Domů » Bleskovky » Google rozdělí WebKit a vytvoří vlastní vykreslovací engine Blink

Google rozdělí WebKit a vytvoří vlastní vykreslovací engine Blink

WebKit je vykreslovací jádro, které pohání Safari od Apple a Google prohlížeč Chrome. Tyto dva prohlížeče jsou zodpovědné za většinu mobilního webového provozu. Google oznámil, že bude ve vývoji WebKitu pokračovat vlastní cestou, připraví své jádro se jménem Blink.  K engine Blink se přihlásila už i Opera. 

 

Proč to Google dělá? To je první otázka na kterou odpověděl v „Developer FAQ“, hlavním motivem má být zlepšení výkonu. Věřím jim, ale zároveň si myslím, že motivace je i kontrola vývoje. Byl zde konflikt mezi Apple a Google ohledně směru vývoje a to určitě přispělo k zrození enginu Blink. 

Kdy bude dostupný? Google vydává novou variantu Chrome pro PC/Mac každých šest týdnů, je tak velká šance, že by to mohlo být do konce roku. Na mobilních zařízení nikdo netuší.

Co udělá Apple? Má dvě možnosti. Přidat se ke Google a přijmout Blink, který bude open source jako WebKit, nebo může vytvořit vlastní jádro. Řekl bych, že zvolí druhou možnost, zaprvé z důvodů pýchy a taky protože Apple ví jak dělat dobré prohlížeče.

David Podzimek

5 komentářů

 1. Peter (neregistrovaný)

  >> Co udělá Apple? Má dvě možnosti. Přidat se ke Google a přijmout Blink, který bude open source jako WebKit, nebo může vytvořit vlastní jádro.

  Prečo by mal Apple vytvárať nejaké nové jadro? Však má WebKit. Ten nikam neodkráčal.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Nedava to smysl, zvlast kdyz WebKit uz sam je fork KHTML. A vlastne skutecny WebKit nikdo nema – vsechny soucasne WebKity v prohlizecich jsou jednou za cas rebasovane forky. A z meho pusobeni ve WebKit security teamu taky nemam moc dobre vzpominky, jak spolu spolupracuji :(

 2. --_-- (neregistrovaný)

  Vymažte si ten posledný odstavec. Veď je to úplná hlúposť, naštudujte si históriu. Apple si vzal KHTML engnin a spravil z toho fork, ktorý sa volá Webkit. A to všetko ešte v roku 2002!!!

  Takže prečo sa vzdávať vlastného enginu pre nejaký google. Safari na ňom beží v podstate 10 rokov o nejakom chrome tu nebola vtedy reč.

  Apple bude robiť to, čo robí už desať rokov. Nič sa nedeje.

  • Bože, netušil jsem, až jakou máš pravdu, četl jsem původně jen titulek :-) LOL, tomu říkám novinařina a vaření z vody :-)

 3. Jinak co nevím zdali na smartmanii proběhlo, je, že Mozilla tvoří také nové jádro, vytvořila k tomu dokonce vlastní programovací jazyk Rust, Engine se jmenuje Servo, a dělají na tom se Samsungem – [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).