Nejnovější přírůstek v podobě modelu Honor 9X cílí především na spořivé zákazníky, kteří nechtějí za telefon dát celou svou výplatu, ale zároveň si chtějí užívat moderních designových rozhodnutí, jakými jsou třeba vysouvací selfie fotoaparát, prostorný displej či minimální rámečky. Jeho pozice ale není vůbec jednoduchá, navázat na úspěchy populárního loňského modelu Honor 8X bude velmi těžké, navíc v cenové hladině 6 tisíc korun je velmi dravá konkurence.
Obsah balení potěší i zklame zároveň
Jako již tradičně začneme rovnou obsahem balení. Kromě samotného zařízení uvnitř najdete také nezbytnou sadu manuálů, 10W nabíječku, USB-C kabel a silikonový obal. Na skle je také od výroby nalepená ochranná fólie, za což výrobce chválíme.

Přítomnost obalu většinou hodnotím kladně, nicméně v tomto případě jsem z jeho provedení na vážkách. Silikon je poměrně tenký a na některých místech příliš dobře nelícuje, což nevytváří dobrý dojem. Stejně tak pomalá nabíječka, o které ale ještě bude řeč.
Designem umí vystoupit z řady
Po stránce designu toho nejde Honoru 9X příliš vytknout. Rozměry 163,1 × 77,2 × 8,8 mm padnou překvapivě dobře do ruky a váha 206 gramů se takřka ztratí, i když pocitově (a rozměrově) se samozřejmě jedná o větší telefon. Zaoblené zadní sklo mi připomnělo starší Samsungy, což rozhodně není na ostudu. Snad jen drobná výtka k příliš zapuštěnému zadnímu sklu, kdy po přejetí prstem cítíte navazující kovový okraj. Mírně vystouplý modul fotoaparátu je dnes bohužel standardem.

Na zádech ale ještě chvíli zůstanu. V námi testované modré variantě byl na zádech krásně vidět efekt písmene X, který telefonu bezesporu dodává punc originality. Na přední stranu, konkrétně displej, který zabírá zhruba 91 %, je radost pohledět. Rámečky jsou minimální, byť na spodní bradě by ještě šlo trochu ubrat. Celkově musím design hodnotit kladně.
Výrobce nám rovněž poskytl velmi zajímavou statistiku o tom, kolik toho Honor 9X vydrží. Přesvědčit se o tom můžete z přiložené tabulky:
Test tlačítka pro zapnutí telefonu | vydrží až 200 000 krát |
Test tlačítka hlasitosti | vydrží až 50 000 krát |
Test odolnosti USB konektoru | vydrží až 10 000 krát |
Test odolnosti při dotyku obrazovky | vydrží až 800 000 krát |
Test zátěže váhy 25 kg | vydrží až 2 000 krát |
Maximální zátěž | vydrží až 70 kg |
Test zátěže při stoupajících teplotách a vlhkosti | vydrží až 55°C / 95% vlhkost po dobu 120 hodin |
Test teplotních cyklů | rozmezí -20°C až 55°C vydrží až 78 cyklů |
Výbava a parametry jsou solidní
V předchozím odstavci jsem zmínil displej, nicméně jsem nezmínil jeho parametry. S velikostí 6,59″ už pomalu ale jistě atakuje dříve populární sedmipalcové tablety, disponuje rozlišením 1080 x 2340 pixelů, je vyroben technologií IPS a jeho jemnost činí 391 ppi. Jeho čitelnost na přímém sluníčku je dostatečná, barvy ve výchozím stavu jsou trochu studenější, ale lze si je přizpůsobit. Můžu bez pochyby konstatovat, že se jedná o displej, na který je radost pohledět.
Uvnitř tepe osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 710F, doplněný grafikou Mali-G51 MP4 (s podporou GPU Turbo 3.0), 4/6 GB RAM a 64/128 GB vnitřní pamětí s možností rozšíření o paměťové karty microSD až do kapacity 512 GB skrze hybridní nanoSIM slot. V testu AnTuTu dostál Honor 9X na solidních 170 707 bodů, s hraním her jako Call of Duty či Need for Speed jsme taktéž neměli problémy – vše běželo plynule, byť grafických detailů by mohlo být více.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 163,1 × 77,2 × 8,8 mm, hmotnost: 206 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Co do konektivity a ostatní výbavy, Honoru 9X nic zásadního neschází. Plná podpora všech tuzemských pásem, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, FM rádio, GPS, USB-C 2.0 nebo 3,5mm jack je v tomto případě samozřejmostí. Stejně jako možnost odemykat pomocí obličeje či bleskurychlá čtečka otisků prstů na zádech. Chybí jen vyšší odolnost proti vodě a prachu, bezdrátové nabíjení a podpora rychlého nabíjení. To mu ale v této cenové hladině s klidným svědomím promineme. Absenci NFC ale bez povšimnutí přejít nemůžeme.
Operační systém s tradiční nadstavbou
Honor 9X běží na operačním systému Android 9.0 s nadstavbou EMUI 9.1. Ten je sice funkčně vybavený dobře, nicméně oproti svým konkurentům v podobě OneUI od Samsungu či MIUI od Xiaomi ztrácí, především po grafické stránce. Tady to zkrátka chce, aby inženýři v Huawei/Honoru na své nadstavbě zapracoval a přivedl ji do 21. století.

Funkcemi je nicméně EMUI nabito až k prasknutí. Za zmínku stojí Huawei Share, režim komfortního čtení, adaptivní úprava rozlišení obrazovky, možnost nastavit režim baterie (výkonný, úsporný, ultra úsporný) nebo plánování zapnutí a vypnutí telefonu. Kaňkou jsou vlastní aplikace od Huawei, kterých je v telefonu až příliš. Spoustu z nich naštěstí můžete odstranit. Rychlost a plynulost je nicméně na dobré úrovni, při běžném používání jsem neměl sebemenší problém.
Fotografování a záznam videa
Patrně to nejdůležitější, čím dnešní chytré telefony disponují, je fotoaparát. v Honoru 9X je k dispozici sestava tří objektivů (a přisvětlovací LED) – hlavní 48Mpx senzor se světelností f/1.8, širokoúhlý 8Mpx fotoaparát se světelností f/2.4 a hloubkový senzor s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.4. Přední fotoaparát má pak rozlišení 16 Mpx a světelnost f/2.2. Na papíře tahle sestava vypadá dobře, praxe ale ukázala spoustu slabin.

Začněme hlavním fotoaparátem, který sice parametry slibuje zajímavou podívanou, každopádně si obstojně poradí jen za dobrých světelných podmínek. Fotky jsou relativně dobře prosvětlené (někdy až moc), v oblasti ostření nechybí detaily a barevné podání je věrné. Při krajích fotek je nicméně patrný razantní úbytek detailů a jejich slévání, které velmi kazí výsledný dojem.
Abych ale jen nekřivdil, hlavní fotoaparát umí překvapit především svými makro snímky, kde bych vzhledem ke kvalitě standardních snímků překvapily dobrým ostřením na detail. Okraje fotky ale nejsou bokeh efektem, nýbrž nedostatky fotoaparátu. Z celkového hlediska tak lze fotografie z hlavního fotoaparátu označit za přinejlepším průměrné, v mnohých ohledech podprůměrné a v této cenové kategorii se rozhodně najdou lépe fotící konkurenti.
Širokoúhlý objektiv na tom není o mnoho lépe. Nemá sice tendenci scénu přisvětlovat tolik jako hlavní fotoaparát, nicméně pokud jde o slévání detailů a neostrosti, tak tady jsou viditelné na první pohled. Portrétní objektiv pro vyvolání bokeh efektu je sice dobrou vychytávkou pro fanoušky portrétové fotografie, nicméně raději bych uvítal klasický teleobjektiv, nebo alespoň fotoaparát s lepšími výsledky. Přední fotoaparát na tom není tak špatně, nicméně opět je potřeba dobrého světla, jinak jsou výsledky nevalné.
Do samostatného odstavce chci zařadit fotografie v noci a za horších světelných podmínek, neboť Honor 9X disponuje nočním režimem. Nutno hned na začátku podotknout, že za zhoršených světelných podmínek či za šera fotografujte jen na vlastní nebezpečí. S úbytkem světla rapidně klesá kvalita fotografií, objevuje se masivní slévání detailů a spousta digitálního šumu. Noční režim situaci často nejenže nezachrání, ale spíše zhorší. Z několika světelnými zdroji si pak fotoaparát neporadí vůbec. O širokoúhlém objektivu se není třeba zvlášť zmiňovat – výsledky jsou tragické.

Video lze natáčet v rozlišení Full HD při 60 snímcích za vteřinu, nicméně pokud chcete elektronickou stabilizaci, musíte sáhnout po pouhém HD rozlišení. Ačkoli je dnešním standardem už rozlišení 4K, dalo by se při kvalitním záznamu Honoru 9X tento nedostatek odpustit. Jenže Honor 9X nepodává při nahrávání videa ani průměrné výsledky.
Neduh dob minulých, tedy časté samovolné přeostřování, vrátil Honor 9X zpátky na scénu. Na plynulost záznamu tak rovnou zapomeňte. Elektronická stabilizace je sice fajn, ale žádné zázraky v HD nečekejte. Za horších světelných podmínek se veškeré nedostatky ještě násobí a výsledek působí jak z dob dávno minulých. Jedinou pozitivní zmínku si zaslouží zvuk, který je veskrze průměrný.
Slušná výdrž baterie a pomalé dobíjení
Baterie s kapacitou 4 000 mAh je notným příslibem vysoké výdrže na jedno nabití. Nicméně s přihlédnutím k velkému displeji a relativně výkonnému procesoru mohou ohledně výdrže vznikat obavy. Honoru 9X se tyto obavy podařilo naplnit jen z půlky. Během standardního pracovního dne vás podrží a ještě mu něco málo zbude do dalšího dne, a při méně náročném používání zvládne i dva dny v kuse.
Přehrávání Full HD videa po dobu hodiny a půl při maximálním jasu snížilo kapacitu baterie o 20 %, což je na můj vkus docela dost. Žravý displej si zkrátka řekne o svůj díl energie. Kámen úrazu je ale nabíjení. S absencí rychlého nabíjení a 10W nabíječkou v balení si Honor 9X zadělává na pořádný problém. Z 0 na 100 % nabijete baterii za více než 2 hodiny, což je na dnešní standard dlouhá doba. Kapacity 50 % se dočkáte za hodinu.
Původně jsem si myslel, že Honor 9X bude štikou v rybníce dostupných telefonů. Ostatně už pohled na hardwarové parametry s cenovým stropem 6 tisíc korun slibuje pořádnou jízdu. Povedený design, velký a kvalitní displej, rychlý procesor, velká baterie a dostupná cena – to jsou hlavní přednosti Honoru 9X, kterými se snaží zaujmout potenciální zákazníky.

Největší slabinou se bohužel staly fotoaparáty, které lze jen s přimhouřením obou očí v dané cenové kategorii označit za průměrné. A je to škoda, smartphony od Honoru vždycky patřily mezi ty lépe fotící, nicméně tady výrobce zřejmě šetřil více, než bylo potřeba. Záporné body dávám také za nedostupnost rychlého nabíjení a absenci alespoň nějaké formy odolnosti proti vodě a prachu. Softwarová nadstavba je rovněž nemastná neslaná, což ale spokojeným zákazníkům Huawei/Honoru nemusí vadit.

Konkurence je přitom v cenové hladině 5 999 korun, za které se Honor 9X prodává, značně nabitá a každá chyba se tvrdě trestá. Pokud jej porovnáte s kompaktnějším Samsungem A40, Huawei P30 Lite nebo Xiaomi Mi 9T, zjistíte, že zejména oproti posledním dvěma tato novinka od Honoru trochu ztrácí.
Honor 9X

Klady
- velký a kvalitní displej
- moderní bezrámečkový design
- výsuvná selfie kamerka
- výkonný procesor
- velká kapacita baterie
- dostupná cena
Zápory
- průměrná kvalita fotoaparátu
- absence rychlého nabíjení
- jen 10W nabíječka v balení
- chybějící odolnost proti vodě a prachu
- nadstavba EMUI
- chybí NFC