Domů » Bleskovky » Herní tip: Freeze! Navyková logická hříčka pro Android a iOS

Herní tip: Freeze! Navyková logická hříčka pro Android a iOS

Pro současnou generaci smartphonů se vyvíjí velká škála graficky propracovaných 3D her, které ovšem často pokulhávají v samotné hratelnosti. Důkazem toho, že tato cesta není nutná k vytvoření skvělé hry, je i nedávno recenzovaný počin Rayman: Jungle Run. Většině z nás nebudou cizí ani názvy jako Angry Birds a Fruit Ninja a přesně v podobném duchu se nese i nový logický počin Freeze!. Výše uvedené kousky mají společnou vlastnost, jíž je veselá stylizace, která člověku alespoň trochu rozjasní den. U Freeze! je tomu přesně naopak.

Neskutečně ponurá šedivá grafika je doplňována temnou hudbou a na tváři vám určitě úsměv nevykouzlí. To však neznamená, že by kvůli tomu měla být hra špatná, ba naopak! Geniálně jednoduchý princip je přesně tím, co ji činí velmi návykovou. Co se týče samotného prostředí, dočkáte se i velmi jednoduchého příběhu. Jméno hlavního hrdiny vám zůstane zatajeno, pro vás je důležité, že se jedná o jakési oko ochotné se koulet. Rozpohybujete ho otáčením celé osy levelu a zastavíte tlačítkem nesoucím název stejný, jako hra samotná, nevyskytujícím se však v každém kole. Cílem je osvobodit se ze zajetí, do kterého byl váš hrdina uvržen.

   

Ovládání je naprosto primitivní a to je jen dobře. Celé kouzlo tkví v otáčení hrané úrovně pomocí prstu a případně stisknutí Freeze! tlačítka, které zmrazí herní postavu na místě, kde se zrovna nachází. Je škoda, že u některých kol se prsty budou trochu kroutit, jelikož to zkrátka situace vyžaduje. Jinak se ale jedná přesně o ten druh jednoduchého konceptu, který je ve finále pekelně zábavný. Nutno také zmínit jednu vlastnost, kterou je vyšší obtížnost, než by se napoprvé mohlo zdát a některé úrovně bude třeba procházet s chirurgickou přesností. Není ovšem sporu, že všem odpůrcům videoher Freeze! přidělá vrásky na čele, protože dokáže k obrazovce bez nadsázky připoutat i na dlouhé hodiny. Nespornou výhodou je i fakt, že hra je v Obchodě Play dostupná zdarma a neobsahuje reklamu. Jedinými zápory tedy zůstává místy krkolomnější ovládání a stále se dokola opakující hudba. Za vyzkoušení však tento počin rozhodně stojí. Pro Android je hra navíc k dispozici zcela zdarma, pro iOS za 20 Kč.

 -

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

23 komentářů

 1. Jablíčkáři opět dotují plecháče kteří se tak neustále dostávají do situace, kdy si někteří myslí, že jsou věci zadarmo a dělají se za „děkuji“, mnohdy ani to ne:-)

  • Ty tak někoho dotuješ žebráku! Spíš z tebe je cítit závist. Je to jen a pouze na vývojáři, jestli dá hru zdarma, nebo za peníze.

  • Jan Manek (neregistrovaný)

   A není to třeba tím, že pro vývoj pro iPhone je prostě dražší (Mac, cena za licenci vývoj. prostředí atp.) než pro Android?

  • Já mám Android rád, ale tohle mi na něm hodně vadí. Nejlepší je, když se ještě někdo vytahuje jak někde něco ukradnul, stáhnul ‚zdarma‘ atd. Nejde o morálku ale spíš o to, že takhle pak na Android nikdo vyvíjet nebude.

  • JAN MANEK: Takže vývoj pro Android je zadarmo? :-)

  • Jan Man (neregistrovaný)

   Napsal jsem dražší, ne zadarmo.

  • Jan Manek: Tak ten argument Mac…, to jako že ten, kdo normálně pracuje na Macu a chce vyvíjet např. pro WP, tak dostane PC, Winy, VS,… od MS zdarma? Asi ne co:-)

   Jinými slovy, to, že vývojáři své dílo dají na Appstore placený a na Play neplacený rozhodně nesouvisí se vstupními náklady, ale s úrovní marketu samotného.

  • UNI: obcas s tebou nesouhlasim, ale pod tohle se ti klidne podepisu!

   GEARY: ty se radsi uklidni a zeptej se treba ceskych vyvojaru proc jsou jejich hry na iOS placene a na Android ne :D

  • BigD (neregistrovaný)

   UNI: A jak to s tou úrovní marketu souvisí?

   CHMELDAS: No ptát se jich nebudu, ale Ty jsi se už asi zeptal. Podělíš se s námi o odpověď?

  • Chmeldas: Jsem naprosto klidnej, jinak mě to vůbec nezajímá, je to jen na nich. Pokud vím, tak lze zabránit tomu, aby aplikace šla spustit, pokud není řádně zakoupena.

  • GEARY: Naprosto klidnej a nadavas UNImu… [odkaz] Prijemne cteni… Podobnych clanku je vic. Pokud vis tak by jsi mohl s ochranou aplikaci proti kopirovani poradit treba Madfinger Games. Radu urcite oceni.

  • BIGD: [odkaz] K te urovni marketu a nekterych uzivatelu.

  • BigD (neregistrovaný)

   Dík.

  • chmeldas: To neznamená, že nejsem klidnej. Sklidil, co zasel.

 2. Znalec (neregistrovaný)

  Přiznejme si to otevřeně. iOvce by to nezvládly někde upirátit a podle návodu nainstalovat.

  • No nevim, nez jsem nahodou objevil jednu nejmenovanou BLaplikaci pro droida bylo hledani „free“ her slozite. Na iOS jsem mel aplikaci na Installaci hnedle po jailbreaku. Na druhou stranu – na droidu neni potreba „jailbreak“ :)

  • Jsem iOvce a prijde mi normalni platit. Kdyz jsem byl AndroidOvce, taky jsem platil. Asi je to spis o cloveku.

  • ellhonza (neregistrovaný)

   Pokud si koupíš iPhona tak se předpokládá, že má prachy,ale plno Androiďáku nemá dokonce ani kartu….

  • A kdo tenhle nesmysl předpokládá? Vždyť spousta lidí má iPhona, ale tím to končí, ve třiceti bydlí u maminky a auto si pujčují od tatínka. Opravdu posuzovat finanční situaci člověka podle telefonu je dost hloupé. Navíc většinu lidí telefony nezajímají a spousta opravdu bohatých má starý alcatel nebo nokii. A iPhone stojí dost, ale to je doména ČR, jinde je cena přijatelnější.

  • ellhonza: ani ne, vlastním oboje platformy a na androida app kradu jako každý uživatel androida (a to ani nemám root) ale na iOS aplikace platím… spíš je to o moralce a tom, co ti daná platforma umožní.

  • ellhonza: Přesně tak, obrovské procento Androidů je mezi lidmi zkrátka jen pro to, že je levný a normální telefon se koupit nedá, tak co zbývá? Zato iPhone je pořizovaný za nějakým účelem (ať už „ovcování“ nebo prostě pro své parametry) a toto zařízení je také tak využíváno (viz. dominantní průtok mobilních dat skrz iVěci, podíl na foto serverech, průtok peněz marketem….).

 3. Ono se to přeceňuje, přes 90% aplikací je staženo na appstore jen jednou za měsíc, jinde to neni lepší.

  • No tak rovnice je o dost složitější:-) počet aplikací/počet zařízení/cena/promo/xyz. Resp.tímhle ukazatelem bych si nedovolil cokoli vyvozovat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).