- Google začíná rušit předplatná YouTube Premium získaná skrze VPN z levnějších zemí
- V některých regionech s jinou kupní silou jsou předplatná levnější
- Rušení nekale získaných levných předplatných může být předzvěstí dalších opatření
Google údajně začíná rušit předplatná YouTube Premium získaná prostřednictvím VPN. V rámci prosazování své cenové politiky tak podle všeho začíná tvrdě zasahovat proti uživatelům, kteří systém Googlu obešli a platí méně, než by měli.
Levnější služba
Cílem zásahu Googlu je vyřešit zneužívání regionální cenových rozdílů a zajistit, aby uživatelé platili odpovídající poplatky podle své skutečné polohy. Neboť YouTube Premium, stejně jako celá řada jiných služeb a internetových obchodů, pochopitelně přizpůsobuje svoji cenovou politiku ekonomickým podmínkám jednotlivých zemí a regionů. A tak bylo doteď možné najít právě skrze VPN zemi s levnějším předplatným a využít toho.
Uživatelé, kteří chtěli ušetřit, se tak často obraceli na VPN, aby si službu předplatili ze zemí, jako je Indie, Brazílie, Turecko, Chorvatsko, Řecko či Ukrajina, kde je YouTube Premium podstatně levnější. Po aktivaci předplatného mohli tito uživatelé nadále využívat výhod bez VPN a obejít tak vyšší poplatky na svých domácích trzích.
Zrušit a předplatit normálně
Server AndroidAuthority.com uvádí, že zákaznický servis Googlu doporučil dotčeným předplatitelům opětovnou registraci ze své skutečné polohy a s tím související adekvátní platební metodu.
Těžko říct, o jak moc rozšířený problém se jedná, běžný uživatel nemá o možnostech využití VPN ponětí, jenže těch „pokročilých“ uživatelů mohlo být už tolik, že to Google začal řešit. Google má navíc k dispozici obří databáze IP adres serverů, které využívají velcí poskytovatelé VPN. Aktivita Googlu vyšla najevo na Redditu, kde uživatelé sdíleli své příběhy o náhlém zrušení svých účtů poté, co se přiznali k používání VPN.
Kroky Googlu jsou tak sice pro řadu uživatelů jistě nepříjemné, na druhou stranu je ale jasné, že právě skrze využití VPN se uživatelé dopustili obcházení služby a platí tak méně, než jaká by měla být kupní síla dané země.
Čistě teoreticky se může zásah Googlu neúmyslně dotknout i uživatelů, kteří se přestěhovali do daných zemí a třeba zapomněli aktualizovat své údaje, byť v tomto případě půjde nejspíš o zanedbatelné procento uživatelů.
Globální internet, různé ceny
Jak často se uživatelé Googlu stěhují, je otázkou, nicméně problém s různými cenami v různých regionech řeší dlouhodobě například i Steam, jehož někteří uživatelé se VPN také rozhodně nebojí a kupují hry v regionech s nižší kupní silou za výrazně menší peníze. Valve, provozovatel Steamu, to řešil mimo jiné omezením možnosti přepínat region profilu nebo vyžadováním platební metody pocházející z dané země.
Na druhou stranu se na Steamu ceny v některých případech srovnaly mnohem víc, než jak tomu bylo v minulosti, a leckteré hry už v jiném regionu levněji nekoupíte, nebo budou rozdíly tak malé, že se vám to za tu „námahu“ sotva vyplatí. Jestli je tedy aktuální krok Googlu pouze předzvěstí případného zdražování, nebo nakonec skutečně dojde i na alespoň nějaké srovnání cen, se teprve uvidí.