít bolet oči, v takové situaci výrobce doporučuje sledování přerušit a nechat zrak odpočinout. Ne každému sledování stereoskopického obrazu může vyhovovat a setkal jsem se s několika reakcemi přátel, kteří měli se sledováním problémy. Nutno ale dodat, že ve valné většině jsem se setkával s kladným hodnocením a nadšenými komentáři při ukázkách prostorového obrazu. Za denního světla počítejte s tím, že na displeji uvidíte odlesky, mnohem záživnější je sledování v šeru nebo noci.

- - - 

Barevné schopnosti displeje jsou na dobré úrovni, bílá je čistá bez žlutého nebo šedivého nádechu. Podsvícení je při nastavení maximální hodnoty velmi intenzivní, ve výchozím nastavení se systém stará o regulaci jasu sám na základě vyhodnocených údajů ze světelného senzoru. Tlačítka pod displejem mají bílé podsvícení, které se po několika minutách nečinnosti vypne. To bohužel neplatí při sledování filmů, kdy tlačítka svítí neustále. Naštěstí se to dá vyřešit stažením freeware utility Screen Filter z Android Marketu, která toho mimochodem umí ještě mnohem více a rozhodně ji doporučuji vyzkoušet.

- - - 

Jak již bylo zmíněno, Evo 3D neumí na rozdíl od Optimu 3D přepočítat klasické 2D video do 3D. Chcete-li si své oblíbené filmy vychutnat s prostorovým efektem, doporučuji sáhnout pro programu DVDFab 2D to 3D Converter, který umí normální filmy převádět na stereoskopické. Cena plné verze je trochu vyšší (60 USD), ale výrobce nabízí k vyzkoušení trial verzi. 

GPS navigace: Spolehlivý pomocník
Při zaměřování pozice jsem nenarazil na žádné komplikace a díky technologii A-GPS byla fixace ve většině případů velmi rychlá. V případě automobilové navigace jsem používal Google Mapy, při geocachingu c:geo a pro záznam trasy při běhu osvědčený RunKeeper. Fixace probíhala v řádech desítek sekund a ani v husté městské zástavbě se neobjevily žádné nepříjemné prodlevy při zaměřování. Při nepřetržitém používání GPS (automobilová navigace) s maximální úrovní jasu se Evo 3D přihlásilo o dobití akumulátoru po 5 hodinách a 20 minutách.

- - - -

FM rádio
Vestavěný rádiový přijímač funguje pouze v případě, že máte připojená sluchátka, jež slouží jako anténa. V opačném případě vám telefon zobrazí zprávu, že nejsou sluchátka připojena a rádio není možné používat. Při prvním spuštění dojde k vyhledání dostupných stanic. Zvuk lze ze sluchátek přesměrovat do systémového reproduktoru a oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu. Kvalita příjmu je průměrná a občas se mi stávalo, že telefon nedokázal naladit žádné stanice, ale tohle je vždy do velké míry ovlivněno tím, kde se právě nacházíte.

- - - - -

Baterie a výdrž
U HTC Sensation byla výdrž jednou z nejslabších stránek, Evo 3D na tom už ale tak špatně není a při šetrnějším používání se můžete dostat na jeden a půl dne. Svůj podíl na tom má vyšší kapacita akumulátoru (1 730 mAh). Při výraznější zátěži se pochopitelně nevyhnete každodennímu nabíjení, ale úbytek procent baterie už není tak rychlý jako v případě Sensation. Dále jsem se zaměřil na výdrž při přehrávání videa, která je o něco lepší než u LG Optimus 3D

Přehrávání klasického HD filmu, maximální jas (+ vypnuté Wi-Fi a GPS): 4 hodiny 10 minut
– LG Optimus 3D vydržel 3 hodiny 15 minut

Přehrávání HD filmu ve 3D, maximální jas (+ vypnuté Wi-Fi a GPS): 3 hodiny 15 minut
– LG Optimus 3D vydržel 2 hodiny 5 minut

V nabídce Nastavení/Napájení je možné aktivovat Úsporný režim. Ten se spustí v případě, že kapacita baterie dosáhne předem nastavené hodnoty (ve výchozím stavu 15 %). Má poměrně široké možnosti konfigurace a například si zde můžete vybrat, na jakou úroveň se má snížit jas, jaké moduly se mají vypnout (GPS, Wi-Fi, Bluetooth, data), což přijde vhod zejména když víte, že s telefonem ještě potřebujete několik hodin vydržet a žádný zdroj energie není v dosahu. 

Telefonování, datové přenosy a konektivita
Telefon je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS/EDGE a také 3G modulem s podporou rychlých datových přenosů přes HSDPA/HSUPA, data je tedy možné stahovat až teoretickou rychlostí 7,2 Mbps. Kvalita hovorů byla zcela vyhovující, hlasitost je dostačující a druhá strana si nikdy nestěžovala, že by mě špatně slyšela. Svůj podíl na tom má i dvojice mikrofonů, které jsou umístěné na těle telefonu a společně odfiltrují nežádoucí šum během aktivního hovoru.

- - - -

Aplikace pro práci s kontakty je velmi pěkně zpracovaná. Jednotlivé osoby v ní můžete vybírat přímo ze seznamu nebo přes chytré vyhledávání, kdy na numerické klávesnici stačí mačkat ta tlačítka, jejichž znaky jsou obsaženy v hledaném jméně. Do výsledků se pak zpracovávají jak křestní jména, tak i příjmení, a to včetně diakritiky.

- - - - - 

Mezi programy nechybí položka s názvem Lidé, která vám nabídne přístup do telefonního adresáře včetně kontaktů uložených na SIM kartě, které rovnou doporučuji zkopírovat do vnitřní paměti, ať si u nich můžete vyplnit více detailů. Prostředí aplikace Lidé je rozděleno do několika nabídek. Kromě kompletního výpisu adresáře to jsou skupiny a historie hovorů. V nastavení systému lze telefon provázat s vašimi účty na Facebooku, Twitteru a Flickru a data z těchto služeb pak některé programy dokážou dále zpracovávat. V případě potřeby si můžete ke kontaktům stáhnout profilový obrázek z Facebooku. Oblíbené kontakty si navíc můžete umístit do speciálního widgetu na hlavní obrazovce, takže budou neustále po ruce. Pokud používáte více účtů (Exchange, Gmail), můžete si v nastavení aplikace vybrat, které kontakty chcete zobrazovat (všechny nebo jen z vybraných účtů a případně i skupin).

- - - -

Pro bezdrátovou komunikaci jsou připraveny moduly Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth ve verzi 3.0. Oproti HTC Sensation se Evo 3D díky mírně odlišné konstrukci nepotýká s výpadky Wi-Fi signálu, citlivost je zcela dostačující a během testování jsem se nesetkal s žádnými problémy. V nabídce s programy naleznete utilitu, se kterou můžete telefon proměnit v bezdrátový hotspot. Přes ten pak lze sdílet mobilní datové přenosy mezi další zařízení. Bluetooth ve verzi 3.0 také funguje na jedničku, takže v tomto směru si HTC zaslouží pochválit. 

Uživatelské prostředí HTC Sense, možnosti 3D zobrazení a bonusový software

Tip: Věděli jste, že stisknutím tlačítka Power a klávesy Domů můžete uložit screenshot aktuální obrazovky?

Softwarová klávesnice, textové zprávy, e-maily a kalendář
Díky velkému displeji je psaní na softwarové klávesnici pohodlné. Ve výchozím stavu vás přivítá klávesnice se standardním QWERTY rozložením, kterou můžete používat jak v portrait, tak i landscape režimu. K dispozici je ještě klasická telefonní klávesnice (režim psaní abc, def, ghi…) a kompaktní klávesnice. Ve výchozím stavu je aktivní slovník xT9 s českou databází slov. Bohužel umí napovídat pouze výrazy s diakritikou, což pro psaní SMS není příliš vhodné, ale naštěstí jej můžete naučit i vlastní slova. Sekundární symboly a písmena s diakritikou lze zadávat při delším přidržení daného tlačítka. Ještě pohodlněji se mi psalo po přetočení telefonu do režimu „naležato“, v tomto případě totiž máte podstatně více místa pro prsty. Komu automatické napovídání slov ze slovníku xT9 nebude vyhovovat, může jej v nastavení vypnout.

- -

Klient pro práci s textovými a multimediálními zprávami zobrazuje konverzace v režimu chatu. Na výchozí obrazovce vidíte kromě fotografie a názvu kontaktu také několik slov poslední zprávy. Posílat můžete i skupinové zprávy. V nastavení lze aktivovat doručenky, upravit notifikace nebo vyplnit podpis, který se bude ke zprávám automaticky vkládat. Při psaní vidíte, kolik znaků jste napsali a do kolika zpráv bude váš text rozdělen.

- - - - - 

HTC Evo 3D nabízí perfektní propojení s Google účtem, kde se synchronizuje pošta, kontakty a kalendář. Gmail klient toho umí opravdu hodně a problémy mu nedělají ani štítky, kterými lze ve webové verzi Gmailu odlišovat e-maily. Potěšující je, že Gtalk konečně zvládá videohovory. Kromě nativního Gmail klienta zde najdeme ještě aplikaci Pošta, která slouží jako správce klasických e-mailových účtů. Přidat můžete libovolný e-mail, nechybí ani podpora POP3 a IMAP účtů či synchronizace skrze Exchange. K tomu jsou v prostředí Sense dostupné i widgety na plochu. 

- - - - -

Aplikace Kalendář umožňuje synchronizovat data skrze Google účet nebo Microsoft Exchange. V horní liště se můžete rychle přepínat mezi jednotlivými náhledy (měsíc, týden, den a agenda). Pokud vytváříte novou událost a používáte více kalendářů, určitě oceníte možnost vybrat si, do kterého se upomínka má uložit. Jednotlivé kalendáře od sebe jsou barevně odděleny a co se týče přehlednosti, nelze této aplikaci nic vytknout. V kalendáři je dále možné zobrazovat informace o počasí k lokalitě, kterou máte aktuálně nastavenou v prostředí HTC Sense.

Fotoaparát a záznam videa: Obyčejný průměr
Evo 3D je vybavený dvojicí 5MPx fotoaparátů, které se společně starají o vytváření 3D fotografií a 3D videa. S telefonem můžete samozřejmě pořizovat i klasické fotografie v maximálním rozlišení 2560 x 1440 pixelů; v tomto případě se používá pouze pravá kamerka (při čelním pohledu na zadní stranu). Mezi klasickým a 3D režimem se v aplikaci fotoaparátu přepínáte pomocí poměrně tuhého tlačítka vedle spouště. Dlouhým stisknutím spouště samotné kdekoliv v systému dojde ke spuštění fotoaparátu.

- - -

- - -

Aplikace Fotoaparát nabízí široké možnosti nastavení – vyvážení bílé barvy, ISO, širokoúhlý režim (16:9), klasický režim (4:3), fotografování s geoznačkou (GPS pozice). Ostření probíhá automaticky, ale pro lepší výsledek můžete využít funkce touch focus, kdy stačí kliknout na požadovaný objekt na displeji a optika na něj doostří. To se hodí i při nahrávání 2D/3D videa. Při fotografování můžete aplikovat celou řadu zajímavých filtrů, které snímkům přidají zajímavý efekt (zkreslení, hloubka pole, tečky, starobylý, sépie, černobíle, negativ, solarizace, posterizace nebo akvamarín).

Záznam videa (ukázka ostření)

Záznam videa (exteriér)

Celková kvalita fotografií bohužel není příliš dobrá a telefon této cenové kategorie by měl rozhodně nabízet lepší výsledky. Při dostatečném světle jsou barvy poměrně věrohodné, ale s úbytkem světla dochází k velmi výraznému útlumu barev a snímky jsou kvůli tomu poměrně dost tmavé. Při fotografování ve tmě můžete využít dvojice přisvětlovacích LED diod, jež jsou poměrně silné, ale i tak se připravte, že výsledná kvalita fotografií bude pouze průměrná. V nastavení jde upravit kompresi snímku; při maximální kvalitě se velikost jedné fotografie pohybuje okolo 800 kB. Pořízené snímky můžete následně nahrát na Facebook, Twitter, Picasu, Flickr nebo poslat jako přílohu v e-mailu. Video lze sdílet na Facebook a YouTube, navíc jej pomocí nástroje TrimIt (v Galerii) můžete oříznout o nepovedené záběry. 

Srovnávací 3D fotografie (vlevo HTC Evo 3D, vpravo LG Optimus 3D)
- -

- -

- - 

- - 

- - 

- - 

- - 

-  -
Pokud si chcete uložit JPS fotografie, klikněte na miniaturu pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Uložit odkaz jako…“

3D fotografie se ve výchozím nastavení ukládají ve formátu mpo, ale na výběr máte i rozšířenější jps, rozlišení je 3840 x 1080 px. Pro ukázku přikládám několik 3D fotografií pořízených s HTC Evo 3D, které můžete srovnat se snímky z LG Optimus 3D. Abyste si přiložené fotografie mohli prohlédnout, je nutné vlastnit 3D displej nebo speciální brýle. V opačném případě se vám fotografie nezobrazí správně. Jednotlivé jps soubory si můžete stáhnout do počítače a prohlédnout například skrze freeware program JPS viewer

Záznam videa ve 3D

Video (2D a 3D) lze pořizovat maximálně v HD rozlišení (720p – 1280 x 720 px, 30 FPS). Při nahrávání můžete aktivovat přisvětlovací diody. 2D i 3D video se ukládá ve formátu mp4 se stereo zvukem (je možné v nastavení vypnout). Výsledná kvalita ale opět není příliš dobrá, o čemž se můžete přesvědčit z několika ukázek. Pro úplnost naleznete pod každým videem odkaz na stejné video pořízené na LG Optimus 3D.

Další ukázky záznamu videa ve 3D

zobrazit stejné video pořízené telefonem LG Optimus 3D 


zobrazit stejné video pořízené telefonem LG Optimus 3D
  

Závěrečné hodnocení
HTC Evo 3D bude velkým lákadlem především pro ty uživatele, kterým se líbí 3D technologie. Pokud vás ale stereoskopický obraz nechává zcela chladným, nabízejí se místo Eva 3D i další kandidáti. Jak jsem již zmiňoval v úvodu, téměř totožné hardwarové parametry má HTC Sensation, který navíc seženete levněji než Evo 3D, a konkurenční značky mají v nabídce také zajímavé modely (Samsung Galaxy S II, LG Optimus 2X, Optimus Black…). 

Posouzení důležitosti 3D displeje a prostorového zobrazení nechám na každém z vás. Na mě HTC Evo 3D udělal dobrý dojem především jako telefon. Stereoskopický obraz beru jako bonusovou funkci, kterou bych rozhodně nedokázal každý den využívat, nicméně jde o zajímavou ukázku toho, co všechno je možné na dnešních telefonech „provozovat“. Evo 3D je výborně vybavený telefon s výkonným hardware, kterému vévodí dvoujádrový procesor, velký qHD displej a 1 GB RAM. Displej používá k zobrazení technologii Super LCD, ale je škoda, že se výrobci nepodařilo prosadit Super AMOLED, který by mu slušel mnohem více. Výdrž při běžném používání hodnotím průměrně, ale ve srovnání s dvoujádrovými stroji Galaxy S II, Optimus 2X a Sensation je to přece jenom lepší; do jisté míry na tom má podíl akumulátor s vyšší kapacitou.

HTC EVO 3D lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

LG P920 Optimus 3D lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Zklamaný jsem byl z výsledků fotoaparátu, protože tady jsem zejména u klasických 2D fotografií čekal lepší výsledky a takový Samsung Galaxy S II je v tomto směru o několik tříd výše, takže tady ještě inženýři v HTC mají co zlepšovat. Chybějící fullHD záznam videa jsem schopný odpustit, ale na oplátku bych očekával alespoň kvalitní 720p video, nicméně i to se drží pouhého průměru. Důležitým parametrem při koupi je také cena, proto přidávám aktuální cenové srovnání největších konkurentů.

HTC Sensation lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

LG P990 Optimus 2X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Samsung i9100 Galaxy S II lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Pokud máte k HTC Evo 3D dotazy, využijte prostoru v komentářích. Technické dotazy doporučuji směřovat do našeho fóra, kde má Evo 3D vlastní sekci.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

65 komentářů

 1. „HTC Evo 3D nabízí perfektní propojení s Google účtem, kde se synchronizuje pošta, kontakty a kalendář.“ Mno, nějak nám z té perfektnosti vypadly úkoly, no nic no, jen takové rýpnutí směrem ke Google.
  Tak kdypak nám po konzolích a TV opadne tato prostorová bublina?:-)

 2. To je fakt dobre, z 1 GB RAM je k dispozici 380 MB :P

 3. neviem či som tak zahladený do optimusu 3D, ale mne príde toto ako totálne zbytočný a odláknuty telefon , ktory nema zmysel – sensation ktoremu vydrzi baterka o 10 % dlhšie + má 3D displej ktorý sa neda v porovnaní s optimusom ani využiť, bravóóó htc !!)
  navyše, avšak neviem či to je pravda, vraj je celkom dosť poruchový, nejeden používateľ má problémy s displejom, prehrievaním..a neviem čím ešte. éra HTC už podla mna, alebo aspoň pre mňa už skončila.
  Fotoaparát tiež nechápem, x rokov dozadu fotil sony erricson a nokia lepšie ako súčasné vlajkové lode s androidom..
  a okrem toho vo veľa zahraničných recenziách som čítal, že 3D efekt je na optimuse o hodne lepší, tak neviem.

  • No v rovině vytváření ať už 3d fotek nebo 3d videa je 3d efekt u HTC skoro výsměch.

  • x515 (neregistrovaný)

   no ja hom mam asi pol roka a je to super telefon.neviem že čo melieš ale ten 3D efekt je dobry.Vobec snim nemam problemy.Pozeral som na ňom tv-stream 4hodiny a teplota bola iba 35stupňov.Ten 3D efekt je lahko porovnateľný stým ako na LG.

 4. Jen růžová to může být, tydydudu tydydudu dyp dyp.. :D
  To HTC je v tomhle fakt naprosto nepoučitelné. Ostatně celkově ten foťák stojí za prd. Zvykl jsem si, že HTC má strašné foťáky, ale tenhle je ještě horší, než jiné modely od HTC. A to se ještě tak chlubí (na pohled), že má foťáky rovnou dva. A oba stojí za stejné prd :D

  • pepa (neregistrovaný)

   nezávid :D

  • pepa (neregistrovaný): Bohuzel,HTC a fotaky jedna velka bida,povest spatnych fotaku prolomil az Titan,kde konecne byla nasazena nova optika a rovna se konkurenci,ale kazdy uz si ma zazite HTC = spatne fotaky.A nejen to.Zvukovy vystup u Eva tez des bes.

  • x515 (neregistrovaný)

   nejde o výzor foťáka ale o kvalitu fotky

 5. No uvidíme, jak si s podporou telefonu poradí xda developers scéna, protože počítám, že 3D dokáží zapracovat i do prostředí (což vytahují na světlo fanoušci LG O3D jako velké plus).

 6. som majitelom tohto telefonu nahradil som DHD EVOM a som nadmieru spokojny baterka vydrzi o dost viac lepsie padne do ruky a samozrejme je o dost rychlejsi. 3D je skor iba taky bonus ktory potesi :-)

 7. Také si myslím, že na tom Xda komunita zapracuje a snad se pro Evo 3D nějaké pěkné 3D prostředí pro práci s videem a fotkami objeví. Je to sice drobnost, ale potěší… jen škoda, že s tím HTC nedokázalo přijít v základu.

 8. Docela hezkej plasťáček :)

 9. Lucka (neregistrovaný)

  AHoj chtěla jsem se zeptat..co znamená když na horní liště mám E a pod ním 2 šipky, jedna ukazuje dolů,a jedna nahoru..nevím co to je…pokud možno někdo kdo s tímto mobilem umí mohl by mě pomoct a napsat na email?..děkuji moc taky sem si dneska dobila 300 a najednou mám -90 Kč..to pouze za necelý 3 hodiny..a na nic sem nenajížděla ani nestahovala!

 10. Zbyněk (neregistrovaný)

  No, Lucko, asi se budeš divit, ale to E se šipkami znázorňuje síť EDGE pro internet a to že máš tak málo kreditu s tím bude nejspíš souviset. Máš tam počasí a Facebook a jiné věci? No, tak to všechno je internet ;-)

 11. Marek (neregistrovaný)

  Ahoj, umí tenhle telefon ostřit v průběho natáčení 2D videa ? Na jiných strankách uvádějí že ne ale tady vidím že jo.

 12. Ještě doplním že je v tom grafický chip Adreno 220.

 13. Posik (neregistrovaný)

  Dá se tento smartphone uplně „odstřihnout“ od internetu ?

  • jurdai (neregistrovaný)

   Já to řeším tím,že zavolám operátorovi a „nařídím“ úplné vypnutí internetu v mobilu.. a připojuji se puze zdarma přeš wi-fi =)

  • x515 (neregistrovaný)

   jasne že da stiahneš z hora tu lištu daš že rychle nastavenie a tam maš wifi,gps,mobilna sieť….klikneš na mobilna sieť a vypne sa ti to

 14. Ruďák (neregistrovaný)

  chtěl jsem se zeptat, na tom videu nikde neni ukazany konektor HDMI jak se o něm píše že tam je, ale nikde jsem ho neviděl :( děkuji

  • Evo 3D nemá na těle HDMI konektor (ani o tom nikde v recenzi nepíšu), je nutné to řešit přes MHL redukci, která se zasune do microUSB konektoru a do ní se následně připojí HDMI kabel. Je ale potřeba, aby i TV technologii MHL podporovala, jinak to fungovat nebude. Podrobnosti najdete například v tomto článku [odkaz]

  • htcevo3D (neregistrovaný)

   je tam mhl usb a ten přes redukci nabízí hdmi redukce stoji od cca 600 kč nazev redukce zde: HTC DC-M490 :D

  • Ruďák (neregistrovaný)

   Jiří Hrma: děkuji :)…už chápu

 15. Kuba (neregistrovaný)

  Jak je na tom tento telefon s kvalitou audio výstupu např. oproti iPodu?

  • Nejen oproti iPodu hodne spatne.

  • petr (neregistrovaný)

   htcjirka: tzn, kvalita co jde do bedynej se drzi u zeme?

  • petr (neregistrovaný): Bedýnky moc neřeš, mají vlastní zesilovač (obejdeš jednu mizérii), asi těžko budou mít citlivost, aby ti prezentovali mizerné odrušení (obejdeš další mizérii) a pravděpodobně nebudou tak přesné jako sluchátka na uších (další mizérie), čili na „takové to tranzistění“ to není problém. Ale když k tomu připojíš např. in-ear sluchátka…

 16. Lukáš (neregistrovaný)

  Dobrý den, chci zeptat ohledně tlačítka odemykání telefonu a hlasitosti. Doposud jsem používal samsung galaxy gio a u htc jsem tedy nováček. Přijde mi, že pokud chci odemknout mobil tak oproti samsungu to jde poměrně těžko a tlačítko nejde tak lehce zmáčknout. Pokud jsem zapínal obrazovku u gia tak stačilo kdekoliv na tlačítku zatlačit a mobil se zapnul, zde mi to přijde že musím buď víc zatlačit nebo přes tlačítko přejet. Je to tedy chyba modelu nebo jen subjektivní názor a mají to tak všechny modely?

  děkuji za informaci.

 17. Jedna věc je, jaký 3D efekt dokáže zobrazit display, to posoudit nemůžu, ale stáhnul jsem si těch pár 3d fotografii a porovnal je, abych měl představu jak na tom jsou při vytváření vlastního 3d obsahu. A můžu vám říct jediné. Už mám tušení proč asi HTC muselo s cenou tak dolu.

  Kvalita fotek je naprosto otřesná (stáhl jsem si těch 8 fotek uveřejněných v recenzi a v porovnání s LG dostává naprosto naprdel), tím pádem trpí podání 3d efektu, který se někde téměr vytrací. Možná to na malém displayi nemá takový dopad, ale důvěru to ve mě nevzbuzuje. Další věc je, že fotky mají promíchány levý a pravý snímek, takže aby se zobrazil 3d efekt správně, je neustále nutné prohazovat. Nevím nakolik je to vada telefonu nebo jiného zasahu, ovšem u fotek z LG nic takového není, čili levý a pravý snímek je u vsech fotek ve stejnem pořadí.

  Všechny neduhy, které se objevují u fotek, jsou ve videu vidět mnohem více, resp. pokud se bavíme o 3d efektu tak ten vidět moc není. Videa, která jsem shlédl na youtube pořízené tímto telefonem, mě přesvědčili, že pokud 3d, tak ne tímto přistrojem. Obraz je neskutečně rozmazaný, snímky pro levé a pravé oko jsou častokrát pomíchány, takže ač je 3d efekt nevýrazný, ještě vám to připraví bolehlav.

  • radek (neregistrovaný)

   bylo by dobre si ho vzit aspon do ruky nez takhle psat jako profik ktery ho aspon vlastnil.to co pises jsou bludy o tom prohazovani a ostrosti 3d fotek a videa.jak to muzes posuzovat podle you tube.kdyz jsi nikdy nevidel display jak pises. a pak to tady psat.venuj se necemu jinemu s takovou vervou.muzu ti ho ukazat a i predvest.nebo aspon zajdi do nejakeho shopu a pokoukej na nej a pak pis tyhle kraviny.

  • Petr (neregistrovaný)

   radek (neregistrovaný): Ještě že existují tyto recenze, kde je ta „kvalita“ fotek i videa nádherně vidět. Dle mého by mělo HTC do svých výrobků přestat cpát jakoukoliv optiku, protože ty fotky i video to je jedním slovem hrůza..

 18. HTC (neregistrovaný)

  Proč šla teď cena tak razantně dolů?

 19. No to by aj mna strasne zaujimalo ze preco tak vyrazne klesla cena. Som si ho objednal v cene 269€ s DPH. Keby to bolo len o fotaku, kamere a 3D efektoch by ma to vobec netrapilo, kedze moja predstava o naozaj kvalitnych fotkach je uplne niekde inde, ktoru urcite od mobilu ako takeho dlho ocakavat nebudem.

 20. Tak Evo 3D bohužel nemá tvrzené sklo „Gorilla Glass“. Je to škoda, navíc u telefonu, který má 3D display, jehož výměna při poškození je velmi drahá.

 21. Honzitos (neregistrovaný)

  Tak jsem ho pořídil za necelých 7 tisíc a to mu ty bídné 3D vlastnosti zde kritizované odpustím. Pro mně není 3D důvod proč jsem ho koupil. Dříve jsem chtěl Sensation, až slevní, no a když se objevil tenhle za 7 tis., neváhal jsem. Focení v mobilu je pro mě vedlejší. Mám ale dotaz na ostatní uživatele: Na tom mém kousku je poněkud volný ten malý 2D/3D přepínač. Přepnout jde dostatečně ztuha, ale pak v té krajní poloze je volný. Dokonce i zacvaká při zatřepání s mobilem. Jak to máte vy? Díky

  • Jan (neregistrovaný)

   U mě to je uplně to samé. Je také volný a viklá se. Ale myslim že v pohodě. Spíš by mě zajímalo jestli je možné nějak poškodit nebo rozsynchronizovat fotoaparáty tak že se zhorší 3D efekt. Třeba tím že před jedním třeba nechtěne přejedu prstem. Jeden se zaostří uplně na blízku a druhý je zaostřen do nekonečna. Snad to má htc odzkoušené. Stížnosti na baterku jsou mimo mísu. Dvoujádro a má o 1/4 delší výdrž než Galaxy S.

  • M (neregistrovaný)

   Zdravím, s tlačítkem to mám taky jak vy. Telefon jsem pořídil taky za sníženou cenu, jinak bych si ho nikdy nekoupil. S telefonem jsem velice spokojený. Foťák používám svátečně, pro mně kvalita dostačující. Po 3D jsem nikdy netoužil, beru to jakože něco navíc co stejně nepoužívám, bolí z toho oči. Mám takový dotaz, když zvolím v nabídce správce úloh, vidím, že mám volno něco okolo 200MB paměti a 600 MB využito, čím to může být? Přitom nemám nic puštěné, ani jsem tam nic neinstaloval… Neví někdo jak by se dala paměť zvětšit?

  • Lukas (neregistrovaný)

   M (neregistrovaný): paměť RAM nijak nezvětšíš je prostě stanovená na 1GB. Něco si vezme operační systém a zbytek máš pro aplikace, můžeš používat task killera, který aplikace umlčí a tím docílíš vyšší velikosti RAMky, ale moc se to nedoporučuje. Jelikož tím, že ji vypneš, tak si ji sysém zase zapne a to zabere víc. V podstatě budeš tomu systému dělat bordel v operacích. Android je naprogramovaný tak, aby si uvolňoval dostatek paměti a pokud by si jí měl volné hodně, tak je někde chyba a on ji dosatečně nevyužívá.

 22. David (neregistrovaný)

  Zdravím, neznáte někdo prosím nějakou aplikaci jako je v recenzi zmiňovaná Svreen Filter, akorát aby uměla jak vypínat osvětlení tlačítek pod diplejem, tak ho i tlumit? Díky.

 23. Peter (neregistrovaný)

  Ja by som sa chcel opytal ci sa da prehrat video cez mhl adapter na kazdej telke co ma HDMI vstup?

 24. edos (neregistrovaný)

  no myslím že se už od začátku plánovalo že se bude po nějakém čase prodávat za 7 tisíc a proto tolik negativů i přes které pořád telefon spadá do high-endu

  • lukas (neregistrovaný)

   A kam by jako dvoujádrový procesor o frekvenci 1,2 GHz s 1GB ramek měl spadat? do low mobilů?

 25. JARDA (neregistrovaný)

  Uvažuji o koupi HTC evo 3d myslíte že je to dobrý rozhodnutí za ty peníze?

 26. stanley (neregistrovaný)

  po dle me uplne staci v mobilu tento fotak, pokud chcete porizovat dobre foto tak na to jsou fotoaparaty myslim ze toto ani nema smysl resit a ostatni parametry jsou vyborne

  • Petr (neregistrovaný)

   Dobré foto můžeš dneska pořídit i s mobilem. Jen to nesmí být HTC..

 27. Petr (neregistrovaný)

  Tak jak jsem udělal u předchozí recenze LG Optimus 3D, i zde jsem si stáhnul všechny fotky, i ty Optimusové abych se následně podíval na mém 3D monitoru a přes zatmívací brýle. Můj předpoklad ohledně objektivů příliš blízko sebe u LG se vyplnil – fota z HTC působí trochu prostorověji. Ale to je tak vše. Tak šílené mazanice nefotilo ani HTC HD 2, fotky z něj v porovnáním s tímhle jsou ostré jako břitva.. Ach jo.. Nokia proboha, já vím že nemáš ještě se 3D zkušenosti, ale nechceš šikmookejm ukázat jak se dělají foťáky v mobilu? Snad někdy, ale tohle vážně ne…..

  • No kvalita fotek na Evo 3D není žádná sláva, ale Nokia Lumia 800 fotí podle mého názoru ještě o chlup hůř. Když porovnám například moji N97 mini (5mpx carl zeiss), Lumii 800 (8Mpx carl zeiss) a Evo 3d (5mpx shit optika), tak jasně vyhrává N97, která fotí perfektně. Rozdíl pak mezi Evem a Lumií není moc velký.

  • Bartyx: Rozdil mezi Lumii 800 a Evo 3D je hodne markantni,nevim podle ceho to porovnavas.Na Lumie nadavam,ale fotky jsou hodne nekde jinde,primo o tridu jinde.

 28. Petr (neregistrovaný)

  Ahoj, zajimalo by me, jaka je kvalita audio vystupu (pri pouziti nejakych rozumnych sluchatek, treba Koss Porta Pro). Jsem stastny majitel Wildfire a jedna z mala veci, co me na nem mrzi, je audio vystup – je strasne zasumeny. Co muzu cekat od Eva?

  • Od Evo 3D necekej zadny zazrak,bude to je o chloupek lepsi,ale porad podprumer.

 29. Trololo (neregistrovaný)

  Ahoj chtel bych se zeptat (pro někoho možná trapná otázka, ale ja tomu moc nerozumím)jestli tyto mobyly s procesory potřebují antivirus jako pocítače,jestli ano jaký by to mel být typ antivirusu.Dík předem za odpovědi.

  • Abbek (neregistrovaný)

   Určitě doporučuji antivirák i do EVO 3D. Nainstaloval jsem si do něj z Android marketu – avast!Mobile Security a hned po prvním prohledání pamětí našel škodlivý soubor – Trojský kůň. Po stažení zavirovaného souboru hned upozorní.Je spuštěn na pozadí stále a hlídá, baterku nežere a je v češtině. Je to skvělá aplikace a zadarmo..! ;-)

 30. David (neregistrovaný)

  Dobrý den, potřeboval bych rychlou radu. Rozhoduji s emezi těmito mobily: HTC evo 3D, Sony Ericsson Xperia Ray, Sony Ericsson Xperia Neo V. Který z těchto tří byste volili? Potřebuji rychlou radu. Spíš tedy nový mobil :-) děkuji.

 31. cryton4000 (neregistrovaný)

  Zdravím tak zrovna jsem se po tehle recenzi rozhodl ten telefon koupit! Jen mne zaráží některe komentáře a tohle ohledně fotoaparatu copak kupuji foťák?? ne kupuji telefon !!!! to je jako srovnavat klasicky digitalni foťak se zrcadlovkou to prostě nelze!! telefon a jeho funkce focení je jen doplněk a člověk ho používá minimalně osobně nečekám jeho zapnutí po par dnech mne omrzi ale více mne při koupi zajíma rychlost tel. procesor vypada že šlape jak má a to je pro mne důležite!!!!! ubohost řešit u toho tel fotky je klasicky znak českých občanu kteří řeší nepodstatné věci a hlavní je nezajímají co už :)

 32. lowcash (neregistrovaný)

  evo 3d nebo ten lg co ???? dilema jak svin …. a nevim kdyz sem se ptal v outucku tak tech ev maj aaz pokokot ale ty lg nemaj .,.,., tak nevim .,,.,.,. pomoccc poradte .,.,.,., jakej je lepsi vseobecne.,.,.,

 33. Sewyk (neregistrovaný)

  Potřeboval bych prosím pomoct, mám v plánu si kupovat telefon, ale nevím jaký. Přečetl jsem si veškeré recenze, komenty, shlédl hodně videí o HTC EVO 3D a HTC ONE V, mám velké dilema mezi těmito dvěma telefony…oboje je mohu mít za stejnou cenu…evo 3d má větší displej, více ram a procesor, ale zase jak tak koukám, dost odsuzujete foťák a ty 3D možnosti…htc one V je dílensky asi lepší…je z 95% z kovu apod…ale zase na mě dělá hezčí design evo 3d, měl někdo problém s tím že je evo 3d celý z plastu?

  Nebo měl někdo nějaký větší problém z Evo 3D (displej,funkce,tlačítka,velikost,váha apod…)

  Předem mnohokrát děkuji za rychlé odpovědi.

  • Tereza (neregistrovaný)

   Já osobně sem řešila úplně stejný problém, ale nakonec u mě zvítězilo HTC EVO 3D a jsem s ním ohromně spokojená. Když sem se ptala některých odborníků tak mi bylo řečeno že oba telefony jsou na stejné úrovni ….A co se týče Eva 3D, jsem s nim spokojená , není zde co vytknou a to že je celý z plastu, to se dá jen těžko rozeznat od kovu …Nemám s ním žádné problémy a protože mám 2x děti a ty si můj telefon ohromně oblíbyly a několikrát už se jim stalo že jim spadnul atd…zatím skvěle drží, já osobně si myslím že je celkem jedno jestli z kovu nebo plastu, na oba dva telefony si můžete pořídit silikonové nebo gelové pouzdro. ..

 34. petr (neregistrovaný)

  nevíte kdybych si koupim htc evo 3d z o2 mněl bych tam internet 150kč měsíčně abych ho dostal za menší cenu nevíte jestli se to dá zrušit po pár mněsících??????????????????,,,,,,

 35. Jason378 (neregistrovaný)

  Ahoj,chci se zeptat zdali máte někdo zkušenost se sumem repreaku?kdyz mám vyple zvuky a hraju si s TEL,pokaždé se ozve sum.poradte jak na to.dekuji vsem za odpovedi

 36. Kateřina..... (neregistrovaný)

  ahoj, chci se zeptata jestli tento telefon, podporuje java hry nebo jiné.. děkuji za rychlé odpovědi….

  • Telefon podporuje Andoidí hry dostupné v Google Play, je také možné pomocí emulátorů hrát i jiné hry (např. ZX Spectrum, SNES, apod.), ale jedná se o složitou cestu a tohle zařízení na to moc není (výkon). Pokud se ptáš na 3D hry, netuším, ale vzhledem k dopadu technologie samotné (nulový), to asi nebude kdo ví co a mimo nějakých předinstalovaných asi už nic jiného nebude.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).