K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Články » HTC 8X: Vlajková loď HTC s Windows Phone 8 na palubě (první dojmy)

HTC 8X: Vlajková loď HTC s Windows Phone 8 na palubě (první dojmy)

HTC 8X s Windows Phone 8 dorazil na český trh. My už jej v redakci testujeme a připravili jsme pro vás článek s prvními dojmy (aktualizováno o videopohled).

Microsoft předevčírem na tiskové konferenci v Praze oficiálně představil operační systém Windows Phone 8, nechyběla ani premiéra nových telefonů. K nám do redakce dorazil na recenzi jeden z nejlépe vybavených telefonů s tímto operačním systémem – model HTC 8X. Ten se v České republice začne oficiálně prodávat už zítra (čtvrtek, 1. listopadu) za doporučenou koncovou cenu 13 999 Kč včetně DPH (kde koupit nejlevněji?). A jelikož spoustu z vás zajímá, jaký telefon je a co nabízí, připravili jsme pro vás článek s dojmy po prvních dvou dnech používání.

Z počátku bude k dispozici pouze černá varianta, i když se proslýchá, že ve značkovém obchodě HTC by v omezeném počtu kusů měla být dostupná také modrá verze. V průběhu listopadu se pak HTC 8X objeví i ve zbývajících barvách – červené a neonové žluté.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Smarty.cz, kde si telefon můžete zakoupit.

Videopohled

Tip: Chcete se dozvědět vše podstatné o systému Windows Phone 8? Přečtěte si naši podrobnou recezi

Obsah balení: Nic nadstandardního nehledejte

Stejně jako předchozí modely od HTC, i 8X dorazí v nenápadné krabičce ve tvaru vajíčka, kterou obepíná papírový přebal s obrázkem telefonu. V balení kromě zařízení samotného najdete kovovou sponku pro vysunutí šuplíčku pro microSIM, napájecí/synchronizační microUSB/USB 2.0 kabel, adaptér cestovní nabíječky a pecková sluchátka. Žádný extrémně kvalitní zvukový zážitek od nich ale nečekejte, hrají spíše průměrně. Telefon se sice pyšní puncem značky Beats Audio, ale zrovna na dodávaných peckách rozdíl příliš nepoznáte. Obsah balení uzavírá sada uživatelských příruček pro rychlý start, záruční list  a také speciální kartička se sériovým číslem k operačnímu systému, kterou využijete například při komunikaci s podporou Microsoftu.

- - -

Za hardwarovou výbavu se rozhodně stydět nemusí

Jak už asi víte, jedná se o vlajkovou loď HTC na této platformě, podle čehož také vypadají hardwarové parametry. Telefon nabízí Super LCD 2 displej s úhlopříčkou 4,3 palce a HD rozlišením (720 x 1280 px), který chrání Gorilla Glass 2, dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 s taktem 1,5 GHz, 1 GB paměti RAM a 16 GB vnitřního úložiště, ze kterých je po prvním spuštění systému dostupných zhruba 12 GB. Slot na paměťové karty bohužel chybí, tím disponuje levnější model HTC 8S. S každým Windows Phone telefonem dále získáváte 7 GB na cloudovém úložišti SkyDrive, pokud ale máte starší Live ID, můžete se těšit na 25 GB.

- - -

- - -

Displej nabízí poměrně věrné barvy a výborné pozorovací úhly. Černá není úplně sytě černá, ale trochu světlejší, což je způsobeno použitou technologií displeje. Na přímém sluníčku je čitelnost dostačující, podsvícení můžete regulovat ve třech krocích nebo jej svěřit do rukou světelnému čidlu. Na můj vkus je ale při automatické regulaci jasu podsvícení poměrně dost nevýrazné a telefon proto používám s hodnotou „střední“, která mi nejvíce vyhovuje. Díky HD rozlišení je obraz dostatečně jemný, což oceníte při prohlížení webových stránek, práci s dokumenty v kancelářském balíku Office Mobile nebo při prohlížení fotografií.

- - -

Rychlost systému je příkladná, Windows Phone 8 je skvěle optimalizovaný systém a při používání tedy na nic nečekáte. Reakce jsou okamžité, přechody plynulé a telefon doslova „létá jako z praku“. Už starší Windows Phone 7.5 byly rychlé, osmičky jsou na tom ale ještě lépe. Tohle však nebude výhoda pouze HTC 8X, ale všech telefonů s Windows Phone 8. Vzhledem ke standardizaci minimálních hardwarových parametrů je zaručeno, že systém bude fungovat svižně.

- - -

Design a dílenské zpracování

Celkové rozměry telefonu jsou 132,4 x 66,2 x 10,1 milimetrů, hmotnost 130 gramů. Akumulátor má kapacitu 1800 mAh a je napevno integrován pod zadním krytem telefonu, takže případnou výměnu budete muset svěřit servisu. I přes větší úhlopříčkou displeje se 8X v rukou drží dobře. Výhradu máme pouze k umístění tlačítka Power, které najdeme na horní hraně. To je dost nešťastné řešení, kvůli uživatelské přívětivosti by bylo rozhodně lepší zasadit jej do boku. Na hodnocení výdrže baterie je zatím brzo, ale žádné rekordy nečekejme; při běžném používání se nám baterie vybíjí poměrně rychle a na více než den až den a půl výdrže se při intenzivnějším používání nedostanete (podrobně výdrž otestujeme až v recenzi).

- - -

Tlačítka pod displejem jsou senzorová, jejich plocha je dostatečně velká a reakce přesné. Zatím se nám nestalo, že bychom se nechtěně uklikli. Klávesa Zpět vás vždy navrací o jeden krok dozadu, pokud ji přidržíte déle, zobrazí se seznam naposledy spuštěných aplikací, mezi kterými se takto můžete rychle přepínat. Střední tlačítko s logem Windows vás vždy přenese na hlavní obrazovku, delší stisk vyvolá hlasové ovládání (pro češtinu není dostupné), poslední klávesa slouží k vyhledávání skrze Bing.

 - -

Na pravém boku se kromě klávesy pro regulaci hlasitosti nachází i spoušť fotoaparátu, která je aktivní i v případě, že je telefon uzamčený; to oceníte zejména při pořizování momentek, kdy stačí spoušť krátce podržet a aplikace pro focení a záznam videa se spustí.

- - 
HTC 8X vs. Apple iPhone 5

HTC 8X nabízí 8Mpx fotoaparát, s makrem si poradí skvěle, nicméně i za dobrých světelných podmínek se kvalita výsledných snímků řadí do lepšího průměru a rozhodně bychom od vlajkové lodi čekali lepší výsledky. Se zhoršujícím se světlem jsou výsledky pochopitelně ještě horší, snímky přestávají být ostré a objevuje se velmi výrazný šum. Barevné podání je dobré, obrázky působí věrně, ale celkově jsme od snímače přece jenom očekávali lepší výsledky. Zvláště když se podíváme, do jaké cenové skupiny tento telefon patří.

- - -

- - -

- - -

- - -
Další snímky z fotoaparátu budeme průběžně doplňovat do naší galerie. V recenzi telefonu najdete odkaz pro stažení fotek v plném rozlišení.

Špatně na tom 8X není ani co se týče kvality záznamu videa. Maximálně můžete nahrávat klip ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu, sáhnout můžete i po HD rozlišení (720p) či VGA/QVGA. Přeostřování během nahrávání videa je bohužel dost pomalé, vždy je potřeba přidržet spoušť a pak počkat téměř 4 vteřiny než optika přeostří. To není zrovna reprezentativní výsledek. Při focení a nahrávání můžete využít celou řadu bonusových efektů, upravit jas, saturaci, vyvážení bílé barvy nebo ISO.

Windows Phone 8: Není dokonalý, ale bude se vám líbit

Samotný operační systém Windows Phone 8 si představíme zítra v podrobné recenzi. Rychlost už jsem zmiňoval, dále se nám líbí příkladné provázání se sociálními sítěmi, které v tak komplexní podobě nenabízí Android ani iOS. Ač jsem sám primárně uživatelem iPhone 5 s iOS 6, mám z mobilních osmiček velmi dobrý pocit a myslím si, že systém konečně dospěl do takové podoby, kdy může směle konkurovat ostatním platformám.

   
Hlavní obrazovku si můžete upravit k obrazu svému. Widgety zde elegantně nahrazují živé dlaždice

  

Líbí se mi provázání aplikací třetích stran se systémovými huby, možnost úpravy obrazovky uzamčeného zařízení, kde můžete nechat zobrazovat nejen notifikace na zmeškané hovory/SMS či nové e-maily, ale třeba i fotografie z Facebooku nebo informace z dalších aplikací stažených skrze Windows Phone Store (dříve Marketplace). Pravda, zatím jich mnoho není, ale například skrze HTC Hub lze na uzamčeném zařízení zobrazovat informace o počasí, přes Facebook zase fotografie z vašich alb. Věřím, že téhle funkce vývojáři budou v budoucnu hodně využívat a Windows Phone 8 bude skvěle personalizovatelný systém.

  
Přizpůsobitelná je rovněž podoba obrazovky uzamčeného zařízení

Dobře upravitelná je také hlavní obrazovka se živými dlaždicemi. Pokud to aplikace nebo hub umožňuje, můžete u daného Live Tile nastavit až tři velikosti. Živé dlaždice dokáží zobrazovat užitečné informace daných aplikací, díky čemuž hlavní obrazovka perfektně ožije a netvoří ji jen změť nehybných zástupců.

   

  

Pro práci s dokumenty (nejen těmi lokálními, ale i v cloudu) skvěle poslouží Office Hub, příkladné je rovněž provázání se SkyDrive úložištěm, kam můžete zálohovat nejen fotografie, dokumenty nebo video, ale také seznam aplikací, systémové nastavení a textové zprávy. Nechybí ani offline mapy, které si zdarma můžete stáhnout do systému a využívat je opět mohou všechny aplikace třetích stran. Samotné mapové podklady pocházejí od Navtequ. Windows Phone 8 konečně umějí pořizovat screenshoty, což je pro nás při recenzování telefonů naprosto nezbytné, jen je škoda, že všechny tyhle funkce nepřišly už dříve a museli jsme si na ně poměrně dlouho počkat.


SkyDrive ve webovém prohlížeči – správa fotografií a videa z telefonu 

Je pravda, že systém si s sebou stále nese některé dětské nemoci. Tak například hlasitost je jednotná pro celý systém a po určitém intervalu nečinnosti se zařízení v uspaném stavu odpojí od WiFi. Chybí nám také synchronizační aplikace pro Mac OS X. Microsoft sice na tiskovce v Praze sliboval, že už je dostupná, ale zatím jsme na ni nikde nenarazili a starší Windows Phone Connector pochopitelně nefunguje, protože je určený pro telefony s Windows Phone 7.x.

HTC Windows Phone 8X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích. Bude-li v našich silách, pokusíme se vám odpovědět. Otázky můžete pokládat také ohledně Windows Phone 8, odpovíme vám na ně v zítřejší velké recenzi tohoto operačního systému. Průběžné dojmy z testování Windows Phone 8 publikujeme také na našem Twitteru @smartmania.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

118 komentářů

 1. A co myslíte fotí líp jak One X nebo hůř?

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   HTC One X nemáme ke srovnání k dispozici, ale mrkněte k nám do galerie [odkaz], kde máme snímky z obou telefonů a porovnejte. Já bych subjektivně řekl, že One X na tom je o něco lépe, ale ten rozdíl není nijak výrazný.

  • Koukal jsem. Mám One X doma a řekl bych že po aktualizaci na 4.1.1 fotí ještě o něco lépe. Ale právě že jsem tehdá četl že 8X by měl podávat ještě lepší výsledky fotografii.

  • Geary (neregistrovaný)

   Tobě už přišla oficiálně aktualizace?

 2. JanHavlicek (neregistrovaný)

  Nejdeš dneska pak do Kopyta Jirko? :-D Že bych si to prohlídl, my tam jdeme asi v půl devátý :)

 3. Hlavoun (neregistrovaný)

  Zdravím, jak to je s přehráváním avi souborů? Zkousne telefon 1080p video? :) Zkoušel jste, zda si telefon rozumí přes NFC s Android zařízeními?

  • uni (neregistrovaný)

   Ještě jednou se podívej na tu tabulku, přesněji na řádek „Konektivita“. Ne, nerozumí si to přes NFC s Androidem.

  • Ladik (neregistrovaný)

   Jaky vyznam ma na displeji 720p poustet video 1080p? Temhle hnidopichovskejm otazkam fakt obcas nerozumim…

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Zkoušel jsem teď v telefonu pouštět fullHD trailer k Avatarovi (mp4) a telefon jej plynule přehrává.

  • niky79 (neregistrovaný)

   „Jaky vyznam ma na displeji 720p poustet video 1080p? Temhle hnidopichovskejm otazkam fakt obcas nerozumim…“

   To myslite vazne? Takovy prihlouply dotaz. Samozrejme, ze to ma smysl, proc by to jako smysl nemelo. To jako mam uzivatel provest predtim konverzi do nizsiho rozliseni, aby to melo smysl? Jak se tu v diskusi klepe na čelo?

 4. uni (neregistrovaný)

  „poslední klávesa slouží k vyhledávání skrze Bing.“ Znamená to, že se tato klávesa stále nenaučila hledat v aplikaci, ve které se zrovna nacházím?

  „Tak například hlasitost je jednotná pro celý systém a po určitém intervalu nečinnosti se zařízení v uspaném stavu odpojí od WiFi.“ Zde bych naopak byl rád za jednotnou hlasitost, 99% času chci od věci dva stavy. Dělej zvuk/jen vibruj. Na to nepotřebuji 5 různých hejbátek:-) Zato odpojení od Wi-Fi v standby režimu mi přijde plně standardní a i chtěné, ne? Tedy, pokud nějaká aplikace na vyžádání má tomuto zabránit a přesto se tak stane, to by byla jiná.

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   nn, pro lokální vyhledávání v rámci aplikace klávesa stále nefunguje, ve Store (a dalších programech) je pro tyto potřeby softwarové tlačítko na displeji. Hardwarové je natvrdo Bing, bohužel.

  • uni (neregistrovaný)

   Sakra, nejdřív nás učí používat Hledat, pak to Google schová debilně na plochu nebo ještě hůř do rohu (tablet) a MS, který to má na desktopu také promakané (Vista a novější) tak tlačí v WP tuhle debilitinu. Tak co po nás chtějí? To fakt máme na těch věcech jen fotit a koukat na fb???

  • Miroslav Havlíček (neregistrovaný)

   Já na tu hlasitost už několikrát narazil u WP7. Večer před spaním jsem poslouchal hudbu – piánko do sluchátek, pak jsem zapomněl telefon zpátky zesílit a ráno jsem neslyšel budík. Alespoň základní rozdělení na hudbu + aplikace vs. upozornění + oznámení je vážně potřeba.

  • uni (neregistrovaný)

   Cože, budík nemá vlastní nastavení hlasitosti nezávisle na čemkoli jiném? No tak to ROFL, dobře WP, dobře:-)

  • dwbmb (neregistrovaný)

   Budík samozřejmě zvoní na maximum nezávisle na tom, co si nastavíte kdekoli jinde, a to i pokud máte připojená sluchátka. Pan Havlíček buď budík neslyšel, protože měl v uších kvalitně odizolovaná sluchátka a nebo má telefon rozbitý.

  • mimonaut (neregistrovaný)

   přesně tak, budík zvoní i když jsou na zvnění nastavené jen vibrace, nebo hlasitost ztlumená na 0.

  • biscuit84 (neregistrovaný)

   mozem potvrdit, budik naozaj zvoni nezavisle na hlasitosti zvonenia ci prehravaca resp. radio tuneru

  • Miroslav Havlíček (neregistrovaný)

   Moje chyba! Spletl jsem si to s jiným problémem, kdy HTC Trophy při položení zády na podložku díky dokonalému zakrytí reproduktoru prakticky nebylo slyšet na jakékoliv nastavení hlasitosti.

   To ale nic nemění na tom, že když si člověk ztlumí zvuk např. při sledování videa a hlasitost pak nevrátí, tak neuslyší třeba příchozí hovor.

  • dwbmb (neregistrovaný)

   Tak tomu rozumím, Trophy byl příšerně zpracovaný telefon.

