Hacker zveřejnil návod, jak na Windows RT dostat klasické programy (oživeno)

Microsoft loni spolu s desktopovými Windows 8 vypustil do světa také jejich osekanou verzi s označením RT určenou pro tablety a další zařízení postavené na architektuře ARM. I když v tomto systému kromě nového prostředí Modern UI zanechal i nutnost přepínat na klasickou Plochu, aplikace třetích stran lze kvůli softwarovému zámku instalovat pouze prostřednictvím Windows Store.

Teď se ale ozval bezpečnostní analytik a hacker s přezdívkou cirokr, který na svém blogu zveřejnil návod, jak onu nepříjemnou ochranu překonat. Zjednodušeně lze říci, že celý proces spočívá ve vhodné změně jednoho bytu v operační paměti, který má za následek odemčení zmíněného zámku a následné povolení instalace aplikací i bez příslušného certifikátu.

Zatím je ale předčasné se radovat, celý návod se totiž zatím pohybuje pouze v teoretické rovině a k praktické aplikaci má ještě daleko. Případné instalované aplikace by navíc musely být přizpůsobeny pro běh na architektuře ARM a takových v současnosti moc není. Každopádně se ale jedná o skvělou zprávu a o další důkaz toho, že tam, kde výrobci končí, komunita zpravidla teprve začíná.

Aktualizováno 9. ledna

Microsoft se v reakci na článek na serveru TheVerge vyjádřil, že chybu v systému brzké době opraví prostřednictvím aktualizací. Očekává se, že by měl být problém odstraněn v řádech několika týdnů.

Zdroje: Cirokr, PocketNow

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku