Domů » Bleskovky » Google představil oficiální vývojářský Kit modulárního smartphonu Ara

Google představil oficiální vývojářský Kit modulárního smartphonu Ara

Mezi 15. a 16. dubnem bude probíhat první ze tří letošních vývojářských konferencí, zaměřených na vývoj modulárního smartphonu Ara. K této příležitosti odhalil Google vývojářský kit tohoto projektu, který má vývojářům poskytnout nejen pochopení samotné platformy, ale rovněž udělit pokyny pro návrh vlastních komponent.

  

Dokumentace odhaluje několik skutečností, které jsmě měli možnost spatřit ve videu z minulého týdne, například tři základní rozměry endoskeletonu, tedy základní desky, která bude vyměnitelnými komponentami osazována. Rozdělíme-li si tyto desky na jednotlivé čtverce, představující komponentu velikosti 1×1, budou velikosti endoskeletonů následující – 2×5, 3×6 a v budoucnu také 4×7 čtverců.

 

Komponenty budou rozděleny na přední a zadní, pochopitelně, že největší komponentou na přední straně bude displej. Ten bude moci být doplněn například přední kamerou, hlasitým reproduktorem nebo hardwarovou qwerty klávesnicí. Ostatní komponenty jako baterie, hlavní fotoaparát, výpočetní jednotka a další o rozměrech 1×1, 1×2 nebo 2×2 čtverce budou osazeny na zadní straně zařízení.

  

První Developer Kity si vývojáři osahají již na konferenci příští týden, první dostupná série by měla být ostatním vývojářům k dispozici někdy v průběhu letošního roku, přičemž první prodejní verze modulárního telefonu Ara by mohla být dostupná již počátkem příštího roku. Spekuluje se o velmi nízké ceně základní konfigurace, která má činit 50 dolarů (asi 1 000 Kč bez daně). 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. zkill (neregistrovaný)

    Stáhl jsem si to MDK. Je to spíš aprílový žert než rozumná specifikace.

    Tohle prostě nemůže pořádně fungovat. Veškerou komunikaci mezi moduly realizovat pomocí 4 diferenčních 100ohm párů. Když odhlédnu od faktu že to chtějí postavit na fyzické vrstvě která nemá vůbec ještě finální specifikaci tak se asi nikdo nezabývat energetickou náročností takového řešení.

    Připadá mi to spíš jako projekt pro českou státní zprávu. Spousta vyvíjené činnosti ale ani náznak výsledku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).