Domů » Bleskovky » Heslo netřeba. K Windows 10 se na jaře připojíte pouze mobilem

Heslo netřeba. K Windows 10 se na jaře připojíte pouze mobilem

Microsoft v tomto týdnu vydal nové testovací sestavení Windows 10, které Insiderům přináší několik novinek z oblasti zabezpečení. Sestavení nese číslo 18309 a je dostupné zatím pouze v rychlém kruhu aktualizací.

Windows 10

Heslo netřeba

Pokud jste se k Windows přihlašovali účtem, vždy bylo nutné napoprvé zadat heslo, následně vám byly zpřístupněny další možnosti přihlašování v závislosti na schopnostech zařízení. Nově však heslo nebude vůbec zapotřebí – účet bude možné vázat na telefonní číslo mobilního telefonu. Na něm dokonce půjde účet vytvořit, kupříkladu v aplikaci Word pro Android nebo iOS.

Pro přihlašování do systému telefonem pak postačí přidat nový účet, zvolit telefonní číslo a způsob zabezpečení, kterým může být buď PIN či některá z možností služby Windows Hello. Tato funkce je nově je dostupná pro všechny edice Windows 10 v testovacím programu.

Změna PINu z přihlašovací obrazovky

V minulém sestavení se objevila položka změny PINu z přihlašovací obrazovky podobně jako to jde udělat u hesla, tato funkce byla však omezena na edici Home. Nově jde tuto změnu provádět v jakékoliv edici.

Další novinky a známé chyby

Microsoft nadále vylepšoval některé funkce v usnadnění přístupu; do předčítače je možné stahovat hlasy z jiných jazyků, do kurzorů a ukazatelů přibylo 11 nových velikostí kurzoru myši, apod.

Tradičně byla opravena spousta chyb, většina těch z minulého sestavení nadále přetrvává:

 • Pokud je zapnutá funkce statistiky, je zapotřebí vylepšit barvu hypertextových odkazů v poznámkách Stícky Notes při tmavém režimu
 • Zabezpečení systému Windows může vykazovat neznámý stav ochrany
 • Spuštění her, které využívají BattlEye, skončí zelenou obrazovkou smrti
 • USB tiskárny se mohou v sekci Zařízení a tiskárny objevit dvakrát. Pomůže přeinstalace ovladačů tiskárny
 • Klepnutí na účet v asistentce Cortana nevyvolá uživatelské rozhraní pro odhlášení
 • Zvukové karty Creative X-Fi nemusí fungovat korektně
 • Některá zařízení se zapnutým S Mode nelze na toto sestavení upgradovat
 • Funkce Noční osvětlení nefunguje korektně
 • Po otevření Centra akcí se nezobrazí rychlé přepínače funkcí
 • Nefunguje tlačítko sítě na přihlašovací obrazovce
 • V Zabezpečení Windows nemusí být některé texty správně, některé mohou zcela chybět. Některé funkce kvůli tomu nefungují, například filtrování ochrany
 • Z Průzkumníka Windows nejde bezpečně odpojovat USB zařízení, je zapotřebí aplikaci zavřít a odpojení provést z hlavního panelu
 • V některých případech se systém tváří jako po instalaci nového sestavení, ve skutečnosti ale zůstává to původní. Jeho číslo je možné zjistit napsáním „winver“ do vyhledávacího boxu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. No paráda jako každý měsíc nám MS nadělil software ve verzi oprav si sám a přeinstaluj dle libosti nebo také za par parádních barviček v ikonách zaplať 2 dny přeinstalací a aktualizací. Co mě na tom irituje že tihle patlalové co Gates zaměstnává a je jich cca 4000 nikdy nic nevymysleli je notoricky známou skutečností že MS software kupuje , okopírovává a krade a to tak že po jeho úpravě vždy chodí o 100% hůř než před úpravou . No přeji MS ještě pár let života než otráví i takové uživatele jako jsem já 28 let s tím šuntem zápasím a vždy to dojebou , aby sis musel koupit novou licenci a komp . To je totiž jediný důvod těch vylepšení donutit zákazníka vyndat z kešeně dalších 30 000 Kč za nový krám .

  • O com tu ty pises? Toto je testovacia verzia jasne ze tam budu chyby ktore pred vydanim opravia. Zbytok je iba tvoja neschpnost. Ale kludne si vyskusaj linux alebo jablcko nikto ta nenuti pouzivat windows.

  • Tak jako opravili vše před vydáním poslední „finální“ verze??? Tomu snad sám nevěříte, že?

  • Tomasi, jestli 28let zapasis s Windows, doporucuji se dovzdelat, protoze chyba bude v tve tuposti a na tve strane, nikoliv na strane Microsoftu.

 2. Karásku co to píšeš, to nejdůležitější jsi tam nedal, takhle to je jenom snůška blábolů… Koho to zajímá: půjde do ios/android telefonu nainstalovat aplikace od MS, která se prováže s MS účtem a po zadání uživatelského jména na počítači s windows vám na tý autentifikační aplikaci na telefonu vyběhne dotaz, jestli chcete povolit přihlášení, teda bez zadání hesla, pinu, čehokoli, jen kliknutím na telefonu… za sebe radši napíšu čtyřmístnej pin, kterej se dá na PC nastavit, je to rychlejší než sundat ruku z klávesnice/tabletu a brát do ní telefon.

 3. Raději nadále budu Windows používat ke spokojenosti bez účtu.

  • To nelze…

  • To stale lze Uni. WIndows 10 nemusis provozvat s uctem.

  • Musí. Uživatel=účet. Ať už místní, nebo cloud.

  • Logicky jsem mel namysli bez uctu u Mirosoftu, protoze clanek hovori o uctu Microsoft ala cloud.

  • Ked BFU nevie ako veci funguju a je ticho, alebo sa rozumne opyta, je to v poriadku. Pokial sa ale vynimocne hlupy BFU (jako napr. uni) hra na znalca, je to cira katastrofa.

  • pri diskusi s autistem unim musite v kazde vete uvadet cely kontext, jinak se uni ztraci:)

  • co to je BFU? BlbejFanatickejUni? :-))

  • Tady ma Jirka pravdu, zadny ucet mit nemusis. Na to ze si “PC Gamer”, tak bych cekal, ze alespon zaklady ve Winech davas.

 4. Viac ako heslá neznášam už len kódy z SMS :D

 5. Zase jedna trefa vedle mísy, web plný zpráv o zneužití hesel, účtů, osobních údajů a nyní ještě přibude zneužití telefonního čísla.
  Opravdu vynikající řešení, samozřejmě od koho jiného, než od Microsoftu.

 6. „Zvukové karty Creative X-Fi nemusí fungovat korektně“ MEGALOL, v 1809 blbě fungují Xonary a k tomu zmrví i Creativy. OMG…

 7. Creative si za to muzou sami, dodupane ovladace tak, ze se musi pouzivat alternativni, neschopnost upgrade. Tyhle problemy mely Creative uz davno pred w10, tak tu laskave UNI neplac, ze windows. Ze jsou v Creative lemplove je vina creative ne MS.

 8. pro bob (neregistrovaný) 6. 1. 2019 v 12:52 nevím jestli to skutečně nevíš, ale je to Běžný Franta uživatel, to známená pruměrně chytrý uživatel.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).