Google uvolnil nové sestavení Androidu 5.1.1 a odhalil bezpečnostní program

Google právě na AOSP zveřejnil nové tovární image Androidu 5.1.1 Lollipop (označení LMY48I), které jsou v tuto chvíli dostupné pro zařízení Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7 (2013) WiFi, Nexus 9 WiFi + LTE a tablet Nexus 10. Tento update opravuje například bezpečnostní chybu, se kterou bylo skrze multimediální knihovnu Stagefright získat přístup k důležitým funkcím telefonu včetně fotoaparátu a mikrofonu. Na 50 procentech zařízení bylo údajně tímto způsobem možné získat přístup s vyšším oprávněním a převzít nad zařízením úplnou kontrolu.

Inteligentní kód dokonce mohl příchozí zprávu smazat hned po jejím přijetí, tudíž se příjemce nemusí o infekci ani dozvědět. Problém se netýkal jen MMS, nebezpečný kód z upraveného multimediálního souboru bylo možné „získat“ i při prohlížení videa ve webovém prohlížeči. Více informací o této velmi závažné chybě naleznete v tomto článku.

 

Google rovněž představil nový bezpečnostní program, v rámci kterého budou každý měsíc vycházet bezpečnostní aktualizace pro zařízení řady Nexus. Google bude informace o možných hrozbách poskytovat svým partnerům, aby mohli zabezpečit svá zařízení. Na tuto skutečnost krátce po oznámení reagoval jihokorejský Samsung, který se nechal slyšet, že také bude pro vybrané modely každý měsíc uvolňovat bezpečnostní aktualizace.

Odkazy pro stažení nejnovějších systémových obrazů Androidu 5.1.1 (LMY48I):

Pro další modely se image objeví později a naleznete je na této stránce.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku