Google právě vydal Android O! Zatím jen jako preview verzi

Android O

Před pár minutami nás Google šokoval velmi potěšující zprávou – rozhodl se totiž uvolnit vůbec první Preview verzi nového Androidu O.

android-o-logo-840x559

Nová verze se ponese hlavně ve znamení oprav kritických problémů. Neměli bychom se tedy dočkat žádných výraznějších změn v grafice. Nová verze přinese hlavně větší optimalizaci pro baterie a bohatší systém notifikací. Oficiálního jména jsme se zatím nedočkali, spekuluje se však o označení „Oreo“.

Nová verze je překvapením především proto, že jsme se nedočkali žádné větší představovací akce, jako tomu bylo v dřívějších letech. Google chce s novou verzí Androidu především přimět vývojáře k větší optimalizaci aplikací a omezit tak procesy, které zbytečně ždímají baterii.

Novinkou v oblasti notifikací bude především jejich shlukování do kanálů. Kanály dají uživatelům možnost přistupovat k různým notifikacím v rámci jedné aplikace s rozdílnou prioritou. Jeden druh notifikací se tak bude moci chovat zcela odlišně od jiných druhů, a to v rámci jedné aplikace. Pro uživatele tak odpadá nutnost ovlivňovat pouze všechny druhy notifikací současně, bez možnosti volby.

Další novinkou bude také mód „picture-in-picture“, který mohou znát například uživatelé zařízení společnosti Samsung. Letos tak bude funkce dostupná nativně pro všechna podporovaná zařízení. Své využití najde především u spuštěných videí, kde nebudete nuceni přeskakovat mezi aplikacemi, ale mít spuštěné video například v okně chatovací aplikace.

Dočkáme se také několika dalších menších změn, jako například nových kodeků pro bezdrátový přenos hudby ve vysoké kvalitě.

Google také vývojářům umožní využívat přizpůsobitelné ikony. Ty budou reagovat na mnohé podněty a přizpůsobí se tak konkrétní situaci. Ikony budou brát v potaz především to, o jaké zařízení se jedná, jaká je jeho velikost obrazovky, rozlišení a podobně.

Nejnovější Android můžete stahovat pro zařízení Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 5X, Nexus 6P, a Nexus Player, a to přímo ze stránek společnosti Google.

Autor článku
Lukáš Čambala
Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

Kapitoly článku