Domů » Bleskovky » Google obohatil YouTube o podporu 360stupňových videí

Google obohatil YouTube o podporu 360stupňových videí

Pokud máte kameru schopnou zaznamenávat 360° videa (například přimontovanou ke svému dronu), a chcete se svými natočenými scenériemi pochlubit i svým kamarádům, máte nově jednoduchou možnost. Google ve spolupráci s výrobci kamer jako Bulbcam, Giroptic, IC Real Tech, Kodach a Ricoh připravil možnost nahrávat 360° videa na YouTube, stejně tak je z tohoto místa přehrávat.

  

Pro úspěšné zveřejnění 360° videosouboru až ve 4K rozlišení je nutné k němu přiložit skript, aby se YouTube správně zorientoval v prostoru. Pro přehrávání videa je zapotřebí vlastnit telefon nebo tablet s Androidem (JellyBean, KitKat nebo Lollipop) a aktualizovanou aplikací YouTube nebo v prohlížeči Chrome. Podle našich zkušeností lze videa přehrát i na Windows Phone 8.1 v Internet Exploreru, který se po aktualizaci GDR1 za Google Chrome vydává. V Google navíc usilovně pracují na přidání podpory pro iOS.

Podívejte se na první 360° videa na YouTube (vyžaduje zařízení s Androidem Jelly Bean a vyšším)

Rozhlížení ve videu vám zajistí naklánění a otáčení telefonu díky vestavěnému gyroskopu, pro zprostředkování maximálně autentické virtuální reality vám může pomoci například Google Cardboard, do níž telefon zasunete a rozhlížení do stran realizujete nakláněním hlavy. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. > Podle našich zkušeností lze videa přehrát i na Windows Phone 8.1 v Internet Exploreru, který se po aktualizaci GDR1 za Google Chrome vydává.

    Co to konkrétně znamená? Snažím se si videa přehrát, ale jsou to prostě jen dlouhé nudle, nelze gyroskopem ovládat zorné pole.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).