Domů » Bleskovky » Hacker zveřejnil návod, jak na Windows RT dostat klasické programy (oživeno)

Hacker zveřejnil návod, jak na Windows RT dostat klasické programy (oživeno)

Microsoft loni spolu s desktopovými Windows 8 vypustil do světa také jejich osekanou verzi s označením RT určenou pro tablety a další zařízení postavené na architektuře ARM. I když v tomto systému kromě nového prostředí Modern UI zanechal i nutnost přepínat na klasickou Plochu, aplikace třetích stran lze kvůli softwarovému zámku instalovat pouze prostřednictvím Windows Store.

Teď se ale ozval bezpečnostní analytik a hacker s přezdívkou cirokr, který na svém blogu zveřejnil návod, jak onu nepříjemnou ochranu překonat. Zjednodušeně lze říci, že celý proces spočívá ve vhodné změně jednoho bytu v operační paměti, který má za následek odemčení zmíněného zámku a následné povolení instalace aplikací i bez příslušného certifikátu.

Zatím je ale předčasné se radovat, celý návod se totiž zatím pohybuje pouze v teoretické rovině a k praktické aplikaci má ještě daleko. Případné instalované aplikace by navíc musely být přizpůsobeny pro běh na architektuře ARM a takových v současnosti moc není. Každopádně se ale jedná o skvělou zprávu a o další důkaz toho, že tam, kde výrobci končí, komunita zpravidla teprve začíná.

Aktualizováno 9. ledna

Microsoft se v reakci na článek na serveru TheVerge vyjádřil, že chybu v systému brzké době opraví prostřednictvím aktualizací. Očekává se, že by měl být problém odstraněn v řádech několika týdnů.

Zdroje: Cirokr, PocketNow

Miroslav Havlíček

10 komentářů

 1. Norbert Chripák (neregistrovaný)

  To len podpory predaj tabletov ako MS Surface a všetkych ktoré majú Windows RT. A tiež sa pribudnú nové programy nie len aplikacie z Windows Store.

 2. largeberkoni

  samozrejme, ze musi byt napsan pro arm, jde jen o moznost obejit store

  • Michal Zobec (neregistrovaný)

   C# používá NET Framework … ten je nativní součástí Windows RT …

  • .NET Framework není součástí WinRT. Ano, programovat se dá v C#, používá se XAML, ale .NET Frework tam není.

 3. Perry (neregistrovaný)

  Nemusí být teoreticky napsaný přímo pro ARM, ale stačí když bude používat virtuální stroj (typicky Java, C# už si nejsem úplně jistý jak to má) a ten bude portovaný pro ARM.

 4. Er (neregistrovaný)

  Portace aplikace pro ARM zni jako hranicici s nesmyslnosti, protoze WinRT aplikace jsou managed – virtualnim strojem je prave WinRT behove prostredi. Takze co se nabizi jako prvni varianta je, ze se opravdu vypne kontrola podpisu .Netovych Assemblies (neco jako programove baliky)…a odpada tak i problem nejakeho „portovani“. Ale pokud by se takto odemknul pristup i k Nativne psanym aplikacim … tak klobouk dolu

  • v clanku ide o portovanie klasickych aplikacii, ktore nebudu bezat na WinRT ale priamo, podobne ako teraz Office, explorer a pod.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).