Google rozdělí WebKit a vytvoří vlastní vykreslovací engine Blink

WebKit je vykreslovací jádro, které pohání Safari od Apple a Google prohlížeč Chrome. Tyto dva prohlížeče jsou zodpovědné za většinu mobilního webového provozu. Google oznámil, že bude ve vývoji WebKitu pokračovat vlastní cestou, připraví své jádro se jménem Blink.  K engine Blink se přihlásila už i Opera. 

 

Proč to Google dělá? To je první otázka na kterou odpověděl v „Developer FAQ“, hlavním motivem má být zlepšení výkonu. Věřím jim, ale zároveň si myslím, že motivace je i kontrola vývoje. Byl zde konflikt mezi Apple a Google ohledně směru vývoje a to určitě přispělo k zrození enginu Blink. 

Kdy bude dostupný? Google vydává novou variantu Chrome pro PC/Mac každých šest týdnů, je tak velká šance, že by to mohlo být do konce roku. Na mobilních zařízení nikdo netuší.

Co udělá Apple? Má dvě možnosti. Přidat se ke Google a přijmout Blink, který bude open source jako WebKit, nebo může vytvořit vlastní jádro. Řekl bych, že zvolí druhou možnost, zaprvé z důvodů pýchy a taky protože Apple ví jak dělat dobré prohlížeče.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku