TOPlist

Google odstupuje od závazků k Evropské unii. Na svých platformách odmítá ověřovat fakta

Spor mezi Googlem a Evropskou Unií před soudem
  • Google odstupuje od dobrovolných závazků vůči EU v oblasti ověřování faktů u svého vyhledávače a YouTube
  • Evropská unie chce zpřísnit boj proti dezinformacím
  • Google argumentuje, že pro jeho platformu to nepřinese žádnou hodnotu

Jedním z největších technologických gigantů světa je zaručeně společnost Google. Když Evropská unie v roce 2022 představila dobrovolný kodex pro boj proti dezinformacím, tak se zdálo, že všechny velké platformy konečně začnou přispívat k čistšímu a pravdivějšímu internetu. Jenže teď, o téměř tři roky později, se Google rozhodl z kodexu vycouvat. A to právě ve chvíli, kdy se tyto dobrovolné závazky mají proměnit v zákon.

Co na to Evropská unie?

Proč? Google tvrdí, že ověřování faktů není efektivní způsob, jak chránit uživatele na jeho platformách. Podle něj je problém složitější a nelze ho vyřešit jen zapojením organizací ověřujících fakta. Navíc má pocit, že taková opatření mohou jeho služby spíše zkomplikovat než zlepšit.

Evropská unie projevila z postupu Googlu smíšené reakce. Už roky bojuje s dezinformacemi a vlivem falešných zpráv na veřejné mínění. Ověřování faktů považuje za klíčový nástroj, jak tento problém řešit. Proto chce nyní z dobrovolných závazků udělat povinnost pro všechny velké digitální hráče.

Podle Evropské unie by zapojení ověřovatelů faktů mělo zajistit, že se k uživatelům dostanou pravdivé a relevantní informace. Google však argumentuje, že regulace nejsou šité na míru jeho platformám a mohly by vést spíše ke zmatku. Na první pohled se může zdát, že jde o vzdálenou debatu mezi EU a technologickým obrem. Ale lidé ke své činnosti využívají Google každodenně. Pokud Google nebude spolupracovat s ověřovateli faktů, hrozí, že se na jeho platformách budou dál šířit dezinformace. Problém je, že většina z nás nemá čas nebo nástroje, jak si informace ověřit ručně.

Kam to směřuje?

Zajímavý je postoj dalších firem. Například Meta a Microsoft v kodexu zůstávají. I když je třeba dodat, že Meta už své závazky oslabila, když v USA zrušila svůj program ověřování faktů.



Člověk držící chytrý telefon s aplikací YouTube



Nepřehlédněte

YouTube se chystá skoncovat s clickbaitovými videi. Jak to hodlá udělat?

Prozatím to vypadá, že EU bude muset najít způsob, jak s Googlem vyjednávat. Kodex, který měl být právně závazný už letos, se pravděpodobně zpozdí. Google však naznačuje, že místo plošného ověřování faktů by raději investoval do technologií, které budou problém řešit jinak (například vylepšením algoritmů).

Autor článku David Dohnal
David Dohnal
Fanoušek technologií a fotbalu, který ve volném čase rád chodí aktivně cvičit. Mým idolem je Dwayne Johnson.

Kapitoly článku