Domů » Bleskovky » Google rozpohybuje vaše staré fotografie. Pomůže strojové učení

Google rozpohybuje vaše staré fotografie. Pomůže strojové učení

Oblíbenou funkci Live Photos – nebo též česky živé fotky – dnes nabízí především velcí výrobci. Původně s touto funkcí přišla Nokia, když ještě vyráběla zařízení s operačním systémem Windows Phone. Živých fotek se následně chytil Apple, pro který se staly standardem. Z konkurence s Androidem nabízí pohyblivé obrázky například Samsung.

google photos
Ilustrační obrázek

Zatímco u nových snímků vytvoří telefon živou fotku pomocí krátké videosekvence, kterou natočí před pořízením snímku a následně ji v galerii sloučí s fotkou, u starších fotografií to tak snadno nelze. S tím se ovšem nechce smířit Google, který chce rozpohybovat i starší fotky. K tomu si vzal na pomoc machine learning neboli strojové učení, které fotku analyzuje a následně ji vhodně „oživí“. Fotografii tak nerozpohybuje v pravém slova smyslu, ale vytvoří pouze iluzi pohybu.

goog photos cinematic moments
Příklad oživení starých fotografií

Nová funkce Fotek Google se bude jmenovat Cinematic Moments, přičemž Google počítá s tím, že ji nasadí do své aplikace jak na svém systému Android, tak na konkurenční iOS. Kdy se toho dočkáme, prozatím není jasné.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).