TOPlist

Google měl už před lety silného konkurenta ChatGPT. Vedení jej ale zařízlo

AI umela inteligence humanoid midjourney 3
  • Softwarový gigant Google promeškal možnost získat náskok v umělé inteligenci
  • Dvojice vývojářů měla připraveného konkurenta ChatGPT už před lety

Firemní kultura Googlu je v mnoha ohledech unikátní. Nejvíce obdivu vyvolává především možnost věnovat se vlastním projektům v pracovní době, z čehož nejednou vznikly celosvětově oblíbené produkty, jako je kupříkladu Gmail. Toho využila před několika lety i dvojice Daniel De Freitas a Noam Shazeer, kteří pracovali na umělé inteligenci nepodobné nyní populárnímu ChatGPT.

Jejich chatbot uměl rozmlouvat o filosofických tématech či televizních pořadech, přičemž cizí mu nebyly ani slovní hříčky. Jejich nadšení nicméně narazilo na vedení společnosti, kterému se nezdál jejich počin dostatečně kvalitní a tak zatrhlo testování konverzační umělé inteligence mimo Goolge a zabránilo zveřejnění demoverze pro širokou veřejnost. Jejich projekt Meena přitom byl trénovaný na 40 miliardách slov z konverzací ze sociálních sítí, přičemž konkurenční ChatGPT verze GPT-2, předchůdce současného GPT-3, byl trénován na 8 milionech webových stránkách, než byl uvolněn pro veřejné testování.

Chatbot ChatGPT od OpenAI je hitem letošního roku

Dvojice se následně přesunula do skupiny Brain, která uvnitř Googlu zkoumá umělou inteligenci. Zde pracovala na projektu LaMDA, jenž byl sice veřejnosti představen, avšak opět nebylo umožněno jeho testování mezi běžnou populací. Ještě v roce 2020 pracovali De Freitas a Shazeer na integraci chatbota do Google Assistanta, nicméně když i tentokrát nebylo schváleno veřejné testování, opustila dvojice firmu, píše Wall Street Journal.Neonový nápis GoogleNepřehlédněte

Google má z ostudy kabát. Jeho umělá inteligence Bard neumí vyhledat ani základní informaci

Rozhodnutí nevěnovat větší pozornost umělé inteligenci se ukázalo jako neprozíravé. Se současnou popularitou ChatGPT mohl mít Google trumf v rukávě a nemusel by reagovat s pomocí AI Bard, která je podle mnohých zaměstnanců „zpackaná a uspěchaná“.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku