Domů » Bleskovky » Google je připraven vyjet s vlastními auty bez řidiče do ulic

Google je připraven vyjet s vlastními auty bez řidiče do ulic

Autonomní vozidla využívající technologie od Google najezdila po amerických silnicích stovky tisíc kilometrů, jednalo se však o běžné vozy jako Toyota Prius, Audi TT a další. V květnu letošního roku představil Google futuristicky vypadající prototyp vlastního vozidla, nyní je připraven vyzkoušet si jeho schopnosti v běžném provozu.

  

Ještě týden nebo dva budou tyto modely zkoušeny na uzavřené zkušební dráze, na sklonku roku však vyjedou do ulic na severu Kalifornie. Z bezpečnostních důvodů v nich bude sedět řidič, Google však předpokládá, že se většina jízd obejde bez jeho zásahu. Jsme zvědaví, kdy se podaří tento způsob transportu prosadit tak, abychom v autosalonu při koupi nového vozu stáli před otázkou: Manuál, automat nebo autopilot?  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Mě zajímá jedna věc: Kdo bude zodpovědný za nehodu takového auta?

  • Rezza (neregistrovaný)

   Jedna z otazek je i ta, jestli bude mit auto pravo zabit sveho ridice v pripade, ze dle situace to vyhodnoti jako lepsi volbu. Predstava – melo by dojit ke srazce aut, sw obou aut vyhodnoti, ze uz ji nejde zabranit. V jednom aute jede jeden clovek, dalsi je plne deti. Ktere si vybrat? Druha vec je, ze s automaticky rizenyma autama uz by k temto situacim melo dochazet jen v krajnich pripadech. Technicka zavada, na cestu padne balvan ze skaly atd.

  • lerion (neregistrovaný)

   „zabit sveho ridice v pripade, ze dle situace to vyhodnoti jako lepsi volbu“

   Proč mi to jen připomíná volbu z filmu I, robot? :D

  • Martin (neregistrovaný)

   No protože se vlastně jedná o robota, který může chybným rozhodnutím ublížit člověku a tudíž musíme řešit tři zákony robotiky dle Asimova.

 2. Rezza (neregistrovaný)

  Doufam, ze me prvni auto, co jsem si ted koupil bude i me posledni mnou rizene! Go Google, go!

 3. rura (neregistrovaný)

  To bude zas dalsi supervynalez od googlu plny reklam a spehovania :-))

 4. Matěj Smetana (neregistrovaný)

  Jezdím po republice výhradně s Google mapami. Snad je v USA situace lepší, ale u nás je navádění do jednosměrek a vyhledání špatné cílové destinace na denním pořádku. A tohle má řídit auto?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).