Domů » Recenze » Velká recenze HTC 7 Pro: Šikula s Windows Phone 7 a QWERTY klávesnicí

Velká recenze HTC 7 Pro: Šikula s Windows Phone 7 a QWERTY klávesnicí

Velká recenze telefonu s WP7, QWERTY klávesnicí, WVGA displejem a 1GHz procesorem

HTC nabízí několik telefonů s operačním systémem Windows Phone 7, ale pouze jeden z nich je vybavený hardwarovou klávesnici, která podstatně usnadňuje psaní delších textů či odepisování na e-maily. HTC 7 Pro se nám líbil a rozhodně jde o jedno z nejlepších zařízení s mobilními Windows 7.

Klady (+)
svižný a moderní systém
dílenské zpracování
perfektní hardwarová klávesnice
WVGA displej
 
Zápory (-)
omezení systému Windows Phone 7
podpora Marketplace v České republice
průměrný fotoaparát

Telefon jsem měl možnost používat s aktualizovanou verzí operačního systému Windows Phone 7, ve které už nechyběla podpora pro kopírování a vkládání textu, rychlejší přepínání mezi aplikacemi a chytřejší vyhledávání v Marketplace (více si o NoDo aktualizaci můžete přečíst zde). Za zapůjčení zařízení děkuji společnosti HTC.

- - -

Pro uživatele v České republice a na Slovensku je aktuálně největším omezením nemožnost nákupu aplikací v Marketplace. Neoficiální cestou to sice možné je, ale ne každému se chce tento postup aplikovat. Zpřístupnění placeného obsahu na Marketplace bychom se měli dočkat v průběhu léta. Pro mnohé může být komplikací absence české lokalizace, zatím je systém možné používat v angličtině a změnit region na Českou republiku, což zaručí alespoň správné zobrazování data a času. Zamrzí i nemožnost psát s diakritikou na softwarové klávesnici, i když i tento problém lze po odemčení zařízení odstranit (více informací).

- - -

V balení nic nadstandardního nehledejte
Kromě samotného zařízení v bílé krabici s obrázkem telefonu na přední straně najdete cestovní nabíječku, USB kabel s microUSB konektorem, stereo sluchátka/headset a sadu uživatelských příruček a dalších tištěných brožurek. Cestovní nabíječka má kompaktní rozměry, na horní straně se do ní zapojuje USB kabel, skrze který telefon můžete dobíjet ze sítě nebo z počítače a zároveň také synchronizovat multimediální obsah skrze program Zune Software; ten je dostupný jak pro Windows, tak i pro Mac OS X.

- -

Dodávaná sluchátka mají standardní 3,5mm konektor a kvalita zpracování zvuku je spíše průměrná. Basy jsou velmi slabé a výšky naopak až příliš výrazné; nic vám naštěstí nebrání připojit libovolná jiná sluchátka. Tato však můžete využít i jako headset, na kabelu naleznete malé ovládací centrum s mikrofonem a tlačítky pro regulaci hlasitosti a přijetí hovoru. Nechybí ani malý klips pro uchycení za oděv. Je škoda, že už dnes výrobci zapomínají na ochranná pouzdra, dříve bývala často součástí balení a věřím, že telefony této cenové skupiny by si nějaký ochranný prvek v základním balení zasloužily, výrobci jsou ale zřejmě jiného názoru.

- - 

Vzhled a zpracování
Design HTC 7 Pro je velmi povedený a celkové dílenské zpracování hodnotím kladně. Kryt je vyrobený převážně z plastu, jež je doplněný hliníkovým krytem na zadní straně. Na té se dále nachází objektiv 5MPx fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Své místo zde má i hlavní systémový reproduktor, který nehraje vůbec špatně. Ve spodní části se nachází kovový šroub, který zde není jen kvůli vzhledu, ale především se stará o pevnější uchycení spodní části krytu.

- - -

Přední strana nabízí kapacitní WVGA displej s úhlopříčkou 3,6 palce. Pod ním je umístěna trojice senzorových kláves, které jsou typické pro všechna zařízení s operačním systémem Windows Phone 7. V prostoru nad a pod displejem se táhnou dvě linky vyplněné jemným tahokovem, které na první pohled připomínají reproduktory, nenechte se ale zmást, jsou zde pouze z estetického dojmu.

- - -

Je pravda, že v horním proužku je schovaný alespoň telefonní reproduktor a signalizační dioda. Ta vás červeným blikáním upozorní na vybitou baterii (při nabíjení svítí), zeleně pak bliká v případě zmeškaného hovoru, textové zprávy, upomínky z kalendáře nebo nového e-mailu. Své místo zde má také proximity senzor, který se stará o automatické vypnutí displeje při aktivním hovoru, a světelné čidlo, které reguluje podsvícení displeje podle okolních podmínek.

- - -

Boční hrany modelu HTC 7 Pro jsou osazeny několika dalšími tlačítky. Na horní straně je to klávesa Power pro vypnutí/zapnutí displeje (dlouhý stisk vypne/zapne telefon), které dělá společnost standardní 3,5 mm výstup na sluchátka. Levý bok tradičně nabízí dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a microUSB konektor, který není krytý žádnou záslepkou. Na protějším boku najdeme tlačítko spouště fotoaparátu, které má dvě polohy. Při slabém stisknutí dojde k zaostření a domáčknutím snímek vyfotíte. U Windows Phone 7 je možné fotoaparát rychle spustit přímo z uzamčené obrazovky, což může přijít vhod v případě, že potřebujete rychle vyfotit nějakou zajímavou momentku. Spodní hrana nabízí pouze telefonní mikrofon. Je škoda, že na těle nenajdeme ještě druhý, který by se během aktivního hovoru staral o potlačení nežádoucího šumu a zvuků z okolí.

- -

Hardwarová klávesnice: Opět na jedničku s hvězdičkou
Jedním z hlavních lákadel telefonu HTC 7 Pro je výsuvná QWERTY klávesnice. Co se týče konstrukce výsuvného mechanismu, nemám k němu žádných výtek, ale přesto je zde jedna zvláštnost. Kdo by očekával, že po vysunutí klávesnice zůstane displej v jedné rovině, bude překvapen, pružinky totiž horní díl s displejem automaticky zvednou a displej se pod úhlem zhruba 30 stupňů naklopí směrem k vám. Horní díl tedy není polohovací a po vysunutí má pouze jednu pozici. Když chcete klávesnici opět zasunout, je nejprve nutné horní díl přitlačit a srovnat do roviny se spodním dílem s klávesnicí a až poté jej můžete zasunout.

- - -

Hardwarová klávesnice je rozdělena do pěti řad, přičemž numerické znaky mají vyhrazený samostatný řádek. Klávesy jsou vyrobeny z měkkého plastu a stisk je velmi příjemný. Velikost jednotlivých kláves je také dostačující a celkově se na ní píše velice pohodlně. V HTC hardwarové klávesnice dělat umějí, což potvrdily už modely Touch Pro 2 či HTC Desire Z, takže u HTC 7 Pro se nemusíte obávat, že by tomu bylo jinak. Snad jen kurzorové klávesy v pravém dolním rohu by mohly být o něco větší, ale to je zřejmě jen otázka zvyku.

- - -

Podsvícení kláves je bílé, sekundární znaky mají barvu zelenou a jak při denním světle, tak i v noci jsou dobře čitelné. Sekundární znaky na klávesnici napíšete po stisknutí tlačítka Fn, které najdete v levém dolním rohu. Hned vedle něj je tlačítko pro psaní speciálních znaků, díky kterému můžete zadávat speciální symboly. Nepočítejte ale s tím, že byste skrze hardwarovou klávesnici mohli vkládat znaky s diakritikou, u některých písmen (á, é, í, ó, ú) to sice možné je, ale ž, š, č, ř a jiné zkrátka nenapíšete. V prostřední řadě kláves nalevo rovněž naleznete dvě malé diody, které indikují stisk kláves Fn a Shift.

- - -

Drobnou nevýhodou je fakt, že operační systém Windows Phone 7 nepodporuje natočení do landscape režimu (naležato) ve všech systémových nabídkách, čehož si všimnete už na hlavní obrazovce po vysunutí klávesnice. Nepřetočí se dokonce ani obrazovka uzamčeného zařízení, což působí trochu zvláštně. Přetočení obrazu naštěstí podporují aplikace, ve kterých hardwarovou klávesnici budete nejvíce používat (e-mailový klient, zprávy, Office Mobile nebo internetový prohlížeč). U telefonů s Windows Phone 7 bez hardwarové klávesnice nelze v Internet Exploreru při přetočení obrazu do landscape režimu zadávat URL adresu a vždy je nutné zařízení otáčet zpět do portrait zobrazení, u HTC 7 Pro to naštěstí neplatí a webovou adresu můžete skrze klávesnici zadávat i v tomto natočení.

- - -

Operační systém: Svižný, ale plný omezení
Pokud SmartManii sledujete pravidelně, pak už určitě víte, že Microsoft se při vývoji Windows Phone 7 rozhodl začít od úplného začátku a se staršími Windows Mobile 6.5 „sedmičky“ nemají nic společného. Při spuštění telefonu vás uvítá plocha tvořená živými panely (Live Tiles), které si můžete rozmístit podle svých požadavků. Panely jsou aktivní a dokážou zobrazovat doplňující informace k dané aplikaci. U panelu s kontakty se například animují miniatury profilových obrázků, u Xbox Live zase vidíte svůj avatar. Nepotřebné panely můžete odstranit a po doinstalování aplikací naopak na hlavní plochu můžete připnout nové; ne vždy jsou ale interaktivní. Z hlavní obrazovky se rychlým tahem prstu po displeji můžete přepnout do seznamu všech aplikací. Systém samotný je rozdělený do několika Hubů (Lidé, Office, Hry, Obrázky, Hudba a video a Marketplace), jejichž popis naleznete v tomto článku. HTC navíc dodává vlastní HTC Hub, skrze který můžete zobrazovat informace o počasí a instalovat další bonusové aplikace.

- -

Abyste mohli funkcí systému naplno využívat, je nutné telefon provázat s Live ID. Pokud jej nemáte, telefon vám při prvním spuštění sám nabídne jeho vytvoření. Pokud nepoužíváte Exchange, můžete si skrze Live ID synchronizovat kontakty, kalendář nebo e-maily. Bez Live ID se nedostanete ani do Marketplace a herního hubu.

Na plnohodnotný multitasking si zatím budeme muset počkat. Steve Ballmer potvrdil, že bude součástí velké aktualizace s kódovým označením Mango, té se ale zřejmě dočkáme až na podzim letošního roku. Pokud se o chystaných novinkách v Mango update chcete dozvědět více, přečtěte si naši reportáž z MWC 2011 a tento článek. V současné verzi Windows Phone 7 funguje přepínání mezi aplikacemi následovně: po ukončení práce s aktivním programem se jeho stav uloží do paměti, ke které se však je možné vrátit pouze přes tlačítko Zpět. Při opětovném spuštění aplikace přes zástupce v nabídce programy se vše načte nanovo a dříve uložená data jsou přepsána. V praxi si to ukážeme například u Twitter klienta, který je dostupný na Marketplace. 

- - -

V situaci, kdy máte v Twitter klientovi rozepsaný status, vám přijde e-mail, který na sebe upozorní push notifikací v horní liště. Když na lištu kliknete, přenesete se do e-mailového klienta a budete si moci přečíst zprávu; nic nestandardního. Když nyní zmáčknete klávesu Zpět, vrátíte se do předchozí aplikace před e-mailovým klientem, tedy do aplikace Twitter, a z paměti se vyvolá uložený stav, který v tomto případě reprezentuje váš rozepsaný status. Pokud byste ale po přečtení e-mailu spustili Twitter klienta skrze zástupce znovu a očekávali, že budete pokračovat v rozepsané zprávě, budete mít smůlu. V tomhle případě by se totiž Twitter aplikace spustila znovu (předchozí relace by se automaticky ukončila) a rozepsaný status by byl fuč. Uspané aplikace mají jednu velkou nevýhodu, nemohou na pozadí provádět vůbec žádné akce; řešit se to dá zmíněnými push notifikacemi, ale těch zatím příliš mnoho programů třetích stran nevyužívá. 

Výjimku v tomto případě tvoří systémové aplikace (telefon, přehrávač hudby…), které na pozadí běžet mohou. Při aktivním telefonním hovoru se tak můžete pohybovat v nabídkách operačního systému a stejně tak při přehrávání hudby na pozadí. Po vydání Mango aktualizace by už tato vlastnost měla být dostupná pro všechny aplikace třetích stran. 

- - -

Windows Phone 7 mají ještě několik dalších omezení, která komplikují používání a méně znalé uživatele mohou překvapit. Jedná se například o absenci SIM Toolkitu, plnohodnotné offline navigace (neoficiálně to už možné je, ale opět je nutné mít odemčený telefon), podpora USB Mass Storage, chybějící diakritika na softwarové klávesnici, nemožnost nastavit si vlastní vyzváněcí tón například z oblíbené skladby ve formátu WMA nebo MP3, chybějící podpora pro posílání obrázků přes Bluetooth, sdílení internetu nebo synchronizace s Outlookem přes USB kabel.

Synchronizace, Exchange a možnosti připojení
HTC 7 Pro můžete s počítačem synchronizovat přes USB kabel a Wi-Fi. Na PC je v tomto případě nutné mít nainstalovaný program Zune Software. Co se týče nastavení synchronizace přes Wi-Fi, stačí v aplikaci na PC pouze spustit průvodce, který se o konfiguraci postará. Zune Software slouží k synchronizaci multimediálního obsahu (fotografie, videa a hudba). Ve verzi pro počítače s Windows můžete navíc prohlížet obsah na Marketplace, což například u Windows Phone Connectoru pro Mac dostupné není. Na druhou stranu je dobře, že Microsoft myslí i na uživatele počítačů od Apple. Na Mac OS X jsem HTC 7 Pro aktualizoval na novější verzi systému (NoDo update) a vše proběhlo bez problémů. Na synchronizaci kontaktů, kalendáře a e-mailů s Outlookem přes kabel si nechte zajít chuť, tuhle funkci Windows Phone 7 nepodporují a řešením je Exchange či synchronizace s Live nebo Google účtem.

- - -

Při použití Exchange můžete synchronizovat s několika účty najednou (například firemní Exchange + osobní účet na Hotmailu). V případě synchronizace více kalendářů přes Exchange jsou jednotlivé položky odděleny barvou (pro každý účet jiná). Pokud tedy přidáváte novou událost, je třeba vybrat, do jakého kalendáře se má uložit. Systém rovněž umí pracovat s žádostmi o schůzku; když vám nějaká dojde, automaticky se uloží do kalendáře a vy ji můžete později odsouhlasit nebo zamítnout.

V případě synchronizace pošty můžete přistupovat do základních složek „Vše“, „Nepřečtené “ a „Důležité“, proklikat se ale můžete i do dalších složek, jen je k tomu potřeba několik kliknutí navíc. Stahování e-mailů můžete nastavit tak, že budete na novou zprávu upozorněni ihned po doručení na server, nebo jsou k dispozici časové intervaly.

- -

Pokud používáte Exchange synchronizaci s vlastním certifikátem, zřejmě při prvotním nastavení narazíte na problém, jak takový certifikát do telefonu dostat, systém jej totiž při konfiguraci odmítne. Řešení jsou dvě, buď si certifikát pošlete e-mailem třeba na soukromý „non-exchange“ účet a nainstalujete, nebo si jej nahrajete někam na web a stáhnete přes mobilní Internet Explorer. Po dokončení konfigurace se do telefonu automaticky synchronizují e-maily, položky z primárního kalendáře a kontakty. Je také dobré vědět, že každý e-mailový účet (ať už exchange nebo klasický IMAP/POP3) je v systému dostupný odděleně od ostatních, žádný společný mailbox se tedy nekoná.

S HTC 7 Pro se bez problémů můžete připojit do bezdrátových sítí, problém nastane jen v případě skrytých Wi-Fi sítí, do těch se systém zatím neumí připojit. Po NoDo aktualizaci můžete konečně v nastavení systému (About) nechat zobrazit Mac adresu telefonu. Původní Windows Phone 7 to neuměly a při připojování do bezdrátových sítí, které vyžadují zadání Mac adresy zařízení, byl problém na světě.

Bluetooth ve verzi 2.1 můžete využít k připojení bezdrátových sluchátek. S těmi většinou při párování nebudete mít problémy, při komunikaci s dalšími telefony už ale nastanou komplikace. Systém zatím nepodporuje posílání ani příjem souborů přes toto rozhraní, takže v tomto směru má ještě Microsoft co dohánět.

Internetový prohlížeč
Internet Explorer ve Windows Phone 7 je výrazně modernější než jeho předchůdce u Windows Mobile 6.5. Je poměrně rychlý, i když ve srovnání se Safari na iPhone či výchozím prohlížečem u Androidu stále trochu zaostává. Prohlížeč využívá jádro z PC verze Internet Exploreru 7 a bohužel si neporadí se standardem HTML5, což by se ale mělo v budoucnu změnit (připravovaná aktualizace přidá například podporu pro HTML 5). Chuť si musíme nechat zajít i na podporu Flashe či Silverlightu a chybí mi i správce RSS kanálů, což lze naštěstí vyřešit stažením vhodného klienta na Marketplace. Mobilní Internet Explorer podporuje až 6 otevřených záložek, umí ukládat stránky do oblíbených, vyhledávat text a umístit odkaz na oblíbený web na hlavní obrazovku (Live Tile).

- -

Kontakty a telefonování
Kvalita hovoru je velmi dobrá, zvuk je čistý a hlasitost dostačující a ani druhá strana si nestěžovala na žádné komplikace. Během hovoru můžete aktivovat hlasitý odposlech, což oceníte zejména v hlučnějších podmínkách nebo v případech, kdy potřebujete mít volné ruce. Několikrát jsem telefonovat tak, že jsem měl telefon zhruba 50 centimetrů před sebou na stole, pracoval na PC a přes hlasitý odposlech poslouchal protistranu; i v tomto případě byla citlivost mikrofonu dostatečná a účastník na druhé straně mě dobře slyšel.

- - -

Do kontaktů se přistupuje skrze Hub Lidé, který v plné míře využívá napojení na sociální sítě. To znamená, že u vašich položek nemusíte mít jen „pevné“ údaje, ale můžete u nich například načítat statusy a obrázky z Facebooku. Provázání Facebooku a Windows Phone 7 je velmi dobře zvládnuté, navíc lze „svázat“ pod jednu položku údaje o daném kontaktu z Exchange, Live ID či Facebooku. Pokud v kontaktech nechcete zobrazovat všechny vaše přátele z Facebooku, lze v nastavení tuto možnost vypnout a zobrazovat pouze ty, které máte „svázané“ s položkami v klasickém telefonním seznamu. V horizontu několika měsíců by do hubu Lidé měla přibýt podpora provázání s Twitterem. 

Skrze HTC Hub/Marketplace si můžete stáhnout velmi užitečný program Attentive Phone, který k telefonu přidá několik zajímavých funkcí. Například si v něm můžete aktivovat ztišení vyzváněcí melodie při otočení telefonu displejem dolů nebo zvýšení hlasitosti při nošení telefonu v kapse nebo batohu. Díky senzorům telefon sám rozpozná potřebné příkazy a prostředí, kde se nachází (batoh, kapsa) a podle toho přizpůsobí vyzváněcí melodii.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Phone 7 s NoDo aktualizací
Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD 8250, 1 GHz
Displej: kapacitní, 3,6″, WVGA (480 × 800 px), 16 milionů barev, technologie Super LCD
Paměť: 576 MB RAM, 512 MB ROM, 8 GB vnitřní paměť (7,5 GB přístupných pro vaše data)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP), Wi-Fi 802.11b/g/n, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, přisvětlovací LED dioda, autofocus, záznam videa v HD rozlišení (720 p)
Rozměry: 59 x 117,5 x 15,5 mm
Hmotnost: 185 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1 500 mAh
Doba hovoru: 420 minut v 3G, 330 minut v GSM
Pohotovostní režim: 420 hodin v 3G, 360 hodin v GSM
Hardwarová klávesnice: ano, 52 kláves, 5 řad, kurzorové klávesy, signalizace stisku Fn a Shift
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor

Procesor a paměť
Stejně jako většina telefonů s Windows Phone 7, je i HTC 7 Pro vybavený gigahertzovým procesorem Snapdragon (typ QSD 8250) od společnosti Qualcomm. Tento typ procesoru pro potřeby aplikací i náročných her zcela postačuje; samotný systém je velmi dobře optimalizovaný a nejen díky dostatečně velké paměti RAM jsou reakce téměř vždy okamžité. V době, kdy jsem měl HTC 7 Pro zapůjčený na test, se v Marketplace objevila aplikace WP Bench od českého autora Roberta Vargy, která je dostupná zdarma a kterou budeme používat i při testování dalších telefonů s Windows Phone 7. Prozatím nemáme naměřené hodnoty s čím porovnat, ale časem naši databázi aktualizujeme, abychom mohli výsledky srovnat i s dalšími zařízeními.

-

Displej
HTC 7 Pro je vybavený Super LCD displejem; ten sice nedosahuje na kvality displejů s technologií Super AMOLED, oproti kterým má především menší kontrastní rozsah, i tak ale displej tohoto chytrého telefonu nabídne široké pozorovací úhly. Čitelnost na přímém slunci není ideální, ale částečně to jde zlepšit nastavením maximální úrovně jasu. Windows Phone 7 umějí jas regulovat automaticky podle hodnot, které získá světelné čidlo umístěné na přední části telefonu, ale rovněž můžete jas regulovat ručně v nastavení systému; je škoda, že pouze ve třech krocích (Low, Medium a High).

- -

GPS navigace
Oficiální cestou zatím v České republice není možné používat žádnou offline navigaci, i když v některých zemích se WP7 telefony prodávají s předinstalovanou navigací Navigon. Tu jsme zatím neměli možnost vyzkoušet už jen z toho důvodu, že je pro její použití nutné odemknout zařízení, ale naštěstí je v Marketplace dostatek jiných programů, které integrovaného GPS čipu využívají. Jednou z nich je RunKeeper, který oceníte při sportování. Aplikace dokáže na základě údajů z GPS zaznamenat vaši trasu, rychlost, nadmořskou výšku a další údaje a co je důležité, když jsem na počítači kontroloval zaznamenané výsledky tras, kde běhám, bylo vše velmi přesné. Samotná fixace trvala na volném prostranství zhruba 15 vteřin, v hustší městské zástavbě byla moje pozice zaměřena do minuty, takže GPS čip v telefonu funguje velmi dobře a přesně.

Výdrž
Baterie s kapacitou 1 500 mAh je pro HTC 7 Pro dostačující. Při normálním používání (30 minut telefonování, e-maily, občasné surfování na internetu a nějaké to hraní her), se telefon přihlásil o dobití po necelých dvou dnech používání. Nutno dodat, že regulaci jasu displeje jsem měl nastavenou na „Automatic“. Když budete intenzivně využívat datových přenosů v telefonu, připravte se na vybití v řádech jednotek hodin (zhruba 5 – 6 hodin), při surfování přes Wi-Fi je situace obdobná (7 – 8 hodin). Celkově na tom ale HTC 7 Pro není s výdrží nijak špatně a jsem rád, že výrobce zvolil baterii s vyšší kapacitou, jinak by asi tyto řádky tak pozitivní nebyly.

Fotoaparát: Opět pouze běžný průměr
S integrovaným 5MPx fotoaparátem můžete pořizovat snímky v maximálním rozlišení 2560 × 1920 px, jejich výsledná kvalita je však i za dobrých světelných podmínek spíše průměrná. Fotografie mají celkem věrné barvy a minimální šum, avšak ostrost není nikterak oslnivá, což se na výsledné kvalitě nejvíce podepisuje.

- - -

Optika nemá problém s focením makra, ale ve středu snímků se opět objevuje slabý růžový nádech, se kterým má HTC problémy už od představení modelu HD2. Růžový „flek“ už naštěstí není tak patrný, ale při detailnějším prozkoumání fotografie viditelný je. V horších světelných podmínkách si na pomoc můžete zavolat přisvětlovací diodu, která je při focení na blízko poměrně účinná, ale při focení objektů na hranici 2 – 3 metrů už výsledky tak oslnivé nejsou.

 - -

V nastavení můžete upravit celou řadu funkcí – režim autofocusu (normální a makro), vyvážení bílé barvy, kontrast, saturaci, ostrost a ISO. K dispozici je také několik efektů (negativ, černobílý snímek, sépiový nádech…) a pomocník pro všechny, kterým se při focení klepou ruce. Stejně tak si v nastavení můžete zvolit, zda se má blesk používat automaticky/vždy nebo má být zcela vypnutý. Drobnou vadou na kráse je fakt, že si aplikace fotoaparátu nedokáže zapamatovat vámi nadefinované hodnoty a při každém spuštění se nastaví výchozí.

- -
Focení ve tmě: První snímek byl pořízen se zapnutou přisvětlovací diodou, druhý bez ní

HTC 7 Pro umí nahrávat video ve VGA a HD rozlišení (720p). Výsledná kvalita záznamu je dostačující a obraz samotný je celkem plynulý, i zde je však patrný růžový nádech, který dojem z videa trochu kazí.

HTC 7 Pro: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení

Pořízení snímku na Windows Phone 7 je velmi snadné. Do hledáčku (displej) zaberete požadovanou scénu a následně lehce stisknete tlačítko spouště fotoaparátu na boku přístroje. Tím dojde k zaostření; domáčknutím snímek vyfotíte. Při fotografování vidíte na levém okraji okraj předchozí pořízené fotografie, ke které se můžete snadno dostat „vytažením“ z okraje. V případě potřeby můžete použít digitální zoom (softwarová tlačítka na displeji), výsledná kvalita fotografie je pak ale dost tragická.

- - -

Fotografie a video se ukládají do galerie (Hub Obrázky), odkud je můžete nahrát na úložiště SkyDrive (přístup k němu máte po přihlášení přes vaše Live ID). Jestliže máte telefon propojený se svým Facebook účtem, můžete snímky rovnou odeslat na vaši zeď. Přes zmíněný Zune Software je rovněž můžete zkopírovat do počítače.

Závěrečné hodnocení
Přemýšlíte-li o novém telefonu a HTC 7 Pro se vám líbí, nebudeme vám jeho koupi rozmlouvat. Ve výsledku totiž jde o velmi zajímavé a dobře vybavené zařízení s rychlým procesorem a jemným displejem. Díky hardwarové klávesnici se skvěle hodí pro psaní delších textů nebo náruživé posílání textových zpráv. Pochválit si výrobce rovněž zaslouží za kvalitní dílenské zpracování a velké množství bonusových aplikací, které si do telefonu můžete zdarma stáhnout skrze HTC Hub a Marketplace (Sound Enhancer, Photo Enhancer, Notes, Converter…).

Graf ceny produktu HTC 7 Pro poskytuje server Heureka.cz

Největší omezení tak zatím vycházejí z operačního systému Windows Phone 7. Jak jsem již zmínil v textu recenze, systému chybí spousta pokročilých funkcí, které se snad naučí s novými aktualizacemi. Pro spoustu uživatelů bude velkou překážkou absence české lokalizace a především chybějící podpora pro nákup placených aplikací v Marketplace. V následujících měsících by se to sice mělo změnit, přesný termín však zatím od Microsoftu nepadl. Pokud jste ale tyto problémy schopni překousnout a nebude vám vadit průměrný fotoaparát, pravděpodobně vám HTC 7 Pro bude dobrým pomocníkem za rozumnou cenu.

Tip: Pokud máte k operačnímu systému Windows Phone 7 nebo telefonu HTC 7 Pro nějaké dotazy, využijte našeho diskuzního fóra, kde se vám rádi budeme věnovat.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

14 komentářů

 1. Michal Javůrek

  O koupi HTC 7 Pro přemýšlím, teď šly ceny WP7 telefonů pěkně dolů, ale ještě by to chtělo ten placený Marketplace. Jak jste s tímhle telefonem spokojeni vy, co už jej máte?

 2. Jen bych chtel dodat, ze „nemožnost nastavit si vlastní vyzváněcí tón například z oblíbené skladby ve formátu WMA nebo MP3“ jde, ale je treba mit take odemknuty telefon.

 3. No prave,zase nejake nesmyslne odemykani apod,v zakladu to neumi,do recenze se na nejake odemykani nekouka.PO HW strance a zpracovani je HTC 7 PRO na vyborne urovni,kazi to ovsem WP7 ktere jeste maji pred sebou veliky kus cesty.

 4. Robert Varga

  Ty neplynulé přechody ve WP BENCH způsobuje update NoDo. Nyní, když na NoDo přešel i poslední kolega s WP7 (již máme update všichni), jsme postiženi všichni.

  Možná by stálo za to to probrat s Microsoftem, aby se tomuto problému věnoval. Stačí vzít telefon s NoDo updatem a bez, dát vedle sebe, spustit WP BENCH a gradient test displeje a vše je jasné jako facka.

 5. marek1: To je sice pravda, ale my testujeme telefon v takovém stavu, v jakém jej výrobce prodává, ne jak si jej uživatel odemkne. To bychom pak mohli zmiňovat úplně vše, čeho lze unlockem u WP7 dostáhnout a to by vydalo na další samostatnou recenzi :)

 6. Jiří Hrma: Jirko to ja preci vim, ze dostavate telefony od vyrobce zamcene. Ale o tech vyzvanecich tonech jsem toho moc nevidel, proto jsem pro upresneni pridal komentar.
  Jo mas pravdu, ze by to bylo na samostatnou recenzi a proc ji take neudelat ?

 7. chuuligaanch

  no bystu, tuzobne som ocakaval, kedy pride novy nastupca HTC Touch PRO2, ale toto ma hlboko sklamalo. Sklamanie nie je v HTC, ale v operacnom systeme. Kedze potrebujem relativne dobre fungujucu mobilnu kancelariu, kedysi davno som opustil Symbian a presiel na WM. Je tu ovela lepsia kompatibilita v office (zvlast funkcie v tabulkach). Lenze teraz mi Windows ponuka nemoznosti toho, co vyuzivam snad najcastejsie: posielania suborov prostrednictvom Bluetooth, nemoznost synchronizacie prostrednictvom kablu, podla recenzie sudim, ze mi na tomto zariadeni asi nepobezi ani navigacia od Garminu a dalsie programy, ktore bezne vyuzivam. Mam strasneho tusaka, ze Windows Phone 7 je rovnaky krok mimo, ako Vista. Microsoft sa v tomto OS bude dlho „hladat“, kym nakoniec nepride na to, ze prisivanie dalsich zaplat na uz existujuce zaplaty nema zmysel a stvori dalsi uplne novy os, ktory uz bude slapat relativne dobre a ponukat to, na co su sucasni uzivatelia WM zvyknuti.
  Mna neohuri moznost prepojenia klasickych kontaktov so socialnymi sietami, pretoze nemam ucet na ziadnej z nich. Nemusim, nepotrebujem a ani nechcem. Preto ma desi sposob synchronizacie kontaktov cez Live ID (o ktorom pocujem prvykrat), ci Exchange, ci dalsi program (u ktoreho sa da predpokladat, ze niektore data z kontaktov nebudu prenesene korektne a nebudu v PC zobrazovane tak, ako som to chcel ja).
  Nuz co, neostava mi nic ine, len vyckavat (ako som to urobil pri XPcku), kym sa Microsoft „najde“ a prinesie na trh nieco, co sa bude dat aj pouzivat.

 8. Dnes jsem ho objednala, do týdne by měl být u mě. Snad nebudu zklamaná. Hodně věcí mě od něho odrazovalo, ale více přitahovalo.
  Snad se nezklamu, protože HTC mi vždy vyhovovala.
  Jinak skvěle napsaná recenze, chválím.

 9. Lukáš (neregistrovaný)

  Už ho mám asi 3-4 měsíce a mobil je prostě parádní ale strašně mi v tom chybí čeština hrozně to omezuje možnosti s mobilem.Já mám jen jediný problém a to je ten že se nedokážu k nikomu připojit přes bluetooth a to mě hrozně deptá prosím o znázornění připojení k bluetoothu děkuji :)

  • To je vlastnost Windpws Phone,BT neni urceno pro posilani ci prijimani souboru,ani k pripojeni k pocitaci apod.Je jen k handsfree,bluetooth sluchatkum apod.

  • htcjirka: A cestina se navic da dohrat,zavitej na forum smartmanie,tam najdes vsechno potrebne..

 10. Lukáš (neregistrovaný)

  mám jenom jedno napiš te sem prosím stránku s NoDo

 11. Lukáš (neregistrovaný)

  Dobrý den.

  Mobil mi neustále píše chybu c101002e a nevím co s tím mám dělat-poradíte mi ???

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).