Domů » Bleskovky » Google přepracovává prostředí prohlížeče Chrome. Inspirace u Microsoft Edge?

Google přepracovává prostředí prohlížeče Chrome. Inspirace u Microsoft Edge?

Microsoft se již řadu let snaží prosadit na relevantní pozici mezi oblíbenými internetovými prohlížeči. Bohužel však ani s Edgem výraznější díru do světa neudělal. Proto se v Microsoftu rozhodli pro další, a tentokrát mnohem razantnější, přepracování prohlížeče.

Výsledkem je Microsoft Edge založený na jádru Chromium od Googlu. Edge na Windows 10 vynikal právě svými zajímavými funkcemi, podporou dotyku a svěžím designem. Stejnou cestou kráčí také nový Edge na Chromiu. Již nyní tak obsahuje poměrně čistý design, který se bude dále vyvíjet, kanál MSN s novinkami v nové záložce či velmi přehledné nastavení prohlížeče.

Je možné, že právě čistým designem zapůsobil Microsoft také na Google. Ten totiž zrovna začal testovat nové rozhraní pro svou stránku s nastavením prohlížeče Chrome. Stránka nyní obsahuje levé postranní menu a pravou část pro zobrazení nastavení dané kategorie. A pokud si prohlížeče porovnáme, vypadá jejich nastavení skutečně velmi podobně.

Nové nastavení Chromu
Microsoft Edge (na poadzí & nové nastavení prohlížeče Chrome (okno na popředí)

Další novou funkcí Chromu je možnost seskupit záložky do skupin. Funkce se opět podobá možnosti odložení záložek bokem a jejich seskupování v prohlížeči Microsoft Edge. Nové prostředí a funkce Chromu si můžete sami vyzkoušet již nyní v prohlížeči Chrome v distribučním kanálu Canary. Co si myslíte vy? Inspiroval Microsoft Google nebo jde čistě o náhodu?

Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.

8 komentářů

 1. Kdyby spis Chrome vyladili at nezere tolik baterky..

  • chrome žere hrozně paměti, baterky a ještě posílá extra data Googlu. Osobně nechápu jediný důvod, proč tenhle prohlížeč lidi používají. Přijde mi to jako novodobý Explorer.

  • Jako je treba fakt mnohem rychlejsi a ma asi nejkvalitnejsi rozsireni. Ve spouste vecech mi oproti Safari chybi, ale obet kvuli tomu o 20% vic baterie se mi fakt nechce.

  • Ano paměť také mám NTB s 4GB ale problemy co s edge pri 15 a více otevřených záložkách kdy by zasek celej NTB jako Edge, u Google Chrome fakt neznám.
   Ano NTB co mám něco pamatuje ale chtoke je na něm v pohodě a edge mu nesahá ani po kolena.
   Baterií aspoň na notebooku neřeším, jede většinou díla přes adaptér a ano já telefonu trochu basti to je pravda.

 2. Chrome me na telefon ani do PC nesmi.

  • Přesně tak. Chrome je spíš vir, než prohlížeč. Pamatauju si doby, kdy se ten zmetek stáhl/instaloval při jakékoliv nepozornosti na netu. Navíc jak se píše výše, žere paměť, posílá data, není jediný důvod ho používat.

  • Tak za chvíli bude ten vir součástí OS Windows??

  • Souhlas ale data dneska posílají další prohlížeče také, je to prohlížeč Google spolupracuje s tvůrci, takový argument… když použiji edge jako ze už dlouho ne jak se bude chovat krom toho ze mi zasekaa počítač nehoraznym způsoben v současné verzi a bude zamrzat coz se mi u chrome neděje??

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).