- Google podal stížnost k Evropské komisi
- Chce, aby iMessage od Applu spadal po zákon o digitálních službách
- Na pomoc si vzal přední evropské operátory
Apple je se svou komunikační službou iMessage pověstný a mnoha ohledech už proniknul i do populární kultury. To se některým v čele s konkurenčním Googlem nelíbí – exkluzivní služba Applu totiž podle jejich názoru dělí uživatele na dva tábory, přičemž gigant z Mountain View tahá za kratší konec. Podle jeho názoru tato exkluzivita dokonce porušuje zákony, minimálně ty evropské. Zákon o digitálních službách byl totiž napsán a schválen mimo jiné proto, aby se podobným exkluzivitám zabránilo.
Bude iMessage v Evropě pro všechny?
Google se nyní snaží přesvědčit Evropskou komisi o tom, aby zařadila iMessage mezi takzvané základní službu platformy, čímž by Applu vznikla povinnost nabízet jeho službu také na konkurenčních platformách, konkrétně na Androidu. Pro své tažení sbírá Google podporu u největších evropských operátorů, jako je například Telefónica, Orange, Vodafone a Deutsche Telekom, kteří již společně s internetovým gigantem zaslali příslušným úřadům dopis, kde požadují zpřístupnění iMessage také pro konkurenční platformu.
Dle jejich mínění budou z multiplatformního řešení iMessage profitovat především zákazníci, o kterým jde Evropské unii v rámci zákona o digitálních službách především. Předkladatelé návrhu se domnívají, že vzhledem k tomu, že je služba iMessage předinstalována na všech iPhonech a je k dispozici výhradně uživatelům, kteří tato zařízení používají, přispívá nepřímo k příjmům společnosti Apple, protože nutí kupující, aby si pořídili iPhone.
Kvůli těmto podmínkám je iMessage v hledáčku Evropské unie již delší dobu, avšak Applu se doposud dařilo zabránit tomu, aby se na jeho exkluzivní službu vztahoval zákon o digitálních službách. Apple totiž tvrdí, že iMessage není v Evropě příliš populární, a tudíž se na ni zákon nevztahuje. Své tvrzení opírá o to, že iMessage má údajně pod 45 milionů aktivních uživatelů, což je hranice daná zákonem. Firma z Cupertina rovněž tvrdí, že vzhledem k tomu, že je iMessage zadarmo a iPhony se bez něj obejdou, není potřeba z ní dělat multiplatformní řešení.
Evropská unie musí do února rozhodnout o tom, jak s iMessage naloží a zda podléhá zákonu o digitálních službách. Za předpokladu, že aplikace splní podmínky, bude mít Apple čas do března 2024, aby ji přizpůsobila pravidlům dle zákona.