Domů » Bleskovky » Google zveřejnil termíny, do kdy bude podporovat jednotlivé modely řady Nexus

Google zveřejnil termíny, do kdy bude podporovat jednotlivé modely řady Nexus

Pokud je zde nějaká společnost, která se o svá zařízení opravdu náležitě stará, pak to bude Google (aby také ne, když jsou Nexusy referenčními modely pro systém Android). Google po incidentech týkajících se problémů s bezpečností, přislíbil Nexus zařízením vycházení bezpečnostních aktualizací, a to v měsíčních intervalech po dobu tří let od jejich uvedení na trh.

nexus

Ostatní výrobci k těmto aktualizacím mají rovněž přístup, je však jen na jejich dobré vůli, zda tyto aktualizace svým modelům nabídnou či nikoli. Před pár dny však Google zveřejnil termíny, do kdy bude oficiálně podporovat jednotlivé modely řady Nexus. Kdy tedy kterému modelu skončí podpora? To vám prozradí následující seznam:

 • Nexus 5X – září 2017
 • Nexus 6P – září 2017
 • Nexus 9 – říjen 2016
 • Nexus 6 – říjen 2016
 • Nexus 5 – říjen 2015
 • Nexus 7 (2013) – červenec 2015
 • Nexus 10 – listopad 2014

Jak je vidět, některá zařízení v seznamu nejsou již aktuální. Tyto termíny však nutně neznamenají, že se o ně Google přestane starat, jen už po dosažení daného data Google zákazníkům nemusí garantovat žádnou oficiální podporu.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

7 komentářů

 1. Pacik (neregistrovaný)

  Tohle by mel dělat každý výrobce, a hned po uvedení telefonu do prodeje – klidne i na krabici nebo do manuálu, napsat datum, do kdy telefon bude dostávat aktualizace. Pal by se třeba aspoň trochu snažili – kort u low/mid endů , kde je podpora naprosto katastrofální…

  A ještě jedna věc – dnes už je pomalu jistější, nahrát do telefonu nejakou custom rom, protože mnohdy mají lepší podporu než ofic rom – ať pri odstraňování chyb, aplikaci aktualizací, nebo ve snaze OS co nejlépe optimalizovat…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Možná by to chtělo zpátky na zem. Aktuálně vyráběných telefonů , které maji alternativní ROM lepší než tovarni je minimum na hranici statistické chyby na kterých nelze trh postavit.

  • Jj třeba CyanogenMOD a taky před koupí nějakého low nebo mid modelu, co dostane od výrobce maximálně jeden novější android či aktualizaci zabezpečení, pohledat na netu nejlépe XDA developerská, jak je venku oblíbený a rozšířený, zda je zmíněný CM a CustomROMky.

 2. To zrovna nevypadá jako 3 roky, třeba Nexus 5X a 6P do září 17 jsou dva roky.

  • Marek (neregistrovaný)

   Pokud vim, nexusy meli vzdy podporu oficialne jenom 2 roky, v realu vsak dostavali novou verzi androidu cca 3roky. Tak doufam ze se na tom nic nezmeni,

  • zipiik (neregistrovaný)

   Nexus 5 ma stale aktualni Android 6.0.1, Nexus 10 skoncil na 5.1.1, bezpecnostni aktualizace dostaval do letosniho jara. Terminy Googlu spis vypadaji na vydani posledniho major update, ale pri rocni frekvenci updatu je nutne pripocitat jeste rok, kdy bude system stale aktualni.

   • Marek (neregistrovaný)

    Presne tak. Článok je v tomto nejednoznačný. Pritom originál zdroj hovorí jasne. Uvedené dátumy sa týkajú len veľkých updatov Androidu. Pritom je dôležité si uvedomiť presný význam „No guaranteed Android version updates after“. Nie je to garantované, tak ako ani pri Nexuse 5 nebol garantovaný posledný update, ale dostal ho.

    Zároveň platí, že bezpečnostné updaty budú chodiť po dobu troch rokov, resp. po dobu 18 mesiacov po skončení predaja zariadenia v Play Store.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).