 5. xsarahdi (neregistrovaný)

  Už som zisťoval niejaké tie info ale ešte sttále nieje info kompltné. Čo ma zaujíma sú tieto veci. A možno nielen mňa :)

  Takže znova rovnaká otázka k tomu novému programu na správu telefónu.

  1.Je možné spravovať iba cez kábel alebo aj cez BT/WiFi?

  2.Je možné synchronizovať a spravovať /tel., PC/ navzájom aj offline keď nie je prístup na internet?

  3.Dá sa synchronizovať Outlook/kalendár/ vo W8 s kalendárom na telefóne s WP8?

  4.Dá sa priradiť ako zvonenie ľubovolná skladba?

  5.Ide nastavovať zvlášť hlasitosť pre mutimédia a zvonenie?

  6.dokáže tel. pri nahrávaní videa aj fotiť?

  7.dokáže foťák fotiť sekvenčne zaradom veľa fotiek ako na ONE X?

  8.Dá sa odmietnuť hovor sms správou?

  9.Dá sa vyhľadávať už konečne aj v kalendári ?

  10. Dá sa pripomienka z kalendára odložiť? viackrát za sebou?

  11. Dá sa vymeniť klávesnica za alternatívu?

  12. Dá sa nastaviť lupa na vyhľadávanie v zariadení a nie iba na trápny bing?

  DIK

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   Taky bych přidal několik otázek:):

   1) Jak je na tom office, je úplně plynulý? Dokáže editovat doc.?

   2)Můžete vše natahat přes kabel jako 100% mass storage?

   3)Nemusíte konvertovat video pro přehrání v telefonu?

   4)Video s extra titulky telefon přehraje, nebo se musí pořád vkládat?

   5)Nějaký file explorer?

   6)Můžete v hubech jako office nebo obrázky tvořit podsložky?

   7)Jde přímo v mailu označit jako přílohu víc položek najednou a taky pdf nebo word?

   8) Můžete stáhnout soubor v neznámém formátu do paměti?

   9) Závadní! Můžete stáhnout z prohlížeče hudbu nebo video, aby se přidalo do paměti a do přehrávače?

   10) Jdou tvořit složky jako homebrew: Folders?

   Tohle snad pro zatím stačí :D

  • uni (neregistrovaný)

   Předváděcí prodejna HTC je naproti Bílé Labuti na Na poříčí;-)

  • Miroslav Havlíček (neregistrovaný)

   XSARAHDI:

   3. Dá, online.

   5. Ne.

   10. Ano, to jde i na WP7.

   11. Ne.

   12. Ne.

  • xsarahdi (neregistrovaný)

   Takže na čo sme doteraz prišli:

   1. ? skôr ÁNO

   2. NIE

   3. NIE /mal som na mysli offline/

   4. ANO /cez mass storage/

   5. NIE

   6. NIE

   7. NIE

   8. ? skôr NIE

   9. ? skôr NIE

   10. ÁNO

   11. NIE

   12. NIE

   Takže tu máme skóre 3-9 pre NIE :/ No keby to bolo opačne tak by to bol už pre mňa použiteľný telefón a hneď by som opustil Android. Ale takto :/

  • fero (neregistrovaný)

   k té 7) to už šlo i na WP7 pomocí apps třetích stran, ted soudím že to bude ještě lepší

 6. blikcvak (neregistrovaný)

  Umí už konečně WP8 zobrazit v stav baterie v procentech, nebo je tam stále ta nic neříkající ikona?

  • dwbmb (neregistrovaný)

   Já mám už od 7.0 ikonu, která ukazuje stav baterie. Asi jste měl vadný kus, jestli vám neukazovala nic.

  • blikcvak (neregistrovaný)

   No vždyť píšu, ikonu která nic neukazuje. Tuto „debilní“ ikonu jsem měl už na své Nokii 3310. Já bych rád věděl jesli mi zbývá 15% nebo 3% baterie (ikona stejná), abych podle se podle toho zachoval.

  • straiki (neregistrovaný)

   Ikona ukazuje orientacne jak je na tom baterka, pro procentove zobrazeni se da zabrousit do Settings -> Battery saver.. tam jsou procenta vcetne odhadu kolik jeste vydrzi.. ;)

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   A tohle místo tý ikony dát nejde? Proč bych měl pokaždý, když chci vědět kolik mi zbývá lízt do menu, nastavení, baterie? Trochu krkolomný a polovičatý řešení, jako vše

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   bohužel, procenta baterie v horní liště zobrazovat nelze, jedině v nabídce nastavení. Nicméně jestli mohou vývojáři sahat na API k baterii, tak nebude problém udělat nějakou battery app s live tile, kde se tahle hodnota bude zobrazovat. Pokud tohle čte někdo z vývojářů, budu rád za doplnění.

  • Tomáš Slavíček (neregistrovaný)

   Jojo, na WP8 už je možné se dostat k API baterie (na rozdíl od velkých Windows 8), je možné vytvořit klidně i širokou tile s informacemi. Více o tom může říct Martin Suchan, ptáčkové povídali, že jednu velice podobnou aplikaci už má ve schvalovacím procesu ;)

 7. ReopsatorC47 (neregistrovaný)

  Mňa by zaujímali tieto veci:

  1.Čo všetko sa dá cez bluetooth posielať a či funguje medzi wp8 a androidom

  2.Poradí si systém so zabalenými súbormi?

  3.Je v ponuke nastavení fotoaparátu niečo ako má android night mode?

  4.Aký je HTC 8X v porovnani so Samsungom Galaxy S3 v rýchlosti?

  Ktorý telefón sa zapne rýchlejšie?

  Ktorý telefón zapne rýchlejšie rovnakú aplikáciu?

  Ďakujem za odpoveď :)

  • spellshaper (neregistrovaný)

   Podle JavaScript benchmarku jsou WP8 zařízení nejrychlejší ze všech doposud testovaných zařízení (včetně iPhone 5). I když to může být spíše vynikajícím prohlížečem IE10, než jen hardwarem (WP 8X od HTC měl pár bodíků přes 900):

   [odkaz]

  • Miroslav Havlíček (neregistrovaný)

   1. Hudba, fotky, video, dokumenty – Android po ruce nemám, ale neměl by být problém. Zkoušel jsem oboustranné přenosy s „hloupou“ Nokií 6303 a vše proběhlo OK.

   2. Otevře ZIP. Zkoušel jsem otevřít .7z a hledalo to aplikaci ve WP Store (neúspěšně), takže to asi půjde řešit třetí stranou.

   3. Není, ale ve WP8 mají k fotoaparátu přístup vývojáři. Pokud je to čistě SW záležitost, neměl by být problém časem něco sehnat.

   4. Bohužel nemám možnost srovnat, ale tipuji, že ty rozdíly budou minimální. 8X je velice svižný telefon.

 8. mimonaut (neregistrovaný)

  přidám link který odpoví na otázku jak a jaké soubory lze dostat do WP8 (ano, mass storage je zde)..

  popř. jaká videa lze přehrát bez konverze.

  [odkaz]

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   Díky za zopovězení aspoň pár otázek. Každopádně koukám na tabulku podporovaných formátů a zarazilo mě, že MKV nejde!( Většina mých filmů na HDD je v .mkv) a jediný podporovaný formát podle tabulky je snad jakýsi .m4v.. Good job Microsoft

  • blikcvak (neregistrovaný)

   Předpokládám že „sdílení“ hudby přes USB (např. usb do autorádia) je stále nefunkční?

  • Paulos (neregistrovaný)

   VNavrátil: Velmi těžko můžete od MS očekávat, že zahrne podporu pro MKV do svého mobilního systému, když ji nemá ani v tom desktopovém… ;) Dlouho jsem navíc neviděl jediný legálně zakoupený film, který by byl distribuován v MKV.

   Blikcvak: Vzhledem k tomu, že má WP8 podporu pro mass storage, by to stálo za zkoušku…

  • blikcvak (neregistrovaný)

   Tak podpora mass storage, ještě neznamená že je to opravdová mass storage. Taky si vzpomínám na článek jak MS hlásil že Zune už nebude potřeba, a hle máme tu metro connector nebo jak se to jmenuje ( prostě přejmenovanej Zune )

  • Paulos (neregistrovaný)

   A stejně tak to neznamená, že to není třeba MTP a že to v autorádiu nepojede. Musíme prostě počkat a sondovat.

  • ChilliMeat (neregistrovaný)

   MKV není formát, ale pouze kontejner. Jestli do něj dáte video ve formátu H264, DivX nebo XviD je úplně jedno.

  • mimonaut (neregistrovaný)

   blikcvak: jestli je v dotyčném linku napsáno, že se objeví WP telefon jako přenosné zařízení a dokonce je tam vypsán seznam předpřipravených folderů (The device presents folders for the main media types, videos, music, podcasts, documents, pictures and ringtones.) a víme i toto: „You can copy .exe over to device, it will just stay there and you can then use your device like a fancy USB drive.“ (stačí si pročíst výše uvedený link pořádně), nejsme úplně bez informací a naděje :)

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Když se telefon k PC připojí jako Mass Storage, lze na něj normálně kopírovat libovolný obsah. Hudba, Fotky, Videa… tam mají své složky, do kterých lze data přidávat a pak se normálně zobrazí v aplikacích.

 9. mberdych (neregistrovaný)

  Tak ja nevim, MS par veci pridal (treba upravu lock screen), ale ze by to byla nejaka revoluce, to bych tedy nerekl. Je to skoro stejne jak WP7 a treba zrovna ta hlasitost je vazne iritujici. Stacilo by mi oddelit media a vse ostatni, ale tohle je fakt slabota. Prijde mi, ze mozna to prekopali pod kapotou, ale zadna revoluce.

 10. jbem (neregistrovaný)

  Hlasitosti mě nezajimaj, foťák je mi ukradenej, vlastně mě nezajimá skoro nic z článku (akorát jsem se dočetl, že tlačítko s lupou, který mi pije krev, svoji funkcni nezlepšilo, vlastně pořád žádnou nedostalo, akorát mě štvát). Nejvíc mě zajimá to, co bohhužel takhle brzo asi nikdo neví, jak to bude s aplikacema z marketu, jesli budou použitelný stejně dobře jako integrovaný (ty fungujou parádně, ale doinstalovaný jsou… jako pouštět náročný java aplikace na pomalým PC…) Každopádně děkuju za jakýkoliv info ohledně WP8, abych věděl, jesli počkat, nebo vstoupit do dalších neprobádaných vod a to iOS : – )

  • spellshaper (neregistrovaný)

   U nás je to na nic, ale pokud zrovna Bing funguje, tak to není špatné. Alespoň QR čtečku a detektor hudby používám i tady.

 11. Ja (neregistrovaný)

  Je WP8 lokalizovaný aj do slovenčiny? Ďakujem

 12. Paulos (neregistrovaný)

  Jo a jinak, MKV možná bude podporován přes aplikace třetích stran! Ty si mohou registrovat takové přípony, jaké potřebují, a navíc mohou třeba přistupovat k obsahu MicroSD karty. Ve většině MKV souborů je navíc čisté H.264, takže by to možná nebylo tak těžké naprogramovat…

 13. Tomáš Slavíček (neregistrovaný)

  Jak dobře se zobrazují staré aplikace z marketplace? Ten 720p displej má jiný poměr stran, než WP7 mobily (a nové Nokie). Jak jsou na tom hry, jsou roztažené v poměru + s černými pruhy po stranách?

 14. borix (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě:

  Jestli např wifi půjde u wp8 zapnout/vypnout přímo z dlaždice, aniž bych musel do nastavení?

  Jestli email umí při psaní zpráv i jiné přílohy, typů souborů, které systém nezná?

  Jestli MS umožnil vývojářům opravdu větší přístup do systému, že by pak šlo rozdělení hlasitostí oštřit třeba externí aplikací?

  Je ve wp8 sip voip klient, případně půjde nějaký doinstalovat?

  Je v systému přímo navigace nebo jen mapy, případně aplikace Nokia Autem bude opět výhradně pro nokie nebo půjde dokoupit i k telefonům ostatních značek?

  Bude možné vytvořit pro wp8 i prohlížeče aniž by musely používat jádro ie?

  • mimonaut (neregistrovaný)

   Wifi (a další věci z nastavení) jde z dlaždice přepínat už na WP7.5. Stačí nainstalovat třeba aplikace toggle (nebo asi deset podobných)viz např.: [odkaz]

   jinak nevím, co máte všichni proti jádru IE. IE10 vypadá jako pekelně rychlej stroj s velkou podporou html5, navíc už má třeba možnost i komprese na straně serveru, podobně jako mobilní opera..

   Jinak teoreticky by to možné být mělo, když se dá programovat v c++..

  • borix (neregistrovaný)

   Wifi (a další věci z nastavení) NEjde z dlaždice přepínat už na WP7.5. Dlaždice vás přenese do nastavení wifi, tam přepneme a pak musíme zpět na původní obrazovku. To rozhodně není přímé přepínání.

   U IE9 není rychlost to, co by mě odrazovalo. I na ten se dá zvyknout, ale např. proti opeře je to slabota. Vadí mi tu ovládání, nezalamování řádků, tlačítko dopředu, tdlouhavý přístup k favorites… a všechny ostatní na jeho jádře jsou na tom podobně. Věřím, že se IE10 o kus zlepší, ale nebudu si dělat iluze a pokud se na WP8 objeví opera, tak ten den bouchnu šáňo.

 15. ChilliMeat (neregistrovaný)

  Mě by zajímalo, zdali si WP8 poradí s bezztrátovými audio kodeky (jako např. FLAC), popř. je dokáže desktopová aplikace automaticky překonvertovat do MP3 či WMA.

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   S Flac si neporadí, teď jsem to zkoušel. Desktopovou app nemám možnost otestovat, ale zřejmě ne (jsem na Macu a tam zatím nástroj pro WP8 není, jen pro WP7).

  • ChilliMeat (neregistrovaný)

   Děkuji za odpověď. Jinak zkuste následující link [odkaz], aplikace je aktualizovaná k 31. 10. 2012 a měla by podporovat i WP8.

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Když jsem to zkoušel odpoledne, přesměrovávalo mě to z webu ještě na Windows Phone 7 Connector pro Mac, teď se mi ale přes App Store stáhl update na novou verzi, která už HTC 8X komunikuje. Paráda! :)

  • mimonaut (neregistrovaný)

   hm.. s 10.6 mám smůlu. Minimálně lion..

 16. stm01 (neregistrovaný)

  Mě by zajímalo,jestli mi ježíšek přinese Lumii 920? Ba ne ,chtěl bych vědět ,zda se dají použít jiné tóny na SMS a email než jsou ty původní?

 17. stm01 (neregistrovaný)

  Tady jsou nějaké info ohledně podpory audio a video ve WP. [odkaz]

 18. JiriE (neregistrovaný)

  Střední tlačítko … delší stisk vyvolá hlasové ovládání (pro češtinu není dostupné) – znamená to tedy, že nepůjde ani hlasové vytáčení?

 19. Jan Skrobik (neregistrovaný)

  Jak je to s navigaci v WP8? Je v HTC plnohodnotná offline navigace od Nokie? Pro mě je Navigace to, co převažuje HTC vs. NOKIA. Líbí se mi 920, ale odhadovaná cena a velikost tohoto telefonu mě trochu odrazuje.

  • Miroslav Havlíček (neregistrovaný)

   Ne, v HTC a v ostatních telefonech jsou pouze mapové podklady od Nokie. Navigace zůstává výhodou Lumií.

  • fero (neregistrovaný)

   Řekl bych že spíš než 8X vs. 920 jsou konkurenti 8X vs. 820 kde je cena a velikost už lepší ;)

  • spellshaper (neregistrovaný)

   Nokia Drive aplikace byla Nokií slíbena pro všechny telefony a bude záležet na výrobci, jestli ji povolí.

  • htcjirka (neregistrovaný)

   Ne ne,slibeny byly Nokia Mapy,Nokia Drive pro ostatni nebude a nikdy slibeno nebylo..

  • Krayzie (neregistrovaný)

   HTCJIRKA: Ano, ano, si sa vzdy ohladom thto tvaril tak presvedcivo, ze som ti normalne aj uveril. NOKIA sa tento tyzden vyjadrila, ze ponukne Nokia Drive aj ostatnym vyrobcom a bude to len na nich, ci tu ponuku akceptuju alebo nie (pravdepodobne bude NOKIA aplikaciu licencovat).

   [odkaz]

   Kazdopadne, NOKIA uz ma betu Nokia Drive+, co ma byt uplne prepisana appka tak, aby vyuzila vsetky vyhody WP8.

 20. niky79 (neregistrovaný)

  „Tak například hlasitost je jednotná pro celý systém“

  Tohle je jeden z duvodu, proc WP totalne ignoruji. Nedokazu si predstavit, ze bych poslouchal hudbu na plno, nebo naopak na tise, takze kdyz by mi nekdo pak volal, bud by zvoleni bylo priserne hlasite, nebo naopak neslysitelne. Diky bohu za iPhone, ktery to ma oddelene. V nastaveni si nastavim hlasitost vyzvaneni a zrusim volbu „menit tlacitky“ – takze si si pak reguluji hlasitost mp3 nebo videa, vim, ze zvoneni zustava porad na stejne urovni. A to si nastavim 1x za celou dobu, co mam telefon.

  To, ze se k vyhledavani pouziva jen Bing nebo Seznam, povazuji rovnez za trapne.

 21. mmme (neregistrovaný)

  Zvýšil se počet zobrazitelných uspaných apps oproti WP7?

 22. polopo (neregistrovaný)

  Keď som prechádzal z wm 6.5 na wp7 tak ma najviac hnevalo:

  – ovládanie hlasitosti – všetko spolu – navyše žiadana aplikácia kde by sa dali nastaviť aspoň nejaké profily (časové už ani nehovorím)

  – „priblblé“ tlačítko bing (wp majú len tri tlačítka z toho jedno je úplne nepoužiteľné)

  – dialer nevie hľadať v telefónnom zozname je potrebné sa prepnúť do people

  – nemožnosť použiť nejakú aplikáciu na automatické odpovedanie hovoru, alebo aspoň manuálne zrušiť hovor a poslať sms z nejakého zoznamu

  Toto sú funkcie ktoré by mal mať smartphon (pretože si myslí, že wp je predovšetkým telefón a nie notebook, tablet, atď.). O ďalších funkciách sa už nebudem ani rozpisovať, lebo to je pre wp asi úplne utópia.

  čo mi vadilo pri prechode na wp 7.5? – to isté

  čo by mi vadilo pri prechode na wp 8? – to isté

  Takže neviem čo sa tu vlastne zmenilo? Nové funkcie sú fakt doré, ale stále absentujú tie základné a ja to neviem pochopiť.

 23. herm (neregistrovaný)

  Je v těch WP8 nějaký management certifikátů? Tedy třeba jestli uvidím kořenové certy autorit, který si tam přidám. A případně v Mail klientovi, jestli lze pracovat s osobním certifikátem pro šifrování a podepisování pošty? Ale soudím podle W8, že to tam asi nebude. Aplikace Pošta ve W8 šifrovat a podepisovat neumí a tedy ani přečíst šifrovanou poštu ne.

 24. xxx (neregistrovaný)

  Jak je to nastavením hlasitosti? Říkáte že má jen jedno, ale to má i WP7, přesto lze na WP7 nastavit jinou hlasitost pro hovory a jinou pro ostatní zvuky. Když ve WP7 změním hlasitost během hovoru, změní se pouze pro hovory. Teď je otázka, když ve WP8 změním hlasitost během vyzvánění, nebo zvonění budíku, změní se pro všechno, nebo jen pro vyzvánění.

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   Jak se nastavuje hlasitost hovorů? Po nainstalování 7.8 mám hrozně slabý zvuky hovoru, tohle by se mi hodilo. Díky

  • spellshaper (neregistrovaný)

   Hlasitost se nastavuje stejně, jako normální hlasitost systému, ale musíš být v probíhajícím hovoru.

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   Super děkuju, toho jsem si ani nevšiml a já si musel mačkat reproduktor až do ucha :D

 25. Roman (neregistrovaný)

  Jezisi oni este aj pri WP8 nechali na tej lupe ten blby bing ? To ma nehorazne na WP7 iritovalo. Clovek si hra hru a zrazu ma na displeji bing search. Ktory mu je samozrejme na Slovensku na 3 veci. Aspon keby natu lupu dali vyhladavanie v systeme ako to ma napr Android. Ale takto. Zda sa mi, ze Wp8 nieje az taka evolucia ako som cakal.

 26. AP3ND1X (neregistrovaný)

  Mám dotaz, pokud se tu už objevil, tak se omlouvám… Klávesnice na šířku pořád nevyužívá celou obrazovku..?? Pořád tam je ten škaredý a zbytečný černý pruh?

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   Na internetu jsem našel pouze tohle [odkaz]

   , na WP7 se jedná o věc, která mě taky dost irituje, jestli jí tam nechali, tak už nevím :(

  • AP3ND1X (neregistrovaný)

   Tak podle toho screenu to vypadá, že ano.. Tak to mě zklamali teda, zůstanu u WP7, osmičky nepřináší zas tolik nových věcí, abych přesedlal, ta klávesnice je dost důležitá pro mě a osobně nechápu takovýto přístup MS…

  • mimonaut (neregistrovaný)

   mě přijde to přijde praktické. lépe se to mačká.. zkus si palcem šáhnout až úplně na kraj – zdržuje to a je to nepříjemné. Říká se tomu ergonomie a co jsem měl teď dva dny na hraní sgsII, můžu potvrdit, že na wp se mi píše mnohem líp..

  • AP3ND1X (neregistrovaný)

   Nevím teda jak tobě, ale já na okraj došáhnu úplně v pohodě a přišlo by mi to o dost lepší… klávesnice by se rozšířila, nebyla by tak malá.. (mám Omnii W)

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   Přesně, do landscape přepínám, když chci psát rychleji a pohodlnějí bez chyb. Ale protože zleva i zprava chybí tolik místa, klávesy jsou jen o malinko větší než normálně a ve výsledku se na tom píše katastrofálně, s větším nožstvím překlepů než normálně

  • Miroslav Havlíček (neregistrovaný)

   Ty pruhy po stranách jsou pořád stejné.

 27. mimonaut (neregistrovaný)

  čímdál víc nad ním přemýšlím.. ale počkám až bude nokie (a za kolik) a pak se rozhodnu. Prachy budou stejně nejdřív po vánocích..

 28. xHeretic (neregistrovaný)

  Jak tak čtu všechny dotazy na funkčnost toho či onoho, tak si uvědomuji, že na mém WM6.5 vše co se tu chce od WP8 funguje…pravda, není to tak plynulé ale funguje to. Sice mi trvalo asi 1 rok vyladit systém k dokonalosti, ale očividně to stojí zato.

 29. fero (neregistrovaný)

  Většina z Vás tu řeší nesmylslné detaily, které ani android neměl v základu a které se třeba pořeší apps třetích stran.

  Ale to že už WP7 snad i více než 2x dýl vydrželi na baterce to už je každému jedno :D , o svižnosti systému nemluvě ;).

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   Mě nevydrží ani půl dne, když ho pořádně používám, při běžném užívání ho stejně musím dávat s 15% večer do nabíječky. Nejsem si úplně jistý tou vaší výdrží

  • fero (neregistrovaný)

   Nejsem uplně v obraze jestli se to tak dá srovnat ale, mám kdyspozici HTC Radar vs. Wildfire S a Radar při běžném používání dávám na nabíječku někdy i až třetí den oproti tomu Androidu, který když si troufnu nedát na nabíječku po prvním dnu tak druhý se musím trochu omezovat už.

   Ale napadlo mě srovnání na HTC HD2 kde jdou oba systému, neni nějaké rencenze?

  • fero (neregistrovaný)

   předpokládám že u androidu menší display i rozlišení napomáhá výdrži, takže snad je to objektivní test :D

 30. fero (neregistrovaný)

  já jsem si třeba tlačítko pro bing osvojil tak že s ním spouštím internet, který je asi nejpoužívanější věc na smartphonu podle mě. Takže ať su kde su hraju hru něco mě napadne prásk kouzelné tlačítko a mám net :). Neměnil bych, ale je určitě fakt že by to mohlo umět i něco jiného třeba i pro lidi co nemají net.

  • mimonaut (neregistrovaný)

   já ho používám na čtení QR kódů.. sqvělá věc, okamžitě k dispozici.

  • fero (neregistrovaný)

   fakt? a jak na to pls?

  • jirka_c (neregistrovaný)

   Je to to tlačítko vision (v češtině asi kukátko) skenuje to čárové kódy, QR kódy, je to schopné rozpoznat text a přeložit. Pak je k dispozici rozpoznávání hudby pod tlačítkem music funguje to stejně jako Shazam. A pak je tam moc pěkná věcička i když v čechách zatím nepoužitelná, ale kdo to má kousek do Německa může to využít a to Scout, je to takový místní průvodce kde jsou obchody, restaurace a zajímavá místa přímo z toho se dá navigovat. Pokud Microsoft ještě zapracuje na vyhledávání budu s využitím vyhledávacího tlačítka naprosto spokojený a i když mám možnost díky používání custom romek ho změnit na něco jiného, nemám naprosto žádnou potřebu ho měnit.

  • fero (neregistrovaný)

   jo dobře to jsem nějak pochopil že to umí víc funkcí, ale jak to nastavit? nějak to nemožu najít

  • Miroslav Havlíček (neregistrovaný)

   Je třeba mít v telefonu nastavený region na USA, pak se to tlačítko objeví ve spodní části obrazovky Bing.

 31. R.Trek (neregistrovaný)

  Podporuje HTC 8X a WP8 aplikace na SIM (Sim toolkit).

  Děkuji.

 32. DanekM[CZE] (neregistrovaný)

  Chtěl bych se zeptat…je to hw tlačítko na fotoaparát dvoupolohové?:)

 33. Mik (neregistrovaný)

  Je to špica, dobrý OS

 34. Trigon (neregistrovaný)

  Vypadá to opravdu velmi dobře.Subjektivně se mi líbí jeho design. Ale trochu mě vadí, že když potřebuji větší paměť, tak si musím koupit parametrově horší zařízení. Taky mě dost štve ta baterie. V dnešní době 1800mAh a ještě k tomu nemožnost samostatné výměny. Sice chápu, že pro ostatní je 13000,- pakatel, ale mě se to zdá hodně za diskomfort ustavičného nabíjení. Zařízení by mělo být snad funkční, ne že su mu budu furt věnovat, aby milostivě šlapalo. Zajímalo by mě, jestli si za to nechává servis platit. A taky by mě zajímalo, jestli byste dokázali poradit, zda ještě chvíli počkat na něco jiného (zatím u HTC) nebo je toto budoucí filozofie společnosti HTC. U nejlepšího modelu dávat omezenou paměť a slabou baterii. Díky…

 35. NWLADA (neregistrovaný)

  Dobrý den, umožňuje HTC 8X a WP8 režim vzdálené SIM a spojení přes BT s HF v automobilech koncernu Škoda a WW?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *