Domů » Bleskovky » Grip UI: Další způsob dotykového ovládání od NTT DoCoMo

Grip UI: Další způsob dotykového ovládání od NTT DoCoMo

Japonský operátor NTT DoCoMo si doslova libuje v experimentování s novými technologiemi a po zrakovém ovládání přichází s dalším konceptem zvaným Grip UI. Ten by měl sloužit jako doplněk k dotykovým panelům a jeho hlavním posláním je maximální zjednodušení běžných úkonů na dnešních smartphonech. Na obou bocích zařízení se nachází několik citlivých senzorů, které dokážou reagovat na tlak. Prototyp smartphonu je schopný rozeznat až pět úrovní stlačení a dokonce i způsob jakým ho právě držíte.

  

Integrovaný software se následně postará o spuštění přednastavených akcí, jakými je například přecházení mezi aplikacemi či probuzení ze stand-by režimu. Dalších variant možného využití se nabízí celá řada a v budoucnu tedy bude záležet pouze na fantazii samotných programátorů. Dle mého názoru by se mohla podobná vychytávka zamlouvat uživatelům takzvaných tabletofonů, pro které je ovládání jednou rukou mnohdy nelehkým úkolem. Bohužel se však jedná o koncept a tudíž se komerčního využití jen tak nedočkáme. A jaký je váš názor na integraci tlakových senzorů do mobilních zařízení? Jedná se podle vás o krok správným směrem, nebo jde o další ze slepých uliček?

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

4 komentářů

  1. Tak neco se z toho urcite bude dat pouzit, ale spise to vidim na nejake zakladni funkce (treba ztiseni vyzvaneni, kdyz vola nejaky otrava :D ) s tim, ze bude jenom tak jeden/dva zpusoby spusteni (aby nedoslo ke spusteni omylem) teto funkce specifickym drzenim.

  2. xXx (neregistrovaný)

    Niekedy pred 2-3 rokmi som videl video telefonu ktory sa takto ovladal a bol to funkcny prototyp.

  3. Dalo by se to využít, pokud se budou neustále zmenšovat rámečky kolem displayů, aby to rozeznalo nechtěné doteky od těch chtěných. Co takhle tablet se skoro nulovým rámečkem?

  4. Možná to nahradí hw tlačítka :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).