Hackeři napadli Červený kříž, unikla data více než půl milionu zranitelných osob

Nahel Abdul Hadi, Unsplash.com (CC0)

Hackerské útoky se neomezují pouze na bohaté firmy či státní instituce, ale stále častěji také na neziskové organizace, které mají za cíl pomáhat lidem v nouzi. Cílem kybernetického útoku se v tomto týdnu stal také mezinárodní výbor Červeného kříže, jehož posláním je chránit životy, zdraví, důstojnost a snižovat utrpení lidí v nouzi následkem válek, přírodních nebo technických katastrof a epidemií.

cerveny kriz red cross kevin paes unsplash
Červený kříž se stal terčem hackerského útoku

„Hackeři nemají slitování se zdravotnickými ani jinými humanitárními cíli, takže Červený kříž bohužel není výjimkou. Hackerské skupiny si dobře uvědomují citlivost podobných dat, takže ve zdravotnických organizacích vidí lukrativní cíle a možnost rychlého zhodnocení útoku. Přes půl milionu uniklých záznamů Červeného kříže je toho jasným důkazem,“ říká Daniel Šafář, Country Manager CEE regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Z vyjádření Červeného kříže není jasné, o jaká data konkrétně během útoku přišel. Prozatím nemá nezisková organizace ani žádné indicie, kdo za tímto útokem stojí a jaké plány má s odcizenými daty. Zatím se nicméně zdá, že ukradené údaje více než půl milionu zranitelných osob se nedostaly na veřejnost.

red cross cerveny kriz il vagabiondo unsplash
Hackeři odcizili data více než půl milionu zranitelných osob

„Kyberzločinci se zaměřili na nejcitlivější data Červeného kříže, největším problémem je bohužel únik dat, který by mohl mít i tragické následky. Hackeři vnímají své cíle jen jako byznys a svět kyberzločinu je nemilosrdný. Můžeme tak očekávat, že se v roce 2022 bude tento trend ještě stupňovat,“ doplňuje Šafář.

Útoky na zdravotnické organizace jsou oblíbeným terčem hackerů

„Zdravotnictví je jedním z nejohroženějších sektorů a bude oblíbeným cílem hackerů i v roce 2022. Z našich dat vyplývá, že v roce 2021 mířilo v průměru na jednu zdravotnickou organizaci 830 kybernetických útoků za týden, což je v porovnání s předchozím rokem nárůst o více než 71 %,“ dodává.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku