Google pomáhá na Ukrajině, kromě peněz přispívá ochranou klíčových služeb

Ukrajinská vlajka

Ruská invaze na Ukrajinu rychle přerůstá v humanitární krizi. Podle údajů UNHCR muselo své domovy opustit už více než 1,2 milionu Ukrajinců, přičemž OSN varovala, že tento počet může v nadcházejících týdnech a měsících stoupnout až na 5 milionů. Google se proto rozhodl pomoci nejen částkou 25 milionů dolarů (cca 590 milionů korun), ale také celou řadou jiných způsobů.

Bezpečnostní týmy Googlu chrání před útoky typu DDoS namířenými například proti webům ministerstva zahraničních věcí a ministerstva vnitra, ale zároveň i proti službám jako Liveuamap, které pomáhají lidem najít informace. Project Shield umožňuje Googlu absorbovat během DDoS útoků obrovské množství provozu, kterým útočníci stránky zahlcují. Funguje tedy jako jakýsi „štít“, díky kterému zůstávají stránky v provozu. K dnešnímu dni tuto službu využívá více než 150 ukrajinských webů včetně mnoha zpravodajských stránek.

Google také odpouští poplatky a uzpůsobuje své služby

Humanitárním organizacím navíc rozšířil možnost využívat bezplatně služeb Google Cloudu, zrušil poplatky za mezinárodní hovory přes Google Fi z Ukrajiny i ze Spojených států na Ukrajinu a na Google Play zvýrazňuje aplikaci Повітряна тривога (Vzdušný alarm). Ta byla vytvořena ukrajinskými vývojáři ve spolupráci s ukrajinskou vládou, aby lidi lépe varovala před nálety. V Mapách Google také internetový gigant označil centra pro uprchlíky v zemích sousedících s Ukrajinou.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku