- Evropská komise si posvítí na sociální sítě Facebook a Instagram
- Meta podle ní nedělá dost v ochraně mladých lidí a jejich duševního zdraví
- TikTok má podobné problémy na americkém trhu
Kolem sociálních sítí panují poslední roky velké obavy. Experti se shodují, že nadměrné trávení času na sociálních sítích má negativní dopad na psychické zdraví člověka, zejména pak u dětí a mladých dospělých. Eurokomisaři Vestager a Breton již otevřeně hovoří o tom, že sociální sítě mohou být návykové podobně jako tvrdé drogy.
EU: Facebook a Instagram podněcují závislost
Evropská komise (EK) ve čtvrtek oznámila, že spustila vyšetřování americké společnosti Meta z důvodů možného porušení zákona o digitálních službách (DSA), a to konkrétně z hlediska ochrany uživatelů. „Komise se obává, že systémy Facebooku i Instagramu, včetně jejich algoritmů, mohou u dětí podněcovat závislost a vytvářet takzvané ‚králičí nory‘,“ uvedl výkonný orgán Evropské unie (EU).
Komisaři chtějí u platforem Meta prošetřovat konkrétně jednotlivé prvky uživatelského prostředí a algoritmů běžících na pozadí u aplikací Facebook a Instagram. Panuje podezření, že právě design aplikací a jejich fungování na pozadí „zneužívá slabosti a nezkušenosti nezletilých a vyvolává návykové chování“.
Prošetřovat se bude také to, jak Meta aktivně přistupuje k ochraně soukromí a duševního zdraví nezletilých uživatelů, jaký jim předkládá obsah a jak se liší doporučovací algoritmus v určitých věkových skupinách. Neméně zajímavý je i podnět na přešetření toho, jak Meta u svých uživatelů ověřuje věk.
EU si totiž nepřeje, aby skutečně nezletilí uživatelé byli vystavováni obsahu, který pro ně z principu není určen. Nemělo by tak být velkým překvapením, kdyby došlo k drakonickým změnám v používání sociálních sítí a uživatelé museli svůj věk klarifikovat nějak víc než jen čestným prohlášením „ano, je mi 18 a více let“.
TikTok na tom není o moc lépe
Podobně náročnému vyšetřování čelí v USA sociální síť TikTok, vlastněná čínskou společností ByteDance. V tomto konkrétním případě je těžké odhlédnout od geopolitické situace, ve které se USA a Čína nacházejí.
Americká vláda schválila zákon o tom, že ByteDance musí část TikToku odprodat americké firmě, pokud chce dále podnikat na trhu v USA. Společnost sama na oplátku podala na vládu USA žalobu, ve které tvrdí, že zákon je protiústavní. K dílčím žalobám přistupují i jednotliví tvůrci na platformě TikTok, pro které by případné zablokování sítě znamenalo velké problémy.