Domů » Bleskovky » Tohle musíte vidět: Hololens nabídne komunikaci s hologramy v reálném čase (video)

Tohle musíte vidět: Hololens nabídne komunikaci s hologramy v reálném čase (video)

Star-Wars, Červený Trpaslík, Mistrovství světa v ledním hokeji 2009 a „trik Arabela“. Co mají tyto pořady společného? Komunikaci reálných postav s jejich digitálními protějšky na jednom místě v reálném čase. Stejný způsob komunikace nyní testuje Microsoft se svými brýlemi Hololens, ovšem na domácí použití zatím zapomeňte.

Pro zachycení postavy a vytvoření jejího 3D modelu je zapotřebí vybavit místnost spoustou kamer, jejichž výstup následně zpracuje výkonný počítač a zkomprimovaný obraz pošle druhé straně v reálném čase do brýlí Hololens. Tento postup je možné uskutečnit na obou stranách, takže spolu mohou hovořit lidé z opačných konců planety tváří v tvář. Microsoft nazývá tento způsob komunikace Holoportation.

hololens

Třešničkou na dortu je možnost tyto konverzace nahrávat a zpětně si je prohlížet z pozice třetí osoby, přičemž se lze přímo ve scéně pohybovat, případně si ji celou zmenšit a umístit například na konferenční stolek. V běžném životě se s tímto druhem komunikace zatím nesetkáme, jedná se však o další zajímavé využití náhlavní soupravy pro rozšířenou realitu. Microsoft již v těchto dnech začíná rozesílat první vzorky vývojářům, a tak jsme zvědaví, jaké další zajímavé aplikace Hololens dostanou.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

 1. tonda (neregistrovaný)

  No a co , stejné to bude plné chyb jako celé widle a android je převálcuje

  • 11 (neregistrovaný)

   jasne. asi jako Chrome. Tyjo. Vzdycky kdyz zkusim Android nebo Chrome…. ne ne jednoduse…
   Android rozhodne neni nej, to netvrdim ani o Windows ani ios, vsak ROZHODNE neni bez chyb a ve vsem uzasny a jak muze nahradit navic v tomto Windows. Asi mam holt stesti, kdyz zkusim Android 1. nicim me nezaujme, 2. cekani a zasekani – a to zrovna Samsung je v sekani vazne king. Fakt ti lidi, co maji ty Samsungy a snazi se marne neco otevrit a ono nic. :D

   No tolik asi k tvemu komentari, ktery mimo jine je trochu mimo i v tom, ze Android neco takoveho nema a ani nevim jestli jestli to nekdy do Androidu daji. Windows Holograhic mimo jine ma vyhodu univerzalnich apek. Mimo to je k tomu hodne velkej vykonny hardwar a ten Android take neumi.

 2. bob (neregistrovaný)

  A futuristic vision of the age of holograms
  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).