Domů » Bleskovky » Google stále platí Applu miliardy, aby byl v prohlížeči Safari výchozím vyhledávačem

Google stále platí Applu miliardy, aby byl v prohlížeči Safari výchozím vyhledávačem

Britská vládní antitrustová agentura Competition and Markets Authority prošetřuje dlouholetou dohodu mezi Googlem a Applem ohledně výchozího vyhledávače v mobilní verzi „jablíčkového“ prohlížeče Safari. Podle její aktualizované zprávy Google cupertinskému technologickému obrovi platí „podstatnou část“ z 1,2 miliardy liber (v přepočtu necelých 35,5 mld. korun), kterou v zemi platí celkově, za tzv. přednostní pozice, tj. aby byl byl jeho vyhledávač v Safari výchozí platformou.

Zpráva tvrdí, že smlouva představuje „významnou bariéru ke vstupu a expanzi“ konkurentů Googlu. Navrhuje také buď omezit schopnost Applu takovéto dohody monetizovat, nebo dát uživatelům možnost si vyhledávací engine při nastavení vybrat.

Mobilní verze prohlížeče Safari se na vyhledávač Googlu spoléhá dlouhá léta, z čehož významně těží jeho reklamní byznys a což mu dává konkurenční výhodu nad jeho rivaly. V roce 2014 soudní dokumenty odhalily, že v USA Google Applu za stejnou dohodu platí  miliardu dolarů (v přepočtu zhruba 23,7 mld. korun). Podle analytiků Apple z takovýchto  přednostních „dealů“ významně profituje – ročně to má být kolem 9 miliard dolarů.

Pod stále větším dohledem

Regulační orgány jak v Británii, tak USA mají v poslední době velké technologické firmy stále více v hledáčku, protože se obávají, že jejich velikost a síla je činí antikompetitivními. Aktivnější je v tomto ohledu EU, která již přišla s návrhy týkajícími se sankcí za protisoutěžní chování.

Evropská komise za to Google v posledních deseti letech již několikrát potrestala – naposledy před rokem, kdy mu vyměřila pokutu ve výši 1,5 miliardy eur (v přepočtu zhruba 40 mld. korun). Nyní má „spadeno“ i na Apple – prošetřuje jej v souvislosti se správou jeho online obchodu App Store a poplatků, které v rámci něj účtuje vývojářům.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.

7 komentářů

  1. a vtipný je, ze Apple na oplátku v novym Safari v macOS 11 blokuje AdSense a Analytics. To musej byt v Googlu nadšený, ale hlavne ze jim plati takovy masakry peněz.

    • Dnes uz to automaticky blokuji snad vsechny normalni prohlizece. Proc by se mel nekdo nechat smirovat? Konverze z Ads i v Analytics se daji merit i jinak.

      Navic tady michas Search a Ads – rozdilne divize – absolutne nevis o cem mluvis.

  2. No lepší vyhľadávač ako Google nepoznám :)

  3. Vyhodene peniaze, kedze aj tak 97 perc ludi pouziva google. Bing je fakt tragedia a to pouzivam vsetko od microsoftu, teda okrem bingu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).