Domů » Bleskovky » HMD Global prodala za dva roky 70 milionů Nokií. Vlajkové smartphony zklamaly

HMD Global prodala za dva roky 70 milionů Nokií. Vlajkové smartphony zklamaly

Minulou sobotu oslavila společnost HMD Global dva roky své existence. Tento finský subjekt si na základě poskytnuté licence nechává vyrábět u čínské firmy FIH Mobile telefony značky Nokia, které se prodávají takřka na celém světě. Jejich prodeje rostou, avšak k těm nejlepším mají ještě daleko.

70 milionů prodaných smartphonů

Od premiéry Nokie 6 v lednu roku 2017 prodala společnost HMD Global 70 milionů telefonů, včetně těch hloupých, které mají v tomto čísle nadpoloviční většinu. Průměrný zákazník HMD je údajně muž s věkem okolo 35 let, což je kategorie, která si pamatuje na úspěšnou éru Nokie „před Microsoftem“. HMD prý nyní pracuje na tom, aby oslovila mladší zákazníky.

Tato čísla prozradila PR zástupkyně HMD pro Německo Britta Gebracht, a také uvedla, že finskou firmu tvoří pouze 650 zaměstnanců. V tomto kontextu je poměrně impozantní, že se HMD podařilo během dvou let propracovat do desítky největších výrobců smartphonů (v Evropě dokonce do TOP 5). Firma profituje nejen díky zvučné značce, ale také díky vysoké kvalitě hardwaru a softwaru, která má zajistit dlouho životnost telefonů Nokia.

Úspěch zejména ve střední třídě

Nejúspěšnější smartphony Nokia spadají do kategorie nižší a střední třídy, nejúspěšnějším modelem je Nokia 6.1, daří se také Nokii 7 Plus. Nejvíce jsou poptávány klasické barvy, z tohoto důvodu HMD u nových modelů vsází na černou, modrou a stříbrnou. Britta Gebracht připustila, že na poli vlajkových modelů se HMD příliš nedaří, zejména Nokia 8 Sirocco, která přišla s rok starým čipsetem a prémiovou cenou, nebyla prodávána dle očekávání.

Přestože je v příštím roce očekávána nová vlajková loď, HMD soustředit na cenovou kategorii okolo 300 – 400 dolarů; vyšší a dražší modely by měly být na pořadu dne až v letech 2020 a 2021. Pro příští rok si firma stanovuje cíl být více inovativní jako v době prvních smartphonů Nokia. Zachován bude současný formát číslování, těšit se tak můžeme na modely Nokia 6.2, 7.2, apod.

HMD prý nechystá vstupovat do kategorie herních smartphonů, stejně tak nejsou pro příští rok plánovány žádné retro telefony.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

  1. Tomáš Štěrba (neregistrovaný)

    Těžko můžou táhnou vlajkové lodě, když nemaj ani jednu. Scirocco nebyla vlajková loď, ale přirovnal bych to k tomu, když chcete prodávat Tesco orickovou pomazánku za cenu Nutelly a tvrdíte jak je dobrá.

  2. Hardware je na dobré úrovní, podpora na ŠPIČKOVÉ úrovni, ale ta CENA…

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *