Hasiči v Dubaji dostanou kuriozní vybavení – jetpack

Dubai – město mnoha superlativů, kde jsou autobusové zastávky klimatizované, lyžuje se na poušti a policisté mají jako služební vozy mimo jiné i Bugatti Veyron, Ferrari FF, nebo Lamborghini Aventador.

  

Jelikož se zde nachází jak nejvyšší budova světa, Burj Khalifa (828 metrů), tak spousta dalších mrakodrapů a případné požáry ve vyšších patrech jsou velmi nebezpečné, dostane další státní složka nevídaný prostředek, který jí pomůže v plnění jejích povinností. Konkrétně se jedná o jetpacky pro hasiče.

 

Město již oficiálně objednalo u společnosti Martin Aircraft Company 20 dvoumotorových jetpacků, které unesou téměř 120 kilogramů váhy, dovolí tedy hasičům mít s sebou při neobvyklé cestě k požáru nějakou výbavu navíc. Nebude se však jednat o hadice, které by se táhly stovky metrů od země až k vrchním patrům vysokých budov. Stroje budou sloužit především k obhlédnutí a zhodnocení situace, k zachraňování osob, nebo k přepravování nezbytné výbavy.

Každý ze strojů stojí 35 000 dolarů (zhruba 875 000 Kč) a dá se řídit buď přes joystick, nebo s pomocí dálkového ovládání. Aby zacvičování bojovníků s ohněm neprobíhalo na takto drahých hračkách, budou jim dodány ještě dva simulátory, na kterých si budou moci natrénovat veškeré manévry.

Autor článku
David Preiss

Kapitoly článku