HTC chce vymýtit z internetu stránky s neoficiálním firmware

Neoficiální firmware a smartphony jdou odjakživa ruku v ruce, co bylo dříve privilegiem pokročilých uživatelů, se stalo naprosto běžnou záležitostí a mnozí majitelé chytrých telefonů dnes instalují běžně takzvané neoficiální ROMky. Někteří k tomuto kroku přistupují proto, aby vyřešili nějaký nedostatek oficiální verze systému, jiní chtějí své zařízení obohatit o pár nových funkcí nebo jen osvěžit jeho vzhled. Konkrétně HTC mělo vždy obrovskou podporu „stínových“ vývojářů, kteří ještě za zlaté éry Windows Mobile pravidelně publikovali své ROMky na serveru xda-developers.com. Společnost se sice velice rychle naučila přidávat k balení i poučku, že neoficiální zásah do softwaru ruší jeho záruku, nijak výrazněji se ale neoficiálnímu firmwaru nebránila.

Někomu v HTC ale musel přetéct pohár trpělivosti a byl zahájen hon na developery, dosud největší rozruch způsobilo zavření populárního serveru HTCRuu.com. Jeho majitel byl nejprve právním oddělením HTC požádán o smazání neoficiálních ROM souborů z databáze, později však společnost nechala zavřít i samotnou doménu. Autor webu se dle právníků provinil neoprávněným použitím loga tchajwanské společnosti na svých stránkách a zveřejňováním neoficiálního firmwaru prý vyvolal potenciální nebezpečí poruchy zařízení HTC. Je nanejvýš podivuhodné, proč se HTC rozhodlo po letech tiché tolerance vytáhnout do boje proti firmwarovým developerům. Otázkou je i zda společnosti taková cenzura spíše neublíží, rozsáhlá neoficiální komunita u konkrétního výrobce chytrých telefonů zatím vždy fungovala jako reklama.

Aktualizováno: Vyjádření společnosti HTC k této kauze naleznete v tomto článku.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku