Herní tip: Freeze! Navyková logická hříčka pro Android a iOS

Pro současnou generaci smartphonů se vyvíjí velká škála graficky propracovaných 3D her, které ovšem často pokulhávají v samotné hratelnosti. Důkazem toho, že tato cesta není nutná k vytvoření skvělé hry, je i nedávno recenzovaný počin Rayman: Jungle Run. Většině z nás nebudou cizí ani názvy jako Angry Birds a Fruit Ninja a přesně v podobném duchu se nese i nový logický počin Freeze!. Výše uvedené kousky mají společnou vlastnost, jíž je veselá stylizace, která člověku alespoň trochu rozjasní den. U Freeze! je tomu přesně naopak.

Freeze! - the escape [ iOS | Android ]

Neskutečně ponurá šedivá grafika je doplňována temnou hudbou a na tváři vám určitě úsměv nevykouzlí. To však neznamená, že by kvůli tomu měla být hra špatná, ba naopak! Geniálně jednoduchý princip je přesně tím, co ji činí velmi návykovou. Co se týče samotného prostředí, dočkáte se i velmi jednoduchého příběhu. Jméno hlavního hrdiny vám zůstane zatajeno, pro vás je důležité, že se jedná o jakési oko ochotné se koulet. Rozpohybujete ho otáčením celé osy levelu a zastavíte tlačítkem nesoucím název stejný, jako hra samotná, nevyskytujícím se však v každém kole. Cílem je osvobodit se ze zajetí, do kterého byl váš hrdina uvržen.

   

Ovládání je naprosto primitivní a to je jen dobře. Celé kouzlo tkví v otáčení hrané úrovně pomocí prstu a případně stisknutí Freeze! tlačítka, které zmrazí herní postavu na místě, kde se zrovna nachází. Je škoda, že u některých kol se prsty budou trochu kroutit, jelikož to zkrátka situace vyžaduje. Jinak se ale jedná přesně o ten druh jednoduchého konceptu, který je ve finále pekelně zábavný. Nutno také zmínit jednu vlastnost, kterou je vyšší obtížnost, než by se napoprvé mohlo zdát a některé úrovně bude třeba procházet s chirurgickou přesností. Není ovšem sporu, že všem odpůrcům videoher Freeze! přidělá vrásky na čele, protože dokáže k obrazovce bez nadsázky připoutat i na dlouhé hodiny. Nespornou výhodou je i fakt, že hra je v Obchodě Play dostupná zdarma a neobsahuje reklamu. Jedinými zápory tedy zůstává místy krkolomnější ovládání a stále se dokola opakující hudba. Za vyzkoušení však tento počin rozhodně stojí. Pro Android je hra navíc k dispozici zcela zdarma, pro iOS za 20 Kč.

 -

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku