Domů » Bleskovky » Google odtajnil projekt Wing: Droni, kteří budou zachraňovat lidské životy

Google odtajnil projekt Wing: Droni, kteří budou zachraňovat lidské životy

Google je v posledních týdnech nejvíce spojován s vývojem autonomních vozidel, nicméně jeho repertoár v oblasti výzkumu nových technologií je daleko rozsáhlejší. V laboratořích X se kromě automobilů bez řidiče zaměřují také na bezpilotní letouny, které by mohly sloužit nejen pro komerční účely, ale především jako užiteční pomocníci při humanitárních akcích v oblastech zasažených přírodní katastrofou. Projekt nese název Wing a jak Google ve zveřejněných materiálech naznačil, primárním cílem je začlenění dronů do složek záchranných systémů.

 

Testované prototypy využívají konstrukce delta křídel s čtveřicí motorů. Letoun má rozpětí 1,5 metru a jeho celková hmotnost včetně elektroniky činí přibližně devět kilogramů. To samo o sobě dává tušit, že transport předmětů bude silně limitován jejich hmotností. Rozhodně tedy nemůžeme očekávat, že by nám podobný drone jednou mohl doručit nový Xbox či mikrovlnou troubu. Tvůrci projektu počítají s transportem lehkých břemen, jakými můžou být například zdravotnické pomůcky, potraviny, nebo jiné malé objekty.

V současné době probíhá testování na australském území, kde panují ideální podmínky pro sběr důležitých dat potřebných pro další výzkum. Otázka využití dronů v naší společnosti je v posledních měsících stále diskutovanějším tématem. Kromě Googlu mají o podobná zařízení zájem i ostatní společnosti v čele s americkýcm Amazonem a logistickým gigantem DHL, kteří vidí potenciál v zkvalitnění jejich doručovacích infrastruktur.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments