Google rodičům v budoucnu usnadní kontrolu obsahu na YouTube

deti youtube tablet child sledovani pexels

Dnešní generace starších školáků a teenagerů v online prostředí prakticky vyrostla a je zde zvyklá studovat i hledat si zábavu. Každá rodina má ale k používání technologií, internetu a mobilů jiný přístup. Google se z tohoto důvodu snaží dlouhodobě investovat do ochrany rodin a dětí na YouTube – například spuštěním ryze dětské aplikace, zlepšením ochrany soukromí dětí na YouTube, omezením některých funkcí a zdokonalením věkového omezení.

Dalším krokem ze strany nejpopulárnější služby pro sledování videa na světě bude spuštění zcela nového produktu pro rodiče, kteří věří, že jejich školáci jsou připraveni začít objevovat YouTube, ale stále chtějí mít nad tímto objevováním určitou kontrolu.

Kontrolovaný přístup k YouTube

YouTube byl od samého počátku určen pro uživatele starší 13 let. Google rodičům vždy doporučoval, aby sledovali, na co se jejich děti dívají, pokud dětem povolí přístup na YouTube. V roce 2015 vznikla aplikace YouTube Kids, která dětem umožňuje sledovat dětský obsah. Google ale postupem času zjistil, že starší školáci mají jiné divácké potřeby, které tato aplikace plně nereflektuje.

V posledním roce jsme tedy společně s rodiči a odborníky po celém světě zkoumali problematiku bezpečnosti, vývoje dětí a digitální gramotnosti, což nám umožnilo přijít s beta verzí našeho nového produktu pro rodiče, v němž budou moci děti používat YouTube prostřednictvím kontrolovaného účtu Google. Tento účet bude mít možnost nastavit obsah a omezit určité funkce. Nejprve spustíme tento produkt v beta verzi a budeme službu testovat a získávat zpětnou vazbu. Tu pak využijeme pro další vývoj a zlepšování,“ informuje Google.

Lepší možnosti kontroly obsahu pro rodiče

Rodiče budou mít k dispozici tři různá nastavení pro obsah na YouTube:

  • Prozkoumat: nabídne širokou škálu videí, která jsou obecně vhodná pro děti od 9 let, včetně vlogů, tutoriálů, herních videí, hudebních videoklipů, vzdělávacího obsahu a podobně.
  • Prozkoumat další: nabídne obsah, který je obecně vhodný pro uživatele od 13 let, tzn. ještě větší množství videí a také živé přenosy ve stejných kategoriích jako v nastavení „Prozkoumat“.
  • Většina obsahu na YouTube: nabídne téměř všechna videa na YouTube, s výjimkou obsahu s věkově omezeným přístupem, a bude zahrnovat některé citlivější kategorie, které mohou být vhodné až pro starší teenagery.

Pro rozhodování o tom, jaká videa do konkrétního nastavení zahrneme, využijeme kombinaci informací od uživatelů, strojového učení a lidské kontroly. Víme, že v našich systémech bude zpočátku docházet k určitým chybám, ale že se budou časem zdokonalovat. Doporučujeme rodičům, aby i nadále při používání YouTube svým dětem aktivně pomáhali a radili. Spustíme také průběžnou kampaň, v níž budou tvůrci obsahu diskutovat o tématech, jako je šikana a obtěžování, dezinformace, digitální zdraví a dalších,“ upřesňuje provozovatel služby.

Vylepšené funkce pro rodiny

Vždy je důležité najít rovnováhu mezi podporou školáků a teenagerů v získávání nezávislosti a vhodným nastavením rodičovské kontroly. Kromě volby nastavení obsahu budou mít rodiče nově přístup i k historii sledování a historii vyhledávání v účtu svého dítěte. Rodiče budou mít také k dispozici další možnosti kontroly v rámci aplikace Google Family Link, včetně stanovení limitu na čas strávený na YouTube. V budoucnu přibudou další možnosti rodičovské kontroly, jako je například blokování konkrétního obsahu.

youtube watch sledovani unsplash

Pokud rodič povolí dítěti přístup na YouTube, bude to velmi podobné, jako kdyby mělo přístup na celý neomezený YouTube s tím rozdílem, že některé funkce budou vypnuté z důvodu ochrany mladších uživatelů. Nebudeme například zobrazovat personalizované reklamy nebo reklamy v určitých kategoriích.

Při spuštění také budou zakázány nákupy v aplikaci a funkce pro nahrávání videí a komentování. Vzhledem k tomu, že sebevyjádření a propojení s komunitou tvoří nedílnou součást nejen služby YouTube, ale i vývoje dítěte, bude Google v budoucnu spolupracovat s rodiči a odborníky na přidání některých těchto funkcí tak, aby odpovídaly věku dítěte a mohly být kontrolovány rodiči.

Víme, že je před námi ještě dlouhá cesta a spousta práce, co se týká vývoje této nové služby pro rodiče školáků a teenagerů. Doufáme, že v dlouhodobém horizontu tímto způsobem dokážeme zajistit bezpečné prostředí pro starší děti, které se budou moci věnovat svým zájmům, učit se novým dovednostem a propojovat se s vrstevníky, a zároveň nabídnout rodičům více možností, jak pomáhat dětem používat internet bezpečně,“ stojí v tiskové zprávě Googlu. Přesný termín spuštění nové služby zatím oznámen nebyl.

Autor článku
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku