Domů » Bleskovky » Google zpřehlední aplikace v Obchodě Play. Dočkáme se ještě letos

Google zpřehlední aplikace v Obchodě Play. Dočkáme se ještě letos

Vyhledávání v Obchodu Play není vždy příjemná zkušenost. Ve velkém množství aplikací se jeden snadno ztratí, a i když hledáte jednu konkrétní aplikaci, tak to ne vždy znamená, že ji najdete na první dobrou.

Google Obchod Play aplikace
Obchod Play se dočkal návodu pro vývojáře

Za populárními aplikacemi se rovněž skrývají podvodníci a šejdíři, kteří se snaží zneužít úspěchu druhých a přiživit se na něm. Ve finále to nejvíce odnese samotný uživatel, který v dobré víře stáhne něco, co neplní záměr, s jakým aplikaci z Obchodu Play stahoval.

aplikace spravna cesta
Korektní podoba aplikace v Obchodu Play

Tomu se Google rozhodl učinit přítrž a na svém blogu zveřejnil návod, podle kterého se mají vývojáři aplikací řídit. Veškeré postupy uvedl na příkladu fiktivní cestovní aplikace Crane. Mezi doporučení patří používání jasného a přehledného loga a názvu, přičemž pojmenování aplikace by nemělo být delší než 30 znaků. Vývojáři by se měli naopak zdržet veškerých slov a technik, která implikují hodnocení. Zmizet tak mají slova jako nejlepší, nejpopulárnější či nejstahovanější, stejně jako grafické podoby pohárů a jiných ocenění.

Grafická ani textová podoba by do budoucna rovněž neměla obsahovat upozornění na akce či slevy. Slova jako „zdarma“, „sleva“ či „bez reklam“ už nebudou tolerována. Stopku dostanou také aplikace, které se snaží uživatele oklamat tím, že se tváří jako aktualizace či ukazují falešnou informaci o počtu nepřečtených zpráv. Zmizet by měla též slova napsaná velkými písmeny, zbytečné emoji a vykřičníky.

Vzhledem k tomu, že Google není Apple, nedočkáme se agresivního vymáhání této politiky. Nová pravidla jsou pouze doporučením, přičemž je na vývojářích, zda se těmito pravidly budou, či nebudou řídit. Google nicméně varuje, že aplikace, které návod nebudou respektovat, budou vyloučeny z doporučení a propagace v rámci Obchodu Play. Doufejme, že to bude dostatečnou pákou na vývojáře, kteří zaplevelili Obchod Play pochybnými aplikacemi.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. Martin Pištora

    Tak hlavně se mělo od počátku zavést pravidlo, že název aplikace musí být unikátní (v rámci Obchodu Play).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).