TOPlist

Recenze HTC Desire Z: Kvalitní kus železa s Androidem a hardwarovou klávesnicí

Velká recenze komunikátoru s Androidem 2.2, 800MHz procesorem a vlastní QWERTY klávesnicí.

V České republice se před nedávnem začal oficiálně prodávat očekávaný komunikátor HTC Desire Z s operačním systémem Android 2.2, novou verzí uživatelského prostředí HTC Sense a vlastní QWERTY klávesnicí s trochu netradiční konstrukcí. Ve výbavě nalezneme 800MHz procesor od Qualcommu, 5MPx fotoaparát s přisvětlovací diodou, GPS navigaci a nezapomnělo se ani na optický touchpad či 3,5mm výstup na sluchátka. Desire Z můžete rovněž provázat se svým účtem na serveru HTCSense.com, odkud lze snadno zaměřit pozici telefonu nebo jej na dálku uzamknout a vymazat z něj veškerá data.

Kapitoly recenze
Obsah balení
Vzhled a dílenské zpracování
Hardwarová klávesnice
Hardwarové parametry
Displej, procesor a výkon
Bezdrátová komunikace a synchronizace dat
Telefonování a kontakty
Výdrž telefonu, funkce Fast Boot
GPS navigace, digitální kompas a Footprints
Fotografování a záznam videa
HTC Sense a bonusový software
Závěrečné hodnocení

Klady (+)
rychlost systému a odezva
512 MB RAM, WVGA displej
nová verze HTC Sense, účet HTCSense.com
internetový prohlížeč s podporou Flashe
hardwarová klávesnice
bonusový software
Zápory (-)
mechanismus hardwarové klávesnice
slabší fotoaparát

Obsah balení
– HTC Desire Z
– 1 300 mAh Li-Ion baterie
– stereo headset s molitanovými polštářky
– cestovní nabíječka s USB konektorem
– microUSB kabel
– 8GB microSDHC karta
– několik tištěných brožur a záruční list

- - -

V balení naleznete klasická sluchátka s 3,5mm konektorem, ovladačem hlasitosti a mikrofonem. K nim můžete připevnit klip pro uchycení sluchátek na oděv a pokud by vás v uších tlačila, lze je obléci do molitanových polštářků. Na kabelu se nachází ovládací panel s trojicí tlačítek. Klávesy << a >> na ovládacím panelu jsou určeny pro přehrávání, respektive ovládání hudby a prostřední tlačítko PLAY zároveň slouží pro přijetí či ukončení aktivního hovoru. Je škoda, že zde výrobce zapomněl umístit kolečko pro regulaci hlasitosti. Kvalita zvuku je spíše průměrná, nicméně díky 3,5mm výstupu není problém k telefonu připojit jakákoliv jiná sluchátka.

- -

S telefonem obdržíte 8GB microSDHC kartu od Samsungu (class 2), na které je od výrobce uložený uživatelský manuál a nechybí ani instalátor od synchronizační aplikace HTC Sync (recenze). Cestovní nabíječka má kompaktní rozměry a pěkný design, takže ji s sebou můžete brát téměř kamkoliv. USB kabel je odnímatelný a můžete jej používat jak pro nabíjení telefonu skrze nabíječku, tak i pro pomalejší dobíjení z PC, synchronizaci dat skrze zmíněný HTC Sync či sdílení internetu.

- - -

Vzhled a dílenské zpracování
Kryt HTC Desire Z je vyrobený z plastu a hliníku, takže je jeho hmotnost trochu výraznější (180 gramů) a při nošení v kapse o něm budete vědět. Displej na přední straně disponuje úhlopříčkou 3,7“ a WVGA rozlišením. Nad ním se nachází telefonní reproduktor krytý kovovou síťkou, kterému na pravé straně dělá společnost signalizační dioda. Na protější straně je ukrytý proximity senzor a světelný senzor pro automatickou regulaci jasu displeje. Spodní část přední strany je osazena čtveřicí senzorových tlačítek, která jsou na můj vkus umístěna až příliš blízko k displeji a občas se mi stávalo, že jsem chtěl kliknout na nějaké virtuální tlačítko (například ovládací prvky hlavní obrazovky HTC Sense), ale namísto toho jsem omylem stiskl senzorové tlačítko a provedl zcela jinou akci. Pod senzorovými tlačítky najdeme optický touchpad, s jehož pomocí se můžete pohybovat ve čtyřech směrech a zároveň funguje jako potvrzovací tlačítko.

- - -

- - -

Horní hrana telefonu je osazena tlačítkem Power pro aktivaci a vypnutí displeje, dlouhý stisk pak vyvolá nabídku s možností hibernace (Fast Boot) a restartu systému. Dále zde najdeme 3,5mm výstup pro připojení sluchátek. Spodní hrana působí trochu obyčejně, protože zde najdeme pouze malý otvor telefonního mikrofonu. Levý bok je osazený dvojtlačítkem sloužícím k regulaci hlasitosti a případnému přepnutí do vibračního/tichého profilu. Kousek pod ním je nekrytý microUSB konektor.

Na protějším boku najdeme tlačítko spouště fotoaparátu a malý posuvník sloužící k odstranění hliníkového krytu baterie. U mnou testovaného kusu vykazoval odnímatelný kryt trochu větší vůli, což si můžete prohlédnout v přiloženém videu. Není to nic tragického, ale lze očekávat, že po dlouhodobějším používání se vůle ještě zvětší. Pod krytem se kromě baterie nachází slot na SIM kartu a paměťovou kartu formátu microSD(HC). Rovněž je zde umístěný hlavní systémový reproduktor, jehož hlasitost je dostatečná, ale při poslechu hudby či sledování filmů se připravte na trochu „plechovější“ zvuk a výraznější výšky. Na zadní straně rovněž najdeme 5MPx fotoaparát s přisvětlovací diodou, jehož obvod je lemovaný lehce vystouplým kovem, který by měl čočku chránit například při položení zařízení na stůl.

- - -

- - -

Hardwarová klávesnice
Jedním z velkých lákadel modelu Desire Z je hardwarová klávesnice se zcela novým mechanismem pro vysouvání (funguje na principu označovaném jako paralelogram; za tip díky našemu čtenáři s přezdívkou xxmz). Při prvním setkání s Desire Z máte pocit, že se klávesnice vyklápí téměř sama a vše jde až příliš jednoduše, nic zde totiž neklade žádný odpor. Nenechte se však zmást; nejedná se o vadu, ale vlastnost celé konstrukce. To je na jednu stranu dobře, protože horní díl s displejem bez problémů odsunete pouhým zatlačením prstu a stejně snadno lze v opačném směru díl s displejem vrátit zpět. A právě při tomto pohybu neklade mechanismus vůbec žádný odpor. Rozhodně bych uvítal, kdyby se v konstrukci nacházely slabé magnety, které by vyklopený díl s displejem přidržely v jeho pozici, takhle se vám totiž při naklopení telefonu směrem vzhůru může stát, že se horní díl sám začne vracet do původní pozice (tedy do uzavřeného stavu telefonu). A dostat se do takové situace není vůbec žádný problém; typický je například stav, kdy ležíte a telefon držíte nad sebou. Pak jej stačí jen trochu více zaklopit a horní díl bude chtít putovat zpět na své místo, a právě tohle by dokázaly vyřešit slabé magnety; takhle si budete muset vystačit s přidržením prstu. Problém se může objevit i při nošení telefonu v kapse či batohu, kdy se při určitém pohybu mechanismus může sám vysunout, ale zatím se mi to během testování nestalo.

- - -

Přílišná lehkost celého mechanismu tedy může někomu vadit, a pokud o Desire Z vážně přemýšlíte a chcete mít klid, doporučuji si zajít třeba do značkové prodejny HTC v Praze a klávesnici vyzkoušet. Já jsem si na konstrukci během druhého dne používání zvykl, ale je zkrátka nutné počítat s tím, že je to něco zcela jiného, než co HTC používalo u starších zařízení. Nosné packy mechanismu jsou vyrobeny z pevného plastu a na každé straně najdete jednu; vzájemně jsou pak spojeny dalším dílem ve spodní části. Nebudu však zastírat, že bych zde mnohem radši viděl řešení, které se objevilo u modelu HTC Touch Pro2. Nejsem si totiž jistý, jak bude celá konstrukce výklopného mechanismu fungovat po dlouhodobějším používání a trochu se obávám toho, že při přílišném uvolnění se celá konstrukce začne viklat a horní díl ke spodnímu nebude tak dobře lícovat. Ale třeba jsou mé odhady až příliš pesimistické.

- - -

Zpracování samotných tlačítek na klávesnici je výborné a na psaní jsem si rychle zvykl. Je škoda, že zde chybí samostatná pátá řada kláves pro numerické znaky, ale pak by zase klávesy nemohly být tak prostorné. HTC Desire Z nyní používá i můj kamarád, který na něj přesedlal z HTC Touch Pro2 a klávesnici si také nemůže vynachválit. Z mého pohledu sice Touch Pro2 stále nabízí lepší tlačítka na klávesnici, ale Desire Z se k němu celkem dost přibližuje. Podsvícení je bíle a ve tmě nikterak neruší, sekundární znaky pak mají o něco tmavší barvu, ale i tak jsou velmi dobře čitelné. Při dostatku světla se díky světelnému senzoru podsvícení klávesnice neaktivuje, což trochu ulevuje baterii. Na klávesnici rovněž naleznete dvě programovatelná tlačítka, na která si můžete nastavit spuštění libovolné aplikace a zkratky.

- - -

Při vysunutí klávesnice se ve stavové liště systému objeví ikonka „En“ informující o nastavení anglického rozložení klávesnice. Není se však třeba ničeho obávat, české znaky skrze hardwarovou klávesnici zadávat lze trochu šalamounským způsobem. Pokud chcete napsat například „č“, přidržíte déle klávesu „c“ a na displeji se následně objeví panel se speciálními znaky, které jsou pro tuto klávesu dostupné a nechybí mezi nimi právě písmena s diakritikou. Výběr z nabídky znaků na displeji nelze v tomto případě provést optickým touchpadem, ale musíte vždy kliknout prstem na displej, což nemusí každému vyhovovat. Při psaní na klávesnici lze aktivovat prediktivní vkládání textu, kdy se vám podle zadaných znaků na displeji zobrazují možné alternativy slov, nicméně pozor – zatímco při psaní na softwarové klávesnici můžete využívat český slovník xT9, při psaní na té hardwarové je dostupný jen anglický (+ slovník vlastních výrazů), ale snad se to s dalšími verzemi ROM změní.

- -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.2 s novou verzí HTC Sense
Procesor: Qualcomm MSM7230, 800 MHz
Displej: kapacitní, 3,7″, WVGA (480 × 800 px), 16 milionů barev, technologie Super LCD (S-LCD)
Paměť: 512 MB RAM, 1.5 GB vnitřní paměť, slot na microSDHC karty
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP, FTP, OPP), Wi-Fi 802.11b/g/n, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, přisvětlovací LED dioda, autofocus, záznam videa v HD rozlišení (720 p)
Rozměry: 119 × 60,4 × 14,16 mm
Hmotnost: 180 gramů včetně baterie
Hardwarová klávesnice: ano, 4 řady, 43 kláves, 2 programovatelná tlačítka
Baterie: Li-Ion 1 300 mAh
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, podpora DLNA, optický touchpad

Displej, procesor a výkon
Desire Z je vybavený dotykovým displejem s úhlopříčkou 3,7“ (94 milimetrů) a WVGA rozlišením (480 × 800 px). Jedná se o kapacitní Super LCD panel, u kterého vás už na první pohled zaujmou velmi věrohodné barvy a jemné zobrazení. S čitelností na přímém slunci je to o něco horší, nicméně nastavením maximální úrovně jasu se to nepatrně zlepší, ale ve srovnání s Retina displejem u iPhone 4 či Super AMOLED displejem od Samsungu, je čitelnost na sluníčku stále pouze průměrná. Jas můžete díky světelnému senzoru nechat regulovat automaticky podle okolních podmínek, ale pokud by vám to nevyhovovalo, lze jej upravit ručně. K dispozici je pohybový senzor, který se ve vybraných aplikacích stará o automatickou rotaci displeje podle aktuálního natočení telefonu (internetový prohlížeč, obrázky, textové zprávy, e-mailový klient…). Displej se rovněž přetočí při vyklopení klávesnice, což platí i pro hlavní obrazovku prostředí Sense.

Srdcem zařízení je čipová sada společnosti Qualcomm v čele s 800MHz procesorem (typ MSM7230) a grafickým čipem Adreno 205, který nabízí dostatečný výkon nejen v graficky náročnějších aplikacích, ale také při přehrávání multimédií. Podle těchto benchmarků to vypadá, že je Adreno 205 několikrát rychlejší, než PowerVR SGX540 použitý například u Samsungu Galaxy S, takže v tomto směru Desire Z příliš nestrádá. Procesor zajišťuje svižný chod operačního systému Android a uživatelského prostředí HTC Sense, avšak čas od času jsem se například při posouvání v nabídce s programy či přepínání mezi obrazovkami, setkal s drobným zpomalením, ale není to nic, co by uživatele při používání nějak výrazně omezovalo.

Bezdrátová komunikace a synchronizace dat
Bezdrátový Wi-Fi modul podporuje standardy 802.11b/g/n. Během používání jsem nenarazil na žádné komplikace a s telefonem jsem se připojil všude tam, kde běžné Wi-Fi používám pro přístup na internet; citlivost na příjem signálu byla také dobrá. Při nalezení nové bezdrátové sítě se objeví informace o možnosti připojení. Pokud je síť zabezpečena, budete vyzvání k zadání přístupového klíče a případných dalších údajů pro ověření. Konfigurační průvodce pro připojení do bezdrátové sítě se objeví také při prvním spuštění telefonu, a pokud se nacházíte v dosahu nějaké sítě, můžete si do systému nechat ihned synchronizovat kontakty například z vašeho Google účtu.

Bluetooth ve verzi 2.1 podporuje jak stereo profil A2DP, tak i EDR pro rychlejší přenos dat. Přes vestavěného průvodce je spárování opět otázkou několika málo vteřin. Desire Z jsem otestoval s A2DP stereo reproduktory JustMobile Bluetune2, které používám už několik let a vše probíhalo bezproblémově – zvuk se nijak nesekal a kvalita byla dostačující. Skrze OPP (object push) můžete přijmout nebo odeslat libovolný soubor z/do jiného telefonu, televize a dalších zařízení, která jsou vybavena Bluetooth technologií. Obrázky se dají poslat přímo z Galerie, audio skladby z aplikace Hudba a ostatní soubory například přes Astro File Manager s nainstalovaným Bluetooth pluginem, který lze stáhnout na Android Marketu.

- - -
Obrázky ze synchronizačního nástroje HTC Sync 3.0

U zařízení se systémem Android se primárně počítá s napojením na váš Google účet, se kterým se telefon synchronizuje, což samozřejmě nelze provozovat bez aktivních datových přenosů. V HTC si naštěstí byli vědomi toho, že ne všichni zákazníci by tento způsob preferovali a někoho by to dokonce mohlo odradit, a proto přišli s vlastním řešením v podobě aplikace HTC Sync (aktuálně ve verzi 3.0), která vám dovolí synchronizovat kontakty a kalendář z Outlooku přes USB kabel. Program dále umí synchronizovat hudbu, obrázky, záložky z Internet Exploreru a dokumenty z nastavených složek v PC. Na hlavní obrazovce HTC Sync 3.0 vidíte informace o zařízení, volné paměti a rovněž odsud můžete instalovat nové aplikace (*.apk) přímo do telefonu. Když HTC Desire Z připojíte k PC, nabídne se vám kromě možnosti synchronizace dat (HTC Sync) ještě několik dalších voleb – pouze nabít, disková jednotka (Flash disk), sdílení internetu (ze zařízení do PC) či internetová propust (připojení na internet skrze PC).

Při synchronizaci s vaším účtem Google můžete přenášet nejen e-maily, ale i kalendář a kontakty. Poslední možností je Exchange účet, se kterým můžete taktéž synchronizovat poštu, kontakty a kalendář. Android si však s Exchange nerozumí úplně ideálně, takže je nutné počítat s absencí některých funkcí, jako je přímé prohledávání e-mailů na serveru či automatická synchronizace dalších složek. Aktuální Android 2.2 má také potíže se synchronizací serverů s Exchange 2010 SP1, nicméně na tomto blogu najdete postup, jak synchronizaci zprovoznit (za tip díky našemu čtenáři s přezdívkou janac_marek). Je pravděpodobné, že v dalších aktualizacích bude tato chyba opravena, ale v současné prodejní verzi je nutné počítat s těmito nástrahami.

Telefonování a kontakty
V telefonu najdeme čtyřpásmový GSM modul s podporou GPRS/EDGE (třída 12) a také technologií HSDPA, kde můžete data stahovat teoretickou rychlostí až 7,2 Mbps. Kvalita hovoru je velmi dobrá, zvuk je čistý a hlasitost dostatečná. Při aktivním hovoru je možné aktivovat hlasitý odposlech a samozřejmě můžete volat i přes přibalený headset. V zařízení je integrovaný proximity senzor, který automaticky vypne displej při přiložení telefonu k uchu, čímž se zabraňuje nechtěnému stisknutí jakéhokoliv tlačítka během hovoru. Když při příchozím hovoru vezmete telefon do ruky, automaticky se hlasitost vyzvánění sníží, protože systém předpokládá, že se chystáte přijmout hovor a není tedy potřeba, aby vám vyzváněcí melodie „hrála“ do ucha. Když Desire Z při příchozím hovoru otočíte displejem dolů, ztlumí se vyzváněcí melodie úplně. Hovor můžete přijmout tahem prstu po displeji směrem dolů, odmítnout pak tahem prstu směrem nahoru.

- - -

Přehledně je zpracovaná samotná telefonní aplikace, ve které můžete kontakty vybírat buď přímo ze seznamu nebo přes chytré vyhledávání, kdy na virtuální klávesnici stačí mačkat tlačítka se znaky, která jsou obsažena v požadovaném jméně. Do výsledků se zpracovávají jak křestní jména, tak i příjmení, a to včetně diakritiky. Kontakty s diakritikou bohužel stále úspěšně ignoruje aplikace pro psaní zpráv – když budete chtít například poslat textovou zprávu kontaktu “Čeněk“ a stisknete klávesu „c“, pak se tento kontakt do filtru nezahrne. Se stejným problémem bojoval už HTC Desire a Legend a je škoda, že to v HTC stále nedokázali opravit.

Aplikace Lidé poskytuje přístup do adresáře telefonu i kontaktů na SIM kartě. Naleznete zde několik záložek; kromě kompletního výpisu adresáře to jsou skupiny, historie hovorů a online adresáře. V online adresářích můžete načítat kontakty z firemního Exchange serveru, Facebooku, Flickru a Twitteru. Když si kontakty uložené v telefonu provážete s jejich profilem na Facebooku, automaticky se doplní údaje o narozeninách, další telefonní čísla nebo fotografie. Telefonní aplikace je hodně komplexní a když si v ní kontakt otevřete, zobrazí se opět detaily vztahující se pouze k dané osobě (zprávy, e-maily, obrázky a stavy z Facebooku + historie hovorů). Všechny potřebné informace se tedy nacházejí pěkně uspořádané pod jednou střechou.

Výdrž telefonu, funkce Fast Boot
HTC Desire Z dostal do výbavy 1300 mAh akumulátor, což je o 70 mAh více, než v případě Desire HD. „Zetko“ má také úspornější procesor a výsledné hodnoty výdrže jsou příjemné. Při běžném používání, kdy jsem během dne zhruba 20 minut telefonoval, poslal několik zpráv a občas se připojil přes datové přenosy na internet a e-mail, mi telefon vydržel téměř dva dny, než se opět přihlásil o dobití. Po celou dobu jsem měl nastavenou automatickou regulaci jasu. Při aktivním používání Wi-Fi nebo GPS je nutné počítat s tím, že Desire Z vybijete zhruba za 6 – 8 hodin v závislosti na dalších okolnostech.

Desire Z a Desire HD jsou vybaveny novou funkcí s názvem HTC Fast Boot, díky které je možné telefon „zapnout“ během několika vteřin. Jedná se vlastně o hibernaci zařízení, kdy po dlouhém přidržení tlačítka Power nedojde ke klasickému vypnutí, ale pouze k uspání systému a všech jeho služeb. Při opětovném stisku klávesy Power tedy telefon nemusí znovu dlouze startovat operační systém, ale pouze jej „probudí ze spánku“. Když ale vyjmete baterii, dojde k úplnému vypnutí zařízení a nový start systému pak trvá necelou minutu.

GPS navigace, digitální kompas a Footprints
Desire Z je vybavený dvacetikanálovým GPS čipem s dobrou citlivostí. První fixace pozice může trvat o něco déle, ale následně by již zaměření mělo být otázkou 30 vteřin až jedné minuty, vždy ale záleží na tom, na jakém místě se zrovna nacházíte. Navigační modul využijete nejen v Google Mapách, ale především u plnohodnotné navigace. Já pro tyto účely používám trial verzi programu Navigon, kterou si můžete stáhnout z Android Marketu a po 30 dní bezplatně používat. Navigon si s Desire Z rozumí velice dobře a pokud budete hledat vhodnou navigaci pro začátek, určitě byste jej měli vyzkoušet. Spolehlivě funguje i česká navigace SmartMaps, kterou si v bezplatné verzi rovněž můžete stáhnout z Android Marketu.

- - -

V zařízení naleznete od výrobce předinstalovanou jednodušší navigaci Route 66. Najdete jí v Automobilovém panelu nebo pod ikonkou Locations. Funguje dobře a naviguje s českým hlasem, který je však nutné dodatečně stáhnout. Bohužel navigace postrádá většinu pokročilých funkcí, kterými se pyšní konkurenční programy. Route 66 můžete zdarma využívat po dobu 30 dní, poté budete upozorněni, že je potřeba zakoupit plnou verzi; v tomhle případě bych ale raději dal přednost konkurenčním navigačním programům, které za podobné ceny nabízejí více funkcí. Na velkém displeji je navigace jedna radost, vše je přehledné a tlačítka pro ovládání jsou dostatečně velká. Dokoupení licence se provádí přes položku Locations (Zobrazení mapy – Menu – Aktualizovat). Měsíční licence k mapám Evropy stojí 9,99 EUR, roční 39,99 EUR a neomezená licence je za 49,99 EUR. Platit je tu možné stejně jako za aplikace na Android Marketu, tedy platební kartou a není vyloučeno, že do budoucna přibude i možnost nákupu přes PayPal. Dokoupit se dají i dopravní informace pro celý svět. Evropské vyjdou na 3,99 EUR na měsíc nebo 10,49 EUR na rok.

- -

Digitální kompas perfektně využijete třeba ve funkci Google Street View v Google Mapách nebo při geocachingu. Pokud kompas aktivujete, bude se obraz na displeji (náhled na ulici ve 3D) otáčet podle toho, jak se budete pohybovat vy. Pokud se otočíte s telefonem doprava, obraz se také otočí, zkrátka jako kdybyste se rozhlíželi. Z Marketu dále doporučuji stáhnout freeware program Google Sky Map, který vám díky digitálnímu kompasu a GPS umožní sledovat hvězdnou oblohu, což je zejména v noci velice pěkná podívaná a určitě tím ohromíte přítelkyni/manželku :-).

- -

V případě, že rádi cestujete a chcete si do telefonu ukládat všechna důležitá místa, které jste navštívili, může vám s tím pomoci utilita zvaná Footprints. Přes nabídku aplikace jednoduše pořídíte obrázek místa, k němu se automaticky přidá GPS souřadnice (při problémech s fixací pozice můžete adresu přidat ručně). Ke každému takovému bodu si ještě můžete přidat krátkou textovou/hlasovou poznámku a případně i telefonní kontakt. Uložená místa rovněž můžete filtrovat do několika kategorií (oblíbená místa, nakupování, stravování, volný čas a ostatní).

Footprints je překvapivě dobře propojené s Google Maps a Route 66, kde se například můžete nechat navigovat z aktuální pozice na místo vybrané položky ve Footprints. Je dobře, že Footprints nabízí podporu importu a exportu vašich uživatelských dat na paměťovou kartu, alespoň se nemusíte obávat, že o data při obnově továrního nastavení přijdete.

Fotografování a záznam videa
Pětimegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením vytváří lehce nadprůměrné snímky a vždy záleží zejména na okolních světelných podmínkách. Překvapivě dobře mu jde makro a focení textu, kdy jsou výsledné fotografie velmi dobré. Při focení objektů (domy, náměstí) a krajiny však není snímek úplně ostrý a i když jsou většinou barvy věrohodné, u některých fotografií má software fotoaparátu tendenci až příliš vytahovat červenou barvu, která pak působí velmi nereálně, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených snímků. Maximální rozlišení fotografie je 2592 × 1952 px při poměru stran 4:3; nastavit lze také širokoúhlý formát 5:3, kdy se výsledné rozlišení změní na 2592 × 1552 px.

- - -

- - -

- - -

Při fotografování můžete využít několika efektů (zkreslení, medailonek, hloubka pole, starobylý, stupně šedi, sépie, negativ, solarizace, posterizace a akvamarínový nádech). Rovněž lze aktivovat samospoušť v intervalech 2 a 10 vteřin. V nastavení lze změnit hodnotu vyvážení bílé barvy, nastavit ISO (100, 200, 400 a 800) a případně snímek opatřit informací o aktuální GPS poloze. Software si poradí také s automatickou detekcí obličejů a pořizováním autoportrétů. Pokud chcete snímek vyfotografovat, stačí přidržet spoušť fotoaparátu (zaostření) a následně jej domáčknout. Ostřit můžete také na libovolný objekt v hledáčku tak, že klepnete prstem na displej.

Desire Z zvládne nahrávat video v HD rozlišení (720p), kde je kvalita při dobrých světelných podmínkách vyhovující, ale při záznamu v šeru jde ostrost prudce dolů. Při fotografování i záznamu videa můžete používat přisvětlovací LED diodu, která ve tmě spolehlivě prosvětlí celou místnost.

HTC Sense a bonusový software
Vzhledem k tomu, že je uživatelské rozhraní HTC Sense a většina bonusových aplikací stejná jako u komunikátoru HTC Desire HD, vypůjčil jsem si některé odstavce právě z jeho recenze. Pojďme se tedy podívat na nejdůležitější změny, které nové HTC Sense nabízí. Na hlavní obrazovce je možné stisknutím tlačítka Domů nebo pomocí multitouch gesta zmenšit všech 7 ploch do podoby náhledů. Novinkou je pak možnost změny pořadí panelů při delším přidržení prstu na jedné z náhledových obrazovek. Pokud v nabídce s programy stisknete tlačítko Menu, objeví se možnost odinstalace aplikací. Nově zde také přibyla možnost sdílení aplikací, kdy se na zadaný e-mail odešle odkaz pro stažení aplikace z Android Marketu.

- - - - -

Po kliknutí na položku „Přidat” hned vedle tlačítka Telefonu ve spodní liště, se objeví nabídka widgetů, aplikací a zkratek, které je možné přidat na plochu. To již známe z předchozích verzí HTC Sense, ale novinku je možnost změnit si zde vzhled, tapetu, zvukovou sadu, scénu či jednotlivé vyzvánění. Není tak problém obohatit systémové lišty třeba o dřevěnou nebo chromovou texturu. Vzhledem k přítomnosti hardwarové klávesnice je uživatelské prostředí HTC Sense možné používat také v landscape režimu (naležato).

- - - - -

Další novinkou je zobrazení posledních osmi spuštěných aplikací nejen po přidržení domečku, jak ze starších verzí Androidu známo, ale jsou k dispozici také po vytažení notifikační lišty. Já bych si zde ale raději přál vidět ovládací prvek napájení, což lze naštěstí vyřešit umístěním patřičných widgetů na plochu. Těch je totiž v novém HTC Sense už v základu celá řada. Přibyl zde například widget kalkulačky, FM rádia, služeb HTC Likes a Locations, čtečky knih a celé řady dalších. Aby toho nebylo málo, můžete si další widgety stáhnout přes HTC Hub, kde najdete také skiny celého prostředí HTC Sense nebo zvukové sady. Abyste mohli využívat služeb HTC Likes a HTC Hub, je potřeba se registrovat na serveru HTCSense.com. To lze provést přímo z telefonu nebo skrze webovou stránku.

Napojení telefonu na HTCSense.com s sebou přináší celou řadu zajímavých funkcí. Představte si třeba situaci, kdy nemůžete nalézt svůj telefon. Jedním kliknutím na webu jej však můžete na dálku prozvonit, a když vám někdo zařízení odcizí nebo jej ztratíte někde venku, je možné jej z webové stránky zablokovat. Do webového formuláře lze zadat PIN pro následné odemčení a telefonní číslo pro případného nálezce, na které by mohl zavolat. Připojit lze i vlastní textovou zprávu. Po potvrzení je telefon uzamčen a pokud je zapnutý, můžete jej sledovat na mapě.

- - - - -

Ve webovém rozhraní si dále můžete nastavit vzdálené přesměrování hovorů a textových zpráv na jiný telefon právě pro případ, kdyby byl Desire Z odcizen nebo někde zapomenut. Pokud se o možnostech portálu HTCSense.com chcete dozvědět více, přečtěte si naši recenzi. HTC Likes je součást služby HTCSense.com; je to alternativa k Android Marketu, která zobrazuje pouze doporučené, oblíbené a stažené položky od ostatních uživatelů zařízení Desire Z a Desire HD, nicméně se mi ji nikdy nepodařilo spustit a vždy jsem byl odmítnut s chybovou hláškou (a nejsem sám). HTC HUB je služba, ze které je možné stahovat další vyzváněcí melodie, skiny, scény, tapety a další rozšíření pro HTC Sense. Přes webovou verzi je rovněž možné stahovat vyzváněcí tóny, tapety a widgety přímo do telefonu.

- - - - -

Fotografie – velmi dobře zpracovaný nástroj pro prohlížení fotek a videí (MP4, 3GP). Náhledy fotografií se zobrazují v posuvném pásu a pro přibližování můžete využít multidotekového ovládání. V programu jsem zkoušel přehrávat i videa ve WVGA rozlišení s datovým tokem okolo 2 500 Kbps, a program si s nimi bez potíží poradil. Další zajímavostí aplikace Fotografie je napojení na Facebook a Flickr. Přes speciální záložku tak přímo z aplikace můžete prohlížet všechna alba vašich přátel na Facebooku, samozřejmě za předpokladu neomezeného datového připojení, jinak by se vám tahle legrace pěkně prodražila.

- - -

Čtečka elektronických knih – další novou aplikací Čtečka elektronických knih, které je možné po registraci nakupovat v obchodě Kobo. Pokud se chcete registrovat, musí vám být více jak 13 let. Pro čtení knih chráněných autorským zákonem je nutné mít účet na Adobe ID.

Quick Office – Jednoduchý prohlížeč dokumentů, prezentací a sešitů Excel. Dokumenty a sešity Excel lze vytvářet a editovat.

Android Market – aplikace sloužící k nákupu a stahování nových aplikací a her do telefonu.

PDF Viewer – nástroj pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF.

Přenesení dat – pokud přecházíte na Desire Z z jiného telefonu, který má Bluetooth, můžete si z něho jednoduchým postupem přetáhnout kontakty, SMS a události z kalendáře.

FM Rádio – Desire Z umožňuje příjem FM rádia skrze vestavěnou aplikaci, která umí ukládat oblíbené stanice. Rádio funguje pouze po připojení sluchátek, která slouží jako anténa. Zvuk poté lze přesměrovat do vestavěného reproduktoru.

- - -

SoundHound – jedná se o aplikaci, která umí rozpoznat hrající skladbu a následně zobrazit informace hudební skupině, název písně, odkaz na YouTube či možnost skladbu zakoupit. Bohužel se jedná o trial verzi, kterou můžete zdarma vyzkoušet pouze 5x. Poté je nutná koupě z Marketu. Vyjde na cca 88 Kč.

Facebook – pěkně zpracovaný klient pro přihlášení na Facebook. Umí vše, co byste od mobilní verze čekali (prohlížení a aktualizace statusů, fotografií, komentování příspěvků, přidávání přátel, organizaci skupin nebo odesílání zpráv…).

Twitter – Desire Z obsahuje jak Peep, tak i oficiální Twitter aplikaci. Obě fungují velmi dobře a je jen na vás, jakou upřednostníte.

Gmail a Google Talk – poštovní klient napojený na váš Google účet a komunikační program.

Hlasový záznamník – funguje jako diktafon. Omezení délky záznamu je dáno pouze velikostí paměťové karty. Uložený záznam lze nastavit jako vyzvánění.

Hodiny – zde je možné si nastavit budík nebo se podívat na světový čas. Také zde najdete stopky a časovač.

Světlo – pomocí této aplikace můžete proměnit váš telefon v kapesní svítilnu.

Závěrečné hodnocení
Nebudu chodit okolo horké kaše a s klidným svědomím prohlásím, že Desire Z se povedl a jeho koupi vám nikterak vyvracet nebudu. Po hardwarové stránce se jedná o slušně vybavené zařízení, které výrobce ozdobil vylepšenou verzí uživatelského prostředí HTC Sense se spoustou zajímavých funkcí a služeb včetně napojení na portál HTCSense.com. Velkým bonusem je vlastní hardwarová klávesnice s kvalitně zpracovanými tlačítky, kterou oceníte zejména při psaní textových zpráv a e-mailů.

Potěší i množství bonusového software a napojení na sociální sítě. Velmi dobře je vyřešeno například provázání kontaktů v telefonu s přáteli na Facebooku a na své si přijdou i uživatelé Twitteru. Vše je navíc úhledně zabaleno do „krabičky“ s poměrně sympatickými rozměry a pěkným designem.

Záporné body bych udělil snad jen za zpracování výklopného mechanismu. Na jednu stranu je fajn, že v HTC zkusili přijít zase s něčím novým, ale nejsem si až tak úplně jistý, zda konstrukce použité u starších modelů nebyly přece jenom o něco lepší. Až čas a dlouhodobější používání ukáže, zda tento mechanismus dokáže odolat každodennímu používání a nebude docházet ke stále výraznějšímu uvolňování, protože už po prvním vybalení telefonu z balení jde klávesnici odklopit a vrátit zpět velmi snadno a nic zde neklade žádný odpor. O něco lepší by mohl být i fotoaparát, který vytváří spíše průměrné snímky, ale celkově na mě Desire Z udělal dojem a rozhodně jde o zařízení, které systému Android ostudu neudělá.

Pokud máte k tomuto zařízení nějaké dotazy, můžete využít prostor v komentářích, bude-li v mých silách, pokusím se odpovědět. Všeobecné dotazy o systému Android prosím směřujte přímo do našeho fóra, kde má HTC Desire Z vlastní sekci se zajímavými tipy a návody.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku