Domů » Bleskovky » Google se pouští do boje s ISIS: YouTube místo propagandy ukáže odrazující videa

Google se pouští do boje s ISIS: YouTube místo propagandy ukáže odrazující videa

Google spustil na YouTube pilotní část svého programu boje s terorismem. Projekt připravený ve spolupráci s thing tankem Jigsaw (který také patří Googlu) má za cíl zabránit radikalizaci muslimů sledováním pro-islamistických videí tím, že je po zadání určitých typů klíčových slov místo na stránku s výsledky přesměruje na videa vyvracející ideologii Islámského státu. Jako nejefektivnější se údajně jeví dokumentární videa a reportáže přímo ze zón působnosti ISISu, o něco méně účinné jsou pak náboženské debaty a rozhovory s bývalými členy této teroristické organizace.

„The Redirect Method“, tedy „metoda přesměrování“ aktuálně umí reagovat jen na předem definovaná klíčová slova a spojení pozitivně se vztahující k ISIS. Konkrétně se jedná například o slogan „Baqiyah wa Tatamadad“ používaný teroristy z ISIS, který lze velmi volně přeložit jako „Setrvat a růst“. V případě, že by se metoda osvědčila si lze ale představit i nasazení umělé inteligence analyzující chování uživatele.

Dokumentace je volně dostupná i pro další projekty a organizace, takže teoreticky dává možnost plošně ji aplikovat na všech serverech, kde uživatelé vyhledávají pro-islamistický obsah. Program se nyní skutečně týká pouze islámského terorismu a zatím není jasné, jestli se Google tuto metodu po dokončení pilotního programu pokusí rozšířit i na další extremistické typy obsahu.

Radikalizace pomocí internetu je poměrně častá a je známo, že ISIS pomocí sociálních sítí a propagandistických videí aktivně hledá nové zahraniční členy do svých řad. Určitě tedy není na škodu pokoušet se předcházet formou osvěty radikalizaci dalších lidí, nicméně je otázka, nakolik je pouhé přesměrování řešením.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

  1. Možno trochu zvláštne internet nás spojuje ale aj rozdeľuje. Otázka aký by bol svet keby internet nevznikol

  2. koooniny vymazať ,zakazať pozerať a blosti z osvetou :D nedajte sa vysmiať , juutubeee

  3. Karel Endler

    Za pár let, až budete chtít třeba video o demontáži nějakého notebooku, tak vám to ukáže reklamu na vložky s křidélky. Přece do toho nemáte co šťourat.

  4. Kto chce k isis. Tak urcite nie cez you tube sa robia nabory. To je len zámienka pre niečo iné a väčšie ktoré vyjde na povrch o niekolkobrokov.

  5. Takze kdyz se budu chtit podivat ze studijnich duvodu na nejaka propagandisticka videa ISIS, Google me bude presmerovavat? Nestastne reseni.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).