HTC 8X: Vlajková loď HTC s Windows Phone 8 na palubě (první dojmy)

HTC 8X s Windows Phone 8 dorazil na český trh. My už jej v redakci testujeme a připravili jsme pro vás článek s prvními dojmy (aktualizováno o videopohled).

Microsoft předevčírem na tiskové konferenci v Praze oficiálně představil operační systém Windows Phone 8, nechyběla ani premiéra nových telefonů. K nám do redakce dorazil na recenzi jeden z nejlépe vybavených telefonů s tímto operačním systémem – model HTC 8X. Ten se v České republice začne oficiálně prodávat už zítra (čtvrtek, 1. listopadu) za doporučenou koncovou cenu 13 999 Kč včetně DPH (kde koupit nejlevněji?). A jelikož spoustu z vás zajímá, jaký telefon je a co nabízí, připravili jsme pro vás článek s dojmy po prvních dvou dnech používání.

Z počátku bude k dispozici pouze černá varianta, i když se proslýchá, že ve značkovém obchodě HTC by v omezeném počtu kusů měla být dostupná také modrá verze. V průběhu listopadu se pak HTC 8X objeví i ve zbývajících barvách – červené a neonové žluté.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Smarty.cz, kde si telefon můžete zakoupit.

Videopohled

Windows Phone 8X by HTC (HTC 8X)

Tip: Chcete se dozvědět vše podstatné o systému Windows Phone 8? Přečtěte si naši podrobnou recezi

Obsah balení: Nic nadstandardního nehledejte

Stejně jako předchozí modely od HTC, i 8X dorazí v nenápadné krabičce ve tvaru vajíčka, kterou obepíná papírový přebal s obrázkem telefonu. V balení kromě zařízení samotného najdete kovovou sponku pro vysunutí šuplíčku pro microSIM, napájecí/synchronizační microUSB/USB 2.0 kabel, adaptér cestovní nabíječky a pecková sluchátka. Žádný extrémně kvalitní zvukový zážitek od nich ale nečekejte, hrají spíše průměrně. Telefon se sice pyšní puncem značky Beats Audio, ale zrovna na dodávaných peckách rozdíl příliš nepoznáte. Obsah balení uzavírá sada uživatelských příruček pro rychlý start, záruční list  a také speciální kartička se sériovým číslem k operačnímu systému, kterou využijete například při komunikaci s podporou Microsoftu.

- - -

Za hardwarovou výbavu se rozhodně stydět nemusí

Jak už asi víte, jedná se o vlajkovou loď HTC na této platformě, podle čehož také vypadají hardwarové parametry. Telefon nabízí Super LCD 2 displej s úhlopříčkou 4,3 palce a HD rozlišením (720 x 1280 px), který chrání Gorilla Glass 2, dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 s taktem 1,5 GHz, 1 GB paměti RAM a 16 GB vnitřního úložiště, ze kterých je po prvním spuštění systému dostupných zhruba 12 GB. Slot na paměťové karty bohužel chybí, tím disponuje levnější model HTC 8S. S každým Windows Phone telefonem dále získáváte 7 GB na cloudovém úložišti SkyDrive, pokud ale máte starší Live ID, můžete se těšit na 25 GB.

- - -

- - -

Displej nabízí poměrně věrné barvy a výborné pozorovací úhly. Černá není úplně sytě černá, ale trochu světlejší, což je způsobeno použitou technologií displeje. Na přímém sluníčku je čitelnost dostačující, podsvícení můžete regulovat ve třech krocích nebo jej svěřit do rukou světelnému čidlu. Na můj vkus je ale při automatické regulaci jasu podsvícení poměrně dost nevýrazné a telefon proto používám s hodnotou „střední“, která mi nejvíce vyhovuje. Díky HD rozlišení je obraz dostatečně jemný, což oceníte při prohlížení webových stránek, práci s dokumenty v kancelářském balíku Office Mobile nebo při prohlížení fotografií.

- - -

Rychlost systému je příkladná, Windows Phone 8 je skvěle optimalizovaný systém a při používání tedy na nic nečekáte. Reakce jsou okamžité, přechody plynulé a telefon doslova „létá jako z praku“. Už starší Windows Phone 7.5 byly rychlé, osmičky jsou na tom ale ještě lépe. Tohle však nebude výhoda pouze HTC 8X, ale všech telefonů s Windows Phone 8. Vzhledem ke standardizaci minimálních hardwarových parametrů je zaručeno, že systém bude fungovat svižně.

- - -

Design a dílenské zpracování

Celkové rozměry telefonu jsou 132,4 x 66,2 x 10,1 milimetrů, hmotnost 130 gramů. Akumulátor má kapacitu 1800 mAh a je napevno integrován pod zadním krytem telefonu, takže případnou výměnu budete muset svěřit servisu. I přes větší úhlopříčkou displeje se 8X v rukou drží dobře. Výhradu máme pouze k umístění tlačítka Power, které najdeme na horní hraně. To je dost nešťastné řešení, kvůli uživatelské přívětivosti by bylo rozhodně lepší zasadit jej do boku. Na hodnocení výdrže baterie je zatím brzo, ale žádné rekordy nečekejme; při běžném používání se nám baterie vybíjí poměrně rychle a na více než den až den a půl výdrže se při intenzivnějším používání nedostanete (podrobně výdrž otestujeme až v recenzi).

- - -

Tlačítka pod displejem jsou senzorová, jejich plocha je dostatečně velká a reakce přesné. Zatím se nám nestalo, že bychom se nechtěně uklikli. Klávesa Zpět vás vždy navrací o jeden krok dozadu, pokud ji přidržíte déle, zobrazí se seznam naposledy spuštěných aplikací, mezi kterými se takto můžete rychle přepínat. Střední tlačítko s logem Windows vás vždy přenese na hlavní obrazovku, delší stisk vyvolá hlasové ovládání (pro češtinu není dostupné), poslední klávesa slouží k vyhledávání skrze Bing.

 - -

Na pravém boku se kromě klávesy pro regulaci hlasitosti nachází i spoušť fotoaparátu, která je aktivní i v případě, že je telefon uzamčený; to oceníte zejména při pořizování momentek, kdy stačí spoušť krátce podržet a aplikace pro focení a záznam videa se spustí.

- - 
HTC 8X vs. Apple iPhone 5

HTC 8X nabízí 8Mpx fotoaparát, s makrem si poradí skvěle, nicméně i za dobrých světelných podmínek se kvalita výsledných snímků řadí do lepšího průměru a rozhodně bychom od vlajkové lodi čekali lepší výsledky. Se zhoršujícím se světlem jsou výsledky pochopitelně ještě horší, snímky přestávají být ostré a objevuje se velmi výrazný šum. Barevné podání je dobré, obrázky působí věrně, ale celkově jsme od snímače přece jenom očekávali lepší výsledky. Zvláště když se podíváme, do jaké cenové skupiny tento telefon patří.

- - -

- - -

- - -

- - -
Další snímky z fotoaparátu budeme průběžně doplňovat do naší galerie. V recenzi telefonu najdete odkaz pro stažení fotek v plném rozlišení.

Špatně na tom 8X není ani co se týče kvality záznamu videa. Maximálně můžete nahrávat klip ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu, sáhnout můžete i po HD rozlišení (720p) či VGA/QVGA. Přeostřování během nahrávání videa je bohužel dost pomalé, vždy je potřeba přidržet spoušť a pak počkat téměř 4 vteřiny než optika přeostří. To není zrovna reprezentativní výsledek. Při focení a nahrávání můžete využít celou řadu bonusových efektů, upravit jas, saturaci, vyvážení bílé barvy nebo ISO.

HTC 8X s Windows Phone 8: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (exteriér)

Windows Phone 8: Není dokonalý, ale bude se vám líbit

Samotný operační systém Windows Phone 8 si představíme zítra v podrobné recenzi. Rychlost už jsem zmiňoval, dále se nám líbí příkladné provázání se sociálními sítěmi, které v tak komplexní podobě nenabízí Android ani iOS. Ač jsem sám primárně uživatelem iPhone 5 s iOS 6, mám z mobilních osmiček velmi dobrý pocit a myslím si, že systém konečně dospěl do takové podoby, kdy může směle konkurovat ostatním platformám.

   
Hlavní obrazovku si můžete upravit k obrazu svému. Widgety zde elegantně nahrazují živé dlaždice

  

Líbí se mi provázání aplikací třetích stran se systémovými huby, možnost úpravy obrazovky uzamčeného zařízení, kde můžete nechat zobrazovat nejen notifikace na zmeškané hovory/SMS či nové e-maily, ale třeba i fotografie z Facebooku nebo informace z dalších aplikací stažených skrze Windows Phone Store (dříve Marketplace). Pravda, zatím jich mnoho není, ale například skrze HTC Hub lze na uzamčeném zařízení zobrazovat informace o počasí, přes Facebook zase fotografie z vašich alb. Věřím, že téhle funkce vývojáři budou v budoucnu hodně využívat a Windows Phone 8 bude skvěle personalizovatelný systém.

  
Přizpůsobitelná je rovněž podoba obrazovky uzamčeného zařízení

Dobře upravitelná je také hlavní obrazovka se živými dlaždicemi. Pokud to aplikace nebo hub umožňuje, můžete u daného Live Tile nastavit až tři velikosti. Živé dlaždice dokáží zobrazovat užitečné informace daných aplikací, díky čemuž hlavní obrazovka perfektně ožije a netvoří ji jen změť nehybných zástupců.

   

  

Pro práci s dokumenty (nejen těmi lokálními, ale i v cloudu) skvěle poslouží Office Hub, příkladné je rovněž provázání se SkyDrive úložištěm, kam můžete zálohovat nejen fotografie, dokumenty nebo video, ale také seznam aplikací, systémové nastavení a textové zprávy. Nechybí ani offline mapy, které si zdarma můžete stáhnout do systému a využívat je opět mohou všechny aplikace třetích stran. Samotné mapové podklady pocházejí od Navtequ. Windows Phone 8 konečně umějí pořizovat screenshoty, což je pro nás při recenzování telefonů naprosto nezbytné, jen je škoda, že všechny tyhle funkce nepřišly už dříve a museli jsme si na ně poměrně dlouho počkat.


SkyDrive ve webovém prohlížeči – správa fotografií a videa z telefonu 

Je pravda, že systém si s sebou stále nese některé dětské nemoci. Tak například hlasitost je jednotná pro celý systém a po určitém intervalu nečinnosti se zařízení v uspaném stavu odpojí od WiFi. Chybí nám také synchronizační aplikace pro Mac OS X. Microsoft sice na tiskovce v Praze sliboval, že už je dostupná, ale zatím jsme na ni nikde nenarazili a starší Windows Phone Connector pochopitelně nefunguje, protože je určený pro telefony s Windows Phone 7.x.

HTC Windows Phone 8X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích. Bude-li v našich silách, pokusíme se vám odpovědět. Otázky můžete pokládat také ohledně Windows Phone 8, odpovíme vám na ně v zítřejší velké recenzi tohoto operačního systému. Průběžné dojmy z testování Windows Phone 8 publikujeme také na našem Twitteru @smartmania.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku