Google I/O 2012: Přehled novinek v Androidu 4.1 “Jelly Bean”

Na konferenci Google I/O jsme se dočkali nové verze Android 4.1, která je plná vylepšení. Oficiálně představen byl tablet Nexus 7 a řeč přišla i na “multimediální kouli” Nexus Q.

Keynote o Androidu 4.1začala úvodním slovem Vice Gundotry, který poděkoval všech příchozím za jejich účast a následně přivítal Huga Barru; ten oznámil, že ve světě je už přes 400 000 milionů zařízení s Androidem a každý den je aktivováno přes 1 milion zařízení.

  

Android 4.1 “Jelly Bean”: Rychlejší a chytřejší…

V Googlu se konečně zaměřili na celkovou rychlost odezvy operačního systému, která by měla být podstatně lepší než v případě Androidu 4.0 “Ice Cream Sandwich”. Android 4.1 “Jelly Bean” by díky technologii zvané “triple buffering” (obrazovka se překresluje 120x za vteřinu) tak konečně měl odstranit nepříjemné prodlevy, které se objevují i u zařízení s vícejádrovými procesory. 

  

Hlavní obrazovka se dočkala vylepšené obsluhy při práci s widgety. Pokud nyní přetáhnete widget na plochu, kde už jsou nějaké ikonky, widget automaticky přizpůsobí svou velikost volnému prostoru. Poměrně elegantně je možné widgety přesouvat na další obrazovky, a to i v případě, že už jsou obsazené jinými widgety či ikonkami. Už tedy nenastane situace, kdy nemůžete widget na plochu umístit, protože nemáte místo. U Androidu 4.1 se jednotlivé položky přizpůsobí a přeuspořádají tak, aby widget bylo možné umístit.

  

Další inovací je podpora offline diktování textu, zatím pouze v angličtině, ale později se dočkáme doplnění dalších jazyků. Doufejme, že se nezapomene ani na češtinu. Softwarová klávesnice nativně podporuje prediktivní vkládání textu.

   

Google zapracoval také na notifikačním centru, které vypadá o poznání dospěleji a především se v něm zobrazuje podsatně více informací. U příchozího e-mailu například není nutné otevírat aplikaci, abyste si jej přečetli, ale pouze navštívit notifikační centrum, kde uvidíte text zprávy. Přímo z notifikační oblasti rovněž vyřídíte hovor nebo pošlete rychlou odpověď na příchozí e-maily.

Už i Android má svou “Siri”

Poměrně nenápadně Google představil vylepšené hlasové vyhledávání, které má konkurovat Siri od Apple. Systém poskytuje relevantní výsledky na nejrůznější dotazy v angličtině. Jako databáze se používá Knowledge Graf, který do výsledků zahrnuje sémantické vyhledávání a odpovědi tak působí velice přirozeně, stejně jako hlas samotné “asistentky”. Na území USA bude možné vyhledávat ve spojích městské hromadné dopravy a letecké dopravy.

  

Velice zajímavě působí funkce Google Now, která využije informace z e-mailů a kalendářů a na jejich základě vám poskytne užitečné tipy. Pokud například máte v kalendáři uloženou návštěvu posilovny, Android 4.1 vám s dostatečným časovým předstihem doporučí, jak se do posilovny dostat (cesta na mapě, MHD spoj). Tahle funkce u nás zatím dostupná nebude, ale v USA se zřejmě bude těšit velké oblibě.

  

SDK už je k dispozici, pro zařízení bude Jelly Bean dostupný v červenci

SDK pro Android 4.1 “Jelly Bean” je dostupné od dnešního dne a stahovat jej můžete na adrese http://developer.android.com. Současná zařízení s Androidem by se aktualizace na Android 4.1 měly dočkat v průběhu července (minimálně ta “od Googlu”). Přesný seznam nebyl upřesněn, ale zde záleží především na výrobcích, kdy pro svá zařízení novou verzi systému uvolní. Dá se očekávat, že mezi prvními šťastlivci, kteří si Jelly Bean budou moci vyzkoušet, budou logicky majitelé Samsungu Galaxy Nexus a Nexusu S.

   

Na Google Play je v současné době k dispozici přes 600 000 aplikací, které zaznamenaly přes 20 miliard stažení. Dostupné jsou napříč 190 státy. Novinkou v Androidu 4.1 je podpora tzv. “chytrých aktualizací aplikací”, kdy se stáhnou pouze upravené části aplikace a není tedy nutné stahovat celé instalační APK. Tím se podstatně zrychlí nejen aktualizace, ale i samotné stahování při vydání nových verzí programů a her.

  

Vývojáři ocení přítomnost App Encryption, která má vylepšit ochranu proti warezu tím, že každá aplikace v sobě bude mít unikátní klíč vázaný na samotný hardware.

Tablet Google Nexus 7 oficiálně: 199 USD

Google podle očekávání představil referenční “Jelly Bean” tablet se sedmipalcovým IPS displejem (1280 x 800 px), čipem NVidia Tegra 3 (quad-core + 12 GPU jader) a 1 GB operační paměti RAM. Hmotnost zařízení je příjemných 340 gramů a při přehrávání HD videa by tablet měl vydržet 9 hodin. Za výrobou stojí společnost Asus.

   
Nexus 7 na oficiálních renderech 

  

Tablet bude úzce provázán s obchodem Google Play, ze kterého bude možné nakupovat nejen hry a aplikace, ale také seriály nebo nová čísla oblíbených časopisů (platí pro USA).

 

Součástí Nexusu 7 bude nová verze Google Map (bude dostupná i pro současná zařízení) a hlavní novinkou je možnost ukládat mapy pro offline použití. Možnost stažení mapových podkladů najdete v kontextové nabídce.

  

Výkon Nexusu 7 byl demonstrován na alpha verzi hry Dead Trigger od českých vývojářů z MadFinger Games! A kdy se tabletu dočkáme? Na území USA a Velké Británie bude Nexus 7 dostupný už v červenci a cena bude startovat na 199 USD. Další země (včetně České republiky a Slovenska) se dočkají na podzim.

  

Nexus Q: Multimediální cloudová koule pro ameriku

Nexus Q je “koule” s atraktivním designem a systémem Android, která dokáže pracovat s obsahem v cloudu (obrázky, filmy, hudby, obsah z Google Play či YouTube…) a následně je distribuovat na další zařízení s Androidem. Pro uložení “offline” obsahu bude k dispozici 16 GB vnitřní paměti.

Kromě toho multimediální obsah zvládne sama přehrávat, a zvuk by měl být skutečně kvalitní díky 25W zesilovači. V případě, že Nexus Q připojíte k televizi, můžete sledovat filmy nebo pozorovat vizualizér (v případě přehrávání hudby). Cena bude o něco vyšší – 299 USD a k dispozici bude, stejně jako Nexus 7, od července pouze v USA. S telefonem se Nexus Q bude párovat prostřednictvím NFC a funkce Android Beam.

  

A to je z dnešní konference věnované Androidu 4.1 vše. Google představil celou řadu inovativních vylepšení. Jaká novinka z Androidu 4.1 se vám líbí nejvíce? A co říkáte na sedmipalcový Nexus 7?

Zdroj fotografií: TheVerge

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku