Domů » Bleskovky » Google pomůže americké armádě „lovit“ teroristy, někteří zaměstnanci se bouří

Google pomůže americké armádě „lovit“ teroristy, někteří zaměstnanci se bouří

Nedávný únik informací odhaluje, že Google začal spolupracovat s Ministerstvem obrany Spojených států amerických na vývoji technologií pro armádní drony. Společnost se tuto skutečnost pokusila před veřejností tajit, ovšem interně diskutována byla. A některý z nespokojených zaměstnanců tuto informaci následně pravděpodobně zveřejnil.

Spolupráce se odehrává v rámci projektu „Maven“, jenž byl spuštěn v dubnu loňského roku. Úkolem Googlu je pomoci armádě svými technologiemi strojového učení zdokonalit software vojenských dronů, které ozbrojené složky USA poměrně hojně používají ve všech vojenských konfliktech.

Armáda USA se soukromými dodavateli spolupracuje poměrně běžně, ale většinou se jedná spíše o společnosti s obranným průmyslem nějak související, například výrobce letadel. Google do této škatulky moc nezapadá, nicméně proč padla volba na něj je poměrně jasné — má pravděpodobně jedny z nejlepších technologií pro strojové učení a umělou inteligenci. A jak říká dokumentace k probíhajícímu projektu, „Ministerstvo obrany USA potřebuje detekovat 38 tříd objektů, které reprezentují zejména věci, jež je třeba rozpoznávat v boji proti Islámskému státu“.

Generál americké námořní pěchoty ve výslužbě a současný ministr obrany USA James Mattis

Podle uniklé interní komunikace Google konkrétně pracuje na automatickém „sledování osob pohybujících se v různých lokacích“. Jestli technologie dodané americké vládě budou používány pouze k monitoringu, nebo budou nasazeny i přímo v bojových operacích, není samozřejmě zcela jasné. Mluvčí Googlu oficiálně tvrdí, že spolupráce se týká pouze „neútočného“ použití.

Zaměření vojenského projektu na aktivity Islámského státu v Iráku a Sýrii ovšem v některých zaměstnancích celkem pochopitelně vzbuzuje nedůvěru k oficiálnímu tvrzení společnosti, neboť je celkem zvláštní, že by vláda skutečně neměla zájem nové systémy využít i přímo v bojových akcích. Drony totiž Američané opakovaně využili například k likvidaci některých teroristických předáků. Podle amerických médií tak někteří zaměstnanci Googlu údajně přímo zuří, neboť se zřejmě obávají, že by v budoucnu jejich práce mohla být použita k zabíjení jiných lidí.

Nasazení umělé inteligence a automatizovaných prostředků konkrétně proti islamistům z ISIS asi pohoršuje málokoho, ale na místě je určitě diskuze o etických aspektech celé situace. Obdobné technologie totiž mohou být v budoucnu použity i v bojích proti standardním armádám a zde už se skutečně nabízí otázka, nakolik je přijatelné, aby počítače autonomně zabíjely řadové vojáky.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

2 komentářů

  1. nech ten Yelowstone už buchne a bude na svete o 90% vojenských konfliktov menej aväčší klud

    • Jestli bouchne tak je to konec lidstva tak jak ho známe. A je jedno jestli jsi amík, severní maďar nebo rus :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).